Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. Σαννυ

    Σαννυ New Member

    Τίποτα έμφαση ήτανε!
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απ οσα διαβάζω, το νήμα ξεπέρασε τον τίτλο του και δεν αναφερόμαστε πλέον σε όλες τις σχέσεις Κυριαρχίας-υποταγής, αλλά μόνο στις M/s. Τι έγινε, πάμε να τις διαγράψουμε από τα μάνιουαλ;

    Σε μια σχέση TPE το σκλαβι θα κανει αυτο που του λενε και αν εχει θεματα, τα συζητάει, αφού πάρει άδεια, μετά.
    Σε μια σχέση Κ/υ περιορισμένου ελέγχου, μια χαρά μπορούν να τεθούν ως όρια κάποιοι τομείς της ζωής του υ.
     
  3. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    O tempora o mores
     
  4. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Εν πλήρη γνωση των παρερμηνειών οι οποίες είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα υπάρξουν.
    Κάπνισα μπροστά στον πατέρα μου όταν έκλεισα τα 40 και του απευθύνθηκα στον ενικο στην εξόδιο ακολουθία του.
    Κ/υ δεν την έλεγες τη σχέση μας, αλλά ασύμμετρη ήταν.
    Οι προβολές δικές σας.
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2020
  5. espimain

    espimain Contributor

    Μία σχέση "Κ/υ περιορισμένου ελέγχου" είναι μία σχέση, προσυμφωνημένα, να μην είναι Κ/υ, αλλά "Κ/υ περιορισμένου ελέγχου".
    Όπως το μοσχαρίσιο μπιφτέκι και το μπιφτέκι σόγιας.
    Και τα δύο μπορεί να είναι νόστιμα αλλά το δεύτερο είναι "μπιφτέκι" σόγιας.
     
  6. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Πολύ θα μου άρεσε να το γυρίσουμε σε γαστρονομικά παραδείγματα  
    Το δικό μου μπιφτέκι είναι καλύτερο από το δικό σου, φάση κι ετσ'.  
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Υπάρχουν διαβαθμίσεις στην παράδοση ελέγχου.
    Δεν είμαι καλή στα παραδείγματα με κρέατα, ας πιάσουμε τις μπύρες.
    Έχει μαύρες, άσπρες, κόκκινες, με περιεκτικότητα σε αλκοόλ από 0%, μέχρι όσο πάει. Γλυκιές, πικρές που για να πουλιούνται, σε κάποιους αρέσουν.
    Όλοι δε, μπορούν να επικαλεστούν πως πίνουν μπύρα και πως τους αρέσει η μπύρα και να λένε όλοι την αλήθεια.
    Γι αυτό σας λέω, μην με βάζετε σε λογικές με παραδείγματα, γιατί ανάλογα με την μεθοδολογία, όλα μπορούν να αποδειχθούν. Είναι σαν τις έρευνες για τον covid. Ποιος, που, πως, γιατί...
     
  8. espimain

    espimain Contributor

  9. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Έχετε απόλυτο δίκαιο ότι το νήμα ξεπέρασε το τίτλο του και ίσως τα ποστ θα έπρεπε να μεταφερθούν αλλού.

    Σας απαντάω επειδή είχα απορίες τις οποίες εξέφρασα πιο πάνω. Ελπίζω μέσα από την εμπειρία, αν έχετε τη διάθεση και το χρόνο, να μπορέσετε να με βοηθήσετε να κατανοήσω  .
    Σας διαβεβαιώ ότι καμία προσπάθεια να διαγραφεί το οτιδήποτε δεν γίνεται πάρα μόνο προσπάθεια κατανόησης εκ μέρους μου  
    Έχω διαβάσει τη θεωρία αυτού που λέτε. Βιωματικά όμως κάπου σκαλώνει το μυαλό μου.
    Επιτρέψτε μου να προσπαθήσω να γίνω κατανοητή. Έστω ότι δύο άνθρωποι σχετίζονται σε Κ/υ, όχι σε Μ/ς. Ο Κ δεν θα αναλάβει δράση αυτόματα σε όλους τους τομείς, θεωρώ είναι κάτι που γίνεται σταδιακά. Δύο άνθρωποι που βιώνουν μια κοινή ζωή, συζουν χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαίνει συγκατοίκηση. Ο ένας οδηγεί ο άλλος ακολουθεί. Ο χρόνος καλώς εχόντων το πραγμάτων κυλάει και το πρόσημο είναι θετικό. Η Κ/υ συνεχίζει, βαθαίνει σε κάθε επίπεδο, οι δύο οσμωνονται και ζυμώνονται μέσα από τη θέση τους στη σχέση Κ/υ.
    Έστω ότι η υγεία/εργασία κτλ της υ ήταν εκτός ελέγχου του Κ και ξαφνικά γίνεται ένα ατύχημα /απόλυση κτλ. Αυτό αλυσιδωτά θα επηρεάσει όλους τους τομείς της υ.
    Σε ένα τέτοιο δυσάρεστο ή και ευχάριστο γεγονός δεν θα κάνει τον Κ κοινωνο αυτού? Η Κ/υ θα μπει στο πάγο μέχρι η υ να επιστρέψει στη προτερα κατάσταση της?
    Δεν θα ανατρέξει στον Κ της, αυτόν που συνειδητά ακολουθεί? Το αν θα αναλάβει δράση και τι είδους ο Κ θεωρώ ότι είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση  

    Δεν προσδιοριζομαι ως σ σε ΤΡΕ, ούτε όμως και κάθισα ποτέ σε τραπέζι διαβουλευσεων για όρια. Ίσως και γιαυτό να με μπερδεύει.

    Ευχαριστώ.
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2020
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Γιατί το λέτε αυτό;

    Ακόμα, είναι ο πληθυντικός θέμα ορίων και ανταλλαγής ελέγχου; Δεν είμαι βέβαιη.
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Kι εγώ ευχαριστώ  

    Eπιτρέψτε μου να βάλω μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα σε μια σχέση Κ/υ που ψάχνει τα πατήματά της και σε μία εδραιωμένη Κ/υ. Σε μια εδραιωμένη σχέση δεν βλέπω κανένα φράγμα. Και αν υπάρξει κάποιο εμπόδιο, πρόβλημα το πιο πιθανό είναι πως κι αυτό θα ξεπεραστεί με τον τρόπο Τ/τους. Καμία σχέση δεν μπαίνει στην άκρη για κανένα πρόβλημα. Το θεωρώ το λιγότερο ανεύθυνο. Δε μου αρέσει όμως να εξιδανικεύω τόσο εύκολα. Κάτι τόσο πετυχημένο είναι εξαιρετικά σπάνιο και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση όλα κρίνονται κατά το δοκούν. Η θέση του Κ προφανώς και είναι αυτή που θα κρίνει εκείνος με τη διαφορά ότι η όποια επιλογή του θα έχει πολύ μεγαλύτερο αντίκτυπο στην σχέση. Θετικό ή αρνητικό. Κανείς δεν έφτασε στην κορυφή με το καλημέρα σας. Και καμία σχέση Κ/υ δεν θα φτάσει σε αξιόλογο επίπεδο επίσης με το καλημέρα σας.

    *Εάν ο Κ δεν επιτρέψει στην υποτακτική να περάσει από όλα τα στάδια (ή όσα έχει ανάγκη) και να τα επεξεργαστεί τόσο αυτός όσο και εκείνη και αν δεν τα κατανοήσει πως λειτουργούν επάνω της τότε ο στόχος του ιδανικού σαφώς και μακραίνει.
    Μπορεί κανείς βέβαια να ζητάει κατευθείαν το αποτέλεσμα, να μην θέλει να ασχοληθεί πολύ ή και καθόλου με εκπαίδευση και όσα σταδια προυπάρχουν της υποταγής. Σαυτήν την περίπτωση όμως οι πιθανότητες στενεύουν ακόμη περισσότερο. Από την άλλη η υ που θα θελήσει να μπει τόσο βαθιά είναι γιατί κάτι είδε και ξύπνησε την ανάγκη της και τη θέληση να Τον ακολουθήσει. Ευελπιστώ με καθαρό μυαλό και σίγουρα όχι για τον εγωισμό Του.
     
  12. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Μιά σχέση Κ/υ βιώνεται, δε συζητιέται αενάως. Βιωματικά δίνονται οι λύσεις σε ότι θέμα προκύψει στην πορεία. Μπορεί η σχέση να είναι ασύμμετρη, τα προβλήματα όμως όχι.

    Σχετίζομαι σημαίνει γίνομαι κοινωνός και των προβλημάτων του άλλου.
    Ένα Κ δε μπορεί να είναι αδιάφορο για όσα συμβαίνουν στο υ του γιατί τότε στρέφεται κατά της επιλογής Του, ανεξάρτητα από το πώς θα αποφασίσει να κινηθεί.