Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Iagos

    Iagos Contributor

    Καλέ Μου @Arioch πόσο δίκιο έχετε.

    Γνωρίζω και Εγώ αντίστοιχες περιπτώσεις.

    Να, για παράδειγμα, προσφάτως γιαλαντζί κυρίαρχος αποπειράθηκε, κατ' εξακολούθηση ως φαίνεται, να επιβάλλει Κυριαρχία χωρίς συναίνεση και απο τότε που βγήκαν τ' άπλυτα στη φόρα αγνοείται η τύχη του.

    Δεν τον ξέρετε, είναι από χωριό.

    Απο τέτοιους "γκόσαμε" που λένε και στο χωριό Μου.
     
    Last edited: 15 Φεβρουαρίου 2022
  2. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δικά σας να τα απολαύσετε τώρα που έγιναν προσιτά  
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    δεν είναι η τιμή τους που τα κάνει απρόσιτα  
    γιά να μείνουμε στο νήμα.
     
  4. Iagos

    Iagos Contributor

    Τα παλιά τα χρόνια κάποια νομικά πλάισια θεωρήθηκαν αναχρονιστικά και ευτυχώς καταλύθηκαν.

    Τέτοιες περιπτώσεις ήταν ο θεσμός της προίκας, το αδίκημα της μοιχείας και ο παρανομία της άμβλωσης.

    Όσον αφορά στο βιασμό παρέμεινε για πολλά χρόνια στη νομοθεσία η αναχρονιστική αντίληψη πως για να επιβεβαιωθεί βιασμός θα πρέπει να υπάρχουν σημάδια βιας στο σώμα του ανθρώπου που καταγγέλει βιασμό.

    Το κείμενο σας, όπως και άλλα κείμενα σας, είναι εντός αυτής της αναχρονιστικής λογικής.

    Η νομοθεσία όμως άλλαξε πλέον στην Ελλάδα.

    Και επειδή αναρωτιέστε τι είναι βιασμός... διαβάστε τι λέει ο νόμος.

    "Το αμφιλεγόμενο Άρθρο 336 προσδιόριζε τον βιασμό σε όρους φυσικής απειλής για τη ζωή του θύματος, αντί να βάζει στον πυρήνα την απουσία συναίνεσης στην πράξη. Έτσι μετά τις έντονες αντιδράσεις από τη Διεθνή Αμνηστία, την Ένωση Δικαστών και Εισαγγελέων, αλλά και από βουλευτές και κόμματα, η κυβέρνηση προχώρησε σε αλλάγη του συγκεκριμένου άρθρου.

    Στο πλαίσιο αυτό στον νέο Ποινικό Κώδικα ενσωματώνεται η έννοια της συναίνεσης στον ορισμό του βιασμού.

    Τονίζεται πως το 2014 ψηφίστηκε μια νέα ευρωπαϊκή συνθήκη, που σχεδιάστηκε για να προστατεύσει τις γυναίκες από τη βία, η Συνθήκη της Κωνσταντινούπολης, η οποία τονίζει ότι οι χώρες θα πρέπει να εφαρμόζουν νόμους που ορίζουν πως το σεξ χωρίς συγκατάθεση είναι έγκλημα. Οι περισσότερες χώρες υπέγραψαν τη Συνθήκη, αλλά δεν την εφάρμοσαν όλες."
    Πηγή https://m.naftemporiki.gr/story/1549058

    Ο νόμος που απαντά στο ερώτημα τι είναι βιασμός εδώ:
    https://womensos.gr/nomothesia-4/

    Αυτό σημαίνει πως αν μια γυναίκα κλείσει ραντεβού να πηδηχτεί και την ώρα που ανοίξει τα πόδια πει "όχι" και ο σύντροφος δεν το ακούσει και μπει μέσα της είναι βιασμός.

    Δεν χρειάζεται πλέον να είναι μια γυναίκα δαρμένη για να θεωρηθεί βιασμός.

    Έτσι αναγνωρίζεται και ο βιασμός εντός γάμου.

    Το όχι είναι όχι...

    Είναι σημαντικό όταν η νομοθεσία έρχεται να καταργήσει αδικίες που δημιούργησε ένα συντηριτικό παρελθόν.
     
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Μόνο που εγώ απαντούσα σε αυτό
    Όπου το "όχι" δεν ήταν στις επιλογές. Οπότε το σχόλιό σας αναφέρεται εξίσου και σε αυτό το ποστ, πιστεύω, δεδομένου ότι δεν ήταν το δικό μου ποστ που αρχικά έκανε λόγο για βιασμό.

    Πέραν τούτου συζητούσα, στο σημείο που το συζητούσα, την έννοια της βίας. Που την θέλω - εδώ και πάνω από μια δεκαετία, δεν είναι χθεσινή μου τοποθέτηση - μη αξιακά φορτισμένη, όσο γίνεται, αναζήτησα και βρήκα ορισμό τέτοιο, όχι επειδή θέλω να υπονομεύσω το αξιακό κομμάτι αλλά επειδή θέλω κάθε βίαιη πράξη να χάσει το άλλοθι που βρίσκει στον ορισμό της βίας, που τάχα μου είναι συνώνυμη του βίου, και να εξετάζεται κατά περίπτωση αν και ποιες αξίες παραβαίνει.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    στο meeto δεν ρωτούν. οι ερωτήσεις θεωρούνται victim blaming γιατί μπορεί να είναι αποκαλυπτικές. επιτίθενται μόνον αν ισχυριστείς ότι δεν σε βίασαν.

    σκεφτείτε έναν τόσο επτάχρονο, που σκέφτεται με τα εφήμερα άρθρα των νόμων αυτής της εβδομάδας, που "κερδίζει" στο μυαλό του ο ιδεασμός του.

    κατα νόμον, αν κλέψεις τυρί απ τα λιντλ είσαι εγκληματίας, για ηλίθιους δεν έχουν νομοθετήσει ακόμη.
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Τώρα που το σκέπτομαι, νομικά μαθήματα πάντα βράδια τύχαινε να μελετώ για εξετάσεις την άλλη μέρα.
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Δεν έγραψα το κείμενο Μου για να κάνουμε Φιλοσοφική συζήτηση για τη βία γενικά και αόριστα ανταλλάσοντας links από τη Wikipedia.

    Έγραψα το κείμενο Μου για να απαντήσω στο ερώτημα σας

    Και επαναλαμβάνω

    Σεξουαλική πράξη χωρίς συναίνεση, ασχέτως αν υπάρχουν σημάδια βίας, είναι βιασμός.

    Και ο βιασμός είναι ποινικό αδίκημα δεν είναι Φιλοσοφική κουβεντούλα στη λέσχη "Φιλοσοφικών αναζητήσεων Κολωνακίου".

    Αυτό ορίζει ο νόμος πλέον.
     
    Last edited: 18 Φεβρουαρίου 2022
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    @Iagos Όπως αντιλαμβάνεστε, από τη στιγμή που δεν γνωρίζετε τις διαθέσιμες στο φόρουμ πηγές των αναζητήσεων μου και που δεν φαίνεστε διατεθειμένος να αντιληφθείτε ότι ένα θέμα συζητείται στο πλαίσιό του και για να αποκοπεί καλό είναι να υπάρχει μια έστω και έμμεση συναίνεση του άλλου συζητητή, δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητηθεί.

    Αν θελήσω να συζητήσω το θέμα των βιασμών, θα πάω στο νήμα που έχουμε για αυτό.

    ΥΓ. Τα πεζό κεφαλαία του M/s σε κάθε απίθανη γραμματικά και συντακτικά ευκαιρία θα μπορούσαν, σε προσωπικό διάλογο, να εκληφθούν ως προσπάθεια υπογράμμισης προνομίου επιβολής άποψης σε μη συναινετική βάση.
     
    Last edited: 18 Φεβρουαρίου 2022
  10. tithon

    tithon Contributor

    απαγορεύονται οι συζητήσεις γιατί αποκαλύπτουν.

    σε κάθε metoo
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Να σκεφτόμαστε αλλά να μη μιλάμε επιτρέπεται;    
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    Αν σκέφτεστε καθωσπρέπει, σχεδόν επιτρέπεται.