Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM: Σχέσεις συμβιβασμού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 8 Ιουλίου 2015.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Διάβαζα λοιπόν το νήμα "ΘΕΛΩ" ή τα όσα γράφτηκαν στο νήμα του @thanasis για το Polyamory και σκεφτόμουν κάτι που με έχει απασχολήσει αρκετές φορές στα λίγα χρόνια που μετράω στην περιφέρεια του "χώρου"...

    Είναι λοιπόν οι bdsmικες σχέσεις, σχέσεις απελευθέρωσης και βάθους ή μήπως το αντίθετο: σχέσεις συμβιβασμού;

    Παραδείγματα όπως:

    Υποτακτικοί που ανέχονται παντρεμένους Κυριάρχους...

    Κυριάρχους που ανέχονται υποτακτικούς με χαρακτηριστικά που "εκεί έξω" ποτέ δεν θα ήθελαν να έχουν οι άνθρωποι που αλληλεπιδρούν...

    Αναφορές πολύ συχνά για το πόσο ρίχνουν κάποιοι τα "εμφανισιακά τους στάνταρ" επειδή δεν βρίσκουν αυτό που θέλουν...

    Ανοχές σχέσεων που φτάνουν στα όρια της κακοποίησης ή της εκμετάλλευσης...

    Ανοχές συμπεριφορών προσβλητικών και υποτιμητικών επειδή "το λέει ο Κ άρα έτσι πρέπει να'ναι..."

    Και πολλά πολλά άλλα (παραδείγματα όσα θέλετε).


    Δηλώνω από τους τυχερούς ανθρώπους που στο διάβα μου σε αυτό το "χώρο" δεν έχω σχετιστεί ποτέ με άνθρωπο που δεν θα σχετιζόμουν και "εκεί έξω". Απλά πολλές φορές διαβάζω πράγματα που με κάνουν να σκέφτομαι ότι δεν είμαι ο κανόνας σε αυτό δυστυχώς.


    Καταθέτω τις σκέψεις αυτές προς συζήτηση και διαφωνία  

    Μια παράκληση: ας μη μιλήσουμε ωραιοποιημένα  
     
  2. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ποτε μου δεν μπορουσα να καταλαβω πως γινεται να " ανεχεσαι" κατι και να συνεχιζεις με αυτο. Πως γινεται να σε ζοριζει κατι μεσα σου αρνητικα (κακο ζορι) και να μην κλωτσαει ο ιδιος ο οργανισμος μακρυα απο αυτο.
    Ας δεχτω οτι υπαρχουν ανθρωποι και περιπτωσεις που συμβιβαστηκαν..για χαρη του bdsm και των " γουστων" τους..για να δουμε..τους κρατησε πολυ?
    Προσωπικα δεν συμβιβαζομαι..ουτε απο εγωισμο..ουτε απο τιποτα..δεν συμβιβαζομαι γιατι δεν μπορω! Αυτοματα ειμαι πιο λιγη αν δεν εμπνεομαι, αυτοματα δεν μπορω να δημιουργησω ενθουσιασμο-ιδεες-ορεξη, αυτοματα γινομαι και εγω η ιδια ενας συμβιβασμος του εαυτου μου.

    Τωρα..αν με την λεξη-εννοια συμβιβαστηκε/συμβιβασμος παιρνει η μπαλα και καταστασεις οπως ' δεν ειχα ζησει ποτε κατι τετοιο, πιστευα δεν μου αρεσει δεν μου ταιριαζει, αλλα ετυχε και το δοκιμασα η ειδα καποια αλλη οπτικη, μαζι με εναν ανθρωπο και ακολουθησα τελικα τη δικη του' τοτε ναι...!!! Ετσι συμβιβαζομαι απειρα ειδικα αν το αξιζει ο αλλος και η οπτικη του!

    Να πω επισης πως...προσωπικα εμενα..μου κανει λιγακι περιεργο να συγκρινω bdsm με " εκει εξω" οπως ειπες. Και θα εξηγησω τι εννοω..
    Για καποιο λογο το ιδιο το bdsm η ιδια μου η ταση προς καποιες συμπεριφορες κτλ μου γεννησε καποια στανταρς η καποια κριτηρια που παλαιοτερα " εκει εξω" δεν ειχα. Δεν εχει να κανει με συμβιβασμο εχει να κανει με εξελιξη, εξελιξη των " θελω" μου αρα εξελιξη και των στανταρ μου σε συναρτηση με αυτα. Ακριβως..επειδη ειναι σε συναρτηση με αυτα τα " περιεργα" θελω μου θα αφορουν και συντροφους αναλογους..δεν θα καθομουν να ψαξω αυτα τα στανταρς σε " εκει εξω" συντροφους αν υποθεσουμε οτι εψαχνα τετοιους. Οχι γιατι συμβιβαζομαι απλα γιατι δεν θα ειχε νοημα να πληρουν αυτα τα κριτηρια απο τη στιγμη που δεν θα φαινοντουσαν (τουλαχιστον οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο) μεσα στην " εκει εξω " σχεση μας.

    Παντως..ετσι σαν..αισθηση τελειως δικη μου... ενιωθα να συμβιβαζομαι " εκει εξω" δεδομενου οτι ενιωθα κατι να μου λειπει και οχι εντος...που μπορω να πω δεν νιωθω τιποτα να μου "χτυπαει" αρνητικα...οπου εκει ειναι και το ζητουμενο, οπως λεω και στην αρχη αρχη του ποστ.
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ευχαριστώ για την ωραία απάντηση  

    Το συμβιβασμό εδώ τον χρωματίζω μόνον αρνητικά. "εξελιξη των " θελω" μου αρα εξελιξη και των στανταρ μου σε συναρτηση με αυτα. " αυτό για μένα είναι εξέλιξη, συνταίριασμα, δεν είναι συμβιβασμός   Αλλά ευτυχώς το διευκρίνισες και είναι καλό για το θέμα που το διευκρινίσαμε στην αρχή, έπρεπε να το είχα κάνει εξαρχής.

    Συμφωνώ με το "εκεί έξω" συμβιβάζομαι. Κι εγώ έτσι το έχω βιώσει και νόμιζα πως ήταν ο κανόνας αυτός.
    Αλλά δεν ξέρω αν είναι... γι' αυτό ανοίγω το νήμα.
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    @margarita_nikolayevna
    αναφέρεσαι σε συμβιβασμό, χρωματισμένο αρνητικά όπως διευκρίνησες, ή σε ανοχή;
    Αντιλαμβάνομαι στην λέξη "συμβιβασμός", ακόμα και στην αρνητική της ανάγνωση, μια υποψία "διαπραγμάτευσης με σκοπό την αρμονία" ενώ στην ανοχή, όχι.
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ το "έξω" με το εντός δεν το αντιλήφθηκα ποτέ...
    Ίσως γιατί δεν ήταν ποτέ σε πρώτη θέση...
    οι βουδουσουμιάρικες χροιές η όχι της όποιας συντρόφου μου...
    Τουλάχιστον από την ηλικία των 25 που άρχισα να "αναλύω" πιο αυνειδητοποιημένα...
    Κάποια διαφορετικά θέλω μου...
    Δεν συμβιβάστηκα ποτέ στις σχέσεις μου...
    Δεν ήταν ποτέ για μένα κριτήριο "έκπτωσης" σε κάποια στανταρς μου...
    Κυρίως αναφορικά με τον χαρακτήρα κάποιας...
    Και για να μην παρεξηγηθώ...
    Ναι, η εμφάνιση είναι σημαντική...
    Αλλά όχι όσο άλλοι παράγοντες...
    όχι για μένα τουλάχιστον...
    Κοιτάζω πρώτα αν ταιριάζω με τον άνθρωπο...
    Μετά με την γυναίκα...
    Και στο τέλος με την βουδουσουμιάρα...

    Παραδόξως αληθινή και "γκάγκαρη" βανίλλα...
    Ακόμη δεν έχω συναντήσει...
    Κάποιες ήταν δηλωμένες βουδουσουμιάρες...
    Άλλες τις έβαλα λιγότερο η περισσότερο στο τριπάκι εγώ...
    Κάποιες άλλες είχαν τις περιέργειες τους που απλά δεν τις είχαν εκφράσει...

    Αλλά...αλλά...
    Δεν μπορώ να κάνω σκόντο σε κάποια πράγματα...
    Δεν αντέχω την ηλιθιότητα...
    Δεν αντέχω το χαμηλό επίπεδο...
    Δεν αντέχω την κλαψομουνίαση...
    Δεν αντέχω την ανωριμότητα...
    Δεν αντέχω την αμετροέπεια...
    Δεν αντέχω το ψέμα...
    Δεν αντέχω την δειλία...

    Και αυτά είναι ανθρώπινα χαρακτηριστικά...
    Που πάνε πέρα από bdsm...φετιχισμούς..διαστροφές κτλ κτλ.

    Προτιμώ να μείνω με την πάρτη μου...
    Από το να έχω το τέλειο bdsmικό "κουκλάκι"...
    Αλλά που σε αυτά τα σημεία να χωλαίνει...
    Γιατί μετά τα sessions...
    Πέρα από το όποιο D/s...
    Θέλω στο πλάϊ μου να βρίσκεται κάποια...
    Με την οποία να μπορώ ν'αλλάξω και δύο κουβέντες...
    Κάποια που να μπορώ να ζητήσω την γνώμη της για θέματα που με απασχολούν...
    Και ας κάνω του κεφαλιού μου...
    Όπως σε οτιδήποτε στην ζωή μου...

    Κάποια που να μην κρέμεται από τα χείλη μου...
    Και που να "χειροκροτεί" ακόμη και τις μαλακίες που λέω η κάνω...

    Οι σχέσεις είναι σχέσεις...
    Bdsm η όχι...είναι για μένα πινελιές...
    Σημαντικές μεν αλλά δευτερεύουσες...
    Και την Κυριαρχία δεν την κάνει ένα flogger...ούτε ένα set προκατ εντολών...
    Και χωρίς να λέω ότι τα υπό άτομα...
    Είναι άβουλες συσκευές ικανοποίησης του/της οποιουδήποτε/οποιασδήποτε Κ...
    Είναι πάντα ζήτημα προσωπικών αναγκών/αναζητήσεων του καθενός μας...
    Σε κάποιους/ες αρκεί να καλύπτουν την όποια "περίεργη" καύλα τους...
    Για να "καταπιούν" μέχρι και "κάρβουνα"...
    Με γεια τους...
    Σε άλλους/ες όχι...

    Υ.Γ. Εύχομαι να μην βγήκα παντελώς εκτός θέματος...
     
    Last edited: 9 Ιουλίου 2015
  6. ellianna

    ellianna Regular Member

    Ειναι στον ανθρωπο πιστευω αυτο...
    Αν δεν ξερεις τι θες,δεν ξερεις τι αξιζεις,πως θα το αναζητησεις?
    θα βολευτεις με την πρωτη "καλη περιπτωση" που θα σου τυχει παραβλεποντας τα αρνητικα στοιχεια αρκει να μην εισαι μονος...
    Δεν εχει σχεση με το bdsm αυτο παρα με το πως βλεπει καποιος τον εαυτο του,την ζωη του.
    Αλλωστε και η bdsm σχεση αυτη καθ'εαυτη σχεση ειναι,απλα ειναι για ιδιαιτερα γουστα!
    Με λιγα λογια για να σου εμπνευσει καποιος την ερωτικη θεληση και υποταγη ή κυριαρχια αντιστοιχα πρεπει να σε τραβαει ολο το πακετο.Δεν μπορουμε να κατηγοριοποιησουμε και να διαχωρισουμε τα γουστα μας αναλογα με το ειδος της καθε σχεσης.
    Ουτε και να συμβιβαστουμε με κατι που δεν μας καλυπτει γιατι στην τελικη εμεις θα βγουμε χαμμενοι απο αυτο.
    Αυτα απο εμενα..
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    @Tenebra_Silente ευχαριστώ για τη χειμαρρώδη (όπως πάντα) ειλικρινή και αυθεντική απάντηση  

    Χμ! Σωστή διευκρίνιση  
    Αναφέρομαι και στην ανοχή βεβαίως και κυρίως αλλά και ακόμη και στη "διαπραγμάτευση" παίζει ρόλο για μένα το κίνητρο (είναι η αρμονία ή απλά μια μονοτονία επιπέδου καρδιογραφήματος ανθρώπου σε κατάσταση φυτού; ) αλλά και το τι και γιατί διακυβεύεις. Εννοώ αν ο Ά/άλλος έχει κάποιο ελάττωμα που όντως λόγω του όλου "πακέτου" δεν σε πειράζει δα και τόσο είναι τελείως άλλο από το "διαπραγματεύομαι για να μην μείνω μόνος/αδέσποτος κλπ" ή το "έτσι κι αλλιώς πολύ μου πέφτει ας κάνω μόκο στα αρνητικά" (ενοχή και σύνδρομο κατωτερότητας detected).

    Συμφωνώ καλή μου ότι είναι στον άνθρωπο   Απολύτως  
    Αυτό που θα ήθελα να διασταυρώσω είναι αν στις bdsm σχέσεις υπάρχει μια τάση να συμβιβαζόμαστε περισσότερο.
    Ναι είναι σχέση, συμφωνώ και σε αυτό απολύτως. Αλλά με κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (και γούστα όπως λες αλλά τα χαρακτηριστικά βαρύνουν περισσότερο για μένα).
    Αναρωτιέμαι αν οι ίδιες "δυνάμεις" που ενισχύουν και εντείνουν τόσο την ηδονή σε αυτού του είδους της σχέσης είναι εκείνες που (σαν flipside ίσως; ) εντείνουν και την τάση μας να συμβιβαζόμαστε περισσότερο.
     
  8. Αγαπητή @margarita_nikolayevna , και μόνο η σύγκριση του "εδώ" με το "εκεί έξω" δίνει την απάντηση.
    Οσοι εμπλέκονται σε μιά βδσμική σχέση δεν επιλέγουν ακριβώς. Απλά δε μπορούν να κάνουν αλλιώς. Δε μπορούν να εκφραστούν σεξουαλικά -και όχι μόνο- σε βανιλοσχέσεις. Αρα η βδσμική σχέση είνι μονόδρομος.

    Από εκεί και πέρα αρχίζει η διαπραγμάτευση, όπως σε κάθε είδους σχέση (ερωτική, εμπορική, συνεργατική κ.λ.π), με σκοπό να μπουν τα όρια. Μη σε τρομάζει η λέξη, τα όρια είναι πολύ σημαντικά. Στην ουσία, η εξέλιξη της σχέσης δεν είναι παρά επανατοποθέτηση των ορίων, ιδανικά με κοινή και αβίαστη συναίνεση.

    Αρα, συμβιβασμοί όπως τους έθεσε η @lexy σαφώς υπάρχουν. Είναι αναπόφευκτοι και επιθυμητοί. Το πόσα ανέχεται όμως κάποιος εξαρτάται από άλλα στοιχεία της προσωπικότητάς του, και κυρίως από την αυτοεκτίμησή του. Το πόση έκπτωση στις απαιτήσεις του θα κάνει, δεν αφορά στο βδσμ. Αυτό το άτομο θα κάνει εκπτώσεις στα θέλω του σε όλους τους τομείς της ζωής του. Απλά στις βδσμ σχέσεις οι γωνίες δε λειαίνονται, δεν κρύβονται. Αντίθετα, αναδεικνύονται...
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Το BDSM όμως είναι πολλά περισσότερα από ένα latex κι ένα μαστίγιο. ΟΚ!?  
    Τίποτα δεν είναι ποτέ τέλειο, οπότε, ουσιαστικά, αυτό που γίνεται είναι κάθε φορά να επιλέγει ο καθένας τους συμβιβασμούς που θα κάνει ή δεν θα κάνει.

    ''If you wanna kiss the sky, better learn how to kneel''.
     
  10. Αυτό το θέμα με έχει απασχολήσει κι Εμένα σαν σκέψη και έχω καταλήξει ότι υπάρχει κάποιες φορές ο συμβιβασμός ,το βόλεμα.
    Ένα παράδειγμα θα αναφέρω μονο.
    Σε περιπτώσεις όπου το φετίχ του ενός εμ..δεν είναι τόσο διαδεδομένο ,τόσο προσφιλές.. ίσως είναι και σπάνιο, ή στις κόκκινες γραμμές των περισσότερων τέλος πάντων.. εκεί λοιπόν λογικο και αναμενόμενο να μην υπάρχει τόση "ζήτηση "..
    Πιστεύω εκεί βλέπεις λίγα άτομα που μοιράζονται το ίδιο ενδιαφέρον και κάνεις έναν συμβιβασμό προκειμένου να καλυφθεί το συγκεκριμένο κομμάτι του φετίχ.
    Αυτή την άποψη έχω! Περιμένω να ακούσω απόψεις υπέρ ή κατά!
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    *Κάπου διάβασα σε ένα πόστ ότι το βδσμ, είναι μονόδρομος και το κάνουν αυτοί, που δεν μπορούν να εκφραστούν σεξουαλικά*, κουνήστε λίγο το κεφάλι σας, επιλογή είναι!...
     
  12. Θα μιλήσω από προσωπική πείρα, μιά που το φετίχ μου είναι από τα πλέον δύσκολα.
    Οσες φορές δέχτηκα να κάνω εκπτώσεις σε σημαντικά στάνταρντ μου, απλά το πράγμα δε λειτούργησε. Ισως γιατί η ανάγκη για ικανοποίηση του φετίχ μου δεν είναι τόσο πιεστική ώστε να ανεχτώ συμβιβασμούς που δε θα τους ανεχόμουν έτσι κι αλλιώς.

    Υποθέτω λοιπόν οτι ο βαθμός συμβιβασμού εξαρτάται από το βαθμό πίεσης για ικανοποίηση του φετίχ που νιώθει έκαστος.