Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον το κάθε είδους κόλλημα...
    Και να σού αρέσει να είσαι κολληματίας...
    Και να το δηλώνεις κι από πάνω...
    Εν ψυχρώ κιόλας...
    Σερνικά, σού λέει ο άλλος/η άλλη...
    Α πα πα πα...
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μη λες τέτοια κι έχω κάνει εισαγωγή από κάτι σπέσιαλ σύννεφα, για να ανεβαίνουν και μετά να πέφτουν με χάρη, τα άτομα που αρέσκονται στην επωδό "έπεσα απο τα σύννεφα"...
     
  3. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Το να αφήνω σε κάποιον το "μέχρι αποδειξεως του εναντιου" μέχρι το να πέφτω συνεχώς από τα σύννεφα απέχει κατά πολύ.

    Κάλημερα  

    Edit: εάν θες έχω και χριστιανικό παράδειγμα!
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

       

     
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    "κάθε που παίρνει ο λαγός LSD όλο το δάσος πρέπει να τρέχει πάνω κάτω;"  
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    χαχαχαχαχαχαχα... Υπέροχο!! 
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Ακριβώς αυτό !!  
     
    Last edited: 29 Νοεμβρίου 2017
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ..αλαμπουρνέζικα.
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Κοινωνικός ναρκισσισμός...
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Και το βιολί, βιολάκι.
     
  11. nkbsk

    nkbsk cosmic wanderer

    Με κάθε σεβασμό στη διαφορετική (από τη δική μου) άποψη θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με την άποψη σας, στη βάση του γεγονότος ότι η γλώσσα είναι το κατεξοχήν πεδίο ''εφαρμοσμένης μεταφυσικής'' όπου το ''άυλο'' της γλώσσας μετουσιώνεται μέσα από τη διαδικασία την κοινωνικής νοηματοδότησης στο ''υλικό'' του θεσμού και του νόμου που εν τέλει θα αποφασίσει και θα κρίνει τις ζωές μας, μέχρι ακόμα πολλές φορές και το ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει. Η λαική σοφία το έχει καταγράψει με το σαφές ''η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει'' ενώ σε πολιτικό επίπεδο το βιώνουμε πρόσφατα όπου το ''άυλο'' γλωσσικό μπούλινγκ κατά των ''τεμπέληδων ελλήνων'' απέκτησε ''σάρκα και οστά'' και ''υλική'' υπόσταση με τα εκδικητικά μνημόνια που επιβλήθηκαν οριζόντια σε όλους τους πολίτες της χώρας (για να μην πάμε πιο πίσω και δούμε που οδήγησε το αρχικά ''άυλο'' γλωσσικό μπούλινγκ εναντίον των εβραίων).

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν είχατε την ατυχία να γεννηθείτε ''θηλυπρεπές'' αγόρι ή παιδί αλβανών μεταναστών σε ένα χωριό της Ελλάδας (και πιθανότατα και σε μια πόλη) οι φράσεις, ''πουστράκι'' ή ''αλβανάκι'' αντίστοιχα (θυμάστε το ''δε θα γίνεις έλληνας ποτέ αλβανέ αλβανέ'' φαντάζομαι), που θα σας συνόδευαν από το πρωί μέχρι το βράδυ σε μια ευαίσθητη για τη διαμόρφωση της ταυτότητας του καθενός ηλικία, δεν θα ήταν απλά φράσεις κενές σημασιολογικού περιεχομένου, κούφια σημαινόμενα τα οποία θα μπορούσαν να νοηθούν ως μπούλινγκ μόνο από ''όποιον το βλέπει ως μπούλινγκ'' όπως λέτε αλλά φράσεις που μέσα στην επανάληψη, τη γενίκευση και την επικράτηση τους μέσα στο χωριό αλλά και στην κοινωνία γενικότερα, δημιουργούν αυτές καθεαυτές, γλωσσικές και κοινωνικές νόρμες που σε ατομικό επίπεδο θα μπορούσε να σας οδηγήσει να εσωτερικεύσετε, έστω και υποσυνείδητα, ως μέρος της ταυτότητας σας ότι είστε ένα ''άχρηστο, ανώμαλο, πουστράκι'' ή ένα ''βρωμιάρικο, κατώτερο φυλετικά, αλβανάκι'' και σε κοινωνικό επίπεδο θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε νομοθετικές ''πραγματικότητες'' όπως το γεγονός ότι ανεξάρτητα αν είχατε γεννηθεί σε αυτή τη χώρα, αν οι γονείς σας ήταν μετανάστες δε θα μπορούσατε να θεωρηθείτε επίσημα και νομικά, όπως συνέβαινε μέχρι πολύ πρόσφατα, ''έλληνας ποτέ αλβανέ αλβανέ (ή αφρικανέ αφρικανέ, πακιστανέ πακιστανέ κτλ, σε μια απόλυτη
    ''νομιμοποίηση-νομικοποίηση'' -αν μου επιτρέπεται ο νεολογισμός- του μπούλινγκ από την πολιτεία).

    Οι άνθρωποι ως είδος είμαστε ''καταραμένοι'' να νοηματοδοτούμε τη ζωή μας μεσα απο τη γλώσσα και τις κοινωνικές νόρμες που αυτή δημιουργεί στη βάση της κοινωνικής συναίνεσης. Το οποίο σημαίνει ότι ακόμα και αν εγώ ως άτομο επέλεγα να σας απαντήσω κάνοντας σας μπούλινγκ ενώ θα μπορούσατε σαφέστατα σε προσωπικό επίπεδο να αντιδράσετε με ένα μπινελίκι ή και ένα χαμόγελο και να συνεχίσετε τη ζωή σας αλώβητος, αν από την άλλη προχωρώντας σε ένα κοινωνικό πείραμα αποφασίζαμε όλα τα άτομα του φόρουμ να σας κάνουμε συστηματικά μπούλινγκ σε κάθε σας θέση και δημοσίευση δεν πιστεύω ότι μετά από κάποιο διάστημα αυτό δε θα άρχιζε να γράφει με κάποιο τρόπο πάνω σας, σε συναισθηματικό, ψυχολογικό και εν τέλει συμπεριφορικό επίπεδο. Και σε κάθε περίπτωση, αν εσείς προσωπικά είχατε την τύχη μιας υγιούς συναισθηματικά διαπαιδαγώγησης που να σας έχει δώσει τα εφόδια να μπορείτε να αποτελέσετε την εξαίρεση στον κανόνα και να μην πληγείτε από το ομαδικό μπούλινγκ της ''κοινότητας'' (αν και αυτό αμφισβητείτε όπως έχουν δείξει διάφορες έρευνες μεταξύ των οποίων και τα γνωστά στην μαζική κουλτούρα πειράματα του Philip Zimbardo) δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είχαν αυτή την καλή τύχη κάτι που τους κάνει περισσότερο ευάλωτους.

    Σας ευχαριστώ γιατί με την άποψη σας μου δώσατε την αφορμή να αποκρυσταλλώσω αυτές τις σκέψεις μου που υπήρχαν σε ποιό ''άμορφη'' κατάσταση πριν το κείμενο σας.
     
    Last edited: 29 Νοεμβρίου 2017
  12. Gloriana Majestica

    Gloriana Majestica Notorious

    Άμα παίξω τον Κουν και τον Πανούση δίδυμο (ή γκανιάν, δεν είμαι κι απόλυτα σίγουρη πως πάνε αυτά), λέτε να πιάσω κάνα σοβαρό φράγκο ή θα πάνε τα λεφτά στράφι ; Όχι τίποτ' άλλο δηλαδή, αλλά χώρια ΕΝΦΙΑ, τέλη κυκλοφορίας και μια ιδιωτική ασφάλεια που πληρώνω στο τέλος εκάστου έτους, μου ξεφύτρωσε τώρα από το πουθενά και σέρβις του Πατέκ ("για να σας το εξηγήσω απλά μαντάμ, δε δουλεύει το έρμο χωρίς τα λαδάκια του", έτσι μου ξηγήθηκe o μυστήριος στη Symbol, όταν απαίτησα να μάθω γιατί το δικό μου δεν κάνει τίκι-τάκα, όπως δηλαδή κάνει της καθεμιανής. Στο πηγάδι δηλαδή κατούρησα, η φοράδα ; Γαμώ τη Σουίζερλαντ γαμώ, γαμώ και τη λίμνη της Γενεύης....