Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. savra

    savra Guest

    Απάντηση: Ζω Για Σένα - Τα Πόδια Σου Στη Γλώσσα Μου

    Thnks!!!!
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Re: Ζω Για Σένα - Τα Πόδια Σου Στη Γλώσσα Μου

    Streets filled with sadness
    Agony and pain
    Vast new horizons
    Rescuing the end
    Are you ready?


    Ωραίο το παιχνιδάκι. Να το βάλουμε στο off topic όμως;  ​
     
  3. alexandos

    alexandos Μα εγω δεν ζω γονατιστός ....

    Απάντηση: Re: Ζω Για Σένα - Τα Πόδια Σου Στη Γλώσσα Μου

    συμφωνώ και εγώ
    Αλέξανδρος
     
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Άργησα να επανέλθω, διότι χθες ήταν μία ιδιαίτερη μέρα για μένα και δεν μπορούσα να απαντήσω άμεσα.

    Με συγχωρείς που επανέρχομαι στο θέμα που θεωρούσα λήξαν, αλλά φοβάμαι ότι κάτι δεν έγινε κατανοητό. Δεν κατάλαβες τί είπα. Είπα ότι λυπάμαι "αν το σχόλιό μου έθιξε κάποια άτομα". Δεν είπα ότι καλώς θίχτηκαν. Είπα ότι καταλαβαίνω και ας με συγχωρούν. Αυτό έχει μεγάλη διαφορά από αυτό που λες εσύ. Είναι σαν να μου λες ότι κακώς χρησιμοποίησα χιούμορ με τον vautrin.

    Όχι Emma, δεν είναι έτσι. Αυτό που με λυπεί δεν είναι η δική μου απόλυτα συνειδητοποιημένη και καλά πληροφορημένη συμπεριφορά στο θέμα αυτό. Αυτό που με λυπεί είναι ότι η πλειοψηφία αδυνατεί να συζητήσει με κάποιον που πάσχει από σωματική αναπηρία, χωρίς να παριστάνει ότι αυτή δεν υφίσταται. Η αναπηρία κάποιου είναι γεγονός και δεν ωφελεί να κάνουμε ότι δεν υπάρχει. Θεωρώ ότι καλό θα ήταν μία συμπεριφορά πέραν τέτοιων προκαταλήψεων να βρίσκει πρόσφορο έδαφος σε ένα φόρουμ σαν το δικό μας. Εάν διαβάζονται αυτά πού γράφουμε από εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες κόσμο, χαίρομαι που μου δίνεται η ευκαιρία να φέρομαι με έναν απόλυτα φυσικό τρόπο σε φίλο μου που πάσχει από σωματική αναπηρία, να αστειευόμαστε μαζί, να διατηρούμε μία φιλική σχέση, να επικοινωνούμε διαδικτυακά με τον τρόπο που μας εκφράζει και να μην αφήνουμε αυτή την αναπηρία να γίνεται τροχοπέδη στην επικοινωνία ανάμεσά μας, ακόμη και όταν επιλέγουμε το χιούμορ γι αυτήν. Και αυτή η συμπεριφορά, έτσι πρέπει να είναι, είτε γίνεται στο σαλόνι μας, είτε στο διαδίκτυο.

    Σαφώς δεν θέλω να δημιουργώ προβλήματα στο φόρουμ και να γίνομαι υπαίτια παρεξηγήσεων. Το αγαπώ το φόρουμ, έχω μάθει πολλά πράγματα εδώ μέσα, έχω κάνει φιλίες και σχέσεις και επικοινωνώ ικανοποιητικά με πολλούς. Θεωρώ όμως ότι πρέπει να τοποθετηθώ στο θέμα εκ νέου, μετά από αυτό το ποστ σου, το οποίο παρερμηνεύει αυτά που είπα. Δεν με ενδιαφέρει το θέμα της ποινής, ασφαλώς. Προτιμώ να τιμωρηθώ, παρά να αφήσω έστω και ένα άτομο να πιστεύει ότι αρτηριοσκληρωτικές συμπεριφορές αυτού του είδους, προπολεμικές θα έλεγε κανείς, είναι επιθυμητές από οποιονδήποτε. Συνεχίζω να λυπάμαι για όσους θίχτηκαν. Απλώς όχι για τους λόγους που αναφέρεις εσύ.

    Θα ήθελα επίσης να πω, ότι συμφώνησα στην χθεσινή μας συνομιλία να σβηστούν όλα τα ποστ στα οποία συζητούσαμε το θέμα, και μάλιστα συμφώνησα να ζητήσω συγνώμη από όσους αισθάνθηκαν ότι θίγονται. Δεν κρατώ καμία κακία ενάντια σε κανένα μέλος αυτού του φόρουμ, για κανέναν λόγο, θεωρώ ότι όλοι συνοδοιπόροι είμαστε, ακόμη και αν βαδίζουμε διαφορετικούς δρόμους. Και δεν έχω να μοιράσω τίποτε με κανέναν. Όμως, δεν συμφώνησα να ερμηνεύσεις αυτή τη συμφιλιωτική μου κίνηση, κατά το δοκούν.

    Θα ήθελα να παραμείνει αυτό το ποστ, και να μην σβηστεί, για να το διαβάσουν εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες ανθρώπων. Και να καταλάβουν, ότι δεν "κρατούμε τους τύπους" με τους συνανθρώπους μας. Τους φερόμαστε σαν άνθρωπος προς άνθρωπο, ασχέτως φύλου, θρησκείας, φυλής, χρώματος, αναπηρίας, στάτους, κοινωνικής τάξης, μορφωτικού επιπέδου.

    Εάν θεωρείτε ότι κριτικάρω την διαχείριση, κάνετε λάθος. Δεν κριτικάρω την διαχείριση. Κριτικάρω όλη την κοινωνία. Σας παρακαλώ να ταχθείτε μαζί μου σε αυτή την κριτική, αν το μπορείτε.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Απάντηση: Re: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ευχαριστώ πολύ Ηλία. Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που αισθάνεται έτσι.

    Στεναχωρέθηκα πολύ με αυτή την ιστορία. Η αλήθεια είναι ότι τη συζήτησα και με διάφορους συναδέλφους μου, επαγγελματίες στον ψ χώρο, χωρίς να αναφερθώ βέβαια στο BDSM, και είχαν πάνω κάτω την ίδια άποψη κι αυτή. Η ίδια η αναπηρία δεν είναι το πρόβλημα - είναι σαφώς πρόβλημα για τους πάσχοντες - αλλά κυρίως είναι αυτός ο "εξοστρακισμός" από τον περίγυρο, αυτή η "διακριτικότητα" με την οποία περιβάλλονται όσοι από τους συνανθρώπους μας είχαν την ατυχία να πάσχουν από κάποια αναπηρία ή πρόβλημα. Είναι σαν να τους τυλίγει μία αύρα, γίνονται untouchables.

    Σίγουρα δεν το θέλουν αυτό. Και είναι κρίμα, γιατί οι άνθρωποι δεν χρειάζεται να έχουν και αυτή την αντιμετώπιση, πέρα από το πρόβλημά τους. Απαιτεί παιδεία και ενημέρωση αυτή η συμπεριφορά. Αλλά έχουμε βρει, στον χώρο της εργασίας μου, ότι ταμπού αυτού του είδους αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά με την εξοικείωση κυρίως. Η ενημέρωση δεν αρκεί. Θα μου πεις, ματαιοπονώ τώρα. Η αλήθεια είναι ότι με εκπλήσσει η τοποθέτησή σου. Περίμενα το αστροπελέκι να με "φιμώσει" και πάλι. Απλά δεν μπόρεσα να σιωπήσω. Ε δεν ξέρω, δεν μου φαινόταν σωστό όλο αυτό. Δεν ξέρω, μπορεί να συμφωνούν και άλλοι εδώ πέρα στο θέμα αυτό. Το εύχομαι, ειλικρινά.
     
  7. Emma

    Emma Contributor

    Πού είπα κάτι αντίθετο;

    Aυτό που λέω dora_salonica, είναι ότι κακώς μίλησες δημοσίως στο φίλο σου (στην περίπτωση αυτή ο vautrin - σε κάποια άλλη θα μπορούσε να είναι ο χ, σε κάποια άλλη ο ψ, κτλ) όπως κάνετε στις ιδιωτικές σας στιγμές, χωρίς να νοιαστείς ή/και σκεφτείς αν και ποιόν αναγνώστη θα προσβάλεις και γιατί. Το "να κρατάμε τους τύπους σε αυτά που δημοσιεύουμε" αυτό ακριβώς σημαίνει.
    Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω για να το καταλάβεις!

    Πού και ποιούς λόγους αναφέρω (μιλώντας για σένα);

    Αυτή που ερμηνεύει κατά το δοκούν, αγαπητή dora_salonica, είσαι εσύ (πράγμα το οποίο φαίνεται -συν τοις άλλοις- και απ' το παρακάτω quote):

    Eπιμένεις να προσπαθείς να ανάγεις το θέμα σε κάτι το οποίο έχει εντελώς διαφορετική βάση, παρόλη την προσπάθειά μου να σου διευκρινήσω τη διαφορά. Στη τελική, αν δεν θες να καταλάβεις, δεν πρόκειται να καταλάβεις. Ή ίσως βολεύει να δείχνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Εγώ προσπάθησα. Ίσως και περισσότερο απ' όσο έπρεπε. Από κει και πέρα, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Όποιος όχι, θα ακολουθεί τη δική σου στάση. Σεβαστό.


    Υ.Γ. Καταλαβαίνω πολύ περισσότερο απ' όσο φαντάζεσαι γιατί συνεχίζεις εσύ το θέμα.  
     
  8. Το πως μπορεί να αισθάνεται ο vautrin (παραδειγματικά το λέω) και ο κάθε vautrin αλλά και κάθε μέλος βλέποντας αυτή την κατάσταση να διαιονίζεται δεν έχει καμία σημασία ? πρέπει κάποιος να κερδίσει?
    Δεν ξέρω τι κρύβεται πίσω από τις λέξεις ή τι σκοπό μπορεί να έχει ο καθένας και δεν μενδιαφέρει και να μάθω. Από αυτά που διαβάζω όμως από την αρχή της ιστορίας αυτής και οι δυο είστε λάθος. Το μόνο που θρέφετε είναι ο εγωισμός και η επιδεικτικότητα σας.Τα πμ δεν υπάρχουν μόνο για κουτσομπολιό και για προσκλήσεις ερωτικών περιπτήξεων...
    Στο κάτω κάτω δεν αφορά κανέναν αυτή η διαμάχη...με όλο το σεβασμό και το θάρρος και να με συγχωρείτε...
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Ζω Για Σένα - Τα Πόδια Σου Στη Γλώσσα Μου

    τι θελουν να πουν οι ποιητες σ'αυτο το νημα;
    νουκου γκεγκε 
     
  10. savra

    savra Guest

    Απάντηση: Ζω Για Σένα - Τα Πόδια Σου Στη Γλώσσα Μου

    Μούξους
     
  11. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Ζω Για Σένα - Τα Πόδια Σου Στη Γλώσσα Μου

    Δολοφονος επιθυμιων μ'εγκεφαλο σε πληρη στυση
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα  

    Προσπάθησα για να λυθεί ιδιωτικά (ακριβώς για τους λόγους που κι εσύ αναφέρεις), αλλά προφανώς I was alone in that.

    Σε ευχαριστώ για το contribution σου sklavina και συγγνώμη από πλευράς μου σε όλα τα μέλη που κούρασε όσο και μένα αυτό το θέμα.  

    Εύχομαι κι ελπίζω να μην συνεχιστεί.