Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ENVS

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος moretape, στις 18 Νοεμβρίου 2013.

  1. moretape

    moretape Pervy Perv

    ..η αλλιώς Entirely Non-Vanilla personality.

    Ο ορισμός (από urban dictionary)

    This describes a person with a fetish or kink as their only existing sexuality. People like this are unable to engage in standard (vanilla) sexual intercourse with anyone else of either gender and can only be aroused by the said fetish. Many people enjoy non-vanilla sexual practices from time to time such as bondage, rubber or ropes as a secondary sexual pleasure but a person with an ENTIRE non-vanilla sexuality can only respond to their secretly desired interest being the primary and sole sexual urge. Most of the time a non-vanilla sexuality is an incompatible one and a person with this are rarely married or ever in a long term relationship. It could explain the number of bachelors and spinsters, many known celebrities, who are acknowledged NOT to be homosexual yet are never seen with lasting partners. Non conventional and incompatible sexualities such as fetishes could be the largely unanswered dark area for lonely and seemingly incompatible people today and throughout history.

    Με απλά ελληνικά, είναι αυτός/η που δεν μπορεί να κάνει vanilla sex, και βασικά δεν μπορεί να ερεθιστεί με κάτι άλλο εκτός από το φετιχ του.

    Αυτό υποθέτω ότι ισχύει για ένα κομμάτι του πληθυσμού.
    Παλιότερα ο ίδιος θεωρούσα τον εαυτό μου τέτοιο.

    Πόσοι από μας είναι έτσι;
    Και αν είναι, πώς την παλεύουν;
    Αμφισβητείτε ότι υπάρχει η πιθανότητα κάποιος να μην μπορεί ποτε να κάνει vanilla sex;

    Υ.Γ. Ο όρος που εισάγω εδώ δεν έχει καθιερωθεί, όπως αποκαλύπτει μια γρήγορη αναζήτηση. Παρ'όλα αυτά ο ορισμός πιστεύω ότι μπορεί να πυροδοτήσει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση.
     
  2. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Απάντηση: ENVS

    Εάν θυμάμαι καλά ο ορισμός του φετιχισμού είναι η σύνδεση της σεξουαλικότητας ενός ατόμου με κάποιο αντικείμενο.
    Οπότε το ENVS θεωρώ πως είναι ο φετιχισμός με κάποιες παραλλαγές (οι γνωστές αμερικανιές,μια λέξη για το κάθε τι).
     
  3. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: ENVS

    Η λέξη φετίχ/fetish προέρχεται από το λατινικό facere, που σημαίνει "για να κάνει". Ως εκ τούτου, οι περισσότεροι φετιχιστές χρειάζονται το φετίχ τους να είναι παρόν για να μπορέσουν να κάνουν το οτιδήποτε.

    Αν υπάρχουν άλλοι σαν εσένα; Ναι, φυσικά και είναι πολλοί. Το πως την παλεύουν είναι κάτι που συνήθως ερμηνεύεται μέσω των ιδιαιτεροτήτων και της ψυχοσύνθεσης του κάθε ανθρώπου και των μέσων που αυτή συνήθως εκφράζεται (π.χ. αυτό το φόρουμ ή άλλα αντίστοιχα μέρη/κοινότητες). Άλλοι που δε μπορούν να το διαχειριστούν απλά τρελαίνονται και τρελαίνουν και άλλους μαζί τους ή βρίσκουν άλλους τρελούς και κάνουν χωριό. Κλασσική περίπτωση η τελευταία.

    Τέλος, σε ότι αφορά το vanilla sex, τα πάντα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Είμαι σίγουρος οτι ασχέτως με το τι λέει ο καθένας και το πόσο "ανώμαλος" είναι, όλοι, μα όλοι, είναι περισσότερο από διατεθειμένοι να κάνουν νορμάλ σεξάκι αρκεί να βρουν έναν άνθρωπο που θα γουστάρουν πολύ.
     
  4. clarisse

    clarisse Regular Member

    Απάντηση: ENVS

    Κάνεις λάθος. Δεν ψάχνουν όλοι οι άνθρωποι το νορμάλ σεξ. Για μερικούς το νορμάλ σεξ είναι ότι χειρότερο και ότι πιο βαρετο μπορουν να σκεφτουν.
     
  5. Απάντηση: ENVS

    Συμφωνώ, αν και μπορώ να σκεφτώ κι άλλα βαρετά... 
     
  6. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Απάντηση: ENVS

    Ωραίο θέμα για συζήτηση .....

    Εγώ απεναντίας πιστεύω ότι όλοι (μα όλοι) πρώτα κάνουν νορμάλ σεξάκι (και μάλιστα όχι μία αλλά πολλές φορές) μέχρι να ανακαλύψουν ότι τους ελκύει περισσότερο (ή λιγότερο ή και καθόλου) μία fetish ή εξαιρετικά kinky κατάσταση ....

    Το θέμα λοιπόν είναι κατά πόσον κάποιος απορρίπτει ΤΕΛΕΙΩΣ το νορμάλ σεξάκι ή όχι....

    .... σκεπτόμενοι πάντα ότι αρκετά στοιχεία από το σεξ (όπως το ξέρουμε όλοι) περιέχονται στις fetish καταστάσεις ....


    Στην περίπτωση που κάποιος δεν το αποκλείει τελείως, τότε θεωρώ ότι εφόσον αυτός βρει αυτήν (ή το αντίστροφο) που γουστάρει ΠΟΛΥ, είναι διατεθειμένος να υποχωρήσει στα θέλω του και να κάνει μόνο νορμάλ σεξάκι

    ..... και πάλι το ερώτημα που προκύπτει είναι για πόσο θα μπορέσει να πνίγει τα θέλω του (έχω δει πολύ κόσμο προβληματισμένο στο forum και ιδίως σε νεοεισερχόμενα άτομα που τους ταλανίζει μία παρόμοια κατάσταση ... δηλ. πως να του ή της εκφράσω τα θέλω μου;; 

    .... γιατί το να γουστάρεις κάποια έντονα (να είσαι καψούρης, ερωτευμένος, πείτε το όπως θέλετε), είναι με μαθηματική ακρίβεια χρονικά πεπερασμένο .... δηλ. λαμβάνεται ως δεδομένο ότι με τον καιρό η καψούρα θα ατονήσει

    .... τότε, νομίζω ότι όντως το νορμάλ σεξ (και όχι μόνο) θα είναι ό,τι χειρότερο και ό,τι βαρετό μπορούν να σκεφτούν .....

    Συνοπτικά, η δική μου άποψη είναι ότι για να περάσει κανείς στο Στάδιο: μόνο fetish και καθόλου νορμάλ σεξ, έχει περάσει από το Στάδιο: Νορμάλ σεξ, το οποίο έχει δοκιμάσει αρκετές φορές, το έχει βαρεθεί και τελικά απορρίψει ...

    Εγώ πιστεύω στις αναλογίες (80% fetish - 20% νορμάλ σεξ) ... Εσάς; ποια είναι η δική σας αναλογία ; ; ;

    Μάνος  
     
  7. BiVampi

    BiVampi Regular Member

    Συμφωνώ με το Μάνο για το 80-20 ... όλοι πρέπει να περάσουν από το στάδιο βανίλ(ι)α για να καταλάβουν τι τους λείπει...