Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    @Seras Victoria

    αν το θέλετε είναι και έτσι, είναι και αυτή μια στάση που υπάρχει από τότε που υπάρχει ανθρώπινος λόγος και επικοινωνία, η πλέον συνηθισμένη στο κάτω κάτω αν και συνήθως καταλήγει σε αδιέξοδο πχ άνθρωποι που δεν μιλιούνται και έχουν προ πολλού ξεχάσει τον λόγο, δεν το λέω για σας το λέω γενικά. Όσον αφορά το "φάνηκε", βασίζεται σε αντικειμενική παρατήρηση, τις δεκαεννέα σελίδες που ακολούθησαν και δεν το κλόνισαν  

    Αλλιώς ναι, παίρνω την ευθύνη της μεταφοράς της αντίληψης που εξέφρασα, δεν έχω αντίρρηση και δεν έχω πρόβλημα να δεχτώ ότι δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να την ενστερνίζονται.

    Κοιτάξτε όμως, το αντίδοτο στον ναρκισσισμό είναι ένα, η ακεραιότητα. Η ακεραιότητα είναι όταν κανείς στέκεται υπέρ του "δέον γενέσθαι" απέναντι στον εαυτό, στο έτερον ήμισι, στο περιβάλλον του. Όταν το σύνολο των εδώ εγγεγραμμένων μελών υφίσταται επί τόσες μέρες τόσες σελίδες επί σελίδων, υπάρχει ένα θέμα και μπορούν κάποιοι να μιλήσουν για το πώς δεν θα γίνεται κάτι τέτοιο που και πουθενά δεν καταλήγει και πολλούς κουράζει.
     
  2. Janine

    Janine Regular Member

    Πολύ με τιμάτε @gaby_m που νοιάζεστε για την υστεροφημία μου, αλλά σας διαβεβαιώ ότι δεν είναι αναγκαίο. Μην σκοτίζεστε αδίκως.

    Δεν ξέρω γιατί επιμένετε στην ομαδοποίηση αλλά, αν και δεν είναι δική σας δουλειά, θα διευκρινίσω ότι δεν γνωρίζω ούτε την @Seras Victoria ούτε την @Gloriana Majestica ούτε την @Brigitte και ζήτημα αν έχουμε και στο φόρουμ ακόμα ανταλλάξει δυο-τρεις κουβέντες. Ούτε ανήκω σε καμιά ομάδα, ούτε η @brenda έχει καμιά ομάδα εξ όσων γνωρίζω και επειδή την @brenda την γνωρίζω, θα έλεγα ότι ξέρω γι’ αυτήν κάποια πράγματα παραπάνω από αυτά που ξέρετε εσείς. Σε κάποια πράγματα συμφωνούμε, όχι πάντα, έτσι γίνεται κάποιες φορές. Δεν θέλει φιλοσοφία.

    Τα υπόλοιπα που αναφέρετε δεν αφορούν αυτό που συζητάω εγώ εδώ πέρα ούτε εμένα. Απαντάτε σε άλλον και εσείς. Ποιοι ναρκισσιστές και καθομιλουμένη και αλλόκοτη απάντηση και ψυχρολουσίες. Αναφέρθηκα εγώ σε κάτι τέτοιο; Αυτά αφορούν προηγούμενα των μελών; Γνωρίζω φυσικά ότι έχουν υπάρξει συγκρούσεις, εξ ου και η εμπάθεια που είπα ότι διακρίνεται, αλλά πρέπει μήπως να παρακολουθώ όλα τα προηγούμενα των μελών συνεχώς, μήπως τύχει και κάτι είναι υπονοούμενο για κάτι άλλο ή θα πρέπει να απαντάω σε όλα όσα έχουν ειπωθεί κατά καιρούς από όλους προς όλους;

    Είναι τόση η σπουδή σας να μου πείτε ότι δεν πρέπει να μιλάμε έχοντας προηγούμενα, που φέρνετε τα προηγούμενα των άλλων και τα φορτώνετε σε μένα. Απλά και κατανοητά μιλάω @gaby_m και τα κάνω και όσο πιο λιανά μπορώ. Ούτε αυτό θέλει φιλοσοφία.

    Λέτε ότι η @rea.. είπε κάτι λογικό. Ποιο; Όλα όσα είπε; Τέλος πάντων, εγώ αμφισβήτησα σε πολλά σημεία το συλλογισμό της. Δεν βλέπω να φέρνετε κάποιο αντεπιχείρημα, παρά μόνο να λέτε ότι είπε κάτι λογικό κι αυτό δεν κλονίστηκε. Αυτό είναι συμπέρασμα, το οποίο δεν στηρίζετε με κάποιον τρόπο.

    Εδώ λέτε κάτι. Προτείνετε να μην ασχολείται κανείς με την προσβολή που δέχεται γιατί έτσι δεν θα έχει ισχύ. Θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις έχετε δίκιο. Θεωρώ όμως, επιπλέον, ότι κάποια πράγματα πρέπει να λαμβάνουν απάντηση. Και πάντως, δεν μπορεί να κρίνεται δυσμενώς ο αμυνόμενος κι όχι ο αρχικώς επιτιθέμενος, γιατί ο αρχικώς επιτιθέμενος είναι αυτός που διαταράσσει την ισορροπία της επικοινωνίας και δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να τον ανέχεται και να σιωπά συνεχώς.
     
  3. MasterK77

    MasterK77 Regular Member


    Μια συνταγη δεν ειναι απαραιτητη αλλα μπορει να ειναι χρησιμη. Οπως, για παραδειγμα μια συνταγη σουπας που κανει καλο στις αρθρωσεις (λιγο τα χρονια, λιγο η φθορα απο τα sessions, λιγο η ελλειψη ασκησης ή αυξηση βαρους τον χειμωνα, λιγο το κρυο, μια σουπα χρειαζεται). Σε αυτη την περιπτωση μπορεις να ακολουθησεις μια συνταγη της καντονεζικης pho, ή να βρεις καποια αλλη που και αυτη περιεχει συγκεκριμενα υλικα και μπαχαρικα, ομως της γεωγραφικης σου τοποθεσιας που ειναι ευκολα διαθεσιμα και θα σε βοηθησουν σε αυτο που θες.Και στις δυο περιπτωσεις οι συνταγες επιπροσθετα τις τροφικης τους αξιας, εχουν και αντιφλεγμονωδη ιδιοτητες, εγκειται σε σενα ομως να κανεις τις μικρες διαφοροποιησεις για να ρυθμισεις το τελικο αποτελεσμα απο θεμα γευσης και να ταιριαξει με τους γευστικους σου καλυκες. Θες μια συνταγη για το πως να δημιουργησεις ενα Μαστερ? (για οποιονδηποτε λογο το θες, π.χ μπορει να εχεις παιδια και να σε ενδιαφερει κατι τετοιο γιατι σε απασχολει η εξελιξη τους ή θες να τους μεταφερεις τις γνωσεις σε ενα τομεα που εσυ εχεις μαστοριά, θες να εκπαιδευσεις τον εαυτο σου ή να γινεις εκπαιδευτης καποιου αλλου ατομου, ή απλα θες να δεις μια τετοια συνταγη απο περιεργεια - αν ψαχνεις απλα ενα Μαστερ για να σε οδηγησει, μιλαμε για αλλου σεφ κουζινα και εργαλεια).

    Θελει κανεις να μοιραστω μια προσωπικη συνταγη?
    Αν τελικα το κανω, συμφωνηστε / διαφωνηστε ελευθερα, γουστα ειπε ο πιθηκος, και εφαγε το σαπουνι, αν θα την αντιγραψει κανεις, να προσεχει ομως μπας και τουρθει μπουμεραγκ
     
    Last edited: 2 Δεκεμβρίου 2017
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Λεπτομέρειες. Άλλωστε συνήθως αυτός που πηγαίνει και φυτεύεται σε τσακωμούς άλλων είναι και αυτός που μαζεύει τις περισσότερες σφαλιάρες. Άγνοια κοινωνικών νόμων και νορμών απαγορεύεται και αυτός όφειλε να το ξέρει  

    ΥΓ. Μην αρχίσετε τώρα λυπητερούς μονολόγους για το "λεπτομέρειες" που θα μπορούσε να είναι και "μικρότητες". Είναι επειδή επιλέγετε να μην ασχοληθείτε με την γενική εικόνα, στην οποία θέλοντας και μη εντάσσεστε.
     
  5. Janine

    Janine Regular Member

    Ω όχι βέβαια, μακριά από μένα οι λυπητεροί μονόλογοι. Δεν εντάσσομαι εγώ σε καμία γενική εικόνα, εσείς με εντάσσετε γιατί επί της ουσίας αυτού που λέω (μην πιάσουμε πάλι το ποια είναι η ουσία, ναι; ) φαίνεται ότι δεν έχετε να πείτε τίποτα. Κι αμφιβάλλω ότι έχετε να πείτε και κάτι επί της γενικής εικόνας, κάτι ουσιώδες που να πηγαίνει πέρα από το "η θέση μου είναι αυτή", αλλά να το αιτιολογεί. Σε κάθε περίπτωση, όμως, ό,τι έχετε να λύσετε να το λύσετε με αυτόν που το έχετε.

    Οπότε, @gaby_m υπεκφυγές.
    Ούτε η πρώτη είστε ούτε η τελευταία που υπεκφεύγει.
    Καλό Σαββατοκύριακο σας εύχομαι κι εσάς.
     
    Last edited: 2 Δεκεμβρίου 2017
  6. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Το φόρουμ εκπέμπει μια οικογενειακή θαλπωρή!
    Μου θυμίζει χριστουγεννιάτικο τραπεζωμα με το σόι  
    Τι καλά!
     
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Αχ πραγματικά!
     
  8. rea..

    rea.. Contributor

    Θα το πως δημόσια και ας χαρακτηριστεί για οπαδισμός από όσους αδυνατούν να κατανοήσουν την έννοια της καλοπροαίρετης διάθεσης. Αγαπητή @gaby_m, είστε ένας όμορφος άνθρωπος!!

    @Janine και @Seras Victoria σας δόθηκε το περιθώριο πριβέ συζήτησης χωρίς "κοινό", που καμιά σας δεν αξιοποίησε, πλέον δεν απευθύνεστε σε εμένα, αλλά στην "θέαση".
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Χμμμ γράφετε κάτι δημόσια και λέτε στο τέλος ότι θέλετε την απάντηση ιδιωτικα.

    Βλέπετε το λάθος;
     
  10. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Οι διαφορετικές θέσεις και απόψεις, είναι κάτι παραπάνω από αναμενόμενες και θεμιτές .. ειδικά στο Φόρουμ.

    Generally speaking, αυτό που θα’ πρέπει να μην υπάρχει στις φορουμικές συζητήσεις, είναι οι αντεγκλήσεις, όταν αυτές πηγάζουν από προσωπικές σχέσεις (π.χ. ο φίλος του εχθρού μου είναι κι αυτός εχθρός, ο εχθρός του εχθρού είναι φίλος μου, κ.ο.κ.)
     
  11. Janine

    Janine Regular Member

    Άντε πάλι τα ίδια... @rea.. άκρη δεν βλέπω να βγάζουμε. Ας πούμε ότι συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.
    Αν θέλετε να λύνετε τα θέματά σας πριβέ, τότε να απευθύνεστε εσείς πριβέ εξαρχής, όχι να κάνετε δημόσια σχόλια και μετά να ζητάτε πριβέ από τους άλλους και μετά να τους ψέγετε που δεν θέλουν να μιλήσουν μαζί σας σε π.μ.
    Τέλος πάντων, στο πνεύμα των ημερών να ευχηθώ και καλά Χριστούγεννα.
     
    Last edited: 2 Δεκεμβρίου 2017
  12. espimain

    espimain Contributor

    Μετά από τόσες σελίδες, τόσα εριστικά σχόλια και αντεγκλήσεις, φτάνει μια φράση σαν κι αυτή που έχω κουοτάρει, να αναδείξει ότι η συζήτηση είναι ενός κάποιου "επιπέδου".
    Πάνε «α μόντο» και τα λατινικά και τα συντακτικά και οι γνωστικές φιοριτούρες.
    Από που πηγάζει η βεβαιότητα, ότι δεν θα μπορούσε η συνομιλήτρια σας, να γνωρίζει πολύ περισσότερα από εσάς; (Ίσως και πολύ πολύ πολύ περισσότερα; )
    Και μια και αρχίσατε τις ευχές σας εύχομαι κι εγώ καλές γιορτές.