Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s - M/s και δουλειές του σπιτιού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 21 Ιανουαρίου 2016.

  1. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Ομοίως δεν έχω ζήσει σε 24/7 μορφή, επομένως δε μπορώ να μιλήσω και να εκφέρω άποψη από "1ο χέρι".

    Αίσθησή μου όμως είναι ότι στη σύγχρονη κοινωνία μας, με όσα αυτή συνεπάγεται, ο άντρας έχει πάψει να είναι "ανατολίτης". Τουλάχιστον σε έναν μεγάλο βαθμό. Και ανεξαρτήτως στάτους και ρόλων μέσα στο σπίτι βοηθάει σημαντικά. Ή πρέπει να βοηθάει εν πάσει περιπτώσει. Με την απλή λογική ότι κανείς δεν είναι δούλος κανενός και το κυριότερο αν ο άντρας βοηθάει στις "εσωτερικές" δουλειές, πρακτικά θα μένει πολύ περισσότερος χρόνος, για να αξιοποιηθεί από το ζευγάρι κατά βούληση.

    Δεν ξέρω αν ο συλλογισμός μου χαλάει την "πιάτσα", όμως κάποια πράγματα από κοινού γίνονται τελικά πολύ ευκολότερα και δικαιότερα για όλους.

    Φυσικά σε καμία περίπτωση δε μιλάω για υπερβολές και καταστρατήγηση από τη μεριά της υ. Γιατί τότε το ζευγάρι ετοιμάζει βαλιτσούλες. Η γυνή για τη μάνα της και ο ανήρ για άλλη γη κι άλλα μέρη. Αφού πρώτα γνωρίσει από την καλή όοοοολο το bdsm  
     
    Last edited: 21 Ιανουαρίου 2016
  2. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    πάντως μην υπερβάλλουμε τόσο για τις δουλειές του σπιτιού. Αν υπάρχει προγραμματισμός δεν είναι και τίποτα. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις γενική κάθε ημέρα. Θεωρώ ψιλό-δεδομένο το σ να κάνει τις περισσότερες αν όχι όλες από τις εργασίες του σπιτιού, έστω και αν αυτό εργάζεται. Όπως επίσης θεωρώ όταν δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος, αν δεν έχει κάνει τις δουλειές όπως του έχει ζητηθεί να τιμωρείται.
     
  3. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Εγω πιατα δεν πλενω και γενικα δουλειες του σπιτιου.... το πολυ πολυ καμια λαμπα να αλαξω αντε και καμια μπριζα να κανω
     
  4. Voyager

    Voyager Regular Member

    Και εγώ θα μιλήσω από υποθετική μεριά. Προσωπικά θα προτιμούσα εγώ να κάνω τις δουλειές του σπιτιού, τουλάχιστον σε ένα μεγαλύτερο ποσοστό απ' οτι το ταίρι μου. Αλλά δεν νομίζω πως θα του πέσει η κυριαρχικότητα (sic) στο πάτωμα αν βοηθάει που και που, ειδικά εφόσον τα πράγματα στην καθημερινότητα είναι ζόρικα και ο χρόνος ελάχιστος.
     
  5. folha

    folha deja vu

    Έτσι παρατάω κι εγώ τη δουλειά μου και αναλαμβάνω το σπίτι! Πληρώνεις και τα χόμπι ε; @bumblebee
     
  6. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Από προσωπική εμπειρία σε 24/7 M/s.

    Kάποια πράγματα απαιτούνταν από εμένα, κούραση - ξεκούραση. Αλλά αυτά ήταν πράγματα σε "λογικά" πλαίσια (βάζω τα " " γιατί το λογικό ορίζεται στο προαποφασισμένο πλαίσιο μεταξύ των δύο ατόμων και δεν ειναι απαραίτητο να ισχύει για κανέναν άλλο). Πχ μαγείρεμα, μάζεμα στο σπίτι και σχετικές με αυτό δουλειές.

    Από την άλλη, επειδή με ξέρω είχα hard limit το σιδέρωμα, ναι το σιδέρωμα. Είναι κάτι στο οποίο απλά είμαι άχρηστη και για το καλό όλων μας το είχαμε βγάλει απέξω. ^_^ Τόσο καλός...

    Σε γενικές γραμμές όμως, επειδή είμαστε και άνθρωποι νομίζω ότι τα περισσότερα πράγματα (εκτός απο το μαγείρεμα/καφέδες/τσαι και γενικά ό,τι τρώγεται και πίνεται) λόγω χρόνου τα κάναμε από κοινού. Εντάξει, ακόμα και στο M/s η μέρα έχει μόνο 24 ώρες   Και γενικά δεν μπορώ να φανταστώ πως αν ο ένας πλύνει τα πιάτα και ο άλλος μαζέψει το τραπεζι θα υπονομευθεί η δυναμική αν απλά βιάζονται οι άνθρωποι...

    Σε συγκεκριμένες στιγμές βέβαια, είχε τύχει να περάσω 5-6 ώρες να τρίβω το πάτωμα με τη μαλαστούπα αλλά αυτό δεν είχε να κάνει τόσο με τις δουλειές του σπιτιού ως δουλειες του σπιτιού  
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αυτό ακριβώς! Κάποιες δουλειές , κάποιες φορές, μπορεί να μην αντιμετωπίζονται μόνο σαν δουλειές αλλά και σαν δουλείες, να εντάσσονται δλδ στο φαντασιακό του παιχνιδιού... 
    Απο κεί κι ύστερα όμως , ο καταμερισμός στην οικιακή οικονομία δεν έχει να κάνει ούτε με την κυριαρχικότητα ούτε με την υποτακτικότητα ,όπως δεν θα έπρεπε να κάνει και με το φύλο.
     
  8. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Το φαντασιακό ή την τιμωρία πχ γιατί μπορεί το εντελώς υποθετικό υ να έχει την τάση να μουρμουράει στα ελληνικά όταν θυμώνει   Ενιγουει!

    Ο καταμερισμός στην οικιακή οικονομία έχει να κάνει με το ζευγάρι (ή γενικά τα άτομα που εμπλέκονται) αλλά όπως και να το κάνεις, στο Μ/s ε....υποτίθεται υπηρετείς...Αν (έχετε συμφωνήσει και συζητήσει και μπλαμπλαμπλα) σου πει να μαγειρέψεις, ε δεν θα πεις πάνε γαμησου πάρε πίτσα...Καταλαβαίνεις πως το εννοώ?
     
    Last edited: 21 Ιανουαρίου 2016
  9. Είναι γνωστό ότι η μαλαστούπα κουβαλά βαρύ φαντασιακό φορτίο ανά τους αιώνες  
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Καταλαβαίνω και συμφωνώ.
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Πλέον θυμάμαι τη σκηνή και γελάω. Καθόλου φαντασιακό δεν ήταν. Δεν είναι αστείο να πρέπει να μεταφράσεις όλα τα σιχτίρια που είπες από τα Πειραιώτικα στα Αγγλικά ενώ τρίβεις το σοβατεπί. Αλλά ναι όπως τη βρίσκει κανείς!  

    Edit - Να πω όμως εδώ, και για να μην κάνω ξεχωριστό ποστ και σπαμαρω ότι κάποιες "δουλειές" του σπιτιού ειδικά αν γίνονται με συγκεκριμένους τρόπους μπορουν να δράσουν ενισχυτικά όσον αφορά στην δυναμική.
    Κάτι χαρακτηριστικό που μου έρχεται στο μυαλό είναι το να φτιάξεις και να σερβίρεις τσάι στον Κ. Ή καφέ ή ακόμα και το φαί. Μπορεί δηλαδή να είναι μια στιγμή που ορισμένες φορές να μην είναι τόσο "καθημερινότητα" αλλά έντονη αποτύπωση της ίδιας της δυναμικής.
     
    Last edited: 21 Ιανουαρίου 2016
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για μένα όποιος περιμένει τα πάντα απ' την άλλη. Δε πάει να είναι Κ και η άλλη υ, είναι απλά ακαμάτης και άχρηστος.
    Πόσο μάλλον απ' την στιγμή που έχει χεράκια, ποδαράκια και μυαλουδάκι.
    Περισσότερο υπονομεύει την όποια Κυριαρχία του, να έχει τον χρόνο να κάνει κάτι για το σπιτάκι του ( δουλείτσες δηλαδή ) και να μην το κάνει, παρά τ' αντίθετο.
    Υπάρχουν ακόμη αντράκια που αν ακουμπήσουν σκούπα, αν μαγειρέψουν, θα τους πέσει το κωλαράκι και θα τους χαλάσει η μόστρα.
    Και προτιμούν να ψοφήσουν της πείνας ή στα delivery, να μείνουν με ασιδέρωτα ρούχα.
    Ή το απίθανο ( ναι, το έχω δει κι αυτό ), απ' το να βάλουν τα εσώρουχα τους στο πλυντήριο, να πάνε ν' αγοράσουν καινούρια.
    Όταν φτάνουμε σε τέτοια σημεία οκνηρίας, για μένα είναι εξάρτηση και όχι Κυριαρχία.
    Οι δουλειές του σπιτιού ( πέραν του όποιου play ) καταμερίζονται βάσει ελεύθερου χρόνου και δεξιοτήτων.
    Καλό τ' όποιο πλαίσιο, αλλά και τον σκύλο ολάκερο και την πίτα χορτάτη δεν παίζει. Εκτός κι αν κάποιος θέλει την υ/σ του νοικοκυρά.
    Εκεί αλλάζει το ζήτημα. Εγώ που την θέλω πάνω απ' όλα γι' άλλα πράγματα και κυρίως δεν την ήθελα ποτέ κλεισμένη στο σπίτι.
    Βοηθάω στα οικοκυρικά δίχως κανένα μα κανένα ζόρι. Ούτε πιστεύω ότι φθίνει το Κυριαρχιλίκι μου ( μην χέσω ).
    Μετά, κάποια συγυρίσματα, κάποια πλυσίματα, όσο και να βαριέμαι την ψυχή μου, είμαι ψυχάκι και τα γουστάρω μόνο όπως τα κάνω εγώ.

    Πηγή: Τέσσερις σχέσεις συμβίωσης, τρεις εκ των οποίων μακροχρόνιες και όλες με γυναίκες που και εργάζονταν και του "χώρου" ήταν.

    Υ.Γ.

    Τον καφέ μου τον φτιάχνω πάντα μόνος μου. Γιατί μου αρέσει, μόνο έτσι όπως τον κάνω εγώ χαχα.   
     
    Last edited: 21 Ιανουαρίου 2016