Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Distinguish between... Vol.2: Μαζοχισμός & Αυτοκαταστροφικότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 25 Ιουνίου 2008.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Ευχαριστώ lara[E_p].  

    Έχεις υποθέσει σωστά την επικείμενη παράφραση.

    /me laughs in her sleeve.
     
  2. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Μαζοχισμος: "Μου αρεσει να με χαστουκιζουν"
    Αυτοκαταστροφικοτητα: "Θα αυτοχαστουκιζομαι μεχρι να παθω συνδρομο Down".
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Οποιαδήποτε συνειδητά επαναλαμβανόμενη πράξη/ανοχή θα είχε ως κύριο αν όχι μοναδικό σκοπό τον εκμαυλισμό των θεμελίων της ψυχικής/σωματικής υγείας...
    Εκείνου/ης που πράττει/ανέχεται/επιτρέπει...
    Για μένα τουλάχιστον θα ήταν αυτοκαταστροφική...

    Όταν η βια ξεπερνά τα όρια που ο/η "δέκτης" του/της θα είχε θέσει ως αναγκαία για την σεξουαλική του/της ικανοποίηση...
    Η για ν' "ακουμπήσει" την όποια ηρεμία/ελευθερία/λύτρωση του/της...
    Και πλέον βιώνεται σαν "μούδιασμα"/λήθη/παραδειγματική τιμωρία για ποιος ξέρει τι είδους "λάθη", η ακόμη και σαν είδος "αυτοεξόντωσης"...
    Με την αναζήτηση όλο και μεγαλύτερων "δόσεων" πόνου ( σωματικού/ψυχικού η και των δυο ) και που δύσκολα θ' άντεχε χωρίς πολύ βαριά τραύματα/απώλειες ( επίσης σωματικές/ψυχικές η και των δυο ειδών )...
    Και που θα είχαν σαν αποτέλεσμα την τουλάχιστον μακρά ψυχική/σωματική του/της δυσλειτουργία...

    Σε κείνη την περίπτωση, πάντα κατ' εμέ, θα μιλούσαμε γι' αυτοκαταστροφή και όχι για μαζοχισμό...

    Αλλά μήπως και ο σαδιστής που θα γνώριζε ότι πέρα απ' ένα σημείο...
    Ο πόνος που θα προκαλούσε στον/στην άλλο/η...
    Δεν θα μπορούσε να τον αντιμετωπίσει η όποια συνείδηση του/της...
    Και ότι ίσως και θα τον/την έτρωγαν οι τύψεις/ενοχές, αλλά παρ' αυτά, τα όρια του/της θα τα ξεπερνούσε...
    Αυτοκαταστροφικός/η δεν θα ήταν?

    Οι δικές μου είναι μόνο οι σκέψεις κάποιου που έχει αρκετά σαδιστικά στοιχεία...
    Αλλά σίγουρα δεν είμαι ειδήμων...
    Και την μαζοχιστική ψυχοσύνθεση δεν μπορώ να πω, ότι την γνωρίζω, σαν κάποιον/α που μαζοχιστής/ρια θα ήταν...
    Η δικιά μου "ματιά", είναι εκείνου που κοιτάζει απ' την άλλη μεριά της "μεμβράνης"...
    Τίποτ' άλλο...
    Πολύ ενδιαφέρον νήμα και εξίσου ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις... 
     
    Last edited: 3 Αυγούστου 2015