Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 10 Απριλίου 2008.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ωστοσο προκειτε για μια κωμωδια των ΜοντυΠαιθονς ... ουσιαστικα διακωμωδει οτι κατι τετοιο μπορει να θεωρηθει συμβολικη παλη εναντια στην καταπιεση
     
  2. christina

    christina New Member

    Το ότι είμαι επιστήμονας δε σημαίνει κάτι. Αλλά το πανεπιστήμιο μου έδωσε δυο τρία πράγματα, τα οποία επουδενί δεν είναι κτήμα μόνο των επιστημόνων: να μην επιτρέπω -στο βαθμό που μπορώ και γνωρίζω- την ημιμάθεια, και να αιτιολογώ με γεγονότα και μελέτες ό,τι γράφω.
    Μεταξύ επιστημόνων είναι ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις, σημαίνουν πρόοδο (οκ όχι πάντα, παντού υπάρχουν εμπαθείς άνθρωποι που δε θέλουν να 'χάνουν'). Όταν όμως συνομιλητές και συνομιλήτριες πιάνουν στο στόμα τους την επιστήμη για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, όπως δοξασίες περί φύλου, ναι, "τα παίρνω" γενικότερα και ειδικότερα. Να παραδεχτούν τα λάθη τους, όπως κι εγώ με χαρά παραδέχομαι τα δικά μου ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ που αναιρούνται τα επιχειρήματά μου. Συζήτηση δε γίνεται επί σαθρών δεδομένων. Τα συμπεράσματα που εξάγονται θα είναι λάθος ή προκατειλημμένα.

    Αν δεν είναι προφανές το γιατί έφριξα, και αν είναι πιο σημαντικές οι προθέσεις μου και η επιστημονική μου ιδιότητα από τα επιχειρήματά μου τα ίδια, ας το ξεκαθαρίσω. Έφριξα επειδή ο ρατσισμός, ο σεξισμός, η πατριαρχία, η ομοφοβια, η τρανσφοβία και όλα αυτά τα κουραστικά και αποκρουστικά απομεινάρια του παρελθόντος είναι απολύτως αποδεκτά σ'αυτό το φορουμ. Που σημαίνει ότι μπορεί και να διαβάσεις τη λέξη "αντιρατσιστής" σαν να είναι κάτι αρνητικό. Που σημαίνει ότι ακυρώνουμε όλη την υπόσταση και την προσωπικότητα ενός τρανς άντρα λέγοντας "έλα μωρέ, είναι μια γυναίκα με φυτεμένα γένια".

    (Βέβαια κανείς δε σκέφτεται να πεί έναν άνθρωπο με βηματοδότη "νεκρό με εμφυτεμένη καρδιά" -άρα είναι προφανές ότι το πρόβλημα δεν είναι η ιατρική τεχνολογία, αλλά το κόλλημά μας με το τί θεωρούμε αγόρι και τί κορίτσι.)

    Που σημαίνει ότι το να πεις ότι ένα submissive άτομο είναι ισάξιο με ένα Dominant άτομο, και ένας άντρας με μία γυναίκα ΔΕΝ είναι αυτονόητα εδώ μέσα.

    Που σημαίνει με τη σειρά του ότι δεν κάνουμε χώρο εδώ μέσα για πολλές και διάφορες διαφορετικότητες. Μεταξύ των οποίων και εγώ η ίδια, ως γυναίκα και ως τρανς γυναίκα και ως λεσβία.

    Και επειδή υποσχέθηκα ένα κείμενο για τα μέλη του φόρουμ που είναι καλοπροαίρετα αλλά δυσκολεύονται με το τρανς θέμα επειδή δεν το έχουν ξανασυναντήσει/ξανασκεφτεί (κι εγώ υπήρξα τέτοιος άνθρωπος κάποτε), έγραψα έναν οδηγό για αρχάριους. Τεράστιο και κουραστικό, γιατί δύσκολα μπορείς να πεις περιληπτικά πράγματα που ποτέ μα ποτέ δε λέγονται ανοιχτά και χωρίς κυρώσεις. Αν μιλάμε για σουβλάκι, όλοι έχουμε κοινή βάση και παρόμοια εμπειρία. Στο τρανς θέμα δυστυχώς αναγκάζεσαι να πας από την αρχή και να εξηγήσεις τί είναι κρέας, τί είναι πίτα, τί είναι κρεμμύδι και γιατί κάποιοι άνθρωποι δε θέλουν τζατζίκι.

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=11353

    με εκτίμηση,
    χριστίνα αντουανέτα
     

  3. Έτσι είναι. Πολλοί νομίζουν ότι είναι ανώτεροι επειδή έχουν κοτσάρει
    ένα στάτους εκεί πέρα και δεν απευθύνονται σε οποιονδήποτε
    Χριστίνα καλή η επιστήμη και οι μελέτες και πολύ χρήσιμα ολ’ αυτά.
    εξακολουθώ όμως να βλέπω με καχυποψία την τάση να θέλουν να
    εντάξουν πολλές ομάδες σε συστήματα αποτυχημένα που έχουν κάνει
    τους ανθρώπους δυστυχισμένους. Ο γάμος είναι παραγωγική διαδικασία
    υπό την εποπτεία του νόμου. Επίσης τα «σύμφωνα συμβίωσης» είναι
    ένα μάτσο σκατα δικηγορίστικα που αρχικά θα είναι προαιρετικά αλλά
    φοβάμαι ότι στο μέλλον θα είναι υποχρεωτικά. Μπορεί στον πολύ κόσμο
    όσοι τα υποστηρίζουν αυτά να φαίνονται ριζοσπάστες. Εμένα μου φαίνονται
    μαλάκες. Σε σχέση με τα παιδιά τώρα. Μα καλά…υπάρχει κάποιος λόγος
    να κάνει η επιστήμη τους άντρες να κάνουν παιδιά? Αφού η γη θα καταστραφεί
    από τον υπερπληθυσμό. Θα το καταλάβαινα αν η γη υπέφερε από υπογενητικοτιτα.
    Πιο λογικό μου φαίνεται να προσπαθούν για το αντίθετο, δηλαδή κι’ αυτές
    που κάνουν παιδιά τώρα να βρουν ένα τρόπο να μην κάνουν πάνω από δυο.
    Είναι ζήτημα επιβίωσης πια. Αλλά να κάνουν κι’ άλλους να γεννοβολάνε στις
    σημερινές συνθήκες είναι εντελώς παράλογο. Απλά πολλές φορές οι επιστήμονες
    έχουν την τάση να κάνουν κάτι μόνο και μόνο επειδή μπορούν.
    Ποτέ τα δικά μου κριτήρια δεν ήταν οι κάθε είδους προσανατολισμοί των ανθρώπων
    προκειμένου να τους δέχομαι. Τα δικά μου κριτήρια είναι καθαρά Χατζιδακικα
    δηλαδή να είναι κάποιος πνευματικός άνθρωπος και κατά τον Μανο «πνευματικός
    είναι κάθε άνθρωπος που είναι σωστός άνθρωπος»
    Όλα τα υπόλοιπα ,καλά είναι δε λέω, αλλά και πολύ εξειδικευμένα είναι και συχνά
    αλλάζουν και πολλές φορές το τι θα λες εξαρτάτε από ποιο πανεπιστήμιο βγεικες
    και κάτι σε πατρονάρισμα μου κάνουν και δεν μ’ ενδιαφέρουν και πολύ.
    Νομίζω ότι προσπαθούν να αποδείξουν πράγματα που μερικές φορές δεν
    εχουν νόημα
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ευτυχώς το κατάλαβε νωρίς και η Μαρίνα Γαλανού και έχει πλέον την ίδια άποψη…Είναι άλλωστε και ο λόγος που αποχώρησε από το ΣΑΤΤΕ!

    Eπι προσωπικού:
    Δεν ξέρω πως εξηγούνται επιστημονικά, όλα αυτά που γράφει η christina.
    Τα διαβάζω απλά για να εμπλουτίζω τις γνώσεις Μου...
    Δεν παίζουν κανένα ρόλο στα συναισθήματα μου, αλλά ούτε και στον τρόπο που συναλλάσσομαι με άτομα του τρίτου πρώτου, δεύτερου ή τρίτου φύλου.
    Επειδή τυγχάνει η Μαρίνα Γαλανού να είναι η καλύτερη Μου φίλη...δεν βλέπω σε αυτήν παρά έναν υπέροχο άνθρωπο. Μια πολύ δυνατή προσωπικότητα, γενναία και μαχητική...Μια όμορφη Γυναίκα, χωρίς κανένα ίχνος κατινιάς και πονηριάς. Προσόντα που διαθέτουν ελάχιστες από τις φίλες που έχω ή είχα στο παρελθόν.
     
  5. dominastella

    dominastella Regular Member

    Απάντηση: Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

    τελοια η sm art lady
     
  6. Eri

    Eri

    Τελεια οχι τελοια.....
     
  7. Προσωπικά δεν έχω την πρόθεση ούτε και τις γνώσεις να αμφισβητώ
    την επιστημοσύνη κανενός. Άσε που συμφωνώ και συναισθηματικά
    με τα περισσότερα που λέγονται σ αυτά τα ποστ και με την Συραχ
    αλλά και με την Χριστίνα. Τώρα πως γίνετε αυτό? Δεν ξέρω.
    Όμως Χριστίνα δεν μου απαντάς κι’ αρχίζω να ανησυχώ.
    Ο οποιοσδήποτε , επιστήμονας η όχι , νομίζω πρέπει να απαντήσει αρχικά
    στο πρωτεύων και σημαντικότερο ερώτημα. Έγκυος άντρας. Για ποιο λόγω?
    Αν ξεπεράσει αυτό το ερώτημα και πάει στα επουσιώδη και στα δευτερεύοντα
    όσο σωστά και να είναι αυτά που λέει απλά λέει μπαρούφες
    Για ποιο λόγω στην εποχή του υπερπληθυσμού θα ξοδευτούν χρήματα και μυαλά
    για να κάνουν άλλη μια ομάδα ανθρώπων να γεννοβολάει είτε λέγονται τρανς
    είτε άντρες είτε δεν ξέρω κι’ εγώ τι. Ποια ανάγκη ακριβώς εξυπηρετεί αυτό?
    Είναι όπως η ιστορία με τους κλώνους ανθρώπου ολόκληρου η οποία δεν
    εξυπηρετεί σε τίποτα κι όμως προσπαθούν και να δείτε…θα τα καταφέρουν σε λίγο
    Αλλά εμένα αυτά τα «επιστημονικά κατορθώματα» μου θυμίζουν λίγο εφεύρεση
    μηχανής που σπάει τ’ αβγά. Η ουσία Χριστίνα είναι να μπορείς να θέτεις
    το αρχικό ερώτημα και όταν απαντήσεις να προχωρείς και στα υπόλοιπα
    περί δικαιωμάτων κλπ. Το αρχικό ερώτημα είναι το απλό αλλά και το ποιο
    δύσκολο στην απάντηση του. Είναι ένα ερώτημα που μπορεί να κάνει και
    ένα παιδί αλλά η απάντηση είναι τόσο δύσκολη που κανένας δεν το αγγίζει
    Το να κατεβάσεις βιβλιογραφία είναι εύκολο να απαντήσεις στο απλούστατο
    είναι δύσκολο.
    Αν θέλεις λοιπόν απάντησε μου σε αυτό εσύ και όποιος άλλος νομίζει και
    εάν και όταν απάντησeiς να έχεις υποψιν σου ότι απαντάς σε εμένα δηλαδή
    έναν αγράμματο άνθρωπο. Οπότε να απαντήσεις και ανάλογα
     
  8. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

    Μα επιτέλους, τι εντύπωση θα δίναμε εμείς οι επιστήμονες αν παρουσιάζαμε ενα θλιβερό θέαμα αμφιβολίας, αβεβαιότητας και αναποφαστικότητας;

    Κατά βάση συμφωνώ με τα αναφερόμενα στο post σου, ειδικά με τις παρενθετικές διευκρινίσεις, αν και στη φράση «Αλλά το πανεπιστήμιο μου έδωσε δυο τρία πράγματα, τα οποία επουδενί δεν είναι κτήμα μόνο των επιστημόνων» θα αφαιρούσα το «δεν» και το «μόνο».

    Ιδού ορισμένες σκόρπιες σκέψεις μου.

    Το να σχολιάζουμε την ημιμάθεια (των άλλων) είναι πλέον ένα από πιο γραφικά κλισέ του forum.

    Εννοείται πως δεν είναι δυνατόν και δε χρειάζεται να είμαστε όλοι επαΐοντες επί παντός επιστητού για να μιλήσουμε εδώ. Το ότι η Χριστίνα κατέχει επαγγελματικά τη βιολογία, ο Dolmance τις κοινωνικές, αφροδισιακές και φιλοσοφικές επιστήμες και εγώ τη θεολογία, δεν προσθέτει και πολλά στο δια ταύτα των λεγομένων μας αν οι ίδιοι δεν έχουμε δεν έχουμε καταλήξει στο δια ταύτα. Αν δεν έχουμε δηλαδή μετουσιώσει τις «τεχνικές- επιστημονικές» μας γνώσεις σε απόψεις κοινωνικού συνδιαλέγεσθαι, ανακοινώσιμες και συζητήσιμες δημοσία. Η κοσμοθεωρήσεις και στάσεις ζωής συμπυκνώνονται συνήθως σε λίγες απλές και κατανοητές διαπιστώσεις στις οποίες μπορεί να φτάσει κανείς από πολλούς δρόμους. Αν υπάρχει κάποια διάκριση, αυτή είναι μεταξύ των σκεπτομένων και των εκούσια λοβοτομημένων και όχι μεταξύ πτυχιούχων ή μη.

    Ασφαλώς συμφωνείς πως το αν οξυγονώνεται το κύτταρο ουδεμία σημασία έχει για την κοινωνική αποδοχή ή όχι των trans. Κι εγώ θα δεχθώ πως κοινωνικές θεωρίες βασισμένες στο βιολογισμό βρίσκουν ιστορικά πρόσφορο έδαφος ανάπτυξης σε ολοκληρωτικά καθεστώτα.

    Τα περί παρελθόντος και μέλλοντος τα έχει αναπτύξει αλλού θαυμάσια ο Dolmance. To ότι τα νέα μοντέλα κινητών έχουν πιο πολλές λειτουργίες από προηγούμενα δεν έχει το ανάλογό του στη σκέψη και το πολιτισμικό επίπεδο της κοινωνίας. Δε θα επεκταθώ.

    Αντιλαμβάνομαι εν τούτοις την αγανάκτησή σου. Ορισμένες φορές με πιάνει κι εμένα. Λέω πως δεν είναι δυνατόν άνθρωποι με τόσο «ακραίες» ερωτικές πρακτικές να κουβαλούν και να υπερασπίζονται τόσο συμβατικές και συντηρητικές απόψεις για τον ερωτισμό και τις σχέσεις. Και όμως αυτή είναι η πραγματικότητα. Όπως είχα ξαναγράψει παλιά, το BDSM είναι μια τυχαία συνάθροιση σαδιστών, μαζοχιστών και γενικώς ανθρώπων με κάποιες ερωτικές προτιμήσεις. Εφόσον κάποιος ασκεί Β, D, S, M και δεν παραβιάζει το SSC, γίνεται αποδεκτός από το lifestyle είτε είναι ρατσιστής skinhead, είτε φρικιό, είτε λιμπερτίνος, είτε νευρωτική νοικυρούλα. Η ελάχιστη αυτή (μη) ιδεολογική βάση του BDSM δεν αρκεί για την επεξεργασία της οποιασδήποτε θέσης για «το ρατσισμό, ο σεξισμό, την πατριαρχία, την ομοφοβια, την τρανσφοβία» και πολλά άλλα. Είναι αναμενόμενο σ’ αυτή την αγορά του BDSM όπου ακόμα και η έκφραση λόγου εγκαλείται από μια ισχυρή μερίδα ως αμπελοφιλοσοφία, να ακουγονται τα πιο απίθανα και να νομιμοποιούνται επειδη απλώς οι εκφραστες τους εχουν (ή ισχυρίζονται πως εχουν) μια στοιχειώδη συλλογή ερωτικών βοθημάτων.
     
    Last edited: 3 Μαϊου 2008
  9. Mistress_Vanda

    Mistress_Vanda Regular Member

    Re: Απάντηση: Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

    Πόσο πάρα πολύ δίκιο έχεις φίλτατε...επίτρεψε Μου να κάνω edit σε μία φράση Σου για να εκφράσω μία δική Μου σκέψη (να μήν κατηγορηθώ για plagiarism κιόλας!)

    "...ένα BDSM φόρουμ είναι μια τυχαία συνάθροιση σαδιστών, μαζοχιστών και γενικώς ανθρώπων με κάποιες ερωτικές προτιμήσεις. Αυτές όμως οι προτιμήσεις δέν εξαφανίζουν -απλώς για λίγο επιφανειακά καλύπτουν- κάποιες βασικές διαφορές μεταξύ των μελών του φόρουμ. Διαφορές που αφορούν στην εμπειρία, κοινωνικότητα, μόρφωση και καταννόηση μεταξύ πολλών άλλων του καθενός από Ε/εμάς "
     
  10. gothman

    gothman Regular Member

    Απάντηση: Re: Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

    Καταρχάς, νομίζω ότι δεν απαντάει επειδή δεν είναι online:nod:

    δεύτερον, το επηχήρημα για τον υπερπλυθησμό δεν νομίζω πως στέκει. Αν βρεθεί η θεραπία για τη στειρότητα, θα πρέπει να ρωτήσουμε τους ενδιαφερόμενους ''γιατί ενδιαφερεσαι''? Άσε που, ακόμη και αν είχε μείνει έγυκος άντρας, πράγμα το οποίο εδώ δεν συμβαίνει καθότι -το υπενθυμίζω- το συγκεκριμένο άτομο γεννήθηκε με μήτρα, την οποία εξακουλούθησε να έχει και με αυτή τη μήτρα γεννάει, άσχετο αν έκανε αλλαγή φύλου, η όλη εγκυμοσύνη θα αφορά πολύ μικρή μερίδα της τρανς κοινότητας, καθότι:

    -πάω στοίχημα ότι θα είναι πανάκριβη
    -θα τραβάει τα φώτα της δημοσιότητας οπότε οι ενδιαφερόμενοι θα το σκέφτονται 2 φορές
    -μεγάλο μέρος των τρανς δεν έχουν αποφασίσει καν αν συμφωνούν με αυτή τη πράξη ή όχι

    πάντως, ακόμη και αχρείαστο να το θεωρεί κανείς, όπως και τη κλωνοποίηση που ανέφερες -αν και είναι πολύ διαφορετικό το ένα απο το άλλο - και μόνο ως επιστημονικό πείραμα θα είχε ενδιαφέρον.

    Πάντα φιλικά:xyxwave:
     
  11. @Χριστίνα Αντουανετα…κι’ εμένα «μ’ αρέσει που όταν δεν έχεις τι να
    απαντήσεις θελεις να κλείσει η συζήτηση.» ενω οταν μας αναλυεις τα
    επιστιμονικα σου συμπερασματα απο τα οποια φαίνονται οι γνώσεις σου
    είσαι πολυγραφότατη.
    Η ερώτηση μου βρίσκεται λίγα ποστ πιο πάνω και περιμένει να την
    απαντήσεις. Αν δεν ξέρεις την απάντηση μπορείς απλά να πεις «δεν ξέρω
    δεν το έχω σκεφτεί η ότι έχω δίκιο
    «Ως τότε , απλά θα κοροϊδεύω το καλάμι στο οποίο έχεις
    ανέβει» Εκτός κι’ αν συζητάς κι’ εσύ μόνο επί «ανώτατου επιστημονικού
    επιπέδου» αλλά εδώ το φόρουμ δεν είναι επιστημονικό συνέδριο
    Τα μαθήματα που κάνεις στο συνημμένο ποστ ,η αγαπητή μου
    Συραχ τα χρειάζεται μερικές φορές , καλα τα ειπες , αλλά καλού κακού
    κατεβα απ’ το καλάμι και πες τα και στον εαυτό σου.
    Βλέπεις.. κι’ εγώ σαν κι’ εσένα είμαι. Επιμένω για απαντήσεις αλλά
    «δεν πρόκειται να κάνω άλλα ποστ για κάποια που δε συζηταει παρα μόνο
    όταν κερδίζει» Καλυτερα να κανω ποστ με συνταγες μαγειρικης.  
     
    Last edited: 5 Μαϊου 2008
  12. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Τελικα η εγκυμοσυνη εξελιχτηκε κανονικα και πριν μερικες μερες το ζευγος απεκτησε το πολυποθητο παιδι τους.