Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Μην λες για ορθογραφικα , σε ανθρωπα ( εμενα ) με δυσλεξία , εχω πλάκα τα γαλόνια   Το μεσον μια χαρα ειναι , ειμαι νεος στο ΒΔΣΜ το 2009 το γνώρισα , αλλα ειμαι αιώνες ( λογο επαγγέλματος ) στο διαδίκτυο, το γνωρίζω τοσο καλα, ωστε να τα παίρνω όλα εδω μέσα,, στο πολύ * στα αρχιδια μου όλα*
     
  2. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Μην λες για ορθογραφικα , σε ανθρωπα ( εμενα ) με δυσλεξία , εχω πλάκα τα γαλόνια   Το μεσον μια χαρα ειναι , ειμαι νεος στο ΒΔΣΜ το 2009 το γνώρισα , αλλα ειμαι αιώνες ( λογο επαγγέλματος ) στο διαδίκτυο, το γνωρίζω τοσο καλα, ωστε να τα παίρνω όλα εδω μέσα,, στο πολύ * στα αρχιδια μου όλα*
     
  3. rea..

    rea.. Contributor

    χαχαχα.. Άμα η ουσία είναι αυτή που λέει η χελρέιζερ, τότε έχουμε να καλύψουμε μεγάλες αποστάσεις.

    Το οποίο επιβεβαιώνει και το γεγονός, ότι όταν διαβάζετε μια απάντηση, προσπαθείτε να βρείτε τα σημεία που θα διαφωνήσετε χωρίς να μπαίνετε στον κόπο να καταλάβετε την ουσία. Συμβαίνει συχνά όταν το κύριο μέλημα μας είναι πως να επιβληθούμε σε μια συζήτηση και μόνο. Που τελικά εκ του αποτελέσματος, αυτό καθ αυτό πατώνει και όλο το νόημα της έννοιας "συζήτηση".

    Θα σας πω ότι είπα και στην Σέρας. Ξαναδιαβάστε - αν θέλετε- τις απαντήσεις μου,αν σας ενδιαφέρει να καταλάβετε, έχω ήδη καλύψει το θέμα πλήρως. Και από εκεί και πέρα αν εξακολουθείτε να έχετε απορίες, μπορούμε να συνεχίσουμε πριβέ.
     
  4. Janine

    Janine Regular Member

    Α, εκεί πήγαιναν τα λατινικά; Τα έχετε μπλεγμένα. Διευκρινιστικά, λοιπόν, και προς αποφυγή παντός είδους παρεξηγήσεων:

    Οι φράσεις «Μόνο τα λεφτά σκέφτεστε; Να το κοιτάξετε αυτό» και «Εσείς δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξετε» (που έτσι ειπώθηκαν grosso modo) είναι και οι δύο επιθέσεις ad hominem.

    Αυτό σημαίνει ότι είναι καθαρά προσβολές, διότι και οι δύο ουσιαστικά λένε ότι υπάρχει κάτι προβληματικό στο πρόσωπο που απευθύνονται που πρέπει να «το κοιτάξει» κι εντάσσονται στην ευρεία κατηγορία του ad hominem, όχι δηλαδή με την κλασική έννοια. Εν προκειμένω δηλαδή, έχουμε μια προσβολή που απαντήθηκε με προσβολή.

    Επιχειρήματα (argumenta) ad hominem, με την κλασσική έννοια της λογικής πλάνης, δεν μπορούν να θεωρηθούν, διότι δεν είναι επιχειρήματα. Δεν επιχειρηματολογούμε εδώ υπέρ και κατά κάποιας θέσης, ώστε να πούμε ότι ο Α υποστηρίζει αυτή τη θέση και ο Α πρέπει να «κοιταχτεί» άρα το επιχείρημα του Α είναι άτοπο. (κι άλλωστε, στην ουσία της αρχικής θέσης, δηλαδή στο τι έκανε Κουν, οι δύο φαίνεται ότι συμφωνούν. Η πρώτη προσβολή προέκυψε για άλλους λόγους και πάντως όχι εξαιτίας διαφωνίας σε κάποιο debate εν προκειμένω)

    Επιχειρήματα (argumenta) ad rem, φυσικά δεν είναι, αφού πρώτον δεν στοιχειοθετούν επιχειρήματα αλλά προσβολές και δεύτερον δεν είναι ad rem, δηλαδή δεν απευθύνονται στην ουσία του θέματος, δεν είναι σχετικά με το θέμα.

    Τέλος, η έκφραση «στη φράση τάδε, αντικείμενο είναι αυτό» παραπέμπει σε συντακτική ανάλυση όποιον έχει κάνει συντακτικό ποτέ στη ζωή του. Δεν παραπέμπει σε ενοιολογική ανάλυση. Σε κάθε περίπτωση, η συντακτική ανάλυση αναφέρθηκε λεπτομερώς.

    PS. Υπάρχουν φορές που τα επιχειρήματα ad hominem (κι όχι οι προσβολές) μπορούν να είναι θεμιτά και να καταλήγουν σε θέση κι όχι σε πλάνη. Αλλά δεν θα μπούμε τώρα σε αυτό το θέμα γιατί είναι μάλλον ψιλά γράμματα.

    @tithon είπα

    Αυτό είναι μια προσωπική διαπίστωση. Δεν είναι επ’ ουδενί απαίτηση να γίνετε του γούστου μου, όπως λαθεμένα το εκλάβατε. Αυτό έλειπε, να ήθελα όλα να είναι του γούστου μου. Και μόνο όμως ότι το εκλάβατε έτσι και μου αποδώσατε κίνητρο και απαιτήσεις(!) που δεν έχω, δείχνει ότι υπάρχει μια δυστοκία στην επικοινωνία μεταξύ μας και δεν βρίσκω νόημα να συνεχιστεί αυτή η επικοινωνία.
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Στα ορθογραφικά είμαι Master. Εγώ κυριαρχώ ολοκληρωτικά επάνω τους και κείνα με αναγνωρίζουν ως απόλυτο άρχοντα τους χαχα - off topic τέρμα -.
    Μια χαρά γράφεις, ως προς το νέτι, καλά κάνεις και το παίρνεις με τα "μανταλάκια".  
     
  6. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Συνχωραμε δεσποσύνη, ηταν απάντηση μου , ήταν γενική, και ουχι προσωπική  
     
  7. Janine

    Janine Regular Member

    @rea.. Σας υπενθυμίζω και πάλι, μήπως και το καταλάβετε, ότι μιλάτε μαζί μου κι όχι με όποιον νομίζετε ότι μιλάτε και στον οποίο νομίζετε ότι απαντάτε. Αυτά που είπα από την αρχή της συζήτησης είναι συγκεκριμένα, για συγκεκριμένο θέμα και μάλιστα σε κάθε μου τοποθέτηση λέω πάνω κάτω τα ίδια πράγματα, συμπεριλαμβανομένου ότι η εριστικότητα και η προσβολή κάποτε θα απαντηθούν με εριστικότητα και προσβολή.
    Εσείς σε ποιον απαντούσατε όταν γράφατε σε μένα;
    Γιατί αν θεωρείτε ότι η ουσία αυτού που έλεγα ήταν κάποια άλλη από αυτό που σας είπα επανειλημμένως και η @Gloriana Majestica ανέλυσε επιτυχώς και η @Brigitte τόνισε γλαφυρά, τότε μιλάτε σε κάποιον άλλον και σίγουρα για θέμα που δεν αφορά το "τώρα". Δεν κάνετε εσείς μια ανάγνωση ξανά της συζήτησης;

    Κι επειδή εγώ την ξαναδιάβασα τη συζήτηση, ποιο είναι το θέμα τελικά για σας; Το θέμα σας είναι για ποιο λόγο η @brenda και η @Seras Victoria θεωρούν ότι υπάρχουν μέλη του φόρουμ που φέρονται με εχθρότητα; Αυτό είναι το θέμα σας; Όταν δηλαδή είπατε στην @brenda ότι "ρισκάρει να της απαντήσει κάποιος όπως αξίζει στα εριστικά της σχόλια", αυτό που θέλατε να μάθετε είναι γιατί νιώθει να υπάρχει εχθρότητα απέναντί της; Όταν είπατε σε μένα ότι η προσβολή που δέχτηκε η @Seras Victoria ήταν διαφωνία που δεν σας αφορούσε, αυτό που θέλατε να δείξετε ήταν ότι προσπαθείτε να την κατανοήσετε;

    Υποθέτω, θα ισχυριστείτε πάλι ότι δεν με νοιάζει η ουσία και θέλω μόνο να βρω να διαφωνήσω; Κάποιο αντεπιχείρημα μέχρι στιγμής δεν έχω δει, μόνο αυθαίρετες κρίσεις δικές σας για το άτομό μου που δεν στηρίζονται πουθενά.

    Παρόλα αυτά, θα αποφύγω κρίσεις για το δικό σας πρόσωπο, για τα κίνητρά σας και για το λόγο που φαίνεστε τόσο αρνητική να απαντήσετε σ' αυτό που σας λένε κι όχι σ' αυτό που θέλετε να νομίζετε ότι σας λένε.

    Πάντως, μου φαίνεται, @rea.. ότι η κουβέντα εξελίσσεται σε μια γνωστή παροιμία, "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω". Έλα που όπως είπατε, υπάρχουν τα γραπτά και όπως και να τα γυρίσετε, φαίνονται.
    Αυτά από μένα. Καλό σας Σαββατοκύριακο.
     
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Ω! τρισαγαπημένε, δεν νομίζω ότι χρειάζονται δεδομένα για να κατανοήσει το αυτονόητο κάποιος, ποιος θα έμπαινε στον κόπο να τραβήξει selfie αν δεν είχε που να την δημοσιεύσει και κανέναν να την δει (if you understand what I am saying)?


    Στα παπάρια τους όλους από την στιγμή που δεν θα υπήρχε συνδικάτο ή σύλλογος Μέγα Μαγίστρων μελετητών τεχνοτροπίας χάραξης σκαραβαίων στον χαλαζία. Αν υπήρχε για αυτούς που θα ήταν μέλη δεν θα ήταν καθόλου στα παπάρια τους (if you know what I mean).
     
  9. poepoe1800

    poepoe1800 Regular Member

    Audio video disco ....
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    @tithon , @estelwen
    Τον τελευταίο καιρό και ειδικά μετά από τον Απρίλιο του τρέχοντος έτους, έχουμε τρανά παραδείγματα εμφάνισης μιας τάσης
    Trans avant garde BDSM troll.
     
  11. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Θα σας πρότεινα, Janine, να αφήσετε λίγο το θέμα στην ησυχία του, όχι μόνο επειδή δεκαεννέα σελίδες βελονάκι είναι κάπως, αλλά κυρίως για σας, για να δείτε με ξένο μάτι πώς μπορεί να φαίνεται αυτή η ανάρτηση. Πόση ένταση ομαδοποίησης βγάζει, αν μη τι άλλο. Και να αποφασίσετε αν σας αρέσει ο ρόλος του δημόσιου κατήγορου, στο κάτω κάτω.

    Δεν είναι έτσι όπως τα λέτε σε αυτό το ποστ και στο προηγούμενο, δεν είναι ότι όταν κάποιος σχολιάζει με τρόπο τουλάχιστον παράξενο και σίγουρα, με αστικά στάνταρ τουλάχιστον, ανοίκειο, τα λόγια ενός μέλους, πρέπει και όλοι οι άλλοι να χάσουν τελείως τις θέσεις τους και να μπουν στη λογική μιας αλλόκοτης απάντησης με τρόπο που δείχνει σαφώς ότι έχουν προηγούμενα. Δεν είναι ότι οι προσβολές φέρνουν προσβολές, όπως δεν είναι κατ' ανάγκη ότι τους "ναρκισιστές" κατά την έννοια της καθομιλουμένης όχι της ψυχαναλυτικής διάγνωσης τους βάζουμε στην απομόνωση αφού παρενοχλούν τον δικό μας ναρκισσισμό, όπως δεν ήταν τρόπος κάποτε τους τρελούς να τους "φροντίζουμε" με ψυχρολουσίες. Τις προσβολές, αν είναι τέτοιες και όχι φανταστικές τις εξουδετερώνουμε, αν ασχοληθούμε. Βγάζουμε το αγκάθι τους και τελειώνει η ιστορία. Αυτό έκανε και η @Seras Victoria στην αρχή. Πάντα θέλει δύο το ταγκό. Με έναν δεν γίνεται.

    Η @rea.. είπε κάτι λογικό και χωρίς την αγένεια της προσωπικής προσβολής. Τοποθετήθηκε. Ξέρετε, το λογικό δεν μπορεί εύκολα να το κλονίσει κανείς. Άλλωστε φάνηκε, παρά την προσπάθεια που καταβλήθηκε, δεν αναιρέθηκε η λογική της rea.. ίσα ίσα που μάλλον επιβεβαιώθηκε.

    Για τα υπόλοιπα, προηγούμενα και επόμενα, όσο έξυπνη και να είναι μια προσβολή πηγαίνει χαμένη αν αυτός που τον αφορά επιλέξει να μην ασχοληθεί.

    Άλλωστε, αυτός που είπε "συκοφαντείτε, συκοφαντείτε, στο τέλος κάτι θα μείνει" έχω την εντύπωση πως ήταν ο ίδιος που είπε "α, όταν είμαι απών δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν."
     
  12. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Αυτό είναι καθαρά η δική σας οπτική και την παρουσιάζεται σα να είναι συνολική. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον υπαρχουν άνθρωποι οι οποίοι που διαφωνουν. Απλά.
    Δεν "φάνηκε" τίποτα λοιπόν.

    Επίσης να προσθέσω ότι είναι εύκολο όταν δεν μας αφορά μια προσβολή να λέμε στο άτομο που την δέχτηκε να μην ασχοληθεί και έτσι να την εξουδετερώσει.

    Είναι μια άποψη, σεβαστή, όμως δεν με βρίσκει σύμφωνη. Θεωρώ ότι όταν μας προσβάλουν οφείλουμε να απαντήσουμε άμεσα έτσι ώστε να δώσουμε το στίγμα μας πάνω στο τι επιτρέπουμε στη ζωή μας και στο τι όχι. Αν το αφήσουμε, για πολλούς, θα φανεί ότι είναι αποδεκτη αυτή η συμπεριφορά και έτσι θα δώσουμε το περιθώριο να επαναληφθεί.
    Στεκόμαστε όρθιοι, δεν κρυβόμαστε στην κακοήθεια, είτε μας αφορά σε προσωπικό επίπεδο είτε όχι.
    Εγώ έτσι έχω μάθει και έτσι λειτουργώ.

    Και χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι εδώ μέσα που ακολουθούν αυτό τον κώδικα.

    Τώρα, το ποσό αποτελεσματικό είναι αυτό εξαρτάται. Θα μάθεις στον αγενή να μην είναι αγενής; Θα πείσεις τον κακόβουλο να εγκαταλείψει την πολυαγαπημένη του κακοβουλία; Πιθανότατα όχι. Όταν όμως σιωπεις του δινεις ολο και περισσότερο χώρο, και νιώθω ότι είναι χρέος μας να μην το παραχωρούμε αυτό.