Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ομολογω πως ακόμα τρεμει ολο μου το σωμα.
    Για μένα το να τολμήσω μετά απ όλα όσα πέρασα να εκφραστώ, ήταν πολύ δυσκολότερο και επώδυνο απ όσο μπορεί να φανει μέσα από τον γραπτό λόγο.
    Δεν μ αρέσουν οι αντιπαραθέσεις και εύκολα τρομάζω, όταν μου φανεί έστω πως μου την βγαίνουν απειλητικα κι εκφοβιστικά. Γιατί κουβαλώ ακόμα τραύματα και έχω δεχτεί επί χρόνια εκφοβισμό και χρειαστηκαν αγωνες δεκαετιων να μαθω να αντιμετωπιζω τους εκφοβιστες μου και να προσπαθω να υπερβω τον τρομο που μου προκαλουν και να παλεψω για το δικιο μου.

    Αλλά δεν γίνεται να παραμείνει η κατάσταση ως έχει.
    Ακόμα κι αν μπαίνουν και λένε άλλα ντ αλλων. Οποιος δεν θελει να αναλωσει χρονο, ας τα αγνοησει, οποιος θελει και μπορει βεβαια, ας εκφράσει τα δικά του και οσο εντονα γουσταρει. Αλλα ας μην εκφοβιζουμε και ας μην κανουμε επιθεσεις στειρες, μονο και μονο για να επιβαλουμε σε οσους δεν εκφραζουν τις δικες μας αποψεις, να σωπασουν.

    Αυτό μόνο.
    Και είμαι α-Δεσποτη δεν εχω κανένα χερι να κρατω και μου ειναι φρικτα δυσκολο να κανω κατι τετοιο μοναχη μου. Αλλά αυτό φωνάζει η ψυχή μου πως είναι το δίκιο και δεν καταφερα ποτέ να βγαλω τον σκασμο, οταν βλεπω αδικα, όσο οδυνηρό και δύσκολο να είναι για μένα προσωπικά.

    Γι αυτό με κοροϊδεύουν πως με τις αρχες και τις αξιες μου, μονο σε πρωτοχριστιανικο παραδεισο θα μπορουσα να ειμαι καλα. Αλλα δεν μπορώ να τ αλλαξω.
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Η ανοχή στην διαφορετικότητα είναι η επίφαση την οποία κακομεταχειρίζονται κάποιοι εξ΄ημών (και υμών άμα θέλετε).
    Είναι καλή όταν πρέπει οι άλλοι να ανεχτούν την δική μας διαφορετικότητα και χρήσιμη, αλλά επουδενί δεν μάς δεσμεύει να αποδεχτούμε την διαφορετικότητα των άλλων, μόνο αν είναι για το θεαθήναι ή για να αποκομίσουμε προσωπικά οφέλη. Αν δεν συντρέχει κάτι από τα δύο παραπάνω, εκεί βλέπεις τους κατά τα λοιπά φιλελεύθερους να γίνονται αδέκαστοι και ανάλγητοι κριτές των πάντων. Πολύ προβλέψιμο βέβαια, όλο αυτό, το βλέπω να γίνεται κατά κόρον εδώ μέσα, όπως γίνεται και στην ζωή.
    Ονομάζεται υποκρισία στην δική μου γλώσσα...
    Ένα μόνο έχω να σου πω. Δεν είσαι η μόνη. Και δεν είσαι μόνη...   
     
  3. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Χαιρομαι που το φορουμ επανηλθε στη κανονικοτητα του.
    Σε ενα χωρο με ελευθερια εκφρασης, αν ειναι δυνατο να λεει και να υποστηριζει ο καθενας οτι του γουσταρει.
    Παστρικα πραγματα!
     
  4. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Άκουσε. Σε όλους σχεδόν οι ίδιοι και οι ίδιοι "την πέφτουν" κατά σύστημα. Υπάρχουν και κανα, δυο άλλοι συστηματικοί είρωνες και ταραξίες. Που όταν μετά τους επιστρέφεις τη χάρη κρύβονται σαν τις κοτούλες.  

    Στην περίπτωσή μου παλαιότερα τους είχα ρίξει τέτοια μπινελίκια δημοσίως και ονομαστικώς που ευτυχώς, μετά και τα σχετικά warnings αλλά και απαιτώντας από τους διαχειριστές τότε ίση μεταχείριση και όχι μεροληψία που όντως συμπεριφέρθηκαν τότε ισότιμα, βρήκα την ησυχία μου και κράτησαν από εμένα τις αποστάσεις τους.

    Αυτός είναι ένας βασικός λόγος που συμμετείχα τόσες φορές στο νήμα, για συμπαράσταση στη Gloriana, και αυτός είναι επίσης ένας λόγος που μου άρεσε πάρα πολύ η παρέμβασή σου.

    Κάποια στιγμή που θα χάσω την ψυχραιμία μου θα τους ονοματίσω δημοσίως και θα τους "στολίσω" πολύ άγρια, άσχετα αν εμένα πλέον δεν με ενοχλούν. Ελπίζω να μην φτάσουμε εκεί, αλλά αν φτάσουμε είμαι απόλυτα έτοιμος και περιμένω.

    Και φυσικά θα απαιτήσω από τη διαχείριση ό,τι αποφασίσουν να κάνουν σε εμένα μετά, να κάνουν ισότιμα και το ίδιο ακριβώς και σε εκείνους.

    Η σιωπή είναι χρυσός, αλλά μερικές φορές ένα "άει γαμήσου" είναι διαμάντι.

    Και η υπομονή έχει τα όριά της.

    Καλά και τρι-καλα έκανες, για μένα.

    Δεν ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα. Και είμαστε μεν ειρηνικοί αλλά όχι άοπλοι, ούτε θύματα.
     
    Last edited by a moderator: 19 Ιουνίου 2017
  5. skia

    skia Contributor

    @brenda, αυτό ακριβώς λέω.
     
  6. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

     
     
  7. desire

    desire No one like you https://youtu.be/aZcXD6bCK8U

    Three, four, Better lock your door,,,,,,,,,, or not?
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Σ ευχαριστω αγαπημενη μου για ολα με ολη μου την καρδια.
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Θά ήθελα να διευκρινήσεις, ποια είναι τα άγρια, ποια τα ημερα, ποιοι τα θύματα.

    Και με ποιο δικαίωμα επιτίθεσαι, βρίζοντας τους, σε αυτούς που έχουν την ικανότητα να αντιπαραθέτουν απόψεις και όχι να κλαίγονται;

    Ποιος σε πείραξε προσωπικά και σου χάλασε την υπομονή σου;

    Αν δεν μπορούμε να δεχτούμε να μας αντικρούουν τα λεγόμενα μας, τότε είναι δικό μας πρόβλημα. Δεν είναι οι άλλοι οι "άγριοι", ούτε εμείς τα θύματα.

    Καμιά ανοχή δεν χρειάζεται στην αντίθετη άποψη. Οι απόψεις υποστηρίζονται με επιχειρήματα. Δεν απαιτούμε να τις ανεχτούν, με το στανιό.

    Υ.Γ. άλλαξε η λέξη μαλάκες, μετά από παράκληση της διαχείρισης.
     
    Last edited: 19 Ιουνίου 2017
  10. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ε, όταν και αν ποτέ έρθει η ώρα θα φανούν καθαρά και ξάστερα όλα.

    Μέχρι τότε, που ελπίζω ποτέ, καλή συνέχεια σε όλους μας.  
     
  11. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Όταν ρίχνουμε τσιτατα, να είμαστε σε θέση να τα στηρίζουμε. Αλλιώς απλά παίζουμε για να τραβήξουμε την προσοχή.
     
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ό,τι πεις.