Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Goth και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Δεκεμβρίου 2020.

  1. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Μου το εξηγείται γιατί πιθανών να μιλάμε για διαφορετικά πράγματα;
    Εννοείται το είδος μουσικής;
    Το στιλιστικό κομμάτι;
     
  2. Grim_Fandango

    Grim_Fandango Symbiosis with Voltaire

    All of the above.

    Οποία μουσική και στυλιστική επαφή έχουν οι Dead Kennedys με τους Cure.

    Δηλαδή καμία.
     
    Last edited: 15 Ιουλίου 2021
  3. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Εγώ νομίζω ότι προέκυψε στο τέλος του new wave παιρνώντας και αρκετά στοιχεία από το metal αλλά any way Το νήμα Δεν ψάχνει κάτι τέτοιο
    Απο εκεί και πέρα μια χαρά μπορούν να παντρεψουν στοιχεία τα 2 αυτά είδη και να βγει κάτι όμορφο αισθητικα και σε καμία περίπτωση παρακμιακό
    και να είναι εξίσου γοητευτικό με την κυριλέ πλευρά του bdsm όπου ο Κ θα φοράει ένα καλό κουστούμι και η παρτενέρ του ένα χλιδατο φόρεμα
    Η δραστηριότητα πάντως που το bdsm έχει κλέψει (κ καλά έκανε) πολλά στοιχεία είναι ο χώρος της ιππασίας όπου στομιδες προσωπιδες τουλάχιστον 2 ειδή από μάστιγια και μερικά ακόμα στοιχεία είναι παρμένα από εκεί
     
    Last edited: 14 Ιουλίου 2021
  4. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Το νήμα βασίζεται στο στιλιστικό κομμάτι των 2 lifestyle.
    Αν ψάξει κανείς βαθύτερα θα διαπιστώσει ότι υπάρχουν πολλά περισσότερα "κύματα μόδας" που επιρρεαζονται μεταξύ τους η ακολουθεί το ένα το άλλο.
    Πχ πριν 2 χρόνια, αν δεν με απατά η μνήμη μου, είχε βγεί στη μόδα αντί για τις χιπστερικες τιράντες, οι νέοι να φορούν δερμάτινες δέστρες θώρακα.
    Ήταν μια πολύ διασκεδαστική περίοδος μπορώ να πω για όσους ξέραμε  
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Το νήμα δεν βασίζεται σε κανένα στιλιστικό κομμάτι.
    Το BDSM δεν έχει σχέση με στιλιστικές επιλογές. (εμφάνιση)
    Όποιος προσεγγίζει στιλιστικά το BDSM δεν έχει χαμπάρι τι είναι το BDSM.
     
  6. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Μα μόνο πάνω σε αυτό μπορεί να υπάρχουν κοινά στοιχεία
    Διαφορετικά κάνεις δεν λέει ότι κάθε γκοθας πρέπει να είναι και δεν είναι bdsmer ούτε καθε bdsmer με το ζόρι γκοθας
    Όποιος θέλει και του αρέσει μπορεί να τα, παντρέψει μόνο σαν στυλ κ σαν ατμόσφαιρα
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Επιτρέψτε μου, τουλάχιστον να ξέρω ποιο είναι το θέμα του νήματος, που έχω ανοίξει ο ίδιος.
     
  8. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Και ακριβώς σε αυτό σας απάντησα
    Την καλημέρα μου
     
  9. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Θα διαφωνήσω. Όπως ανέφερα και πιο πάνω υπάρχουν κοινά στοιχεία.
    Αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη και σίγουρα δεν μπορεί να είναι καθολικά σωστή μιας και εκφράζει το πώς βλέπω και μεταφράζω εγώ κάποια πράγματα.  
    Καλή συνέχεια ❤️
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ο πάσα ένας και η πάσα μία μπορεί με οποιαδήποτε αφορμή, σε οποιοδήποτε πεδίο ή τομέα να ανακατέψει ό,τι του κάνει κέφι με οτιδήποτε γουστάρει -κολλάει, δεν κολλάει, αδιαφορεί- και να το βαφτίσει όπως του τη βιδώσει, πάντα θα υπάρχουν άτομα που για τους όποιους λόγους θα τους αρέζει η βίδα η βαφτισμένη. Στο ίδιο μοτίβο, αν φτουρίσουν οι βίδες με τον καιρό, θα βρεθούν άτομα που θα κάνουν θέμα το θέμα, έτσι για την ενημέρωση και μετά γίνεται από "ψαγμένο" έως συνωμοσία ή ύποπτη κουμπαριά.
    Χιλιάδες "βαφτισμένα", από άτομα και παρεάκια, τέτοια σκηνικά έχει να επιδείξει η Ιστορία, σήμερις τους φτιάκανε και μια υπο-λέξη για τη περίπτωσή τους, πολιτική ορθότη της μοδός αφού, κάτι σαν παγωτό μπουένο/μαρς/κιτκατ, τέτχοια του συρμού...

    Ειδικότερα καλέ κυρ- @espimain μας...
    Τσου, καλέ, δεν ξες, όχι γιατί δεν θες να ξες, αλλά και να θες να ξες, δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να ξες, παρά μόνον αν ξες αυτό που οι "νονοί" είχαν -αν είχαν- στο μυαλό τους, που όμως δεν είναι υποχρεωτικό να είναι αυτό που καταγράφηκε στα "πραχτικά" ή πρόκυψε ερήμην τους στον δρόμο, από τίπουτας αθρώποι, που τους λένε κριτικούς, κιετς...
    Αν παρ' ελπιδα όμως "μυγιάζεσαι ενημερωτικώς" εξ αιτίας κατιτίς, δεν μπαίνει κόφτης στις μύγες χρ'σό μ', το πολύ καμιά "έξυπνη" σίτα στα πορτοπαράθυρα, έχουν φτηνύνει κιόλας...
     
  11. Για να μην μπερδεύουμε τις έννοιες λοιπόν, οι σκλάβοι της Αρχαίας Αιγύπτου, δεν φορούσαν choker, αλλά κολάρο, κάτι που ταιριάζει και πιο πολύ στην ιδιότητά τους ως σκλάβοι, και αποτελεί την μετέπειτα έμπνευση στον βδσμικό συμβολισμό.
    Το θέμα όμως, όπως γράφω και πιο πάνω, δεν είναι το ποιος εμπνεύστηκε από ποιον, όσο το οτι υπάρχουν κοινά στοιχεία στην αισθητική, τα οποία και στους δύο χώρους μια χαρά εκφράζουν το σκηνικό με μια (ή και περισσότερες) δόσεις από θεατράλε.
    Όμως αν και στο Goth και στο kinky fetish είναι βασικά αυτά τα στοιχεία, στο D/s και στο M/s είναι επιφανειακά "στολίδια" που μπορεί να λειτουργούν σε κάποιους, μπορεί και οχι.
     
  12. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Τα choker στα οποία αναφέρομαι εγώ όσον αφορά την αρχαία Αίγυπτο ήταν περιλαίμια που κοσμούσαν τον λαιμό γυναικών (πλουσίων συνήθως)

    Αισθάνομαι όμως ότι λέμε τα ίδια πράγματα και έχουμε τα ίδια πιστεύω και τις ίδιες απόψεις πάνω στο θέμα  
    Καλή σας συνέχεια
     
    Last edited: 16 Ιουλίου 2021