Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D. Stein. "Λιγότερο παιχνίδι με κανόνες, περισσότερο με καύλα"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Discerning, στις 24 Αυγούστου 2020.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ του "η παρουσία σου είναι συναινετική" με το "η παρουσία σου είναι συναίνεση';

    Το πρώτο σημαίνει ότι είσαι εδώ με τη θέληση σου. Το δεύτερο σημαίνει ότι το γεγονός της παρουσίας σου ποιεί συναίνεση, η διαφορά μεταξύ αυτών των δύο είναι τεράστια.
     
  2. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Dejavu.
    Πάλι κάτι αλλάζουνε στο Μάτριξ;!
     
  3. Discerning

    Discerning Contributor

    Βρε θα μας τρελάνεις;! Oταν έρχεται κάποια στο σπίτι σου για play, δεν αποτελεί η παρουσία της συναίνεση; Υπαινίσσεται κάπου, πως ήταν το παιδί που έφερε την πίτσα;
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται γιατί οι άνθρωποι δεν αλλάζουν. Η αντίληψη της φάρσας είναι υποκειμενική.
     
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Το seduce consent μου φαίνεται ο.κ. στο πλαίσιο που τίθεται.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όχι, δεν αποτελεί συναίνεση. Συναίνεση είναι να πούμε ξεκινάμε και να πει ναι.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    επειδή δεν γουστάρω τα παραδείγματα, αλλά αφού ήρθα στο φορουμ συναίνεσα, θα φέρω παράδειγμα:

    έρχεται μωράκι στον χώρο σου με τον στράπο του και με τα όλα του έτοιμο και αποφασισμένο να στον βάλει.
    εκεί που στήνεσαι αντιλαμβάνεται οτι βρωμάν τα πόδια σου και ξενερώνει.
    στην φάση πάνω, για να την αποπλανήσεις, της λες "είσαι σκλάβα μωρή και συναίνεσες, βάλτον μου"

    έχει, στο βίωμά σου, αυτό, συναίνεση; ή είναι σκέτα χειριστικό;
     
  8. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Συναίνεση υπαινικτική, άρρητη, αυτονόητη δεν υπάρχει. Αποτελεί βάσιμη ένδειξη ότι η συναίνεση μάλλον θα δοθεί, συναίνεση καθ εαυτή δεν είναι.
     
  9. Discerning

    Discerning Contributor

    Δηλαδή ήρθε για να μην ξεκινήσετε; Ετσι βρε αδελφέ, δεν είχε τι να κάνει, και πέρασε να σου πει ένα γειά; Σοβαρά τώρα;
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η έκφραση στο κείμενο είναι "δεν του αρέσει να είναι εδώ", όχι "δεν θέλει να είναι εδώ", αρκετά συχνά, ιδίως σε άπειρα άτομα αλλά όχι μόνο "δεν μου αρέσει" μπορεί να σημαίνει *και θέλω και δεν θέλω", μια πιθανή αιτία που μπορεί να οδηγήσει σε κάτι τέτοιο είναι η περιέργεια.

    Βρίσκω την επιλογή της λέξης "αποπλάνηση" άτυχη ως μετάφραση του "seduce" και θυμάμαι ότι με είχε προβληματίσει καθώς η έννοια του "seduce" είναι πολύ ευρύτερη και όχι ηθικά φορτισμένη, όχι τόσο τουλάχιστον:

    seduce
    /sɪˈdjuːs/
    verb
    1. entice (someone) into sexual activity.
    2. entice (someone) to do or believe something inadvisable or foolhardy.
    3. attract powerfully
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Σοβαρότατα. Σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να άλλαξε γνώμη;
     
  12. Discerning

    Discerning Contributor

    Kαι γι΄ αυτό ακριβώς τη διώχνεις. Που είναι ο βιασμός και η κακοποίηση;