Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Re: "Μην κατουράς σε... ξένο τοίχο"

    Θα σου πω εγώ. Εγώ το έβαλα.

    Και ίσως και να έχεις και δίκαιο στο ότι είμαι άσχετος με τα μαθηματικά και με την ιατρική, άσχετα που

    α) ο ορισμός της στατιστικής είναι "μία μεθοδική μαθηματική, παλαιότερα τεχνική και σήμερα επιστήμη που επιχειρεί να εξαγάγει έγκυρη γνώση χρησιμοποιώντας εμπειρικά δεδομένα παρατήρησης, ή πειράματος"

    β) του ότι η Στατιστική αποτελεί σήμερα κλάδο των εφαρμοσμένων μαθηματικών

    γ) του ότι ο ορισμός της ομοιοπαθητικής είναι: μια μέθοδος εναλλακτικής ιατρικής που βασίζεται στην αρχή των ομοίων και τον κανόνα της απειροελάχιστης δόσης[1], έχοντας ως κεντρικό αξίωμα πως «τα όμοια θεραπεύονται με τα όμοια»


    Υ.γ. Δεν πειράζει που δεν συμφωνείς ούτε με εμένα ούτε και με τα επίσημα μαθηματικά και ιατρική. Μπορείς άλλωστε να μου κάνεις ρεπορτ όπως αρέσκεσαι σε οποιωνδήποτε έχει διαφορετική γνώμη με σένα.
     
  2. Re: "Μην κατουράς σε... ξένο τοίχο"

    lucozade αυτός που σπαμάρει και με προκαλεί σε ανούσιες κόντρες είσαι εσυ και οποιος άλλος νομίζει οτι είμαι του χεριού του.
    Γιατί κάθε φορά που παω να γράψω δυο σειρές θα βγουν ενα δυο και θα προσπαθούν να δημιουργουν εντυπώσεις; Διαφωνω για τους λόγους που ρεπορταρεις και το εγραψα. Λοιπόν? Την αποψη μου έγραψα όπως κι εσυ τη δική σου.
    Δεν ξέρω τι γίνεται, νομίζετε πως αν με προκαλέσετε και με προσβάλετε αρκετά θα κερδίσετε κάποιο βραβείο;
    Μάλλον για κάποιο λόγο είμαι πολύ σημαντικός για όποιον το κάνει αυτό.
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: "Μην κατουράς σε... ξένο τοίχο"

    https://el.wikipedia.org/wiki/Στατιστική

    η πηγή πρέπει να ελέγχεται. Η στατιστική έχει προέλθει από τα σπλάχνα των μαθηματικών αλλά αποτελεί ξεχωριστή επιστήμη δεν είναι μαθηματικά, για πολλούς και διάφορους λόγους. Θα στο πω διαφορετικά, η φυσική γράφεται με μαθηματικά δεν μπορείς όμως να ισχυριστείς ότι η φυσική είναι μαθηματικά. Η βασική διαφορά είναι ότι τα μαθηματικά είναι ακριβή ή στατιστική όχι. Είναι όμως ένα πολύτιμο εργαλείο. Το ίδιο είναι και η ομοιοπαθητική, ένα εργαλείο, μια θεραπευτική μέθοδος, πολλές φορές με αμφίβολα αποτελέσματα.

    Το πώς βγαίνει ότι κάνω αναφορά σε διαφορετικές απόψεις με την δική μου είναι εντελώς ατυχές.
    όσο για το συγκεκριμένο γεγονός που είχα αναφέρει ας ρωτήσετε την διοίκηση, η οποία είχε συμφωνήσει με αυτή μου την αναφορά.


    Όμως,
    τα παραπάνω έξι ποστ δείχνουν ακριβώς που χολαίνει η ίδια μας η κοινότητα σε εμάς τους ίδιους. Μπορεί εύκολα κάποιος να παρατηρήσει πόσο εύκολο είναι κάποιοι να λογομαχήσουν και να βγάλουν αυθαίρετα συμπεράσματα. Είναι στην ίδια μας την ιδιοσυγκρασία να μην σηκώνουμε μύγα στο σπαθί μας, αυτό πρέπει να το αλλάξουμε ή έστω να το συγκρατήσουμε.

    υ.γ. ποιος ειναι η αθώα περιστέρα και ποια η κότα που αφήνει τα ανυπόγραφα μηνύματα δεν ξέρω. Ας μαζευτούμε, παρεκκλίνουμε επικίνδυνα!!
     
    Last edited: 4 Ιουνίου 2013
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Re: "Μην κατουράς σε... ξένο τοίχο"

    Μα όχι.

    Κάθε συζήτηση πρέπει να καταλήγει σε ένα κοινό αποδεκτό αξίωμα. Αλλιώς δεν κάνουμε δουλειά.

    Το ότι για παράδειγμα υπάρχουν και άνθρωποι που σύμφωνα με την αντίληψη τους και την αισθητική τους δεν τους κάθεται καλά ο κυριαρχικός παύλα αφέντης παύλα τοπ να στραπωνάρετε και το βρίσκουν θηλυπρεπές πρέπει να εξαλείψει.

    Άσχετα που έχει να κάνει καθαρά με θέματα αντίληψης και αισθητικής τα οποία είναι καθαρά θέματα υποκειμενικά και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να εξεταστούν κάτω από αντικειμενικό πρίσμα.

    Άντε ίσως από στατιστικό ενδιαφέρον να καταλήξουμε ότι πχ οι περισσότεροι υποτακτικοί δεν θεωρούν το στραπονάρισμα θηλυπρεπές αλλά μέχρι εκεί.

    Αλλά είπαμε σε κάθε συζήτηση πάντα πρέπει να αποδεικνύετε ότι κάποιος έχει δίκαιο και κάποιος άδικο.
     
    Last edited: 4 Ιουνίου 2013
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Re: "Μην κατουράς σε... ξένο τοίχο"

    Τώρα ειλικρινά, το ότι στο συγκεκριμένο άρθρο της wikipedia στην τέταρτη σειρά λέει "Η Στατιστική αποτελεί σήμερα κλάδο των εφαρμοσμένων μαθηματικών, οι δε ασχολούμενοι στο στατιστικό πεδίο έρευνας και ανάλυσης καλούνται γενικά στατιστικοί ή στατιστικολόγοι."

    δεν σου λέει κάτι ?

    Ρητορική είναι ερώτηση μου, δεν χρειάζεται να απαντήσεις.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Re: "Μην κατουράς σε... ξένο τοίχο"

    Κάποτε έπρεπε να μάθω στοχαστικές διαφορικές εξισώσεις. Όπου "στοχαστικές" βάλτε στο νου μαθηματική στατιστική. Σκέφτηκα λοιπόν να ξεκινήσω από τις διαφορικές εξισώσεις που είναι μαθηματικά. Δούλεψα ένα ολόκληρο καλοκαίρι με τις διαφορικές εξισώσεις, ο.κ. κάπου το απολάμβανα. Μαζοχίστρια είμαι, στο κάτω κάτω. Μετά πιάνω τις στοχαστικές διαφορικές εξισώσεις. Ανοίγω το βιβλίο και ξεκινώ να διαβάζω την εισαγωγή. Η πρώτη γραμμή έλεγε: "Οι στοχαστικές διαφορικές εξισώσεις, οι οποίες καμία απολύτως σχέση δεν έχουν με τις διαφορικές εξισώσεις..."

     
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    Markov chains ανελιξεις παλιες καλες στιγμες gaby

    Αυστηρα με σκονακι ανετο δεκαρακι!
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    lol

    Ito's lemma και πάσης Ελλάδος  
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    Παντως εγω τις γνωρισα ως στοχαστικες διαδικασιες. Μακραν ο κυκλος των οικονομικων μαθηματικων η μεγαλυτερη μαλακια της ζωης μου. Μαζοχισμος ακραιος
     
  10. Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: "Μην κατουράς σε... ξένο τοίχο"


    αγαπητε lucozade, επετρεψε μου να παρατηρησω οτι δεν ηταν φλειμ αυτο.  

    επισης, σαφως κ η στατιστικη ειναι μαθηματικά. ειναι κομματι των μαθηματικων, ασχετα αν αναπτυχθηκε στην πορεια, οπως λες σε αλλο ποστ σου. στο ιδιο ποστ τη χαρακτηριζεις ανακριβη και τη συγκρινεις με τη φυσικη, η οποια, οπως λες, χρησιμοποιει τα μαθηματικά, αλλά δεν ειναι μαθηματικά. ορθο για τη φυσικη (ξαδερφακι των μαθηματικων).

    η στατιστικη ομως, ειναι παιδι των μαθηματικων (σε μαθηματικους νομους βασιστηκε για να γεννηθει κ να εξελιχθει), οπως είναι πχ κ η μιγαδικη αναλυση, απο την οποια ξεπηδησαν τα fractals (εγγονι των μαθηματικων). κ η στατιστικη ειναι ακριβης, οπως ακριβείς είναι κ οι πιθανότητες. αν δεν ηταν ακριβης, δε θα ηταν επιστημη. το γεγονός οτι μελετωντας ενα αντιπροσωπευτικο δειγμα του πληθυσμού παιρνουμε εικονα για ολο τον πληθυσμο, με ενα γνωστο περιθωριο λαθους (λ.χ. διαστημα εμπιστοσύνης), ειναι για τους μαθηματικούς ακριβες.

    τελος, η ομοιοπαθητικη ειναι ευρεως αποδεκτή στο εξωτερικό ως μια μορφη εναλλακτικης ιατρικης. από οσο ξερω στην αγγλια κ στη γερμανια πχ, οι παθολογοι στελνουν ασθενεις τους σε συναδελφους τους ομοιοπαθητικους γιατρους. η ενδεχομενως κακη φημη που εχει στην ελλαδα η ομοιοπαθητικη οφείλεται σε καποιους κομπογιαννιτες που δεν τελειωσαν πρωτα ιατρικη κ μετα να κανουν τα δε-θυμαμαι-ποσα-χρονια της ομοιοπαθητικης ιατρικης. εκαναν κατι σεμιναρια της πλακας κ δηλωνουν ομοιοπαθητικοι (μερικοί δεν είναι καν γιατροι).
    οι ομοιοπαθητικοι μου γιατροι εχουν βοηθησει ασθενεις με αυτοανοσα, καρκινο, αυτισμο, υπογονιμοτητα κλπ, περιπτωσεις οπου η αλλοπαθητικη ιατρικη δε φτουρησε.


    ζητώ συγγνώμη για την ελλειψη τόνων στις λέξεις.
    την καλησπερα μου κ οπως παντα, ευχαριστω για τη φιλοξενια.
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2013
  11. Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    Master Perri, πορευομαι συμφωνα με τη ρηση '' δε γαμεις που δε γαμεις, δε λυνεις καμμια εξισωση? ''  
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2013
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: "Μην κατουράς σε... ξένο τοίχο"


    καλησπέρα, ας δώσουμε, αφού αυτό το τόπικ το επιτρέπει μία άλλη διάσταση στο φόρουμ. (Λατρεύω τέτοιου είδους κουβέντες, ό,τι είμαι αγύριστο κεφάλι είναι γνωστό).

    Για την ομοιοπαθητική δεν θα μιλήσω για την ώρα, αν και ξέρω τουλάχιστον ένα άτομο που μπορεί να μας δώσει απάντηση σε αυτό.

    Οι πιθανότητες είναι μαθηματικά.

    Ας πάμε στην στατιστική, να διευκρινήσω ό,τι πιστεύω στην ‘’θεωρία των πάντων’’, η στατιστική δεν είναι μαθηματικά και θα σας πω ένα μικρό παράδειγμα.

    Ρωτήστε έναν οποιοδήποτε στατιστικολόγο να σας μιλήσει για το διάστημα εμπιστοσύνης (confidence interval). Αν δεν έχει τελειώσει μαθηματικό τμήμα και είναι μόνο στατιστικός ή ακομά και μαθηματικό να έχει τελειώσει πάλι θα σας απαντήσει σχεδόν συντρηπτικά ότι είναι κάτι ψεύτικο (false).

    Τι είναι όμως το διάστημα εμπιστοσύνης;

    Πρόκειται για μια εξίσωση που θα σας δώσει ένα χρονικό διάστημα για τα δεδομένα σας κι έχει ως στόχο να παρέχει ένα μέτρο της αβεβαιότητας της εκτίμησης των παραμέτρων.

    Τώρα, αυστηρά με την frequentist theory μπορούμε να πούμε για το διάστημα εμπιστοσύνης είναι ότι η τιμή της παραμέτρου βρίσκεται εντός ή ότι δεν βρίσκεται. Αυτή είναι μια ταυτολογία που είναι πάντοτε αληθής.

    Στην πραγματικότητα είναι ένα άχρηστο μέτρο αβεβαιότητας.

    Τότε θα ακούσετε από τον στατιστικολόγο για ‘‘διαστήματα εμπιστοσύνης 95%’’, ‘‘long runs’’ και τα λοιπά
    στην ουσία τι κάνει, ‘‘τρώει’’ όλον τον χρόνο του να διαιρει με ν μείον ένα στην κατάλληλη θέση και δεν έχει καθόλου χρόνο να εξετάσει γιατί ο ίδιος ο υπολογισμός υπάρχει (ο μαθηματικός θα έκανε πρώτα το τελευταίο).

    Με λίγα λόγια, ο Eugene Wigner, για την σχέση μαθηματικών και φυσικής το διατύπωσε καλύτερα απ’όλους μας

    ‘’the best, or at least not the sole, language to describe its workings’’
    Τα παραπάνω δεν αποτελούν μόνο δικές μου απόψεις αλλά και ενός καλού φίλου και εξαιρετικού στατιστικολόγου του William M. Briggs http://arxiv.org/find/stat/1/au:+Briggs_W/0/1/0/all/0/1


    και τώρα μια ‘‘δύσκολη’’ ερώτηση, πιστεύετε στην τύχη;
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2013