Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. tithon

    tithon Contributor

    με τον ίδιο τρόπο που κατανοήσατε οτι χλευάστηκαν οι "σουητς" στο σχετικό νήμα, και χρειάστηκαν προστασία, κατανοήσατε και ως χλευασμό την απορία μου που βρέθηκαν σε ανάγκη υπεράσπισης οι κυριαρχικές.
    η επίκλησή σας οτι προστατεύετε όσους εκτιμάτε ο ίδιος πως το χρειάζονται "πολύ πριν εμφανιστώ" δεν διαστρεβλώθηκε.

    το ίδιο το κουοτ σας, είναι ο αποσπασμένος πρόλογος μιας ανάρτησης τεκμηριωμένης με επιχειρήματα, αρμόδιας μάλιστα, η οποία διατύπωνε τι προσβάλλει ποιόν, και η οποία σθεναρά αποκρούστηκε. η προστασία σας δόθηκε στην απόκρουση, παρ οτι εξακολουθείτε να χρησιμοποιείτε τον πρόλογο.

    η ανάρτηση τον πρόλογο της οποίας κουοτάρετε, δεν φαίνεται να έχει καμμιά ανάγκη προστασίας, υποστηρίζεται επαρκέστατα.
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    @Ηλίας το ότι ανοίξατε ένα θέμα "Μόνο για switch" για να προστατεύσετε όπως διατείνεστε τους swithc από τους κακούς λύκους που επιβουλεύονται τα αθώα πρόβατα είναι δικαίωμα σας και δεν σας το στερεί κανείς.

    Ακόμα και αν δεν υπήρχε το προηγούμενο δηλαδή το "Μόνο για υπό" της @estelwen και το "Μόνο για T/b S/m" του @Rope-bondage-fan είχατε κάθε δικαίωμα να το κάνετε και να δημιουργήσετε εσείς το προηγούμενο.

    Βέβαια για να προστατεύσετε τους switch θα πρέπει να έχουμε και switch, κάτι που προσωπικά δεν διέκρινα. Διέκρινα απλά κάποιους ανθρώπους που αναζητούν ταυτότητα και επειδή δεν την έχουν κοτσάρουν ένα switch και το κάνουν και θέμα, αλλά εν πάση περιπτώση αυτούς τους switch έχουμε εδώ, αυτούς θα προστατεύσουμε δικαιωματικά χωρίς κανείς να μπορεί να το απαγορεύσει.

    Προσωπικά θεώρησα πως επειδή το M/s βάλλεται κατά καιρούς σε διάφορες συζητήσεις εδώ, σας παραπέμπω σε πρόσφατη τοποθέτηση-προσβολή- όπου διαχωρίστηκαν οι ανθρώπινες σχέσεις από το M/S και το D/s, αλλά και σε παλαιότερες όπου χαρακτηρίστηκε η δική μου δομή σε σχέση ελέγχου ως Νταχάου, αποφάσισα να ακολουθήσω το παράδειγμα σας και να δημιουργήσω ένα θέμα «Μόνο για M/s».

    Και μάλιστα το έκανα ακολουθώντας ακριβώς την δομή και την σύνταξη του λόγου σας για να μην πέσω σε κανένα παράπτωμα και μου σβήσουν το θέμα.

    Άλλωστε σε ιδιωτική μεταξύ μας συζήτηση (pm) για άλλο θέμα που αφορούσε το αν μπορώ να ανοίξω θέμα και να ορίσω τους συνομιλητές, βασιζόμενος σε δικό σας θέμα όπου στο παρελθόν έχετε αναρτήσει και έχετε ορίσει τον συνομιλητή σας , η συμβουλή σας ήταν ότι μπορώ να το κάνω αρκεί να προσέξω την διατύπωση.

    Θεώρησα λοιπόν πως αν ακολουθήσω πιστά την διατύπωση σας έχω και εγώ το δικαίωμα όπως και εσείς να ανεβάσω ένα θέμα «Μόνο για M/s».

    Το ότι διεγράφει το θέμα δεν με νοιάζει καθόλου.

    Έχω το δικαίωμα να μιλώ για το M/s χωρίς το «μόνο»… δεν με εμποδίζει το φόρουμ σε αυτό.

    Δεν είναι εκεί το ζήτημα.

    Το ζήτημα είναι πως αφαιρέθηκε κάθε τι που έφερε το «Μόνο για….».

    Κάτι τέτοιο είναι ισοπεδωτικό και άδικο.

    Φυσικά και δεν με εκπλήσσει κάτι τέτοιο.

    Μετά από τόσα χρόνια ξέρω πολύ καλά που βρίσκομαι.

    Από το 2008 που έκανα εγγραφή εδώ έχω παρακολουθήσει τα μύρια όσα, δεν με εκπλήσσει τίποτε πλέον.

    Βέβαια έμεινα περί τα τρία χρόνια εδώ χωρίς να εκφράσω άποψη για το M/s και αυτό γιατί είχα συνείδηση εαυτού. Και η συνείδηση μού έλεγε πρώτα να το κατανοήσω, να το ζήσω, να ενημερωθώ, να διαβάσω, να συνομιλήσω με ανθρώπους που το γνώριζαν καλύτερα από εμένα και μετά να αρχίσω να τοποθετούμαι.

    Μια αναδρομή στο προφίλ μου το αποδεικνύει περίτρανα.

    Κάποιοι άλλοι ενδεχομένως να έχουν διαφορετική άποψη.

    Μπουκάρουν εδώ επειδή είδαν τις «50 αποχρώσεις του γκρι» κοτσάρουν ως status ότι τους κατέβει στο κεφάλι και μέσα σε ένα μήνα έχουν γίνει οι σταρ του φόρουμ περιφέροντας την ασχετίλα τους.

    Καταλαβαίνω πως το ζητούμενο τους είναι πως όσο φαίνομαι τόσο μεγιστοποιώ και τις πιθανότητες να ρίξω κανέναν πούτσο ή να φάω κανέναν πούτσο.

    Σεβαστό και αναγκαίο και αυτό.

    Όμως έχουν πάψει εδώ και χρόνια να γίνονται σοβαρές συζητήσεις για το M/s, όπως και για το S/m και το επίπεδο έχει κατέβει σε συζητήσεις περιοδικού τύπου cosmopolitan.

    Προσωπικά δεν βλέπω ούτε λύκους ούτε πρόβατα.

    Βλέπω απλά χρήστες που προσπαθούν να αποδομήσουν καθημερινά το M/s μέσα από την φαιδρότητα που τους γεννά ο φόβος για το M/s.

    Γιατί ότι δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε, το μειώνουμε, το χλευάζουμε, το περιθωριοποιούμε.

    Και όχι μόνο εδώ, αλλά παντού.

    Είναι μια τακτική που εφαρμόζεται κατά κόρον στον πολιτισμό μας εδώ και πολλά, πολλά χρόνια.

    Όπως και είναι σύνηθες να έχουν όλοι άποψη για κάτι που δεν γνωρίζουν και στην τελική δεν τους αφορά.

    Όπως επίσης είναι πιο εύκολο να γαμήσεις εδώ όταν δεν κάνεις M/s.

    Αυτά είναι γνωστά.

    Όμως το M/s δεν πρέπει να εκφράζεται μοναδικά και ελεύθερα όπως η Γυναικεία Κυριαρχία για παράδειγμα;

    Υπάρχει ενότητα «Γυναικεία Κυριαρχία», δεν υπάρχει;

    Ένα νήμα «Μόνο για M/s» δίνει την δυνατότητα να συζητήσουν κάποιοι άνθρωποι σοβαρά και να αφήσουν μια παρακαταθήκη για τους επόμενους με εμπεριστατωμένες τοποθετήσεις και όχι σκόρπια εν μέσω παρεμβολών από άσχετους.

    Εν πάση περιπτώση όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα.

    Όμως όσο κυκλοφορούν απόψεις που θεωρούν πως το M/s δεν εμπίπτει στις ανθρώπινες σχέσεις και είναι κάτι το φρικαλέο, ως φρικιό που είμαι, προσωπικά θα στηρίζω την ζωή μου και θα μιλώ για την ομορφιά των σχέσεων ελέγχου.

    Επιτρέψτε μου @Ηλίας μια μικρή διόρθωση.

    Πρώτον δεν είναι του Ιαγού αλλά του Ιάγου. Ο τόνος στην γενική του Ιάγος πηγαίνει στο «α».

    Και δεύτερον το "αμφισεξουαλικοί" μπήκε σε εισαγωγικά και παρακαλώ να το αναπαράγετε εντός των εισαγωγικών γιατί διαφορετικά αλλοιώνεται/ε το νόημα μου.

    Ευχαριστώ για την διαγραφή του θέματος «Μόνο για M/s».

    Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, δεν είχε να προσφέρει και τίποτε σε ένα φόρουμ για το BDSM που όλοι τα ξέρουν όλα και όλοι έχουν άποψη για όλα.

    Όμως θεωρώ πως είναι άδικη η διαγραφή του θέματος της @estelwen και του @Rope-bondage-fan αλλά και του δικού σας περί switch.

    Είχα και έχω μεγάλη περιέργεια να διαβάσω τους switch του φόρουμ ακόμα και αν δεν είχα το δικαίωμα να γράψω.

    Θα ήταν μια ωραία στάνη όπου τα πρόβατα θα βέλαζαν ανενόχλητα από τους κακούς τους λύκους και θα προσέφεραν ένα υπέροχο θέαμα.

    Κρίμα που διεγράφη το θέμα σας.

    Είναι λυπηρό.

    Ευχαριστώ

    Iagos.
     
    Last edited: 25 Μαϊου 2017
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Λαικ  
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    @Iagos
    έγινε παραπάνω απο φανερό οτι πρόκειται για ρηχές εκδικητικές κινήσεις στα πλαίσια της αμηχανίας που προκάλεσε η συνειδητοποίηση της εκτεταμένης αστοχίας.
    δεν υπάρχει πιά λόγος να συνεχιστεί ή ίδια συζήτηση. διατυπώθηκε ήδη οτι όλα έγιναν ολοφάνερα και αυτονόητα.
    ενδεχόμενα να παραχθεί συμπέρασμα οτι δεν αρκεί η τεχνική δυνατότητα για να προβαίνει κάποιος σε αυθαίρετες παρεμβάσεις για να ικανοποιήσει το προσωπικό του αίσθημα, αλλά οτι θα πρεπει να συμβουλεύεται κι έναν ακόμη τουλάχιστον ή να μην παρεμβαίνει καθόλου σε ό,τι τον αφορά άμεσα. δεν είναι δική μας δουλειά πλέον.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Υπερασπίζεις μόνο αυτό που εκφράζεις και σε κάποιες επιθέσεις που μπορεί να δεχθεί εκεί θα είμαι. Γιατί ως διαχειριστής δεν μπορώ να υπερασπίζω μονόπατα, ούτε status, ούτε μέλη. Για τα υπόλοιπα, που γράφεις, δεν με απασχολούν.
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σε εμένα αναφέρεστε; Ρωτάω γιατί δεν θέλω να παρεξηγήσω;
     
  7. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    From me to all:

    Εμένα πάντως άλλο πράγμα μου προκαλεί περισσότερη εντύπωση.

    Το πώς και γιατί καταλήγει τελικά ο κόσμος των μελών αυτού του φόρουμ να ανάγουμε ορισμένες φορές κάποια θέματα σε Μεσανατολικό Ζήτημα.

    Ρε παιδιά, όλοι μας, υποτίθεται ότι εδώ μέσα μπαίνουμε επειδή μας αρέσει και το θέλουμε.

    Για μία σειρά λόγων, ο καθένας διαφορετικό από τον άλλο, από τον πιο ανέμελο και χαβαλεδιάρικο μέχρι τον σοβαρότερο λόγο.
    Και βλέπει ο καθένας την υπόθεση BDSM επίσης από τελείως διαφορετική σκοπιά και με άλλη σοβαρότητα, οπότε άλλη όρεξη δεν έχει από το να του κάνουν υποδείξεις άλλοι πάνω στο τι θέλει και τι λέει ή να του χαλάνε τη συλλογιστική του ή να του χλευάζουν ή προσβάλλουν αυτά που του αρέσουν ή πιστεύει μέσα του, όποια είναι αυτά τέλος πάντων στον καθένα.

    Δεν είναι Πανεπιστήμιο εδώ ούτε δουλειά. Οι μόνοι κανόνες που ισχύουν είναι εκείνοι που βάζει το σάιτ και εκείνοι που θα έπρεπε να υπαγορεύει κανονικά η ευγένεια και η σωστή συμπεριφορά.

    Και η μόνη κοινή συνισταμένη είναι η αγάπη ή έστω το ενδιαφέρον για το BDSM.

    Έτσι ξερά.

    Χωρίς λίγο ή πολύ, σωστό ή λάθος, ή
    "αν λες καλά λόγια για άντρες είσαι στερεότυπος μισογύνης ή ξελιγωμένη γκόμενα, ή αν λες για γυναίκες είσαι ποταπός πέφτουλας ή υπεκφεύγεις δόλια (Δηλαδή μην πεις καλό λόγο για άλλονα, να πέσουν να σε φάνε...)",
    "αν δεν διανυκτερεύεις στον/ην Αφέντη/ντρα σου είσαι προδότης των Ανώτερων Ιδεωδών του BDSM γίγνεσθαι και λίγος (Who gives a fuck anyway?...)",
    "αν τα μπλέκεις στα σχόλιά σου είσαι ψεύτης, μοχθηρός, πλανημένη ψυχή και σου αξίζει μόνον η χλεύη (Λες και εξετάζεσαι από το Πρυτανείο της Χαϊδεμβέργης γαμώ το φελέκι μου...)",
    "όχι, δεν είναι έτσι, δεν ξέρεις κορίτσι μου / αγόρι μου, εγώ θα σου πω που ξέρω και χάρη σου κάνω (Άσε ρε Καραμήτρο, όλοι οι ελληνάρες πρόεδρες και αυθεντίες είμαστε, I know...)"
    (Σ.Σ.: λες και δεν φτάνουν τι ακούει ο καθένας κάθε μέρα στην καθημερινότητα, του λείπει να του τα σκοτίζουν και εδώ μέσα)

    και άλλες τέτοιες παπαριές, που και με Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης διαλεκτική να ειπώνονται και πάλι παπαριές είναι.

    Δεν μπορούμε απλώς να συνυπάρχουμε εδώ μέσα ωραία και αρμονικά, με ευγένεια και καλή προαίρεση όλοι μεταξύ μας, και έτσι να περνούν καλά όλοι και όπως είνα ο καθένας και με όσα ξέρει ή καταλαβαίνει ο καθένας;
    Χωρίς κακίες, χωρίς υστερίες, χωρίς χλευασμούς, χωρίς αλαζονίες, χωρίς ειρωνίες και δεικτική συμπεριφορά, χωρίς μειωτικές εξυπνάδες, χωρίς τίποτα τέτοια;
    Με ευγένεια και καλούς τρόπους;

    Προτείνω κάτι:

    Όσοι αυτοαποκαλούνται ή θέλουν οι άλλοι να τους θεωρούν Κυρίαρχους, Masters, Doms, Tops, Sadists, οτιδήποτε, ανεξαρτήτως φύλου, μπορούν να δώσουν αν θέλουν το καλό παράδειγμα στους πάντες οδηγώντας τη διαλεκτική και τη συμπεριφορά αυτού του forum σε ευγενέστερα και πιο γόνιμα πνευματικώς επίπεδα.
    Και αν υπάρχουν παράφωνες παρεμβάσεις μπορούν απλώς να τις αγνοούν ή να τις αντιμετωπίζουν με Ανωτερότητα και Ευγένεια.
    Όχι με χριστοπαναγίες ούτε όμως με ευγενικές σοφιστίες που υποκρύπτουν τεχνηέντως αλαζονία και χλεύη ή χολή ή οτιδήποτε άλλο μειωτικό.

    Βέβαια, σιγά μη γίνει έτσι, θα στοιχημάτιζα προσωπικά. Αλλά ας είναι γραμμένο ότι προτάθηκε.

    Μετά, δεν μας φταίει η Τρόικα και καμία Τρόικα ή ξένος, το κεφάλι μας το ίδιο μας φταίει. Όλων μας από λίγο ως πολύ.

    Just think about it and...

     
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    στις ενέργειες και τις παραλείψεις του ρόλου σας.
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Επειδή όπως καταλαβαίνω σας είναι εύκολη και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη η λανθασμένη κριτική, θα σας προστατέψω αυτή τη φορά, καθώς δεν με αγγίζει μία τέτοια κριτική. Θα παρακαλούσα όμως αυτό να μην το κάνετε και σε άλλους. Εκεί θα προστατέψω τους άλλους.
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    εάν απευθύνεστε σε μένα, αλλά και σε όποιους άλλους κι αν απευθύνεστε, θα ενδιαφερόμουν να μάθω τι είδους είναι αυτή η "προστασία" που προσφέρετε.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Να εκφραστώ "ελεύθερα"..?
     
  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Αν σου πουν ναι, θα μπορούσες να το κάνεις με τρόπο που να καταλάβουν και οι "υπόλοιποι" ?