Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Brat στο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Janine, στις 27 Φεβρουαρίου 2015.

  1. Elune

    Elune Priceless

    Διαφωνώ κάθετα με τα λεγόμενα του άκρως συμπαθούντος @peleas. Δια του λόγου του αληθές, οι απόψεις μας στο συγκεκριμένο θέμα είναι σαν την μερα με τη νύχτα.

    Στο δια ταύτα τώρα. Η παιδικότητα, η ενέργεια, η περιέργεια και η εκρηκτικότητα που συνθέτουν την ιδιοσυγκρασία ενος Brat, δημιουργούν ενα μοναδικό σύνολο. Κάθε μέρα μαζί τους είναι και μια καινούργια εμπειρία. Λατρεύεις να ζεις μαζί τους, όπως ενα παιδί λατρεύει το μητρικό χάδι. Αρα, οπως είναι εύκολo να αντιληφθεί κάποιος που δεν είχε την τύχη να βρει στη ζωή του μια αληθινή brat, δεν υπάρχει περίπτωση να τη βαρεθείς.

    P.s Μιλάω εκ πείρας. Ψαξτε να βρείτε brat !
     
    Last edited: 10 Μαρτίου 2015
  2. whisperer

    whisperer Regular Member

    κι εγω με τη δικη σου γνωμη τινω...αλλα απο την αλλη περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
    Η δικια σου κι η δικια μου δεν αρεσουν στο @peleas κι αντιστροφα.
    Αν σε καποιον δεν αρεσει να μπαινει στη διαδικασια αυτου που περιγραφεις δε θα συμφωνησει με το υστερογραφο ποτε
     
  3. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    Κουμαντο κανει ο κυριαρχος.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Vakhos : Συμφωνώ στα περισσότερα, ιδιαίτερα στην αναφορά στις "brake me" brats στο τέλος. Μόνο μια μικρή, αλλά κατ' εμέ ειδοποιός, υπενθύμιση. Η υποτακτική, ιδιαίτερα η άπειρη, δεν παραδίδει τον έλεγχο αυτόν καθ' εαυτόν, παραδίδει την επιθυμία να παραδώσει τον έλεγχο, το ίδιο ισχύει και για τις έμπειρες υποτακτικές σε σημεία. Μπορούν να προκύψουν παρεξηγήσεις όταν παραβλέπεται αυτή η διαφορά.
     
  5. Αγαπητοί @Elune και @whisperer . Καταλαβαίνω οτι μιά σχέση κ/υ έχει πολλά χαρακτηριστικά πατρικής σχέσης. Οπότε, όσο περισσότερο η συμπεριφορά της υ προσιδιάζει εκείνη ενός παιδιού, τόσο πιό οικεία νιώθουν μαζί της κάποιοι κ (κάποιοι άλλοι πάλι, όχι).

    Αγαπητή @SAP , αυτό συμβαίνει μόνο κατά συνθήκη. Στην ουσία ο καθένας διαφεντεύει τη ζωή του. Οι έμπειροι υ το γνωρίζουν καλά. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "παραδίδω τον έλεγχο" και "αποποιούμαι της ευθύνης για τη ζωή μου".
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Να προσθεσω οτι:
    Ποτε δεν θα μπορουσα να κανω μια τετοια σχεση με καποιον Μαστερ γιατι δεν θα μπορουσα να του προσφερω αυτα που θελει, κατ επεκταση θα με απερριπτε και ο ιδιος διοτι δεν θα υπαρχει κανενα σημειο επικοινωνιας κοινο. Εκτος αν εκανα σχεση με τον Μιστερ <<Μαστερ της παλαμης του >> και δεν τον ενοχλουσε να ασχοληθει με ενα μπρατιδιο, απλα για να περασει η ωρα του ( για τα χοντραδια)
    Συμφωνω και διαφωνω με ολες τις απαντησεις αναλογως του τιτλου που κουβαλαει ο καθενας....
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αν και διφορούμενη, ενδιαφέρουσα προσέγγιση αν είναι ειλικρινής
     
  8. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη διαφορά, το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο;. Θα ήθελα αν μπορείς
    να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ.
     
  9. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Μιστερ <<Μαστερ της παλαμης του>>, ακρως χλευαστικο για καποιους που δηλωνουν εδω μεσα κυριως Μαστερ χωρις να ξερουν ακριβως τι σημαινει, τι υποχρεωσεις και απαιτησεις εχει ο τιτλος, πραγμα που με κανει να θελω να τους αρχισω στα κλωτσιδια....και οχι να ασχολειθω μαζι τους.
    Δεν ειμαι της αποψης που επικρατει, οτι δηλωσεις εισαι σε αυτη τη χωρα, για τους αλλους ομως, γιατι εγω παιρνω στα σοβαρα τις δηλωσεις μου.
    Δεν μπορω να διανοηθω καν τον εαυτο μου σε θεση σκλαβας.
    Εχω στο μυαλο μου τα εξης:
    Μαστερ-σκλαβα
    Κυριαρχος-υποτακτικη (εαν κανω λαθος διορθωστε με παρακαλω)
    Ισως με τον ιδιο ανθρωπο και με πολυ δουλεια να ειναι εφικτο να γινει και απο υ σε σκλαβα, πραγμα πολυ δυσκολο εως αδυνατον ομως κατ εμε.
    Επιμενω παντα στην αρχικη μου αποψη οτι ενα μπρατιδιο, μπορει να γινει μια πολυ πιστη υποτακτικη, με τον ανθρωπο που θα υπαρξει χημεια, διατηρωντας καποια στοιχεια (π.χ. το πειραγμα, τις ζαβολιες, μπορει και σε σημειο εκνευριστικο ) καταληγοντας οτι το μπρατιδιο εαν δεν θελει να αλλαξει, μιλα καλυτερα σε ενα ντουβαρι.
    Και κανω ταμπελα το πρωτα mindfuck, μεγαλε σιγα μην την πατησεις τοσο μεγαλη που την εχεις και μετα το bodyfuck...
     
    Last edited: 10 Μαρτίου 2015
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Ice and fire : Θα ήταν ευχής έργο αν και άλλοι ακολουθούσαν την προσέγγισή σας:
    Δεν κάνετε λάθος, πάντα σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία και την αποδεκτή ορολογία από την πλειοψηφία των ανθρώπων του χώρου παγκοσμίως, στο βαθμό που τα 35 χρόνια συνεχούς ενασχόλησης μου επιτρέπουν να πω.

    I strongly doubt, other's mileage may vary.
    Διαφορετικός ψυχισμός, διαφορετικές ανάγκες, διαφορετικές επιθυμίες, διαφορετική κοσμοθεωρία. Κοινό σημείο η υποτακτικότητα.
    Οι διαφορές, για όποιον ενδιαφέρεται εδώ: https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/a-slave-is-not-a-submissive-1.40722/

    Συμφωνώ, και κανείς δεν δικαιούται να ψέξει κανένα για τα γούστα και τις επιλογές του. Στα πλαίσια της σχέσης του το μπρατίδιο ας κάνει όσα του επιτρέπει το λουρί του, είναι η δημόσια συμπεριφορά του που ενοχλεί και κανείς, που δεν την εγκρίνει δεν οφείλει να την ανεχτεί. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

     

    «Οφθαλμόν αντί οφθαλμού, οδόντα αντί οδόντος, χείρα αντί χειρός...»
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Vakhos : Η επιθυμία παράδοσης του ελέγχου δεν ισοδυναμεί με την ίδια την παράδοση, όταν ο φορέας της επιθυμίας δεν έχει εμπειρία επί του πρακτέου. Ακόμη και στην περίπτωση έμπειρων υ το Κ θα συναντήσει αντιδράσεις που συχνά οδηγούν σε αντιστάσεις που δεν διαφαινόταν στις αρχικές επαφές μεταξύ τους. Πολλές φορές μπορούν να οφείλονται απλά και μόνον στο ότι το προηγούμενο Κ ακολουθούσε διαφορετική μεθοδολογία (κάτι στο οποίο οφείλεται η συχνά απαντώμενη άποψη πως κάθε Κ εκπαιδεύει για τον εαυτό του με την σε αρκετά σημεία συμφωνώ αλλά σε περισσότερα, βάσει εμπειριών, διαφωνώ)

    Η απόσταση ανάμεσα στις εντυπώσεις των αρχικών επαφών και αυτό που συναντά κανείς στην πορεία, όταν ξεχνάει πως η αρχικές εντυπώσεις συχνά αφορούν την επιθυμία και όχι την ίδια την παράδοση του ελέγχου, είναι ο λόγος που συχνά δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Από την δική μου εμπειρία η μείωση της απόστασης, παρ' ότι αφορά και τους δύο, είναι έργο που διαχειρίζεται το Κ.
     
    Last edited: 10 Μαρτίου 2015