Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. slave41

    slave41 "cuckold"

    Είχα στο παρελθόν διαφόρου είδους σχέσεις με Κυρίαρχες όπου ο πληθυντικός ήταν επιβεβλημενος και μια σχέση εδώ και οχτώ χρόνια με τη Γυναίκα μου που μιλάμε στον ενικό.Ποτε δεν ένιωσα περισσότερο υποδουλωμενος σε μια Γυναίκα από αυτά τα τελευταία χρονια που Την υπηρετώ.Οποτε ο πληθυντικός κατά τη γνώμη μου δεν κάνει την/τον Κύριαρχο.
     
  2. iolanda

    iolanda Contributor

    Μια φορά με είχε πάρει τηλέφωνο ο Κύριος ενώ είχα βγει για καφέ με δύο φίλες με την άδεια Του, δεν είχαμε συζητήσει ποτέ το θέμα του πληθυντικου μπροστά σε τρίτους, Του απάντησα κανονικά στον πληθυντικό.
    Προφανώς αυτές δεν κατάλαβαν σε ποιον μιλούσα, ούτε έδωσα εξηγήσεις μετά.
    Και άλλη μια φορά με άκουσε η κόρη μου που Του μιλούσα στον πληθυντικό και της φάνηκε παράξενο και με ρώτησε μετά.
    Της είπα πως έτσι το έχουμε μεταξύ Μ/μας και δεν είναι κάτι που την αφορά, ούτε πρέπει να την προβληματίζει.

    Θεωρώ πως η προσωπική ζωή του καθένα, αφορά εκείνον και μόνο και όπως εγώ σέβομαι και είμαι διακριτική με τις ζωές των άλλων, απαιτώ το ίδιο και από εκείνους.

    Όσο και να ξενίζει αρχικά, από τη στιγμή που δεν έχουν το δικαίωμα να επεμβαίνουν, στο τέλος το συνηθίζουν.
    Αν ενοχλεί πολύ, μπορούν κάλλιστα να μην με κάνουν παρέα.

    Εδώ θα συμφωνήσω με τον Κύριο @Iagos , πως δεν θεωρώ ότι κάνω κάτι κακό και πρέπει να κρύβομαι, ούτε βλάπτουν κανέναν οι επιλογές μου.
     
  3. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Όλα είναι σχετικά.

    Κάποιες βγάζουν μια πιθαμή γλώσσα...κι όταν ζητήσεις να γεμίσουν καλά το στοματάκι τους ξεχνούν ότι έχουν γλώσσα.

    Αντίστοιχα σου μιλάνε στον πληθυντικό και κάνουν το αντίθετο...πάντα όμως. Ε εκεί μένεις με το(ν) π.......ληθυντικό στο χέρι.

    Θεωρώ ότι και ο τρόπος και ο αριθμός έχουν τη σημασία και την αξία τους στο σωστό timing.

    Το θέμα είναι να εμπνέει κανείς και όχι να απαιτεί. Αν η άλλη δεν βγάλει το τσουλί που κρύβει μέσα της, ούτε στον ενικό δεν πρόκειται να (τ/Του) μιλήσει.
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2020
  4. Discerning

    Discerning Contributor

    Κακώς το προσωποποίησες! Το θέμα είναι και το αν οι υ ντρέπονται για τις επιλογές τους, ή είναι ψεύτικες προς τους/τις φίλους/ες τους. Θυμίζω πως, και οι φίλοι επιλογές είναι. Ποιος ο λόγος να είναι κάποιος/α κάλπικος σε αυτά που επιλέγει;
     
  5. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    τα ελληνικά μου, η αντιληπτική μου ικανότητα και ο β' ενικός που χρησιμοποίησες με οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι απευθύνεσαι σε μένα... πφφφφ
    κατά τα λοιπά, συνεχίζεις να μην απαντάς
     
  6. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Πιο παλια. Κατι αρχαιες ελληνικες πολεις, κατι ιταλικες πολεις, κατι σκανδιναβικα χωρια.
     
  7. Dom_Apache

    Dom_Apache Regular Member

    Δεν θεωρούν τον πλυθηντικο ως ένδειξη σεβασμού.
     
  8. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δεν είναι θέμα αν ντρέπεται κάποιος για τις επιλογές του, που μπορεί, σε κάποια στάδια της ζωής του, πράγματι να ντρέπεται και να μην έχει αποφασίσει τι να κάνει όσον αφορά outing, δεν είναι ντροπή και δεν είναι όλοι όσοι κάνουν bdsm για τα καλά στην έκτη δεκαετία της ζωής τους, που τότε ναι, προφανώς, γιατί να ντραπούν, είναι άλλωστε μάλλον ευτυχείς που συνεχίζουν να υπάρχουν ως ερωτικά ενεργούμενα.

    Αφού ξεπεραστεί η ντροπή, αν ποτέ υπήρξε, είναι θέμα πόση ευθύνη του εαυτού του είναι διατεθειμένος να αναλάβει ο εκάστοτε BDSMer. Αν η προσωπική και η ερωτική του ζωή ήταν plain vanilla, αν δεν είχε να δηλώσει το παραμικρό σε κανέναν, θα άφηνε ενδείξεις για το τι κάνει και πώς το σκέπτεται από δω και από κει; Τι θα κέρδιζε; Τι κερδίζει αν κάνει τους φίλους του κοινωνούς των επιλογών του; Τι κερδίζουν οι φίλοι του;

    Όσον αφορά τον πληθυντικό, έχει πολύ μικρή σημασία, γιατί επιπλέον είναι και τα φίλτρα των άλλων που παίζουν ρόλο, αν δεν θέλουν να συνειδητοποιήσουν οτιδήποτε δεν το συνειδητοποιούν, δεν αξιολογούν καν την πληροφόρηση που παίρνουν - μπορείτε να το πείτε και προσωπική εμπειρία μου αυτό.

    Όμως, η διαφοροποίηση - και καλά - από τον λοιπό πληθυσμό και αν θα γίνεται εμφανής, ξεκινά από τον ως και εντελώς ασήμαντο πληθυντικό και εξελίσσεται σε S/m βαριασιόνες που εφόσον γίνουν αντιληπτές βάζουν σε πολύ μεγάλους μπελάδες. Δεν βλέπω προς τι ο τάραχος, ο καθένας την δουλειά του και στο είδος του και βεβαίως να βρισκόμαστε, να μοιραζόμαστε, να αλληλεπιδρούμε αυθεντικά κλπ αλλά όχι ΤΜΙ, γιατί εναποθέτει λίγη ευθύνη δική μας σε άλλους και τους θέτει ερωτήματα που ενδιαφέρουν εμάς, όχι αυτούς.
     
  9. Discerning

    Discerning Contributor

    Δεν προσθέτει κάτι η υποκρισία και η λογική "κάτω από το χαλί". Με το φίλο μοιράζεσαι τις αλήθειες σου, όποιες κι αν είναι αυτές... Στον φίλο δεν κρύβεσαι, όπως το μαθητούδι από τον Δάσκαλο όταν κάνει αταξία... Δεν τίθεται θέμα πληθυντικού, αλλά μη αλλαγής συμπεριφοράς όταν βρίσκεσαι σε ανθρώπους που έχεις επιλέξει να είναι οι φίλοι σου. Δεν τίθεται καν θέμα BDSM. Μπορεί να είναι άτομα ΛΟΑΤ ή ... Τη φιλία τη τιμάς με την ειλικρίνεια, όχι με το ψέμα ή την κρυψίνοια. Η επικοινωνία μεταξύ φίλων, εμπεριέχει από τα πιο ρηχά και ανούσια, έως τα πιο σοβαρά και ουσιαστικά θέματα καθημερινότητας και ζωής. Αν δεν υπάρχει (και) κατανόηση /αποδοχή μεταξύ φίλων, για τι είδους φιλία μιλάμε;

    Υ.Γ Δεν μπαίνει κάποιος/α από την 1η δεκαετία της ζωής στην 6η. Oύτε βρίσκεται σε σπηλιά ή γυάλα στο βίωμα της 2ης έως 5ης!
     
  10. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Συγγνώμη, επειδή έχω πάγια θέση πως το ότι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του ειναι δική του δουλειά και ΜΟΝΟ.
    Γιατί να με ενδιαφέρει τι κάνετε; Γιατί να με ενδιαφέρει να ακούσω αν είσαι gay ή straight?
    Και να μου πεις τι είσαι, θα σου απαντήσω, να και αν είσαι, να και αν δεν είσαι.

    Ποια είναι η μη αλλαγή συμπεριφοράς; Θα κάνουν σεξ στο μαγαζί; Θα είναι πιασμένοι χεράκι χεράκι; Θα τους ρίξω φάπα ανεξαρτήτως φύλου ή στάτους.
    Το ότι αυτό κάνετε στη σχέση σας με αφήνει αδιάφορο. Όπως κρατάω τη σχέση μου για εμένα, αυτή την απαίτηση έχω και από εσένα, τον όποιο εσένα.
     
  11. Discerning

    Discerning Contributor

    Να το προσέξετε αυτό, όσοι "δέρνετε" κατά δήλωση. Παίζει, ο φίλος σου να είναι ο τύπος, που αν τολμήσεις να σηκώσεις το χέρι σου για να του ρίξεις φάπα, να στο κόψει από τη ρίζα. Οχι;

    O φίλος δεν αδιαφορεί, απεναντίας ενδιαφέρεται. Και είναι εκεί για να σε ακούσει, όπως κι εσύ είσαι εκεί για να τον ακούσεις σε ό' τι κι αν θέλετε να συζητήσετε... Δεν είστε γνωστοί που συναντιέστε για μπύρα. Οταν ο φίλος σου, μοιράζεται μαζί σου, με τον φίλο του δηλαδή, όχι με ξένο, όχι με άγνωστο..., αλλά με τον δικό του άνθρωπο, ότι για παράδειγμα είναι ομοφυλόφιλος δεν σου αναφέρει - αναλύει το τι κάνει στις σχέσεις του! Ομοίως αν μοιραστεί μαζί σου ότι είναι Κυριαρχικός, σαδιστής... Τι σχέση έχει η αλήθεια του, σε σχέση με τον σεξουαλικό του προσδιορισμό με το τι κάνει στις σεξουαλικές του συνευρέσεις;! Ομοίως με την αλήθεια του, σε πολιτικό, ιδεολογικό, θρησκευτικό επίπεδο κλπ... Οι φίλοι δεν συζητούν μόνο gossip ή αθλητικά... Τι είδους φιλία θα είναι αν έρθει η φίλη σου με ένα εμφανές σημάδι ή πολλά, και δεν σου εκμυστηρευτεί ή έστω σου αναφέρει αν είναι από κακοποίηση ή από συναινετικό SM? Θεωρείς φιλία, το να σου πει, σκόνταψα και έπεσα; !
     
  12. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

       

    Edit: Όχι.  

    Ρε και δάσκαλος καράτε να είναι τη φάπα του θα τη φάει!
     
    Last edited: 2 Οκτωβρίου 2020