Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. espimain

    espimain Contributor

    1. "Aν ένα υ θεωρεί παπάρια μάντολες την αντίληψη του Κ περί εγκαθίδρυσης ανισοβαρούς δυναμικού μέσω της χρήσης του πληθυντικού και τα παρόμοια", τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη σχέση.
    2. Η "γκαύλα" του Κ είναι σημαντική παράμετρος σε μια σχέση Κυριαρχίας υποταγής.
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    1. Επομένως, μια σχέση Κ/υ για να σταθεί απαιτεί την συναρμογή των αντιλήψεων και της θεώρησης των πραγμάτων του υ σε αυτές του Κ;
    Eιναι δηλαδή, για να μιλήσουμε με πολιτικούς όρους, απαραίτητη και η ανάληψη της πατρότητας του μνημονίου πέραν της εφαρμογής των όρων που προβλέπει;
    2. Αναμφισβήτητα. Οσαύτως και του υ θαρρώ.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Φυσικά.
    Αν δεν του αρέσει του υ ο Κ, ας πάει να βρει άλλον που να του ταιριάζει.
    Κάτι ανάλογο θα πράξει και ο Κ αν δεν του κάνει το υ.
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ξεκάθαρη άποψη την οποία και σέβομαι, αν και δεν την ασπάζομαι.
     
  5. angel42

    angel42 Regular Member

    Αγαπητέ μου, αγαπητέ μου

    η συμμόρφωση όπως ίσως να γνωρίζεις δεν είναι το παν... Είναι μόνο αυτό που λέμε ένα καλό starting point... 'Ενα υ που η αντίληψη του είναι να νομίζει ότι δικαιούται να κρίνει την αντίληψη του Κ του ως "παπάρια μάντολες" γενικά αλλά και ειδικά σε ό,τι αφορά το πως το Κ θα εγκαθιδρύσει και διατηρήσει την ασυμμετρία εντός του Οίκου Του/Της, είναι στην καλύτερη (και άν είναι) μεζεδάκι το πολύ για κάνα δυο play partakia αλλά για D/s δε δείχνει για καλός οιωνός... Μπορεί κάτι τέτοιο ως αντίληψη να "δικαιολογηθεί" σε κάποια πρωτάρικα που ακόμα δεν ξέρουν, αλλά είτε "δικαιολογηθεί" είτε όχι, ο πέλεκυς θα πέσει βαρύς...Και η πόρτα πάντα ομπρώς ανοιχτή και τάχυστα βεβαίως βεβαίως γιατί είπαμε να εκπαιδεύσομεν αγαπητέ Μου, αλλά τα εκπαιδεύσιμα και όχι τα ανεπίδευκτα... Δεν Εϊμαστε Ίδρυμα, αγαπητέ, ούτε συμμορφωτήριο... 'Ενας είναι ο νόμος: το ακούει σα μουσική το Κ; Τσακίζεται εντός του να αρχίσει να το ακούει σα μουσική και το υ μέχρι να είναι η μεγαλειωδέστερη ουράνια μελωδία... Είναι άχρηστο και δε δύναται, δε θέλει, δεν μπορεί; Η θύρα είναι πάντα ανοιχτή, κανείς δεν κρατείται χωρίς τη θέληση και τη συναίνεσή του... Α.
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αλλά τότε, αγαπητή μου @angel42 (και όχι μόνο) γιατί σε ένα παλαιότερο νήμα εγώ ενθυμούμαι τα Κ στην πλειονότητα τους να διατείνονται πως θέλουν υ με ισχυρές προσωπικότητες και όχι χαλάκια;

    υ.γ την έκφραση "παπάρια μάντολες" στην τοποθέτηση μου θα μπορούσα να την εκφέρω κι αλλιώς, π.χ "άνευ ουσίας " ή "επιδερμική" , θα άλλαζε κάτι;
     
  7. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ταίριασμα *-*
    Βασικό και δεν έχει καμία σχέση με την χημεία.

    Αν έχεις και χημεία... ****** χ 282992920201
     
  8. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Εχθές το βράδυ είχα μια πολύ ευχάριστη και (για αλλαγή) τεκμηριωμένη συζήτηση με τον αγαπητό @espimain περί θεμάτων σχετικών με τον χώρο κι εστίαση στο αντικείμενο του παρόντος thread. Πολλές ενδιαφέρουσες θέσεις, πλέον πιο εύκολο να παρατηρηθούν όταν η συζήτηση είναι φωνητική κι απόλυτα σεβαστές.

    Καταλαβαίνω απόλυτα την εφαρμογή της εν λόγω πρακτικής εντός δομής, πλήρως αποκομμένης από τον κοινωνικό βίο, ως εργαλείο εμβάθυνσης και διάνθισης της ασύμμετρης συνθήκης και (σε πιο βασικό επίπεδο) της αντίληψης του έμπειρου προσώπου μέσα σε αυτή.

    Πολύ πολύ παραγωγική ανταλλαγή απόψεων σε άριστο κλίμα, πρόσωπο με πρόσωπο, με σαφήνεια κι αμεσότητα. Ε/ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη βραδιά.
     
  9. angel42

    angel42 Regular Member

    Θα ξεκινήσω από το υστερόγραφό, αγαπητέ... Όχι δε θα άλλαζε κάτι επί της ουσίας... Η επίκριση είναι επίκριση... Είναι το νούμερο ένα παράπτωμα που μπορεί να κάνει ένα υ που αυτομάτως εκφράζει ότι είναι εκτός θέσης ανεξάρτητα αν είναι πεσμένο χάμω στα πατώματα ή παραμένει ευγενικό και κόσμιο στους τρόπους του... Ως υ εντός D/s δεν έχει καμμία δουλειά, αρμοδιότητα και δικαίωμα να θεωρεί ότι γνωρίζει καλύτερα από το Κ το τί είναι ουσιώδες, το τί είναι επιδερμικό, το τί είναι σοβαρό ή ασόβαρο... Δουλειά του είναι να αφήνεται να οδηγηθεί και να ενσωματώνει, να σμιλεύεται και να αλλάζει όπου του ζητείται τρόπο σκέψης και συνήθειες... Αλλιώς ξαναλέω, κάνουμε play-partakia και όχι D/s. Kαι δεν υπάρχει χειρότερο από ένα ανειλικρινές υ, ένα εγωιστικό τομάρι δηλαδή, από το να συμπεριφέρεται άψογα εκτός του και να δείχνει ό,τι συμμορφώνεται ενώ καλλιεργεί εντός του ανταρσίες του στυλ "ξέρω εγώ καλύτερα"... Αν αυτό δεν είναι υπόσκαψή του D/s τί άλλο να είναι; Μη θυμώνετε μετά που τα αποκαλούμε αυτά τα εγωιστικά ναρκισσιστικά τομάρια "ψευτο" υ. Σαφώς ένα υ που μπορεί να είναι για τα μπάζα για Εμένα μπορεί να είναι θησαυρός για κάποιον άλλον και εδώ μπαίνει το θέμα της συμβατότητας... Ο νόμος πάντως δεν αλλάζει... Αν επικρίνει και υποσκάπτει, D/s δεν προχωράει...

    Τώρα θα σας μαλώσω, όμως... Τι δουλειά έχουν τα χαλάκια με αυτό που συζητάμε; Σαφώς και δεν δύναται ένα υ χωρίς ισχυρή βούληση να είναι υ, ούτε να παραμένει στο δρόμο του υ, χωρίς να υπάρχει ισχυρή προσωπικότητα ως προς όλα τα δύσκολα που αντιμετωπίζει όσο δεν έχει Κ και που θα αντιμετωπίσει από το Κ του/της όταν αποκτήσει. Θα ισχυριζόμουν δε, ότι αν ήταν "χαλάκι" όπως λέτε, δεν θα είχε καν δυνατότητα να δεσμεύεται ουσιαστικά και να δίνει τον καλύτερο εαυτό του, ούτε καν, θα προσέθετα να δίνει τη συναίνεση του και να γνωρίζει και τι είδους συναίνεση δίνει... Το να θέλει, επιθυμεί, έχει ανάγκη να γίνεται όπως ακριβώς το Επιθυμώ το υ Μου και πράτοντάς το να θάλλει, να ανυψώνεται και να αναγεννάται, είναι δείγμα πολύ ισχυρού "παίχτη" και δεν έχει καμμία σχέση με χάλια και χαλάκια...

    Ελπίζω κάποια στιγμή αυτό να γίνει κατανοητό και να μην μπερδεύουμε διαρκώς ότι η Κυριαρχία είναι δημιουργία χαλιών και χαλακιών τα υ είναι χάλια και χαλάκια επειδή είναι υ... Αντίθετα καλό θα ήταν να γίνει κατανοητό ότι μέσα από τα όσα η Κυριαρχία απαιτεί, επιβάλει και διδάσκει, μπορεί και γι αυτό είναι θαυμαστή να αναδυκνείει την πιο ουσιαστική μορφή που ένα υ κρύβει εντός του, που ένα υ ποθεί διακαώς να φέρει στην επιφάνεια ανεμπόδιστα και αλογόκριτα πλέον από τον εαυτό του και τους όποιους "άλλους" και που για να μπορέσει να το κάνει αυτό, χρειάζεται τη συνδρομή του Κ. Όσο και να συνδράμει ένα Κ πάντως, αν το υ είναι χωρίς ισχυρή βούληση ως προς αυτό και χωρίς ισχυρή προσωπικότητα ως προς αυτό, τότε χαμένος χρόνος, κόπος και όσο για καύλα, πιο ντεκαβλουά δεν γίνεται...

    Ελπίζω να ξεκαθαριστήκατε, και να αφήσουμε τα χαλάκια πίσω μας...

    Α.
     
  10. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Άριστη.
     
  11. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ωραια διατυπωση αλλά μου γεννηθηκε μια απορια....Εαν ολα αυτα ειναι ενα υ,το slave πως ειναι;Δηλαδη τι ακριβως διαχωριζει αυτους τους δυο ορους;γιατι ολα οσα ανεφερες μου φερνουν στο μυαλο τον ρολο του slave σε d/s.
     
  12. lexy

    lexy .ti.va.

    Σεβάσμιο πουλάκι, @underherfeet , με "θυμώσατε" λίγο με τα χαλάκια -σας τακτοποίησε η @angel42   - ωστόσο μου άρεσε πολύ πολύ η επιλογή του ρήματος : "διατείνονται".