Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @rea..

    Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό που ονομάζω πληροφορία, έχει τόση συνάφεια με αυτό που ονομάζεις πληροφορίες, αλλά τεσπά, για την συζήτηση θα το δεχθώ συνεκδοχικά έτσι.
    Η πληροφορία γίνεται πάμφθηνη από την στιγμή που παράγεται.
    Το κόστος έως ότου παραχθεί μπορεί να είναι ευτελές έως ανεκτίμητο.
    Από την στιγμή που γίνεται γνωστή/κοινωνείται το κόστος της είναι πρακτικά ελάχιστο.

    Να διασαφηνίσω επίσης πως η πληροφόρηση καμιά απολύτως σχέση δεν έχει με την πληροφορία...

    Επίσης "όταν ο κόμπος φτάσει στο χτένι", δηλαδή είναι να γίνει πόλεμος και κουρνιαχτός και μακελειό -κάτι αναπόφευκτο στο σημερινό παγκόσμιο αντίλημμα, στη λογική "τόσο μας κόβει, τέτοιες μαλακίες κάνουμε- αναγκαστικά ο σκεπτόμενος άνθρωπος θα πάρει θέση εκεί που η παρουσία του θα εξασφαλίσει την προάσπιση της απαίτησής του για το Αριστοτελικό ευ ζήν, τίποτε άλλο δεν είναι αρκετό.

    Ο ηγέτης, ότι κι αν σημαίνει αυτό στις μέρες μας που η έννοια της ηγεσίας λοιδωρείται σε κάθε επίπεδο, πλην της εύκολης 'κονόμας από την δεκαετία του '90 και μετά διεθνώς (άλλη φορά για το θέμα αυτό), χρειάζεται να μπορεί να αποφύγει τον πόλεμο σε πολλά επίπεδα, ξες πόλεμος δεν είναι να πάρω ένα ματσούκι να στο φέρω στο κεφάλι για να σού πάρω τα σώβρακα, είναι πάααααρα πολλά πράματα κι έχει πάααρα πολλές εκδηλώσεις.
    Ας πούμε πως πόλεμος στην πραγματικότητα είναι η αμφισβήτηση του να είσαι αυτό που είσαι για να γίνεις αυτό που θέλουν οι πολέμιοί σου με το στανιό.
    Η εκδήλωσή του με αφορμή το τσούρνεμα ενέργειας είναι η πιο εύκολα κατανοητή δικαιολογία για να μπορεί να υπάρξει ως γεγονός.

    Εχθρός του πολέμου είναι η γλώσσα, δηλαδή η ικανότητά μας να επικοινωνούμε.
    Η επικοινωνία των ανθρώπωνε ως σχέση κόστους/αποτελέσματος είναι ατελέστατη.
    Σκέψου όμως πως με αυτό το ατελέστατο ακόμα και σήμερα εργαλείο/μέσον έχουμε την πολυτέλεια να επικοινωνούμε, πχ εσύ κι εγώ -κατά τα άλλα άγνωστοι, σε κάποιο βαθμό.
    Γι' αυτόν τον λόγο η γλώσσα/απικοινωνία είναι το εργαλείο που καθημερινα επενδύονται δις για να μπορούν να υπάρχουν ρήξεις.
    Για μια πληροφόρηση αδειανή, για το μουνί της ωραίας Ελένης, λέω, παραφράζοντας τον ποιητή.

    Προς τούτοις οι αερογαμούντες ανεμόμυλους απονευρωμένοι, ενεργούμενοι χαρακτήρες, ανεξάρτητα από τις προθέσεις τους, μου δημιουργούν ένα μπλιαξ, ασχετως που απολαμβάνουν την κατανόησή μου εν κενώ...

    Αυτάαααα...!
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Κάβλα.
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Το φέρνω εδώ γιατί θέλω να πω κάτι που σίγουρα είναι εκτροπή για το Θεός ή Κύριος. Τζέημς Τζαίηζ έχετε διαβάσει οι παλιότεροι εδώ; Θυμάστε πόσο αδύνατο ήταν στον πρωταγωνιστή, ακόμα και όταν είχε επέλθει η συμφορά, να κρίνει το μοιραίο γι αυτόν πρόσωπο που του προκαλούσε τις συναισθηματικές διακυμάνσεις; Να καταλάβει για εκείνο το πρόσωπο τι έκανε επί σκοπού και τι επειδή ήταν ο εαυτός του, τι έκανε από αγάπη και τι από αυτοκαταστροφή, τι έκανε βέρσους τι συνέβη τελικά;
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Εδώ δεν είναι ο χώρος για να αναλύσουμε τις κοινωνικοπολιτικές μας ιδεολογίες (και ιδεοληψίες σε κάποιες περιπτώσεις).

    Δεν το λέω ως διαχείριση το λέω ως μέλος.

    Υπάρχουν πολλά πολλά άλλα μέρη να το κάνουμε αυτό.

    Μπαίνω στο φόρουμ για άλλους λόγους και είναι μη αποδεκτό από εμένα να πρέπει να διαβάζω τα ιδεολογήματα του καθένα εδώ μέσα.

    Μπορουμε να διαφωνούμε μέχρι να ματώσουν τα δάχτυλα μας για το τι εστί ασσυμετρια, φετιχισμός και ό,τι άλλο προκύψει αλλά εγώ, και θα το πω ξεκάθαρα, δεν ενδιαφέρομαι να διαβάσω εδώ μέσα ούτε έμμεσα όπως κάνουν ορισμένοι ούτε άμεσα τις πολιτικές τους πεποιθήσεις.

    Μαθηματα αναρχοκομμουνισμου, ακραίας δεξιάς, δεξιάς, κέντρου και οτιδήποτε άλλο, παρακαλώ να σταματήσουν να ξεπηγαζουν σε ένα φόρουμ που έχει να κάνει με εντελώς διαφορετικη θεματολογία.
    Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν ήρθαμε για να μάθουμε να ερμηνεύουμε το πώς λειτουργεί ο κόσμος σε ένα μπιντιεσεμικο φόρουμ.

    Δεν με ενδιαφέρει να διαβάσω το ιδεολογικό σύστημα του καθενός αν αυτό δεν σχετίζεται με τον χώρο και ακόμα και εκεί οφείλεται διακριτικότητα και σεβασμός (εκτός φυσικά ακραίων περιπτώσεων).

    Επαναλαμβάνω προς αποφυγή παρεξηγήσεων ότι γράφω αποκλειστικά ως μέλος σε αυτό το μήνυμα.
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Αν όντως το λες ως μέλος φαντάζομαι ότι μπορείς απλά να μην τα διαβάζεις τότε? Όπως άλλωστε είναι (ψιλο)μόνιμα η συμβουλή για αυτό και κυρίως, πολλά άλλα θέματα;
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν ξέρω ποιανού η συμβουλή είναι.

    Το θέμα δεν είμαι μόνο εγώ όμως. Το θέμα είναι πιο ουσιαστικό από το τι διαβάζω εγώ ή όχι και μάλιστα σε ένα νήμα που δεν με προειδοποιεί για το τι μπορώ να αποφύγω. Η ουσια είναι ότι δεν είναι εδώ το μέρος για αυτά τα πράγματα και θεωρώ ότι θα έπρεπε να ισχύει άσχετα με το ποιος τα διαβάζει.

    Ας αφήσουμε ένα μέρος που να μην χρειάζεται να διαβάζουμε τέτοιου είδους θεωρίες.
    Είμαστε εδώ για να πολιτικοποιησουμε το βδσμ;
    Αυτές είναι οι προθέσεις ορισμένων; Αν ναι, μπορώ να έχω γνώμη επ'αυτου; Νομίζω πως έχω.
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Νομίζω δουλευομαστε τώρα. Και κρίμα είναι να χαλάσουμε τις καρδιές μας.

    Αλλά κανε και ένα σκρολ απ και στα δικά σου τα ποστ ναι;
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Seras Victoria

    Απορία:

    ''Δε το λέω ως διαχείριση το λέω ως μέλος'', το ίδιο άτομο δεν είσαι?
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Το ίδιο άτομο με άλλες "λειτουργίες" Μαντλίν.
    Προφανώς αν μιλούσα διαχειριστικά θα μιλούσα με άλλη βάση. Για κανονισμούς, όχι για γνώμη.
     
  10. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Οταν διαβάζαμε σελίδες για φιλοζωικά θέματα και διάφορα άλλα παντελώς άσχετα, ήταν καλά. Τώρα που θίξαμε τον φασισμό, δεν είναι...οκκκκκ
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Mάλιστα, οκ κατανοητό.
     
  12. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Αυτό είναι από χτες ξερωγω και ενώ κοντεψαμε να χρειαστούμε να μαζέψουμε υπογραφές για να κατέβει ένα ποστ που ήταν και ενάντια στους κανονισμους και ενάντια στη λογική και τέλος πάντων ενάντια στα πάντα.

    Και ξαφνικά σήμερα ως μέλος δεν θέλεις να διαβάζεις το Ά και το Β.

    Νταξ.