Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. tithon

    tithon Contributor

    @dark_princess
    είναι πολύ θλιβερό που πάνω από χίλιοι γείτονες (ή περίπου) βιώνουν την πρόωρη απώλεια ανθρώπων τους.
    είναι θλιβερό που η ζωή όλων μας θα γίνει πιό δύσκολη με την συνεχή υποβάθμιση του περιβάλλοντός μας.
    είναι, ίσως, θλιβερό, που χάθηκαν περιουσίες, αλλά είναι θλιβερό που υπάρχουν άνθρωποι που βρέθηκαν άστεγοι.
    μαζί με άλλα θλιβερά.

    η επικριτική απαίτηση διακοπής κάθε δραστηριότητας και παράδοσης σε ομοιόμορφη θλίψη είναι, το λιγότερο, απαράδεκτη ηθικολογία.
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Είναι δύσκολο να είσαι σίγουρος γενικώς,πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ...επειδή είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος δε πιστεύω κάτι αρνητικό αν δεν αποδειχτεί πρώτα...όπως δε μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για την ευαισθησία του άλλου,δε μπορεί να είναι και για την αναισθησία...
     
  3. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Βασικά κι η λέξη "αναισθησία" φαίνεται βαριά....ποιος άνθρωπος μπορεί να θεωρηθεί αναίσθητος;πραγματικά αναίσθητος;υπάρχει;όλοι έχουν συναισθήματα....απλώς ο τρόπος έκφρασης διαφέρει...
     
  4. MrsBorealis

    MrsBorealis Me before you

    Ακομα κ αναισθητοι να ειναι,μας πεφτει λογος;
    Οχι δεν μας πεφτει.
    Ο καθενας ειναι υπευθυνος του λογου κ των πραξεων του.
    Κ αν κατι μου εμαθε η παλιοζωη ειναι να μη βιαζομαι να κρινω κ να βγαζω συμπερασματα.
    Ο καθε ανθρωπος διαφερει σε χαρακτηρα κ εχει διαφορετικες αμυνες,αντιδρασεις κλπ...

    Προσωπικα λυπηθηκα παρα πολυ για ολα αυτα που συνεβησαν.Ειμαι μανα κ μονο στην ιδεα να χασω το παιδι μου με πιανει πανικος.Ομως ξυπνησα το πρωι κ ειδα την ζωη να συνεχιζεται.
    Ολοι πηγαν στις δουλειες,ολοι εστω κ καποια στιγμη γελασαν,ολοι θυμηθηκαν τα δικα τους προβληματα,ολοι συνεχισαν τις διακοπες τους.
    Ολα γινανε σε κανονικους ρυθμους ομως με βαρος στις καρδιες μας.

    Δυναμη για μενα ειναι να μη μεμψιμοιρεις,να αρπαζεις την ζωη κ να την σκιζεις με οσα συμβαινουν γυρω σου.Να κανεις το δακρυ χαμογελο,να κανεις το προβλημα στοχο κ να προχωρας.Ποτε δεν ξερεις ποτε θα ειναι η τελευταια δικια σου μερα γι αυτο ας κοιταμε να τις χαρουμε.

    Ας μην ειμαστε σκληροι λοιπον με τους γυρω μας κ να μην κοιταμε τι θα καναμε εμεις στην θεση τους.Αλλωστε κανεις δεν ξερει τι τραβαει μεσα στην ψυχη του.

    @vussinada ταυτιζομαι.
     
    Last edited: 25 Ιουλίου 2018
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Είναι είναι, αυτοί οι αναίσθητοι και ο άθεος που μας κυβερνάει προκάλεσαν την οργή του θεού. Όλοι αναίσθητοι εκτός απο σας.
     
  6. RAIN

    RAIN nefelibata

    Εγώ από την άλλη δεν έκανα τίποτα.
    Ούτε χτες, ούτε σήμερα.
    Δεν έστειλα χρήματα, ούτε πράγματα, δεν έδωσα αίμα.
    Σηκωθηκα, πήγα στη δουλειά, γύρισα.
    Η μόνη διαφορά ήταν τα ουρλιαχτά στο κεφάλι μου.
    Και οι εικόνες.
    Και ο πόνος.

    Φωτογραφίες οκ. Οι καύλες ποτέ δεν τελειώνουν. Ευτυχώς.
    Αλλά και η άλλη έχει ενα δίκιο.
    Λίγο προσοχή στο timing.
    Έτσι, όχι για να χαθει το δικαίωμα στο λόγο αλλά γιατί υπάρχει αυτό που λένε κοινό αίσθημα.
    Χθες και σήμερα η Ελλάδα θρηνεί.

    Δεν θα πήγαινα σε πάρτυ απόψε.
    Το σεξ ομως είναι άλλη υπόθεση. Ίσως μερικές φορές είναι σωτήριο σε τέτοιες φορτισμένα συναισθηματικά περιπτώσεις.

    Ήταν τόσο άδικο ρε γαμωτο.
     
  7. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Μηχανισμοί άμυνας του Εγώ.. 
     
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Το κοινό αίσθημα που υπαγορεύει και εγκρίνει, παρ' όλη την θλίψη και τη φρίκη, να μπαίνει κανείς στα social media, αυτού συμπεριλαμβανομένου, και να κηρύξει δημόσια πόσο ο ίδιος πονάει και οδύρεται.
    Λίγη προσοχή στο timing, γιατί να θέλει να προβάλει κανείς τα (ασήμαντα σε σχέση με τα συμβάντα) συναισθήματά του σε τέτοιες στιγμές;

    Ααα, δικαίωμα στο λόγο; Σωστά, αλλά μόνο σε αυτόν που οι ευαίσθητοι αναγνωρίζουν ως κατάλληλο και πρέποντα - και την πρέπουσα στιγμή, μην ξεχάσουμε, μοντιέ, εχουμε ένα κοινό αίσθημα να συμμορφωθούμε.  
     
    Last edited: 25 Ιουλίου 2018
  9. RAIN

    RAIN nefelibata


    Για να τα μοιραστεί.
    Για επικοινωνία.
    Τι άλλο;

    Κακώς;
    Κάτι έχω καταλάβει λάθος μάλλον.

    Συμπερασματικά, εσάς δεν σας ενόχλησαν οι φωτογραφίες.
    Δυστυχώς δεν αντιδρούν όλοι σαν εσάς.
    Για κάποιους ήταν κάπως.
    Και το εξέφρασαν.

    Παλι κακώς;
    Δικαίωμα τους νομιζω.
    Όπως και δικαιωμα των παιδιών να απαντήσουν.
    Όπως και δικαιωμα....μπλα μπλα.μπλα.
    Δεν βλέπω πουθενα τον λόγο να υποφέρει.
    Μια χαρά ελεύθερος είναι σε αυτό τον χωροχρόνο.

    Όσο για το κοινό αίσθημα, αυτή τη στιγμή είναι θλίψη και θρήνος.
    Αν το να το σεβαστείτε είναι γιατί σας το επιβάλλουν, μη μπαίνετε στον κόπο.
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Που κολάει ο τραγόπαπας με αυτό που είπα μόνο εσείς το ξέρετε.

    Μην βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα να χαρείτε, ούτε είπα όλοι ούτε είπα μόνο εγώ.
    Είπα ότι υπάρχουν και αναισθητοι, αν αμφιβάλλετε έχετε κάθε δικαίωμα, απλά διαφωνούμε.
    Συγκεκριμένα αμφισβήτησα την βεβαιότητα ότι δεν υπάρχουν.

    Αυτό και δεν θέλω να συνεχίσω αυτού του είδους τις συζητήσεις πάλι.
     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Όχι, δεν είπατε αυτά. Συγκεκριμένα ρωτήσατε
    εκείνοι που η @vussinada ανάμεσα σε άλλα αναφέρει οτι "αντιμετωπίζουν ... τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο ή με τρόπο που θεωρούμε σωστό.
    [...] Δεν είναι αναίσθητοι επειδή δε κλαίνε ή επειδή επιλέγουνε να συνεχίσουνε τη καθημερινότητά τους με θετικότητα...".
    Και ποιός σας αναγκάζει;
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    1-0 ...