Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D. Stein. "Λιγότερο παιχνίδι με κανόνες, περισσότερο με καύλα"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Discerning, στις 24 Αυγούστου 2020.

  1. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Ευτελές ,ανάξιο, ένδειξη αδυναμίας και όχι δύναμης . Είναι εξαιρετικά εύκολο να γίνει και σημαίνει έλλειψη κυριαρχικότητας και ανεπάρκεια κυριαρχίας.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    ένα ζήτημα με την αποπλάνηση, την παραπλάνηση, και τα συναφή, είναι οτι άλλα λέει η θειά μου κι άλλα ακούν τα αυτιά μου.

    η εξαπάτηση, είτε στον χειρισμό ενός κειμένου, είτε μιας ιδέας, είτε ενός ισχυρισμού, ισοπεδώνει οτιδήποτε, μαζί και το κείμενο, και την ιδέα και τον ισχυρισμό, κι όσους αναφέρονται, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, σε αυτά.

    καίτοι είναι βάσιμος ο ισχυρισμός οτι οποιοσδήποτε νοήμων θα απομονώσει εν τέλει τον απατηλό ισχυρισμό ή την απατηλή ιδέα, ή τον εξαπατητή, παραμένει το ερώτημα σε τι είναι χρήσιμη η εξαπάτηση, αφού «φθείρει πολύ γρήγορα» και τον ίδιο. πράγματι πολύ γρήγορα.

    εγώ προσωπικά, όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, απεχθάνομαι τα καλλιστεία για την σκλάβα της χρονιάς. ταυτόχρονα είμαι ο νικητής των καλλιστείων του αφέντη της χρονιάς, κι έχω "δικό μου" τρόπο να σας αποπλανήσω γιά να θεραπευτείτε από τους μαλάκες που μπλέξατε, αλλά δεν σας δίδαξε η εμπειρία σας πόσο μαλάκες και στενόμυαλοι ήταν όλοι αυτοί πλην εμου.

    πμ στο ινμποξ μου
     
  3. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Είναι αυτό που συνηθίζω να λέω συναίνεση της καύλας... άπαξ και φύγει η καύλα φεύγει και η συναίνεση.

    Κατά τ' άλλα συμφωνώ με το παρακάτω:
     
  4. Discerning

    Discerning Contributor

    Τα αποσπάσματα που έχω παραθέσει, παρουσιάζουν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και οπτικές, για συζήτηση. Κάποιοι/ες, θα συνεχίζουν να εστιάζουν στην προκατάληψή τους, και στον εξόφθαλμο πλέον πουριτανισμό τους, κάνοντας κύκλους γύρω από τα όσα αναφέρει το νήμα (τι έχεις Γιάννη, τι είχα πάντα), και κάποιοι/ες θα εστιάσουν στο κέντρο του, και θα τοποθετηθούν συγκεκριμένα στα λεγόμενα των David Stein, Gary Switch και J.W. Bean.

    Θεαθήναι ή ουσία. Τόσο απλά.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η ουσία του Stein είναι η παρακάτω (οι υπογραμμίσεις δικές μου)
    Η συναίνεση δεν μπορεί να είναι προϊόν εξαπάτησης ούτε ασφυκτικής πίεσης, πρέπει να είναι ελεύθερη και εν πλήρη συνείδηση. Θολούρες και αποπλανήσεις δε χωράνε, όσο ηδονικές και αν είναι. Η ηδονή μπορεί να είναι στόχος αλλά ως αυτοσκοπός είναι δυνητικά επικίνδυνος χωρίς μέτρο και γι αυτό οι προσπάθειες περιχαράκωσης και οριοθέτησης με τα κάθε είδους frameworks. (ελληνιστί πλαίσια)
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2020
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Η παρουσία του αγοριού που βρίσκεται εκεί ενώ δε θέλει για εμένα δεν σημαίνει συναίνεση. Πρέπει να διευκρινιστει γιατί είναι εκεί και υπό ποιες συνθήκες
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η δική μου εκδοχή είναι εξής: Στην online συνέντευξη είπε κάτι παντελώς άστοχο το οποίο δυνητικά δικαιώνει κάθε βιαστή και κακοποιητή και προσπάθησε να το μαζέψει κάνοντας το ακόμα χειρότερο.
     
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Δεν έχω δει την online συνέντευξη

    Το ότι δεν του αρέσει να είναι εκεί μου είναι αρκετό και περνάει εντελώς λάθος μηνύματα
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ωραία, σ'γά-σ'γά θα γίνει ...της μετάφρασης των Εβδομήκοντα..!
     
  11. Discerning

    Discerning Contributor

    Πως προκύπτει ότι βρίσκεται εκεί ενώ δε θέλει; Το απήγαγε ή το έφερε εκεί με το ζόρι; Θα δήλωνε κάτι τέτοιο δημόσια;

    Στην πράξη, βέβαια, το να παίζει κανείς με ένα αγόρι που δεν του αρέσει να είναι εκεί τον φθείρει πολύ γρήγορα, έτσι ακολουθώ έναν άλλο κανόνα : αν δεν μπορώ να αποπλανήσω τη συναίνεση, διώχνω το αγόρι.

    Δηλώνει, πως γνωρίζει ότι δεν έχει καμία ουσία να κάνει κάτι, με κάποιον που δεν θέλει. Το δηλώνει ως γνώση. Οχι ως πράξη. Εγώ αυτό καταλαβαίνω.

    Σοβαρά τώρα; Δυνητικά; Το φόρουμ παρουσίασε την άποψη κάποιου που είναι δυνητικά βιαστής και κακοποιητής;!
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εσένα δηλαδή πώς σου φαίνεται αυτό;

    Τα υπόλοιπα όπως σου είπα τα ακούω βερεσέ, το παραπάνω *δεν* μαζεύεται.

    Γλωττα λανθάνουσα και τα λοιπά και τα λοιπά.