Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 10 Απριλίου 2008.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    βλεπω αντιδρασεις ....
    η συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ενα ακομα ερωτημα που εχει να κανει με τα ορια της ελευθεριας του καθε ανθρωπου και κατα ποσο αυτα επεμβαινουν στην ελευθερια του αλλου ...
    Με την εξελιξη της σημερινης επιστημης , φαινεται οτι ο χωρος αναμεσα στα ορια αυτα ειναι πλεον ανυπαρκτος και μας αφηνει μονο να επιλεξουμε το ποσο ειναι ανεκτο να τα παραβιασουμε .
    Πως μπορεις να παραβιασεις αυτα τα ορια με δικαιοσυνη για ολους ? . Στο δικο μας θεμα υπαρχουν 3 κοινωνικα μερη , οι γονεις , το παιδι και ο Χ γειτονας/περαστικος/συμμαθητης κτλ .... χωρισε μου λοιπον τα δικαιωματα τους κατα τετοιο τροπο ωστε να ειναι ισα ....
    θα τρεξω στο μελλον μερικες δεκαδες χρονια μπροστα ωστε να χρησιμοποιησω την μελοντικη τεχνολογια για το παραδειγμα μου ... Στο μακρινο λοιπον μελλον φανταστητε σεξουαλικες μηχανες να εξυπηρετουν τις αναγκες , τα αυτοματοποιημενα σπιτια δεν απαιτουν νοικοκυριο και η αποκτηση παιδιων εδω και πολλα χρονια γινεται ηδη σε ειδικα σουπερμαρκετ ... σε ενα τετοιο μελλον δεν αποκλειω την περιπτωση οπου η αξια της ζωης του ενος φυλλου (99% της γυναικας) να υποβιβαστει αναμεσα σε εκεινη του αλλου φυλλου και ενος ζωου ...
    η χρηση της τεχνολογιας επειδη απλα μας δινεται η δυνατοτητα , χρειαζεται μεγαλη αυτοσυγκρατηση και αναζητηση των απαντησεων πολυ μακρια στο μελλον ...
    ας αφησουμε ομως το αγνωστο μελλον .. ας μεινουμε στο παρον .
    το παιδακι λοιπον των ομοφυλλοφιλων γονιων παει στο σχολιο και εκει τα αλλα παιδακια μαθαινουν οτι εχει δυο μαμαδες και κανεναν μπαμπα ή το αντιθετο .. νομιζω πως τοτε , στα ματια του παιδιου θα αρχισει να απειλειται η σημαντικοτητα και η αξια του μπαμπα ή της μαμας με καθε τι που θα πιστευει οτι το αλλο παιδακι (των ομοφυλλων γονεων) θα εχει περισσοτερο , φυσικα το ιδιο μπορει να λειτουργησει αντιστροφα εις βαρος του αλλου παιδιου και να πιστευει οτι η ανυπαρξια γονεα διαφορετικου φυλου ειναι υπευθυνη για το Χ προβλημα του ....

    Καλα ειναι να αφοριζετε και να αντιδρατε .. οπως κανει και ο Γιωργακης και σπευσανε 3 καναλια για να πουνε για τις 5 προτασεις του για τους δανειοληπτες (προφανως τις πρωτες εδω και 5 χρονια) .... αλλα τοποθετηθειτε για να ξερουμε τουλαχιστο για ποιο λογο αντιδρατε ...
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Αγαπητή christina,

    Σε αντίθεση με εσένα, εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω την επιμονή πολλών να μυθοποιούν τον εγκέφαλό τους. Υποθέτω πως όλοι θέλουμε να είμαστε "πνευματικοί άνθρωποι" αλλά κάλώς ή κακώς όλα τα μέλη του ζωικού βασιλείου πλην των σπόγγων έχουν παρόμοια δίκτυα νευρικών κυττάρων, συνεπώς καλό είναι να θεωρούμε τα πράγματα σε ρεαλιστική βάση και να μην ταυτίζουμε την πολυπλοκότητα με τη μαγεία. Δεν είναι κάποιος έκτπωτος θεός ο άνθρωπος, ένα εξελιγμένο ζώο είναι.

    Ο εγκέφαλος είναι ένα όργανο του νευρικού μας συστήματος (στην πραγματικότητα είναι το 98% του συνολικού νευρικού ιστού του σώματός μας). Δεν είναι οι διαδικασίες του ούτε τα αποτελέσματά τους. Δεν είναι η συνείδηση, ούτε η προσωπικότητα, δεν είναι όλο το εγώ, ούτε πρέπει να αντιλαμβάνεται τον εαυτό του σαν ένα αυτόνομο μικρό εγώ, δεν είναι ψυχή και γενικώς δεν είναι όλα όσα δεν μπορούμε να κατανοήσουμε εντός μας. Είναι ένα όργανο. Ο εγκέφαλος για να ενεργοποιηθεί έτσι ώστε να στέκει να γίνεται λόγος για νοημοσύνη, πρέπει να οξυγονωθεί. Αυτό συμβαίνεται φυσικά κατά τον φυσιολογικό τοκετό και τεχνητά κατά την εξαγωγή του μωρού με καισαρική τομή, δηλαδή τον ένατο μήνα. Το φύλο όμως ενός εμβρύου διαφάνεται υπερηχογραφικά ήδη από την έκτη εβδομάδα της κύησης.

    Αυτό σημαίνει πως τη στιγμή εκείνη που το μωρό αποκτά συνείδηση, το μυαλό του βρίσκεται προ ενός τετελεσμένου γεγονότος: της αποσαφήνισης του φύλου του. Λαμβάνοντας υπόψη και τη λειτουργία του εγκεφάλου (πληροφορίες από το εσωτερικό περιβάλλον του σώματός μας και από το εξωτερικό περιβάλλον -μέσω των αισθήσεων- καταλήγουν στους νευρώνες του, εκείνοι τις αναλύουν και τις επεξεργάζονται και στη συνέχεια δίνουν τις κατάλληλες εντολές στα αρμόδια εκτελεστικά όργανα) καταλαβαίνει εύκολα κανείς πως σε πρώτο χρόνο το σώμα έρχεται να δώσει τις πληροφορίες στο μυαλό και τρόπο τινά να το καθορίσει, και όχι το αντίθετο.

    Αν δεν μιλάμε για περιπτώσεις ερμαφρόδιτων ανθρώπων, που εξ ορισμού λαμβάνουν από το σώμα τους αντιτιθέμενες πληροφορίες, για τους υπόλοιπους είναι μάλλον ξεκάθαρο πως αν γεννιούνται με αιδοίο και αισθάνονται άνδρες (και τούμπαλιν) προφανώς υπάρχει ασυμβατότητα, διάσταση, μεταξύ σώματος και αντίληψης. Το χρόνιο πρόβλημα έγκειται στο τι θεωρεί κανείς ως προτιμότερη σύγκλιση. Το να υπερθεματίζει κανείς στην άποψη πως είναι το μυαλό που ευθύνεται, που αποκλίνει από την (αντικειμενική  πραγματικότητα (ναι, το αιδοίο τους είναι εκεί, το βλέπουν, η ύπαρξή του δεν αμφισβητείται) και να καταλήγει στο συμπέρασμα πως χρήζουν οι άνθρωποι αυτοί ψυχιατρικής θεραπείας προκειμένου να νιώσουν γυναίκες εφόσον έχουν αιδοίο, είναι πράγματι καταπιεστικό. Διότι δεν "είναι" μόνο τα σώματά τους, είναι και το μυαλό τους. Από την άλλη πλευρά -και εδώ ακριβώς έγκειται η δική μου διαφωνία έναντι της τοποθέτησής σου- το να διατείνεται κανείς πως το σώμα αποκλίνει από την πραγματική μας ταυτότητα που καθορίζεται αποκλειστικώς ψυχοπνευματικά, και να αποκαλεί την αλλαγή φύλου "διόρθωση" φύλου είναι ομοίως αφελές. Διότι δεν "είναι" μόνο το μυαλό τους, είναι και τα σώματά τους. Το σώμα τους δεν τους "οφείλει" να είναι πάντα η τέλεια (αντιπροσωπευτικότατη) προβολή της πνευματικής τους υπόστασης στον χωμάτινο κόσμο, δεν είναι το μέσο επικοινωνίας του μυαλό τους με το περιβάλλον τους, δεν είναι σκλάβος ούτε περιφερειακή συσκευή του μυαλού τους, είναι ένα κομμάτι του είναι τους που αλληλεπιδρά με τον εγκέφαλο, που είναι κι αυτός ένα άλλο κομμάτι του. Όσο αυτόνομο "εγώ" συνιστά το μυαλό τους, άλλο τόσο συνιστά και το σώμα τους. (Αν το μυαλό τους αποφασίσει να αδυνατίσουν απότομα και δώσει εντολή να πάψουν να προσλαμβάνουν θερμίδες, το σώμα τους θα φροντίσει να μειώσει τις απαιτούμενες θερμίδες για το μεταβολισμό τους, κάνοντας σπονδή μέρος της μυικής τους μάζας, λειτουργώντας τελικά ως τροχοπέδη σε μια διαδικασία που το ίδιο αξιολογεί ως επιθετική απέναντί του. Όσοι έχουν επιχειρήσει μία παρόμοια τακτική, γνωρίζουν καλά ποιος συνήθως κερδίζει αυτή τη μάχη.)

    Αν το καλοσκεφτεί κανείς, είναι βάρβαρο το να προχωρά το ίδιο το (αντιφατικό) εγώ του στη διαδικασία να ερμηνεύσει το ρόλο του δήμιου του εαυτού του και να αποφασίσει ποια στοιχεία του θα αποτινάξει επειδή αυτά αντιτίθενται σε άλλα (που θα διατηρήσει). Αν το ένα χέρι του παλεύει με το άλλο και δεν μπορεί να αποδεχτεί πως είναι η ίδια η πάλη το εγώ του, πρέπει να αποφασίσει ποιο θα κόψει. Και φυσικά, λίγη σημασία έχει το αν αυτό που θα κόψει είναι χέρι, πέος, μαστοί ή επιθυμίες και ούτε στέκει να εξαχθεί κανένα συμπέρασμα αναφορικά με το αν πρέπει να κοπεί κάτι, τι πρέπει να κοπεί, και ποιος και βάσει ποιων κριτηρίων πρέπει να αποφασίσει τι θα κοπεί. Η αίσθηση αυτο-ακρωτηριασμού παραμένει η ίδια. Η Mirella_trans_domme έχει εκφράσει επί των παραπάνω τεκμηριωμένη άποψη που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη (ανεξάρτητα από το ότι δεν ανήκω στους λίγους που έχουν το απαιτούμενο σθένος να αποδεχτούν ότι είναι η ίδια η πάλη, αλλά στους πολλούς που δεν μπορούν να πάψουν να θέλουν απεγνωσμένα να είναι οι -ακρωτηριασμένοι- νικητές).
     
  3. christina

    christina New Member

    @Syrah Παίρνεις την ουσιοκρατία ΠΟΛΥ στα σοβαρά. Και την εαυτή σου. χαλάρωσε, και θα ωριμάσεις κάποτε. Όσον αφορά στον ακρωτηριασμό, πάλι παίζουν οι προκαταλήψεις σου. Μια τρανς γυναίκα προσθέτει ένα μουνί, δεν αφαιρεί ένα πουλί. Ένα τρανς αγόρι δεν αφαιρεί 2 μαστούς, προσθέτει έναν αντρικό θώρακα. it's all good, dear. Επίσης πολλά τρανς αγόρια επιλέγουν να μην κάνουν την επέμβαση, και είναι αγόρια με μουνί. Δεν έχεις τίποτα να τους προσάψεις, δεν πειράζουν το πολύτιμο-για σένα- σώμα. Αλλά ΕΙΝΑΙ αγόρια, σκέφτονται σαν αγόρια, ζουν σαν αγόρια. Αυτό σίγουρα δε σ'αρέσει...

    Επίσης μιας και είσαι τόσο της βιολογίας (ενώ εγώ υπέρ της ανθρώπινης επιλογής πάνω από τη βιολογία, παρότι είμαι μια ταπεινή γιατρός) βλ. τις ολλανδικές μελέτες που πρεσβεύουν ότι το φύλο δεν είναι το πουλάκι και το μουνάκι, αλλά εγκεφαλική διεργασία, που απλώς ΤΥΧΑΙΝΕΙ στο 99,99% του πληθυσμού να συνάδει με το σώμα. (Φυσικά δεν "τυχαίνει", είναι προϊόν εξέλιξης. Αλλά είναι αντιεπιστημονικό να θεωρείς τη φυσιολογική παραλλαγή του να ΜΗ συνάδει το σώμα με την ταυτότητα φύλου ως κάτι που μπορείς να αγνοήσεις.)
    Όπως η στύση τυχαίνει να συνάδει με την εκσπερμάτιση. Είναι χαζό να θεωρείς ότι δυο ταυτόχρονα φαινόμενα έχουν απαραίτητα σχέση αιτίου-αιτιατού. Επίσης, τα επιστημονικά σου δεδομένα; Πεπαλαιωμένα. Τα ψευδερμαφρόδιτα (intersexed) άτομα ΔΕΝ είναι τα μόνα που αποδεικνύουν ότι τα φύλα δεν είναι 2. Ψάξε!

    Επίσης "το μωρό αποκτά συνείδηση όταν οξυγονωθεί ο εγκέφαλός του ΜΕΤΑ τον τοκετό;". Κόπηκες ακόμα και από τα πιο ανεκτικά τεστ βασικής κατανόησης της φυσιολογίας του εμβρύου. Το κύρος σου όσον αφορά στα επιστημονικά δεδομένα έχει πέσει στο μηδέν, και καλά θα κάνουν οι αναγνώστες/τριες να μη σε παίρνουν στα σοβαρά. Για να μη γίνομαι (πολύ) ελιτίστρια, ας εξηγήσω για τον κόσμο που δεν προσποιείται ότι έχει ιδέα του τί συμβαίνει, ότι ο εγκέφαλος οξυγονώνεται και λειτουργεί πολύ πριν το πιάσει στα γαντοφορεμένα χέρια του ο καλός γιατρούλης. Και όχι μόνο απλές λειτουργίες, αλλά και ανώτερες λειτουργίες όπως η μνήμη. Βασική εμβρυολογία, άνοιξε κανένα βιβλίο. Το πιο τραγικό είναι ότι δεν καταλαβαίνεις πώς ΚΑΘΕ κύτταρο οξυγονώνεται από τη στιγμή που δημιουργείται. Αλλιώς πεθαίνει. Άρα όλα τα κύτταρα του εμβρύου οξυγονώνονται, ακόμα και πριν δομηθεί το αναπνευστικό του σύστημα. Η ημιμάθεια ΔΕΝ είναι φίλη σου, Syrah.

    Η δε εντύπωσή σου για το πώς δουλεύει (ή μάλλον πως θα σε βόλευε να δουλεύει) ο εγκέφαλος, είναι τόσο εσφαλμένη ώστε δε δικαιούσαι να εξάγεις συμπεράσματα από αυτήν, και να κάνεις συνεπαγωγές. Διόρθωσε τα αρχικά σου δεδομένα και ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

    Τέλος, από τη φεμινιστική θεωρία, να προσθέσω ότι η βιολογία δεν είναι πεπρωμένο, και ότι τα υποτιθέμενα ΔΥΟ φύλα είναι κοινωνική κατασκευή. Κι εγώ είμαι αντίγραφο γυναίκας και προϊόν μίμησης, όσο κι εσύ Syrah. Μ'αυτή την έννοια δεν είμαι γυναίκα, δεν ευθύνονται γονίδια για το σύνολο των συμπεριφορών και συναισθημάτων μου. Αλλά ούτε κι εσύ. Ούτε και καμία. Και κανείς άντρας επίσης. Δεν είναι καλύτερα όταν το βλέπεις έτσι; Δεν έχεις να υπερασπίσεις το φύλο σου ενάντια στα κακά τρανς άτομα που θέλουν να το σφετεριστούν! Κοιμάσαι ήσυχη!

    Τα πολύτιμα γονίδιά σου ΕΙΝΑΙ πολύτιμα για να θεραπεύσεις και να διαγνώσεις γονιδιακές παθήσεις. Για προγεννητικό έλεγχο. Για splicing και βιογενετική και παραγωγή ινσουλίνης! Για κλωνοποίηση κυττάρων και οργάνων, για τεχνητή γονιμοποίηση.

    ΟΧΙ για να καθορίσεις τις επιλογές μου. Ούτε εγώ τις δικές σου. Πάρε την ευθύνη των πράξεών σου, κι ας είναι οι πράξεις σου αποτέλεσμα ηλεκτροχημικών αντιδράσεων στον στον εγκεφαλικό φλοιό, όπως όλων μας. Επειδή εγώ έχω απομυθοποιημένο τον εγκέφαλο, ενώ εσύ ΟΧΙ. Ξαναλέω. Αν υπήρχε έστω και μισό εγκεφαλικό κύτταρο στις ωοθήκες και στους όρχεις, θα ξανασκεφτόμασταν ότι τα γεννητικά όργανα έιναι σημαντικά. Αφού δεν υπάρχει, τα γεννητικά όργανα είναι ΟΥΔΕΤΕΡΑ όσον αφορά στην ταυτότητα φύλου, και συνεπώς ο μόνος λόγος που οι άνθρωποι φρίττουν και τα θεωρούν ιερά και σημαντικά είναι τα κοινωνικά memes (κοινωνικά "γονίδια" τα ονόμασε ο Dawkins) που περιβάλλουν τα γεννητικά όργανα. Τα ίδια κοινωνικά γονίδια ή δοξασίες που θέλουν το πουλάκι ανώτερο από το μουνάκι, βασισμένα σε απολύτως δικαιολογημένα για τις πρωτόγονες κοινωνίες κριτήρια, αλλά που δεν έχουν βάση σήμερα. Πουλάκια και μουνάκια = ουδέτερα και ίσα.

    Οι δε ορμόνες που όντως καθορίζουν την ταυτότητα φύλου του εμβρύου, όλα δείχνουν ότι υπόκεινται σε εξωγενή ρύθμιση. Συνεπώς το μικρούλι έμβρυο με τις μικρές του ωοθηκούλες, ΔΕΝ έχει καθοριστεί αν θα είναι κοριτσάκι στο μυαλουδάκι του. Στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων θα είναι. Οι υπόλοιπες περιπτώσεις όμως δεν είναι ούτε ανωμαλία, ούτε ανεξήγητο φαινόμενο, ούτε μαγεία, ούτε κάτι για το οποίο αξίζει να διαρηγνύεις τα ιμάτιά σου Syrah. Φαίνεσαι όλο και πιο προκατειλημμένη και όλο και λιγότερο έτοιμη να μαθαίνεις όσο γερνάς.

    Όπως είπε ο Venter, ο πρωτοπόρος της γενετικής που "έσπασε" τον γενετικό κώδικα του DNA "πρέπει να πάψουμε να κρυβόμαστε πίσω από τα γονίδιά μας".

    Η ανεκτικότητα είναι ΚΑΛΟ πράγμα, πότε θα το βάλει ο κόσμος στο μικροαστικό, ζαλισμένο, εγωιστικό κεφαλάκι του; Μέχρι και η επιστήμη το υποστηρίζει, και η επιστήμη είναι από τους αρκετά συντηρητικούς μηχανισμούς που έχουμε ως ανθρώπινο είδος. Οι απόψεις σου ήταν ΠΑΡΑ πολύ της μόδας τον 19ο αιώνα. Όχι πια, ούτε στη φιλοσοφία ούτε στην επιστημονική σκέψη. Εύχομαι να νιώθεις απαρχαιωμένη, Syrah.


    ΥΓ. επειδή νιώθω ΠΟΛΥ τσατισμένη με τον αδικαιολόγητο ελιτισμό σου, θα σχολιάσω και το "Αυτό συμβαίνεται φυσικά " που έγραψες. "Συμβαίνομαι": ρήμα μέσης φωνής... Ειδικά εσύ θα έπρεπε να προσέχεις τα ελληνικά σου.
     
    Last edited: 19 Απριλίου 2008
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    christina, ακόμη και αν υποθέσουμε πως έχεις την απαιτούμενη προσβασιμότητα εντός του συνομιλητή σου σε προσωπικό επίπεδο, ώστε να είσαι σε θέση να προχωρήσεις με ασφάλεια σε αξιακή κρίση (συνθήκη που μάλλον δεν εκπληρώνεται στη δική σου περίπτωση καθώς δεν θυμάμαι να έχουμε γνωριστεί), ο χαρακτηρισμός του συνομιλητή σου ως ανώριμο, χαζό, μικροαστό, εγωιστή, δεν ισούται με κατάρριψη των επιχειρημάτων του.

    Καλό είναι δε, ελλείψει αντεπιχειρημάτων να μη γινόμαστε σουρρεάλ. Μία trans κυρία, δεν προσθέτει απλώς ένα αιδοίο, αφαιρεί προηγουμένως ένα πέος. Και το πέος όπως και η ισχνότερη τρίχα επάνω στο σώμα μας συνιστά μέρος του εαυτού μας. E pur si muove.

    Περαιτέρω δεν θα προσθέσω τίποτα καθώς ετούτη η φράση
    μου δείχνει απερίστροφα ότι δεν μπορείς να θεωρήσεις το θέμα υπό καθεστώς νηφαλιότητας.
     
  5. christina

    christina New Member

    πές μου ότι ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ να με κάνεις να γελάω σήμερα! Φυσικά "απερίστροφα" σου δείχνει. Δεν έχει περίστροφο. Αν δεν είχε περίφραση όμως θα ήταν απερίφραστα...  Μ'αρέσουν οι απαρχαιωμένες φράσεις σου που σήμαιναν κάποτε "χωρίς περιστροφές" αλλά σήμερα σημαίνουν γραφικότητα.

    Επίσης οι χαρακτηρισμοί μου μπορεί να μη σημαίνουν κατάρριψη των επιχειρημάτων σου, αλλά η κατάρριψη των επιχειρημάτων σου, στην οποία προέβην επιτυχώς, ΣΗΜΑΙΝΕΙ κατάρριψη των επιχειρημάτων σου.
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    2 χρονια εδω μεσα δεν εχω κανενα λογο να πιστευω οτι στην Syrah δεν αξιζει ο ειλικρινεις σεβασμος .
    Θα μπορουσε καποιος με αντιθετη αποψη τουλαχιστο να απαντησει σε λιγα απλα ερωτηματα που τεθηκαν πρωτου καταφυγει σε επιθεση εναντιων ανεμομυλων ....
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    christina δεν τεκμαίρομαι πως οφείλω να είμαι η διασκεδάστριά σου συνεπώς δεν είναι στις προθέσεις μου να σε κάνω να γελάσεις. Η λέξη απερίστροφος σημαίνει όπως ήδη υπογράμμισες,"αναμφίβολα", "αποφαντικά", "κατηγορηματικά" δηλαδή "άνευ περιστροφών" και δεν αποτελεί αρχαϊζουσα λέξη. Αντιθέτως χρησιμοποιείται συχνά.

    Επειδή ούτε ο χλευασμός του ύφους του γραπτού μου λόγου συνιστά αντεπιχείρημα για να υποστηρίξεις τη διαφωνία σου στα γραφόμενά μου, και επειδή δεν αρέσκομαι σε τέτοιες οικειότητες εν γένει, εστίασε, αν έχεις την καλοσύνη, στο θέμα που πραγματευόμαστε και όχι σε εμένα επί προσωπικού, ειδάλλως μπορούμε να κλείσουμε κόσμια τη συζήτησή μας.
     
  8. loreato

    loreato Regular Member

    Απάντηση: Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

    Συγγνώμη, αλλά λέξη "απερίστροφος" όντως δεν υπάρχει στα ελληνικά. Ίσως να χρειαστεί να την καθιερώσουμε, με την έννοια που της προσδίδει η Syrah. Αλλά αυτό είναι άλλο! Όπως δεν υπάρχει λέξη "αποφαντικά". "Αποφατικά", ναι, "αποφαντικά" δεν λέει τίποτα στην ελληνική.
    Τέλος πάντων και πέρα απ' τα μαθήματα ελληνικής, ούτως ή άλλως, είναι προσβλητική η επιμονή σε εκφράσεις όπως "η υστερία των αντι-ρατσιστών", που χρησιμοποιεί η φίλη για να συνεχίσει, νομίζοντας πως το πρόβλημα του μαύρου πηγάζει απ' το ότι τον λένε αράπη. Και ως λύση τον παραπέμπει στον ψυχαναλυτή. Παραγνωρίζει πλήρως ή αγνοεί, πως το αράπης συνοδεύεται από μια συνολική τοποθέτηση του μαύρου σε υποδεέστερες συνθήκες ζωής. Συγκεκριμένο ζήτημα ζωής είναι κι όχι ιδεών και φράσεων. Μόνο που κι οι ιδέες κι ο λόγος φορτίζονται έτσι. Εγώ μπορεί να μην έχω πρόβλημα να αυτοχαρακτηριστώ "πούστης". Όταν αυτό όμως προσάπτεται από άλλους που θεωρούν πως ως πούστης είμαι "ανώμαλος" και αντιμετωπίζομαι σαν παράσιτο και αντικοινωνικό στοιχείο, με σημαντικές επιπτώσεις στη ζωή μου, έ, τότε (δηλαδή, σχεδόν πάντα) η λέξη πούστης με ενοχλεί. Να πάω να με κοιτάξει ψυχίατρος; Μήπως να με κλείσουν καλύτερα στο Νταχάου, όπως και όλους τους "υστερικούς αντι-ρατσιστές;
    Λυπάμαι που σε μια κοινότητα ανθρώπων, όπως αυτή εδώ που συμμετέχουμε, για τους οποίους η κυρίαρχη κοινωνική αντίληψη είναι κατεξοχήν απορριπτική (άρα ρατσιστική) υποχρεωνόμαστε να υπερασπιστιούμε την αλφαβήτα του αντιρατσισμού.
    Christina, δικαίως αγανακτείς.
     
  9. christina

    christina New Member

    @Syrah: μ'αρέσει που όταν δεν έχεις τί να απαντήσεις θέλεις να κλείσει η συζήτηση, ενώ όταν ωρύεσαι περί της "υστερίας των αντι-ρατσιστών" και των σιχαμένων "αράπηδων" θεωρείς τη συζήτηση κόσμια!

    Τα επιχειρήματά μου ενάντια στην ουσιοκρατική θεώρηση που πρεσβεύεις, αλλά και ενάντια στις ημιμαθείς ασυναρτησίες που κατασκεύασες και προτείνεις ως 'επιστημονική εξήγηση' του γιατί τα τρανς άτομα σου είναι ενοχλητικά, βρίσκονται πέντε posts πιο πάνω. Περιμένουν να τα καταρρίψεις. Ως τότε, απλά θα κοροιδεύω το καλάμι στο οποίο έχεις ανέβει. Ή θα κάνω post συνταγές μαγειρικής. Δεν πρόκειται να χάσω άλλα επιχειρήματα σε κάποια που δε συζητάει παρά μόνο όταν κερδίζει.
     
    Last edited: 19 Απριλίου 2008

  10. Αναγνωρίζω σ’ εμένα την ικανότητα να εμπνέω σεβασμό , αλλά
    όχι στοργή. Δυστυχώς δεν έχω κάνει ποτέ τίποτα εδώ μέσα που να δικαιολογεί
    όντως το σεβασμό στα μάτια αυτών που αρχίζουν να τον νιώθουν , με
    αποτέλεσμα να μην φτάνουν ποτέ να με σεβαστούν πραγματικά.
    Τυχαίνει να είμαι ψυχρος στην επικοινωνία , πράγμα που άθελα μου
    υποχρεώνει τους άλλους να αντανακλούν το γεγονός ότι αισθάνομαι λίγο.
    Άλλοι , λιγότερο ευφυείς από μένα , είναι πιο δυνατοί. Βρίσκουν καλύτερα
    την θέση τους ανάμεσα στους ανθρώπους και διαχειρίζονται πιο επιδέξια
    την ευφυΐα τους. Έχω όλες της ικανότητες να επηρεάζω , εκτός από την
    τέχνη να το κάνω. Πάντα έλεγα ότι οι άλλοι μου είναι αδιάφοροι αλλά
    πάντα επιθυμούσα να αρέσω. Προσαρμόστηκα τόσο πολύ σ’ αυτή την
    αντίφαση και στην αναπόφευκτη πείνα που την ακολουθεί , που ενίοτε , δεν
    ξέρω αν νιώθω την ανάγκη να φάω.
    Σκλαβωμένος από την ιδιοσυγκρασία μου υφίσταμαι τον «σεβασμό» των
    ανθρώπων γι’ αυτό που υποθέτουν πως είμαι.
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Θα ξαναυποβαλω το ερωτημα γιατι αρχιζω να την βρισκω ....
    1) Γιατι οι χ γονεις να πρεπει να εξηγουν τα ανεξηγητα στο παιδι τους που θα καθησει στο ιδιο θρανιο με τον παιδι των ομοφυλλων γονεων ???? ....
    2) Γιατι το παιδι των ομοφυλλων γονεων να πρεπει να αντιμετωπισει τις εξηγησεις αυτες ?
    3) Το να κοψουν/προσθεσουν για την καβλα τους / εκφραση τους / γινατι τους / τροπο ζωης τους ... αφορα εκεινους και μονο ... το παιδι με ποιο δικαιωμα το εμπλεκουν σε αυτο ?

    ΔΕΝ προκειται να κλεισει τουτο το νημα με παρεξηγησεις και προσωπικες αντιπαραθεσεις . Εφοσν λοιπον καποιοι εφριξαν με την αποψη μου ιδου λοιπον η Ροδος ...
     
  12. gothman

    gothman Regular Member

    Απάντηση: Re: Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

    1)Ποια ανεξήγητα? Απλά τα πράγματα, το παιδί έχει 2 μπαμπάδες ή 2 μαμάδες. Όσο για το γιατί, για τον ίδιο λόγο που οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να ανέχονται να τους αποκαλούν ανώμαλους, διεστραμμένους, αφύσικους, ή οτιδήποτε. Για τον ίδιο λόγο που οι ίδιοι γονείς θα έπρεπε να εξηγήσουν στο παιδί τους τα ίδια ''ανεξήγητα'' πράγματα αν αυτό έβλεπε π.χ. ένα ζευγάρι μαύρου-λευκής (ή το αντίστροφο), ένα ζευγάρι διαφορετικού θρησκεύματος, κτλ. Επειδή κάθε ένας έχει τη δυνατότητα να μεγαλώσει ένα παιδί με τις αξίες που ο/η ίδιος/ά έχει επιλέξει, είτε μιλάμε για ομοφυλόφιλους, χριστιανούς, μουλσουμάνους, αναρχικούς, φασίστες, ψηλούς, χαζούς, έξυπνους, παναθηναικούς ή δεν ξέρω και 'γώ τι άλλο.

    2)Για τον ίδιο λόγο που κάθε παιδί πρέπει να αντιμετοπίσει οποιοδήποτε σχόλιο για τους γονείς του. Και αυτά δεν περιορίζονται μόνο σε αυτό το τομέα. Επίσης γιατί αν αυτό δεν γίνει τώρα, τότε σε 50, 100, 200 χρόνια τα παιδιά μας πάλι τις ίδιες βλακίες θα συζητάνε.

    3)Εμ, δικό τους παιδί είναι, με το δικαίομα του γονιού το εμπλέκουν. Άσε που δεν πιστεύω ούτε στο ελάχιστο ότι αυτή η εμπλοκή είναι κατ' ανάγκη αρνητική.

    Για να κλείσω πάντως με μια ωραία ατάκα που άκουσα τις προάλλες επί του θέματος

    'Ας σταματήσουν να έχουν μόνο οι ετερό
    τη δυνατότητα να μεγαλώνουν γκέι και λεσβίες:lol2: