Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 10 Απριλίου 2008.

  1. christina

    christina New Member

    female εύγε.

    Η πρώτη κατάσταση που αναφέρεις ονομάζεται Πλήρης Μη-Ανταπόκριση στα Ανδρογόνα (Complete Androgen Insensitivity Syndrome) και όντως παράγει γυναίκες οι οποίες είναι χρωμοσωμικά άρρενα.

    Το δεύτερο θέμα είναι ότι έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε ότι υπάρχουν δυο φύλα, δυο αντίθετα ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Οι φυσιολογικές παραλλαγές είναι μεν λιγοστές αλλά κυμαίνονται από χρωμοσωμικά και φαινοτυπικά (δηλαδή εμφάνιση) άρρεν και θήλυ μέχρι πολύ "περίεργους" συνδυασμούς.

    Βεβαίως το να μιλάς για τέτοιου είδους λεπτές αποχρώσεις της βιολογίας σε ανθρώπους που προτιμούν να λένε "υπάρχουν άντρες και γυναίκες και απο κεί και πέρα κλείνουμε τα αυτιά μας γιατί δε μας αρέσει" και επικαλούνται τη Φύση όπως ακριβώς άλλοι επικαλούνται έναν Δημιουργό είναι μάλλον άχρηστο. Αν δίνεις στη φύση και τον δημιουργό ηθική ποιότητα, τότε ό,τι είναι "λάθος της φύσης" ή του υποτιθέμενου δημιουργού, είναι "ανήθικα" και προς εξολόθρευση.

    Εδώ βλέπω ανθρώπους που δεν έχουν ξεπεράσει το γεγονός ότι τα γεννητικά όργανα δεν είναι η έδρα του φύλου, αλλά ο εγκέφαλος. Και ο εγκέφαλος μπορεί κάλλιστα να έχει διαφορετική άποψη για το φύλο από το σώμα, και αυτό είναι θέμα βιολογίας. Αλλά ακόμα και θέμα βιολογίας αν δεν ήταν, ακόμα και επιλογή να ήταν (που δεν είναι) άπό που κι ως που δε δεχόμαστε τις επιλογές ανθρώπων;;; Βλάπτουν κανέναν; Μόνο "την αισθητική" κάποιων; Κι εμένα η αισθητική των κάποιων προσβάλει την αισθητική μου, τί θα κάνουμε πόλεμο αισθητικών, ποιά την έχει μεγαλύτερη; Τα επιχειρήματα που προβάλλονται περί "ανθρώπων που βγάζουν τα απωθημένα τους στα παιδιά" δεν κατανοώ γιατί ισχύει για τρανς γονείς και όχι για μη-τρανς γονείς. Οι δε έρευνες έχουν δείξει ήδη ότι τα παιδιά μονογονεϊκών ή ομοφυλόφιλων ή πολυγονεϊκών οικογενειών μεγαλώνουν "μια χαρά" και χωρίς καν να κληρονομούν τη διαφορετικότητα των γονέων. Ανοίξτε καμία έρευνα πριν υποθέσετε τα χειρότερα! Το medline είναι ανοιχτό σε όλους και η γνώση δεν είναι πια για τους λίγους.

    Τέλος, εκτός από το χρωμοσωμικό φύλο και την κοινωνική (ή εγκεφαλική) ταυτότητα φύλου, υπάρχει και το ζήτημα του σεξουαλικού προσανατολισμού, το οποίο επίσης δε συνάδει με τα άλλα δυο. Πχ η femme ανέφερε την περίπτωση από τον Άγιο Δομήνικο. Η ιατρική κοινότητα πάντα τονίζει ότι "έγινε άντρας και μάλιστα στρέιτ". Όπως και για τα τρανς άτομα, η ιατρική κοινότητα (τουλάχιστον η ευρωπαϊκή στην οποία ανήκω) προσπαθεί να "κανονικοποιήσει" τις συμπεριφορές. Στο στυλ, οκ αφήσαμε έναν άντρα να γίνει γυναίκα αλλά τώρα είναι ευτυχισμένη και παντρεμένη και τον παίρνει από τον αρρενωπό σύζυγό της. Όπως όλες οι γυναίκες.

    Ε δεν πάει έτσι. Δε διορθώνεις το φύλο σου "για να είσαι κανονικό και στρέιτ άτομο". Το διορθώνεις επειδή όλο σου το είναι σου λέει ότι με την καμία δεν είσαι το φύλο που "προστάζουν" τα γεννητικά σου όργανα.

    Υπάρχουν τρανς γυναίκες λεσβίες, και τρανς άντρες αδερφές. Το τί φύλο σ'αρέσει στο κρεβάτι δεν καθορίζει το δικό σου φύλο. Ειδάλλως όλοι οι γκέι άντρες είναι γυναίκες και όλες οι λεσβίες γυναίκες είναι άντρες.

    Αν ξαναδιαβάσω τρανσφοβικά σχόλια του τύπου "ένας τρανς άντρας είναι γυναίκα μασκαρεμένη" θα κάνω report abuse. Στην τελική υπάρχουν και τρανς άτομα σ'αυτό το forum. Αυτομάτως θα έπρεπε να περιλαμβανόμαστε και να νιώθουμε άνετα. Όχι να διαβάζουμε απόψεις που δε σέβονται κάτι τόσο βασικό όσο το φύλο και την αξιοπρέπειά μας. Ειδάλλως, αν δεν μπορούμε ως κοινότητα και ως forum να υποστηρίξουμε τα τρανς άτομα, να το βγάλουμε και από τις επιλογές του site. Να βάλουμε και μια ταμπέλα "εδώ σιχαινόμαστε τους και τις τρανς".

    Ανεκτικότητα χωρίς αντίκρισμα δεν είναι ανεκτικότητα.
     
    Last edited: 12 Απριλίου 2008
  2. female

    female Contributor




    Μήπως ένας από τους λόγους της μη ανεκτικότητάς μας είναι η άγνοιά μας, η δυσκολία μας να καταλάβουμε τελικά τι είναι trans ; Δεν είναι απαραίτητα το πιο απλό θέμα... Δεν πρόκειται για κάποιον gay που βάζει περούκα επειδή έτσι του κάπνισε, ξυρίζεται και ίσως κάνει πεζοδρόμιο στη Συγγρού; Δεν πρόκειται για τον ...εξευτελισμό της αντρικής ταυτότητας; Μήπως το στίγμα της πορνείας που αποτελεί μίασμα για τις εκδιδόμενες, έχει αυτομάτως μεταφερθεί και σε κάθε trans ; Μήπως οι διαδικασίες είναι τόσο πολύπλοκες που δεν τις έχουμε κατανοήσει;



    Κάθε αναλυτική πληροφόρηση, πιστεύω, θα βοηθούσε.


    Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχουμε αποκτήσει καν ανεκτικότητα ούτε έχουμε καταλάβει καλά-καλά τους gay, πόσο μάλλον...

    Όσο και δύσκολο να είναι για τους/τις trans, που έχουν αντιμετωπίσει την απόρριψη και το αρνητικό κλίμα, δεν θα είναι γόνιμο, παρ' ολ' αυτά να το αντανακλούν με την πρώτη ευκαιρία σε κάθε δύσπιστο συνομιλητή. Θα συνιστούσα καλύτερη πληροφόρησή του πριν την εκτόξευση των, μερικώς δικαιολογημένων, αφορισμών.



     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Είμαι ο μόνος που βρήκε την φωτογραφία αυτή όμορφη, άραγε;
     
  4. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Τελικα αυτο το νημα βγηκε πολυ χρησιμο.

    It is now obvious that some in our community harbour the very ugly and meleficent venom of racism. This is a disease that is very common among the uneducated, the ignorant, the people who have not travelled or learned anything about the world through coming into personal contact with all the marvellous variations of people within it. It is also quite common in those who suffer from such an extreme sense of their own insecurity and inferiority that they must manufacture others to look down upon. My personal aesthetics dictate that I avoid such people like the plague that they are on our society.

    Christina, οταν βλεπεις κατι τετοιες αποψεις, απλως αγνοησε τις. Just know and love who you are. It may take some time, but I'm an optimist, and I believe that eventually society will progress.

    As for the man and the family in question, time will tell what happens. Let's just wait and see what the outcome of this fascinating social experiment turns out to be, and let's not be so hasty to judge. It seems extreme to most of us now, but then in vitro fertilization seemed extreme a few years ago, and people argued about the psychological effects on the babies then.

    I do hope this post is not deleted, I'm not trying to flame anyone in particular, just expressing a point of view.
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Αν δεν αρέσει σε κάποιον μια εικόνα ενός ανθρώπου (ή και περισσότερων) είναι ρατσισμός;
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    Του δώσατε και κατάλαβε...

    Αν το μωράκι δεν θα έχει προβλήματα υγείας λόγω των ορμονών/φαρμάκων που πήρε για την αλλαγή φύλλου ο γονιός του, τότε εύχομαι απλά να είναι ευτυχισμένο και το ίδιο αλλά και αυτοί που θα το αγαπάνε και φροντίζουν.

    Σε περίπτωση που υπάρχει γνώση για πιθανά προβλήματα υγείας τότε I condemn αυτή την απόφαση, όπως θα έκανα και σε μια οποιαδήποτε γυναίκα η οποία επέλεγε να φέρει στο κόσμο ένα παιδί, όντας χρήστης ναρκωτικών ουσιών, άλλων φαρμάκων κ.τ.λ. ή φέρουσα γεννετικής προδιάθεσης για κάποια σοβαρή αρρώστια.

    Στη τελική, το συγκεκριμένο άτομο είναι γυναίκα εκ φύσεως. Αυτό που θα ήταν "παράξενο", θα ήταν ένας εκ γεννετής άντρας να μείνει έγγυος. Αλλά τότε οι περισσότεροι θα λέγαν "κοίτα να δεις η επιστήμη! Μπράβο!" κ.τ.λ.

    Live and let live people.
     
  7. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Αν προκειται για μια συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων, τοτε ναι. Αυτος ειναι και ο ορισμος του ρατσισμου. Αν απλα δεν σου αρεσει η φατσα ενος ανθρωπου, τοτε ειναι απλη αντιπαθεια. IMHO
     
  8. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Το να σου χαλαει κατι την αισθητικη σαν εικονα ενταξει δεκτο.Το οτι ο αλλος ειναι μαυρος,κιτρινος,κοκκινος,μπλε ή δεν ξερω και εγω τι αλλο χρωμα και να τον κρινεις βασει του χρωματος καλυπτομενος πισω απο αισθητικες δικαιολογιες ,ειναι ρατσισμος.Τελικα η προπαγανδα του Χιτλερ βρισκει ακομα προσφορο εδαφος...

    P.S. I'm back
     
  9. thanasis

    thanasis Contributor

    Apollyon, welcome back!  
     
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

    @christina. Αν καποιος δηλωνει ελευθερα τις αποψεις του, δεν συνεπαγεται οτι δεν σεβεται την αξιοπρεπεια του αλλου, γιατι τοτε θα μπορουσα να πω και εγω οτι εσυ με αυτα που γραφεις φωτογραφιζοντας εμενα δεν σεβεσαι τις αποψεις μου, και προσπαθεις να μου επιβαλεις να πω τις αποψεις μου κατα πως βολευουν εσενα.

    Και φυσικα δεν σιχαινομαι κανεναν, ουτε τους τρανς, ουτε τους κοπρολαγνους, ουτε κανεναν, (ασχετως τι γουσταρω εγω η τι οχι), δυο πραγματα σιχαινομαι και δεν μπορω να δεχτω, τους παιδεραστες, και αυτους που κρινουν τις αποψεις των αλλων οποιες και αν ειναι αυτες, πρεπει να καταλαβεις οτι οπως εγω σεβομαι τις δικες σου αποψεις και δεν τις κρινω, ετσι και εσυ πρεπει να σεβαστεις τις δικες μου και να μην τις κρινεις, την στιγμη δε που το τονισα στο ποστ μου οτι δεν κρινω και δεν θελω να θιξω κανενα απλα αυτες ειναι οι αποψεις μου, αυτο για εμενα ειναι απολυτη ελευθερια διαλογου και αποψεων και πληρη ανεκτικοτητα του χωρου αυτου, γιατι εδω κυριως γραφουμε τις αποψεις μας ο καθενας οι οποιες πρεπει να ειναι σεβαστες απο τον καθενα μας, αν γραψεις οτι η αποψη σου για τους Κυριαρχους Σαδιστες ειναι οτι ειναι ανωμαλοι θα το δεχτω, φτανει να γραψεις οτι ειναι αποψη σου και οτι δεν εχεις σκοπο να κρινεις αυτο το στατους, γιατι απλα δεν ξερεις γι' αυτο το στατους των Αντρων, οπως εγω δεν ξερω για τους τρανς, την αποψη μου και την αποψη σου ομως μπορουμε να την πουμε οποια και να ειναι αυτη.

    Την καλησπερα μου συμπαθεστατη christina.
     
    Last edited: 12 Απριλίου 2008
  11. christina

    christina New Member

    @ΜasterPerris συμπαθέστατος κι εσείς, αλλά δεν έχει ίδια βαρύτητα η mainstream άποψη που επικρατεί αυτόν τον καιρό στις κοινωνίες μας και η δική μου. Δεν υφίσταται δηλαδή "αντίστροφος ρατσισμός" επειδή εγώ προσπαθώ να καταρρίψω τις απόψεις σας. Ρατσισμός υφίσταται (ψάξτε τα κοινωνιολογικά λεξικά) μόνο όταν μια άποψη που καταπιέζει μια ομάδα ανθρώπων υποστηρίζεται από το Σύστημα. Η "αντεπίθεση" της μειονότητας δε λέγεται ρατσισμός, αλλά "προκατάληψη". Σαφώς και οι μαύροι έχουν προκατάληψη ενάντια στους λευκούς, αλλά μόνο οι λευκοί (ως κυρίαρχοι σήμερα) επιδεικνύουν ρατσιστική συμπεριφορά -γιατί έχουν τα μέσα.

    Δεν έχει ίση βαρύτητα η άποψή μου και η πεποίθησή μου ότι είμαι γυναίκα με έναν άνθρωπο της πλειονότητας που χωρίς να διακυβεύεται (κατά τη γνώμη του) το δικό του φύλο πετάει μια αμφισβήτηση του δικού μου. Πέρα από την επιστημονική "βιολογίστικη" θεώρηση των πραγμάτων, που είναι με το μέρος μου αλλά δε με ενδιαφέρει, έχω όλη την ύπαρξή μου και συναισθήματά μου, και τελευταία το σώμα, το μουνί, το στήθος με τον λειτουργικότατο μαζικό αδένα που παράγει γάλα (έτσι, επίτηδες για να φάω φρίκη) και την κοινωνική μου υπόσταση ως απάντηση. Η βιολογία καλή, αλλά το προσωπικό βίωμα θα έπρεπε να είναι σεβαστό ακόμη και αν η βιολογία διαφωνούσε. Δε διαφωνεί. Φανταστείτε λοιπόν το μένος όσων αδιαφορούν για όλα μα όλα τα στοιχεία και προσκολλώνται στη μεταφυσική, μαγική θεώρηση του αρσενικού και του θηλυκού, με όλον τον συμπαραμαρτούντα σεξισμό και πεποίθηση για την κατωτερότητα του θηλυκού.

    Συνεπώς.

    Η πλειονότητα του forum και της ελληνικής κοινωνίας είναι της Ουσιοκρατικής σχολής, δηλαδή "υπάρχει κάτι μαγικό που μας κάνει άντρες και γυναίκες, και αυτό το μαγικό είναι το πουλί και το μουνί και τελείωσε".

    Η άποψη της μειονότητας (δηλαδή της επιστημονικής κοινότητας και των πιο φιλελεύθερων στρωμάτων της κοινωνίας και της διανόησης) είναι ότι "η βιολογία και η ταυτότητα του φύλου δεν εδράζεται στα γεννητικά όργανα αλλά στον εγκέφαλο".

    Δεν είναι ρατσιστική επίθεση ενάντια στην ανυπεράσπιστη πλειονότητα, αλλά προκατάληψη ενάντια σ'αυτό που εμείς θεωρούμε βλακώδη και αδαή άποψη της πλειονότητας. Όταν -σε μερικές δεκαετίες- η άποψή μας αναγνωριστεί ως η πλέον βάσιμη και υποβαστάζουσα το βάρος των επιχειρημάτων, τότε ναι, θα είμαστε ρατσιστές και ρατσίστριες όταν τη λέμε στους Ουσιοκράτες-ισσες. Θα οφείλουμε να σεβόμαστε την άποψή τους όσο απεχθή και αν τη θεωρούμε.

    @female: υπόσχομαι να γράψω ένα τρανς κείμενο, για να μην υπάρχει δικαιολογία άγνοιας. Νομίζω ότι οι μόνοι και οι μόνες που θα συμφωνήσουν είναι όσοι και όσες ήδη αντιτίθενται στην Ουσιοκρατία. Επίσης ο μόνος λόγος για τον οποίο ένας γκέι άντρας που βάζει περούκα θεωρείται "εξευτελισμός της αντρικής συμπεριφοράς" είναι ότι υπάρχει τόσος σεξισμός και φαλλοκρατισμός ώστε η αντρική συμπεριφορά θεωρείται "το Ύψιστο" και ο,τιδήποτε την θίγει είναι η ύψιστη ύβρις επίσης. Να κοπούν αυτά, δε θα έπρεπε κάποια στιγμή; Στο 2008 ζούμε. Η θηλυκότητα και η αρρενωπότητα είναι διαφορετικές αλλά ίσες. Ούτε είναι "παλικάρι" μια τύπα που έχει αρρενωπότητα, ούτε είναι "γυναικούλα" ένας τύπος που έχει θηλυκότητα. Και βλέπεις τη διαφορά ανάμεσα στο "παλικάρι" και το "γυναικούλα". Βλέπεις ποιό θεωρείται καλό από τα δυο. Παραβάλλω και τη ρήση κάποιου από το forum αυτές τις μέρες που είπε ότι ένας άντρας που δε γαμάει δεν είναι άντρας αλλά "πουτανα". Αυτά, κατά παρέκβαση, και άσχετα προς το τρανς θέμα που συζητιέται εδώ.
     
    Last edited: 12 Απριλίου 2008
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κι όμως. Έχω κάποιες απορίες. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά ποιο είναι το σύστημα;

    Ποια η πλειονότητα; Και ποια η μειονότητα;

    Γιατί μου μοιάζει πιο φυσιολογικό οι άνθρωποι να είναι όλοι στη μέση;

    Υπάρχει έστω και ένας από εδώ που έστω και ενδόμυχα δεν είναι ρατσιστής;

    Υπάρχει έστω και ένας εδώ που δεν είναι θύμα;

    Θύτης;

    Γιατί νομίζω ότι υπάρχει ανάγκη για περιθωριοποίηση, είτε με ώθηση ελκτική, είτε απωθητική;
    Ελάχιστοι πραγματικά, βρίσκονται μακριά από τις μέσες οπτικές. Άρα όλοι μας μπορούμε να βρούμε δίκιο και άδικο στον άλλον και σε εμάς. Παρόλα αυτά στεκόμαστε στην απέναντι όχθη, είτε γιατί αυτός είναι ο ομαλός και εγώ ο ανώμαλος, είτε αν γυρίσουμε ανάποδα τον καθρέπτη, αυτός είναι ο ανώμαλος και εγώ ο ομαλός.

    Θα κάνω μία ερώτηση. Προς πάσα κατεύθυνση ή θέση. Φωνάζουμε δυνατά βγάζοντας με μία πνοή ότι μας βάραινε τόσα χρόνια;