Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Σωστή απόφαση, θα μάθετε και κάτι
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Educated guess, χαίρομαι που σας άρεσε.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Όλα τα παιχνίδια καλά είναι...
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Αν και έχουν περάσει πολλααααα χρόνια που το είχα διαβάσει, αν θυμάμαι καλά (πολύ πιθανό όχι) ο Εκο απενοχοποιεί το κουτσομπολιό, νομίζω μαλιστα λέει ότι και η πολιτική είναι κουτσομπολιό σε πιο ευρύ κοινωνικό πλαίσιο.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @MasterJp

    Διασαφήνισις, για την αποφυγή εν γένει σκουξιμάτων (τα wikiα είναι από σπανίως έως συχνά για τα πέρ' αμπέλια).

    Διεκδικώ = απαιτώ και αγωνίζομαι να επιτύχω ή να αποκτήσω (κάτι) ή να το διατηρήσω στην κατοχή μου.
    Σκέτο...

    Εν προκειμένω τα κόκκινα είναι καταντίπ περιττά (στα δυο πρώτα •, στο τρίτο το διαγκωνίζομαι (για κάτι) είναι προτιμητέο ως μη προϋποθέτον κάποιο, τυπικό έστω, πεδίο/πλαίσιο αναφοράς).
    • ζητώ να μου αναγνωριστεί η κυριότητα ενός αγαθού, η οποία αμφισβητείται από άλλους, και ασκώ νομικά μέσα προκειμένου να το επιτύχω
    • επιδιώκω να μου αποδοθεί κάτι επειδή το θεωρώ δίκαιο ή το αξίζω
    ανταγωνίζομαι με άλλους και προσπαθώ να κερδίσω κάτι (έναν τίτλο, αξίωμα κλπ)...

    Το διεκδικώ δεν προϋποθέτει/συμπεριλαμβάνει/υπονοεί δίκαιο, αξία, ανταμοιβή, μέσα, εργαλεία κλπ δημοκρατικές δυνάμεις.
    Καλές διεκδικήσεις!
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @cadpmpc :
    ιεκδικώ [δiekδikó] -ούμαι Ρ10.9 : 1α. απαιτώ, με τη χρησιμοποίηση νομικών μέσων, την κυριότητα ενός πράγματος που το κατέχει ή στο οποίο προβάλλει αξιώσεις κάποιος άλλος: Θα διεκδικήσω την περιουσία μου. Οι γείτονές μας διεκδικούν εδάφη που μας ανήκουν. β. απαιτώ κτ. ως οφειλόμενο, ως δίκαιο, χρησιμοποιώντας όλα τα υπάρχοντα μέσα: Οι εργαζόμενοι διεκδικούν αυξήσεις μισθών / μείωση των ωρών εργασίας. Διεκδικούν περισσότερα από όσα δικαιούνται. || Διεκδικεί την πατρότητα του έργου / την επιμέλεια των παιδιών του. || (μτφ.): Δε ~ τίποτα από τη ζωή. 2. προσπαθώ να πετύχω κτ. ανταγωνιζόμενος κπ. άλλον: Θα διεκδικήσει την αρχηγία του κόμματος / τον τίτλο του πρωταθλητή από την αντίπαλη ομάδα / τη δεύτερη βουλευτική έδρα του νομού. || επιδιώκω ή επιθυμώ να μου αναγνωρίσουν κτ., να με θεωρήσουν άξιο για κτ.: Δε ~ τον τίτλο του πρωτοπόρου. Διεκδικεί δάφνες. Tο παιδί διεκδικεί την αγάπη των γονιών του.

    να ψάξω και τον Μπαμπινιώτη;

    Δεν έχει νόημα, ευχαριστώ για τον κόπο παντως
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εύγε, άριστα 10 με τόνο..!
    Λέει επίσης το πώς προσανατολίστηκε η λέξη να "κυριολεκτείται" στο θήλυ φύλο και πώς εξέπεσε από εξισορροπητικός μηχανισμός μιας ομάδας, στο "κόκκινη όζα έβαλε πάλι η Μαριορή, π'τάνα είναι, τι περίμενες", καθώς και την εκμετάλλευση της "δολοφονικής" αποτελεσματικότητας της προκύψουσας ντεκαντάντσας, από τα σερνικά τάλε κουάλε, κλπ κλπ (μη βάνουμε και σπόιλερ, εεε..)?...
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Του Μπαμπινιώτη είναι ο ορισμός του ρήματος, που παρέθεσα...
    Η χρήση ανά περίπτωση είναι διευκολυντικού/επεξηγηματικού χαρακτήρα, σε κάθε περίπτωση δεν σημαίνει αξιώνω (που συχνά χρησιμοποιείται ως συνώνυμο σε κάποιο βαθμό)...
    Τεσπά... Αποδοτικότερο από το να ψάχνει κάποιος το τι σημαίνει βέρα στα wikiα, σόου του σπικ....
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αντίστοιχα του Τριανταφυλίδη, πλέον έχουμε όλες τις εκδοχές, συμφωνώ για τα wikia, αλλά ήταν τα ίδια και πιο "κοντό"
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Χμμμ δεν θυμάμαι να εννοεί ότι εξέπεσε στις γυναίκες (δηλαδή δεν θυμάμαι να είναι αυτό το point του), νομίζω λέει βασικα ότι τις ίδιες λειτουργίες εξυπηρετεί (η συλλογιστικη ότι είναι πουτανί η Μαριορη λόγω κόκκινης οζας είναι μεν λανθασμένη αλλά προέρχεται από την κοινή ανάγκη, αυτή ακριβώς που είπες, να εξισορρόπησει και να ηρεμήσει την ομάδα). Και η πολιτική, που κάποτε ήταν ασχολία μόνο των αντρών, μπορεί να υποπέσει στα ίδια λογικά άλματα άλλωστε. Η ανάγκη όμως πηγάζει από την ίδια αφετηρία, μόνο το εύρος αλλάζει.

    Το κουτσομπολιό είναι η ασχολία με τα κοινά, όπου κοινά: η γειτονιά, η πολιτεία, το φόρουμ κτλ. Μικρά και μεγάλα συστήματα δηλαδή.

    (Το διάβασα πριν 20 χρόνια, μπορεί να λέω και μαλακίες)
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Αισιοδοξο σας βλεπω.  
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ολόκληρη διατριβή, όλο και κάτι θα μείνει λολ, Λέγε λέγε το κοπέλι που λένε