Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Brat στο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Janine, στις 27 Φεβρουαρίου 2015.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Όχι, ερωτώ αν απαγορεύει αξιακές κρίσεις για παντός είδους ομάδες.
    Διότι έχω αναγνώσει, μην μου πείτε ότι δεν το έχετε δει κι εσείς, τοποθετήσεις όπου αφορίζουν τη Γυναικεία Κυριαρχία ισχυριζόμενες πως δεν υφίσταται.

    Άλλο παράδειγμα, τελευταίως, ανεσύρθει το νήμα για τις prodommes όπου το μέλος @aethereal αισθάνθηκε θιγμένο απ'την εξής τοποθέτηση:
    Αυτή δεν είναι μία αξιακή κρίση άνευ αιτιολόγησης που πιάνει μέλη του φόρουμ;
    Το μέλος @gaby που ανήκει επίσης στη διαχειριστική ομάδα είπε ότι δεν ετίθεντο θέμα διαγραφής. Και προσωπικά συμφωνώ. Οι αφελείς κι άστοχες απόψεις δεν βρίσκω λόγο γιατί θα πρέπει να μας ενοχλούν.

    Γιατί λοιπόν τίθεται θέμα διαγραφής σε όποιον κάνει αξιακές κρίσεις για τις πόρνες λέγοντας πως δεν είναι επιλογή τους και εικάζει ψυχολογικά αίτια;

    Ολίγη προσοχή παρακαλώ. Το ότι υπάρχει διαφωνία, δε σημαίνει ότι αυτομάτως κρίνεται ως άξιο διαγραφής.
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Elune : Ευχαριστώ για την δημόσια διευκρίνηση. Αποσύρω φυσικά πλέον την παρατήρηση.
     
    Last edited: 11 Μαρτίου 2015
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @dark explorer : τις αρνητικές αξιακές κρίσεις είτε προς μέλη είτε προς ομάδες μελών ή πιθανών μελών τις απαγορεύει πρωτίστως το ήθος του καθενός, όπως είμαι βέβαιος πως γνωρίζετε. Όταν πέσουν στην αντίληψη της διαχείρισης προσπαθεί να διευθετήσει το θέμα με συστάσεις και αν δεν αποδώσουν και υπάρχει επανάληψη ως ύστατη λύση με διαγραφή.

    Πιστεύω να σας κάλυψα.

    Όσον αφορά την εικασία ψυχολογικών αιτίων ως αιτία της άσκησης πορνείας, πως θα σας φαινόταν η εικασία αντιστοίχως ψυχολογικών αιτίων για άσκηση σαδομαζοχιστικών πρακτικών, ιδιαίτερα όταν αυτή γίνεται χωρίς καμία αναφορά σε μελέτες που να τη στηρίζουν;
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Δεν παρατηρήθηκαν συστάσεις παρά μόνο στο μέλος @aethereal
    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Φιλοσοφία-προντόμας-η-αλεπού-γιατρός.43906/page-33

    Βρίσκω άστοχη την σύγκριση που προσπαθείτε να κάνετε για ν'αποδείξετε την πεποίθησή σας.
    Θεωρείτε ότι οι πόρνες έχουν κι άλλες οικονομικές επιλογές κι εν τέλει τις απορρίπτουν ώστε να βγάλουν έτσι χρήματα; Ή θεωρείτε ότι έχουν αμέτρητες καύλες και το απολαμβάνουν;
    Οι σαδομαζοχιστές έχουν κάποιο οικονομικό κίνητρο ή το κάνουν για λόγους ψυχικής ανάτασης;
    Ξαναλέω ότι ήτο άστοχος ο παραλληλισμός.

    Κι εν τέλει, αν κάποιος υποστηρίξει ότι η πορνεία δε θα έπρεπε να είναι επάγγελμα όπως υφίσταται στη Μάλτα ή στη Νορβηγία, αυτό κρίνεται ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ;
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @dark explorer : ο παραλληλισμός αφορούσε την χρήση αστήρικτων ψυχολογικών εικασιών για την διαμόρφωση αρνητικών αξιακών κρίσεων και στις δυο περιπτώσεις. Βρίσκω εξ ίσου άστοχη από μέρους σας την ανάμιξη των πιθανών απολαβών ως στήριξη της απόρριψής του για το λόγο που χρησιμοποιήθηκε.

    Η σύσταση που είδα προς το μέλος στο link που αναφέρετε αφορά κάτι διαφορετικό, συστάσεις δεν γίνονται μόνον δημοσίως.

    Αν επιθυμείτε να συζητήσουμε για τα πιθανά κατά τη γνώμη μας αίτια της πορνείας χωρίς αναφορές σε ψυχολογικές μελέτες με απούσα την βιβλιογραφία, ευχαρίστως να το κάνουμε στο αντίστοιχο νήμα.

    Η τελευταία ερώτησή σας είναι άσχετη το θέμα που συζητάμε και το γνωρίζετε. Η απάντηση είναι αρνητική.
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Σας υπέδειξα ξεκάθαρα ότι γίνονται συλλήβδην αξιολογικές κρίσεις ομάδων από μέλη και σας παρέθεσα ένα πρόσφατο περιστατικό όπου συστάσεις εδέχθη ο "θιγμένος". Είναι ξεκάθαρο για τον καθένα να το αναγνώσει και να το κρίνει.

    Η τελευταία μου ερώτηση δεν είναι διόλου άσχετη.
    Είπατε αυτό:
    Δε χαρίσατε τίποτε και σε κανέναν. Δεν υπαγορεύουν οι κανονισμοί ενός συζητηρίου να φιμώνονται αξιολογικές κρίσεις ομάδων. Μονάχα επί προσωπικού με ονοματολογίες.
    Είναι φανερό ότι έχετε διαφορετική άποψη για το θέμα της πορνείας αλλά δεν έχετε δικαίωμα να φιμώνετε την αντίθετή της.
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Η διαχείριση έχει επίσης ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΑ στοιχεία ότι κάποιος χρήστης χρησιμοποιεί το προφίλ του άλλου για να στέλνει απειλητικά και υβριστικά μηνύματα κατά μελών του φόρουμ που δεν επιθυμούν επικοινωνία με άλλα ''αποκλεισμένα'' μέλη, αλλά δεν είδα να κάνει ούτε καν μία σύσταση....Αντιθέτως εγώ προσωπικά έφαγα report γιατί δημοσίευσα χυδαία υβριστικό ΠΜ που μου έστειλε το μέλος @Madeleine Rk μέσω του χρήστη @Elune...Και απορώ φυσικά, ποιος το έκανε το report....Kανείς δεν είδα να της κάνει σύσταση για τις αναρίθμητες προσβολές της επί δικαίων και αδίκων σε μένα και σε όλους όσους δεν της αρέσουν, ή την εκνευρίζουν ή επειδή ξύπνησε στραβά το πρωί....
    Δεν με πείθετε εμένα προσωπικά για την αμεροληψία σας ως διαχείριση γενικότερα...(Για το επίκαιρο θέμα της πορνείας, λοιπόν, οφείλω να ομολογήσω ότι όταν δημόσια με απεκάλεσαν ΠΟΡΝΗ και μετά από δικό μου report-ένα και μοναδικό-, γιατί κι αν είμαι, είμαι πόντια, καθώς ούτε πληρώνομαι, ούτε το ξέρω, διαγράψατε το σχόλιο...)

    Έτσι, για να σας φρεσκάρω και την μνήμη σας...

    Άρα είτε υπάρχει ο Ελουνάκος, είτε δεν υπάρχει, για μένα είναι το ίδιο, εφόσον λειτουργεί προφανώς σαν φερέφωνο άλλων (τουλάχιστον άλλης), επισήμως και δημόσια το λέω, και μπορείτε προληπτικά να επιληφθείτε, αφού θα φάω τουλάχιστον διπλή επίθεση και λάσπη....
    Ή μπορείτε να μου χώσετε άλλο ένα report για flames...
    Όμορφο forum, αγγελικά πλάσμένο...
    truth bites....
     
    Last edited: 11 Μαρτίου 2015
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @dark explorer : Πιστεύω πως τα ελληνικά μου είναι κατανοητά. Η γνώμη του καθενός για την πορνεία ή οτιδήποτε άλλο είναι σεβαστή και δεν έχει φιμωθεί ποτέ. Οι αρνητικές αξιακές κρίσεις είτε προς μεμονωμένα άτομα είτε συλλήβδην προς ομάδες ατόμων υπόκεινται σε σύσταση. Δεν υπάρχει ανάγκη ειδικής αναφοράς για κάτι ευρέως αποδεκτό ως θέμα ήθους και λογικά αυταπόδεικτο.

    Σας απάντησα ήδη όσον αφορά το υποδειχθέν παράδειγμα.
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Εκτεθήκατε ήδη αρκετά νομίζω και όχι με θετικό πρόσημο και είμαι βέβαιη ότι το έχετε αντιληφθεί.

    Προσωπικά, έθιξα αυτό που ήθελα και στο θέμα του νήματος καθαυτό(στην πρώτη σελίδα) καθώς και στα μετέπειτα "ζήτηματα" που προέκυψαν.
    Οπότε, δεν βρίσκω τον λόγο να συνεχίσω.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @brenda : ειλικρινά, δεν γνωρίζω σε τι αναφέρεστε, αν θέλετε μπορείτε να μου εξηγήσετε κατ' ιδίαν ή ν' ανοίξετε στο support forum.
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @dark explorer : οι απόψεις μας διίστανται, προφανώς θα μας κρίνει η ιστορία.
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Θα αναφερθώ σε κάτι που διάβασα και με στενοχώρησε πολύ είναι η αλήθεια... 

    Με πολλή αγάπη θα θέλω να σας πω, πως εάν έχω ψυχολογικά προβλήματα κτλ, θα προτιμούσα να μου το πει ειδικός, μετά από μια σειρά ψυχολογικών εξετάσεων, ώστε ναι εάν χρειαστεί να κάνω και ψυχοθεραπεία και όχι κάποιος που έχει βγάλει τα δικά του συμπεράσματα μετά από χρόνια παρατήρηση.
    Έχω πολλά ελαττώματα, ανασφάλειες (τα έχω ξαναπεί και σε άλλο νήμα) και θεωρώ πως ΑΥΤΟ είναι φυσιολογικό.
    Αναρωτιέμαι πολλές φορές τελικά εάν είμαι μπρατίδιο, διότι ένα από τα μεγαλύτερα ελαττώματα του ανθρώπου θεωρώ πως είναι η αγένεια, η τάση να μειώνει και να προσβάλλει τους άλλους ( μπλα, μπλα, μπλα), πράγμα που σιχαίνομαι.
    Ίσως απλά να έχω κάποια χαρακτηριστικά τους
    Πιστεύω πως η συμπεριφορά του καθενός έχει να κάνει με τα βιώματά του κυρίως στην παιδική ηλικία και όλες οι αντιδράσεις αυτές να έχουν σχέση με τις δράσεις….
    Δεν πιστεύω στην διαφορετικότητα με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεται εδώ μέσα και ότι πρέπει σώνει και καλά να κάνω κάτι για να ξεχωρίσω. Το απολαμβάνω επειδή μου βγαίνει αυθόρμητα και αυτό απολαμβάνουν και οι άλλοι σε εμένα.
    Πιστεύω απλά πως μόνοι οι δυνατοί επιβιώνουν, όχι όμως πατάω επί πτωμάτων (Σας τα έχω κάνει τσουρέκια το ξέρω).

    Μη κρίνετε, ίνα μη κριθείτε (κύριε ελέησον, σκύψε ευλογημένη)