Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. mpaxari

    mpaxari Regular Member


    Ευχαριστώ για την απάντηση, είχα διαβάσει και πιο παλιά τα συγκεκριμένα δύο. Τα ξανά διάβασα και τώρα.

    Επιτρέψτε μου να ξεκινήσω από το τέλος.

    Δεν λέμε "ναι" σε όλους, ξεκάθαρο. Συμφωνώ.

    Μέσα σε ένα πλαίσιο Κ/υ όμως που σχετίζονται δύο ή όσοι άνθρωποι, επί του πρακτέου δεν μου είναι ξεκάθαρο. Υπάρχει παράδοση ελέγχου σε συγκεκριμένους τομείς, πως μπαίνει το φράγμα σε άλλους από τη στιγμή που η ζωή είναι μια και οι τομείς αλληλεπικαλυπτονται και επηρεάζονται.
    Επιτρέψτε μου ένα παράδειγμα, έστω ότι η υ έχει ένα ατύχημα, προφανώς αυτό θα επηρεάσει όλους τους τομείς της ζωής μου. Από διάθεση μέχρι εργασία και διαπροσωπικες σχέσεις. Η θέση του Κ ποία είναι? Μένει στην άκρη η Κ/υ, ο Κ, μέχρι να μπορέσει η υ να είναι πλήρως λειτουργική?
     
  2. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, αυτό είναι κατάντια.
    Χωρίς εισαγωγικά.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Καλώς ήρθατε στην εποχή που η αγένεια θεωρείται προσόν
     
  4. MrsBorealis

    MrsBorealis Me before you

    Τι σημαίνει ακραία υποτακτική;
     
  5. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Αν και είμαστε οφ τοπικ...

    Κανένας δεν είπε ότι η υ είναι ρομπότ και εξ όσον γνωρίζω κανένας Κ δεν θα ήθελε να κυριαρχήσει σε ρομπότ. Υπάρχει όμως η ευθύνη εκτέλεσης της εντολής.


    Όπως εγώ το καταλαβαίνω / βιωνω υπάρχει ένα πλαίσιο καθορισμένο. Σε αυτό κινούμαι. Δύο άνθρωποι σχετίζονται σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο. Δεν μπορώ να αντιληφθώ τον διακόπτη ον/οφ


    Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύετε το τοπ/μποτομ με τη Κ/υ.
    Σε κάθε περίπτωση κάνεις δεν ισχυρίστηκε ότι στις διαπροσωπικες/επαγγελματικές τους σχέσεις δεν είναι δυναμικά. Κάποια μαλιστα έχουν και τέτοιες εντολές, έχω την εντύπωση η @χάντρα κάπου έχει γράψει για μια προαγωγή.
    Γενικά τον όποιο δυναμισμό, τσαμπουκά, μοναδικότητα κτλ τα αφήνουμε στο χαλάκι της Κ/υ και τα παίρνουμε μετά. Με εντολή εκπεφρασμενη ή όχι
     
    Last edited: 4 Οκτωβρίου 2020
  6. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Είναι, δυστυχώς, μια θλιβερή διαπίστωση. Ως ρομαντική, αρνούμαι πεισματικά να εισέλθω σε μία τέτοια εποχή!
    Παρα το ευγενικό σας καλωσόρισμα  

    Θα μπορούσε όμως να είναι η απαρχή μιας ενδιαφέρουσας συζήτησης τόσο γενικά, όσο και ειδικά στο μικρόκοσμο του φόρουμ.
     
  7. iolanda

    iolanda Contributor

    Είναι γεγονός πως ζούμε στην εποχή, που κανένας φίλος δεν θα παραξενευτεί αν αποκαλέσεις τον σύντροφό σου "μαλάκα", ο πληθυντικός όμως θα ενοχλήσει, διότι το πρώτο είναι συχνότερο από το δεύτερο.
    Η "ποίηση" της παρακμής...
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Δεν είναι πολιτικά ορθός
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    αφού το δέχεται ο υποτακτικός μέχρι και κολάρο του βάζεις.
     
  10. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Έχω την εντύπωση ότι δεν οφείλεται μόνο στο συνήθες της υπόθεσης αλλά και στον αποχρωματισμο της λέξης (έφυγε το αρνητικό πρόσημο). Δυστυχώς όμως φαίνεται ότι το αρνητικό πρόσημο έχει πάει στον πληθυντικό και στα καθ ημάς στο πληθυντικό του υ προς Κ.

    Μου θυμησατε ένα υπέροχο καθηγητή που μίλησε για την "πορνογραφία του θανάτου" θέλοντας ακριβώς να δείξει πως στις μέρες μας έχουμε απενοχοποιησει το σεξ και τον ερωτισμό, του αφαιρέσαμε κάθε μιασμα, και καλά κάναμε, μιλάμε ανοιχτά σε σχέση με προηγούμενα χρόνια ταυτόχρονα όμως δεν μιλάνε για θάνατο. Το φοβόμαστε όπως ακριβώς δεν μιλούσαμε για σεξ και ερωτισμό πριν χρόνια....

    Θαρρώ έχουμε χάσει λίγο την ουσία του πληθυντικού και του γονατισματος μένοντας μόνο με τα κουφαρια τους ως πράξεις κενές περιεχομένου
     
  11. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    τελικά για όλα έχουν γραφτεί τραγούδια...

     
  12. tithon

    tithon Contributor

    ιδιαίτερα εύστοχη παρατήρηση!

    υπάρχουν όλων των ειδών οι παρέες.