Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Nemo, στις 10 Νοεμβρίου 2009.

Tags:
  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme


    Ήμουν απόλυτα σίγουρος, πως αυτό ακριβώς είχες κάνει...  


     
  2. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

    Το οτι ειμαι αυταρχικος δεν σημαινει οτι μπορει απαραιτητα να Κυριαρχω,χρειαζονται πολυ περισσοτερα πραγματα.Αλλο το απαιτω,αλλο το μπορω.
     
    Last edited: 11 Νοεμβρίου 2009
  3. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Re: Απάντηση: Re: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

    Μηηηη ! Μη με μεγαλώνετε άλλο   Αρχίζω και φοβάμαι ήδη την ηλικία μου και έχω ήδη γκριζάρει αρκετά.
     
  4. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Re: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Πολύ ωραίο νήμα hephestus.
    Πριν απαντήσω στα ερωτήματά σου θα ήθελα να αποδώσουμε κάποιες έννοιες με σαφήνεια, για να μπορέσουμε να δούμε μετά το πώς αυτές συσχετίζονται, αν συσχετίζονται.

    Ξεκινώ από τα εξωBDSMικά:

    1. αυταρχικός -ή -ό [aftar<x>ikós] E1 : α.που, επειδή έχει δύναμη, αποφασίζει και ενεργεί χωρίς να λαβαίνει υπόψη του τη γνώμη των άλλων

    2. κυριαρχικός -ή -ό [<k>iriar<x>ikós] E1 : 1. που είναι ο ισχυρότερος ή ο σημαντικότερος, που επικρατεί, προηγείται έναντι των άλλων και είναι απόλυτα καθοριστικός για την παραπέρα εξέλιξη ή πορεία τους· κυρίαρχος1


    Οι έννοιες αυτές προσωπικά θεωρώ πως όχι απλώς δεν ταυτίζονται, αλλά δεν συνεπάγονται καν υποχρεωτικά η μία την άλλη. Επιχειρήματα υπέρ της άποψης αυτής είναι αφενός το ότι υπάρχουν αυταρχικοί άνθρωποι μονήρεις και ανεξάρτητοι που δεν επιθυμούν να κυριαρχήσουν επί κανενός -αλλά δεν υποχωρούν ταυτοχρόνως οπότε μάλλον συγκαταλέγονται στους μη συνεργάσιμους και απόμακρους εν γένει-, αφετέρου το ότι υπάρχουν άνθρωποι που επιτυγχάνουν να κυριαρχήσουν επί σχημάτων (π.χ. μιας εργασιακής δομής) ενώ ταυτόχρονα είναι εξαιρετικά συνεργάσιμοι, εξυπηρετικοί και καλοσυνάτοι - leading by example γαρ. Για να μην αναλύσω το μοντέλο κυριαρχίας της παραδοσιακής γυναίκας (στους BDSMΙκούς κύκλους γνωστό και ως topping from the bottom) μιας και το θεωρώ τη βδελυρότερη των τακτικών.

    Δεν είμαι βέβαιη για το ότι είναι πάντα ευκταίο το να γνωρίζει κανείς προσκείμενος στο BDSM, τί είναι το BDSM ως θεσμικό πλαίσιο. Κάποιοι άνθρωποι γνωρίζοντάς το αποσαφηνίζουν εντός τους θολές έννοιες, και άρα προάγεται σε αυτούς η αυτογνωσία, ενώ κάποιοι άλλοι καταλήγουν περισσότερο μπερδεμένοι, ιδιαίτερα μάλιστα όταν συναναστρέφονται τους αυτοαποκαλούμενους ειδήμονες του χώρου που προβαίνοντας σε επιθετικές -και άστοχες προφανώς- ψυχαναλύσεις προσπαθούν να προβάλουν σε αυτούς τις δικές τους σκέψεις / εμμονές / φοβίες / αρέσκεις / ιδεοληψίες κλπ.

    Πέρα από αυτό, ειδικά σε ό,τι αφορά στους κυριαρχικούς ανθρώπους δεν βρίσκω καθόλου παράλογο το να απορρίπτουν κάποιες εκφάνσεις σαδισμού. Δεν αρέσει σε όλους να κόβουν, να καίνε, να χτυπάνε, να ταπεινώνουν κλπ. Πέρα από κάποιους εξαιρετικά περίεργους που στην αρχή δοκιμάζουν διάφορες δραστηριότητες προκειμένου να διερευνήσουν το ενδεχόμενο να τους αρέσουν, αλλά και ολίγους πανηδονιστές, οι λοιποί που επιδίδονται αδιακρίτως σε ό,τι άπτεται του BDSM εν είδει life style, είναι κατά τη δική μου εκτίμηση μάλλον δυστυχείς άνευ προσωπικότητας, θέσεων και αντίληψης, με άπειρο χρόνο, άπειρη πλήξη και μάλλον άπειρη ανάγκη να καταπιαστούν με κάτι και να συναναστραφούν ανθρώπους με οποιαδήποτε αφορμή.

    Απαντώ στις ερωτήσεις με τη σειρά που γίνονται:
    1. Η διαφορά έγκειται πιθανώς στο ότι οι τελευταίες έχουν αποσαφηνίσει τί ακριβώς επιθυμούν και πώς μπορούν να το διεκδικήσουν επιτυχώς.
    2. Δεν είναι ξεκάθαρη η σχέση του BDSM με το σεξ. Συνεπώς δεν είναι δυνατό να πάρεις σαφή απάντηση.
    3. Όχι, σε καμία περίπτωση.
    4. Προφανώς όταν κάποιος εντρυφεί σε ένα περιβάλλον, καλλιεργεί την ικανότητά του να επικοινωνήσει αυτά που θέλει, εντός αυτού.
    5. Όχι, οποιοσδήποτε μπορεί να είναι πολυγαμικός. Στο δε BDSM η μόνη διαφοροποίηση από τις vanilla σχέσεις με κριτήριο την πολυγαμικότητα, έγκειται στο ότι αυτή (η πολυγαμικότητα, τόσο του Μ, όσο και του s) εξαρτάται μόνο από ένα άτομο (τo M).
    6. Αυτό δεν είναι ασφαλές κριτήριο.

    Δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί θα μπορούσαν ή θα ήταν λογικό να ερεθίζονται με ό,τι άπτεται του BDSM. Εγώ λ.χ. όχι απλώς δεν ερεθίζομαι βλέποντας κάποιον να τρώει κόπρανα, αλλά τουναντίον θεωρώ το θέαμα υπεράγαν αποκρουστικό.

    Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει γενικώς - αφήνω να το επιβεβαιώσουν ή καταρρίψουν οι λοιπές κυρίες - αλλά στην περίπτωσή μου αυτό ισχύει με βεβαιότητα.
     
  6. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

    Είναι όντως ποιο περίπλοκα τα πράγματα, κυρίως γιατί η παράμετρος της προσωπικής αντίληψης του καθενός, ως προς το ΤΙ είναι βδσμ, και ποιο γράμμα του είναι ισχυρότερο ως προς τα άλλα, διαφέρει σημαντικά από χρήστη σε χρήστη
    Για την ακρίβεια όσοι χρήστες τόσες κ οι ερμηνείες.

    Για να γινω πιο κατανοητη, σε οτι αφορα το προηγουμενο ποστ μου το οποίο, σαφώς ήταν απόρροια της προσωπικής μου ερμηνείας κ εφαρμογής του βδσμ.

    d/s=Υποταγή (σε ένα πρόσωπο κ όχι σε όποιον βρεθεί εύκαιρος, παρακαλώ χτυπήστε με, σκίστε μου…. οτι έχω.. αχ ναι.. πως είπαμε ότι σας λένε???)

    m/s= τρόποι και εργαλεία διαχείρισης του υ από τον Κ.
    για το δε υ, m/s=τρόποι έκφρασης ή και απόδειξης της προαναφερθείσας υποταγής .
    Μέσω αυτής της οπτικής και το απλό γονάτισμα m/s είναι, σοφτ μεν, m/s δε.

    Στο προηγουμενο ποστ - για να το κάνω ακόμα πιο ξεκάθαρο- δεν εννοούσα ότι συνειδητα οι εκτος χώρου, επιλέγουν το d/s..(δεν υπάρχει καν ως δυνατότητα επιλογής εφόσον δεν υπάρχει η συνειδητοποιηση που σου δινει η γνώση.
    Καθώς εμπνέουν όμως –εκ του αποτελέσματος κρινοντας- μια υποτακτικότητα στους γυρω..ή απλως κατορθωνουν να επιβάλονται ως πιο ισχυρες για τον α ή β λόγο.. τότε έχουμε ένα εν αγνοία τους d/s.

    Κακως ψάχνεις –αν το κάνεις- μονο μέσα σε βδσμ κοινοτητα.
    Αν θεωρεις κοινοτητα βεβαια έναν διαδικτυακο χωρο που ο καθενας μπορει να πει κ να ισχυριστει ότι του κατεβει…(τελίτσες) 

    2. Γυναίκες αυταρχικές ή κυριαρχικές χωρίς γνώση bdsm,
    στην κατηγορία αυτή κάποιες θα μπορούσαν εν δυνάμει να εξελιχτούν σε ντομες, αν τους δοθεί η κατεύθυνση, η γνώση και ευκαιρία.
    -Γυναίκες αυταρχικές ή κυριαρχικές με γνώση bdsm.. όχι ότι δεν υπάρχουν.. σπανίζουν όμως..  that’s life..

    Ακολούθησε την συμβουλή του master do, βημα βημα προς τα πίσω.. ειθισται να φέρνει αποτελεσμα.


    Ψέμματα
     
  7. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Eυχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.
     
  8. afentra20

    afentra20 New Member

    Εγώ προσωπικά ερεθίζομαι πραγματικά από την εικόνα ενός υποταγμένου άντρα σε μένα....η αλήθεια είναι ότι αυτό συνδέεται με το ότι πρωτίστως είμαι αθεράπευτα ερωτευμένη με τον εαυτό μου ...όσον αφορά το συναισθηματικό αν ο υποτακτικός μου έχει στοιχεία στην προσωπικότητά του που να τα θαυμάζω και αν ταιριάζουμε σε ιδέες και γούστα σε γενικότερα πλαίσια τότε θα μπει και το συναισθηματικό στοιχείο...
     
  9. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

    Δηλαδη σαν να λεμε ....αυτο δεν συμβαινει σε αλλες γυναικες...?????!!!!!