Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

H εκδίκηση σαν αποτέλεσμα του χωρισμού και της απώλειας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 10 Νοεμβρίου 2006.

  1. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Εκδίκηση... λέξη που φαίνεται για κάποιους σαγηνευτική. Σου δίνει εφόδια... για μισό λεπτό... "σου δίνει"... αλήθεια, τι αποκομίζει κάποιος από αυτήν;

    ”Ανταποδίδω τα ίσα - An Eye For An Eye".
    Η μετατροπή του θύτη σε θύμα και το αντίστροφο. Αυτόματα τότε, το πρώην θύμα αποκτά την (κατακριτέα για εκείνο) συμπεριφορά του θύματος, ίσως σε υπερμεγέθη βαθμό. Αυτό δεν είναι δικαιοσύνη, άλλα σπασμωδική αντίδραση. Αν ήταν πράξη δικαίου, όποιος αφαίρεσε ζωή θα πρέπει να εκτελείται πάραυτα και δεν νομίζω να συμφωνούν πολλοί έπ’ αυτού. Μια τέτοιας μορφής πράξη αμαυρώνει τις αρχές του εκδικητή και μεταφέρει το κέντρο βάρους της ευθύνης της αρχικής προδοσίας/ πληγής προς το μέρος του.

    “Θα με βοηθήσει να ξεπεράσω τον πόνο μου”
    Ο μοναδικός πόνος που θα ξεπερασθεί είναι αυτός του πληγωμένου εγωισμού,, όχι της απώλειας. Ένα από τα πλέον κραυγαλέα παραδείγματα εσφαλμένης εστίασης στο αίτιο του προβλήματος. Αναμενόμενο αποτέλεσμα: μηδέν.

    “Θα με βοηθήσει να τον/ την ξεχάσω”
    Η φράση αυτή παρουσιάζεται ως σκέψη μετά από κάποιο ικανό διάστημα από τον χωρισμό. Γεγονός είναι πως, εκείνη την περίοδο, 8 στους 10 που βρέθηκαν σε αυτή την θέση δηλώνουν ότι έχουν ξεπεράσει τον χωρισμό, πράγμα άτοπο, καθώς εξακολουθούν να ασχολούνται με το παρελθόν τους. Η διαδικασία επιλογής της μεθόδου εκδίκησης, η οργάνωση της τακτικής εκτέλεσης και όλες οι παρεμφερείς σκέψεις συνοδεύονται από την ανάμνηση του γεγονότος που πλήγωσε. Πρόκειται, λοιπόν, για φαύλο κύκλο ακούσιου συναισθηματικού αυτομαζοχισμού. Ρίχνεις αλάτι στην πληγή και μετά το γλύφεις για να είναι καθαρή να ξαναρίξεις... bonne apπetit...

    Η καλύτερη λύση είναι να πεις μέσα σου “τέλος” και να συνεχίσεις την ζωή σου. Αν κάποιος σε πλήγωσε και πιστεύεις ότι δεν του άξιζαν ούτε Ε/εσύ, ούτε ο χρόνος που δαπάνησες μαζί του, γιατί να ξοδέψεις κι άλλο για ένα τέτοιο άτομο;
     
  2. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: H εκδίκηση σαν αποτέλεσμα του χωρισμού και της απώλειας

    Εκδικηση; Α μπα... δεν μπαινω σε τετοιες διαδικασιες τωρα ποια.. το θεωρω ξοδεμα
    ενεργειας, εστω κι αν αυτο σε κανει να νιωθεις μια <ικανοποιηση> με το να εκτονωσης τη συγκεκριμενη οργη σου, η πονο σου.
    ... ασε που αυτα τα βρισκεις μπροστα σου αργοτερα.
    Τωρα αν καποιοι συνεχιζουν ν ασχολουνται,... ειναι και ο εγωισμος που ζητα την ικανοποιηση του
     
  3. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Το μεσα αρχίζει να κλωτσάει. Ο πόνος ειναι τοσο εντονος και ενοχλητικός που γίνεται κινητήριος δύναμη. Προσπαθεις να κανεις κάτι για να νιώσεις καλύτερα. Η απόγνωση σε οδηγεί σε λάθος μονοπάτια, να κανεις κακό σε καποιον που μέχρι χθες δηλωνες οτι αγαπάς...
    Η εκδίκηση είναι θεμα χαρακτήρα. Υπάρχουν άτομα εκδικητικα, αλλά και άτομα μεγαλοψυχα, που καταφέρνουν να συγχωρούν οχι απο αδυναμία, αλλά από δυναμη. Υπάρχουν και αυτα που απλώς φαντασιωνονται την εκδίκηση και δεν την πραγματοποιουν ποτέ.. Μεγαλύτερη επιθυμια τους, να μην ενδωσουν στον έρωτα που τους πληγωσε για δεύτερη φορά, αλλα να τον αφήσουν να βασανίζεται, προχωρώντας τα ίδια μπροστά με αλλον έρωτα...
     
  4. 4misstres

    4misstres New Member

    Το καλυτερο απο ολα ειναι να προχωρας μπροστα,θελει βεβαια μεγαλη ψυχικη δυναμη και αφου περασει ο οποιος χρονος χρειαστει.Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που δεν γινεται ρε παιδι μου να κανεις τα στραβα ματια...για να μην πω επιβαλλεται να αντιδρασεις...Και στις δυο περιπτωσεις κινητρο για να το κανεις ειναι η ψυχικη σου υγεια.Στην μια περιπτωση λες δεν θα χαλασω την υγεια μου,δεν αξιζει τον κοπο και στην αλλη αν δεν αντιδρασω θα παθω εγκεφαλικο γιατι θα με τρωει μεσα μου...
     
  5. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Αστα να πανε!! Στην καλύτερη περίπτωση χαλας το μανικιούρ των χεριών απο το φαγωμα των νυχιών.. Στη χειρότερη, παθαινεις καμια νευρωση στομαχου.. 
     
  6. 4misstres

    4misstres New Member

    astarti που εισαι κι αδυναμια μου εγω που δεν εχω την πολυτελεια του μανικιουρ τι κανω; συνηθως ακουω τραγουδια στο ιντερνετ 
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    αν έσκιζες τα πόστερ π'αγαπούσε και έβαφες τις κουρτίνες στο χρώμα που μισούσε, θα βοηθούσε;  
    @astarti σκέψου το και σύ, θα γλυτώσει και το μανικιούρ σου...
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Η εκδίκηση δεν συνάδει με την ανωτερότητα. Για έναν άνθρωπο που έχει επιλέξει να μην είναι κατώτερος, δεν χωράει πουθενά.
    Δεν προσφέρει τίποτα, είναι τοξικό δηλητήριο μαζί με τη ζήλεια, που γυρνάει πίσω σε όποιον την εξαπολύει, μεγενθυμένο και καταστροφικό.

    Ναι βεβαίως, δεν είμαι υπεράνθρωπος, υπήρξαν στιγμές που σκέφτηκα ηδονικά τα βασανιστήρια στα οποία θα υπέβαλα ένα και μόνο ένα άτομο στην ζωή μου που ξεκίνησε κι έβαλε στόχο της ζωής του να μου κάνει τον βίο αβίωτο...

    Το σκέφτηκα ομολογώ, από το απλό, παίρνω φόρα με το αυτοκίνητο και τον κλαδεύω ή τον αφήνω στον τόπο, και τελειώνουμε μια και καλή, έως πολύ πιο Μακιαβελικά σενάρια, σαν αντίδραση στις επιθέσεις που δεχόμουν....
    Ευχαριστώ την γιόγκα και τον διαλογισμό που με βοήθησαν σ´εκείνη την φάση της ζωής μου να αποβάλλω τις αρνητικές σκέψεις, να κάψω μέσα μου τα εκδικητκά σενάρια και τους φίλους μου που με "μάζευαν" ως φωνή της λογικής.

    Κάποια χρόνια μετά, τον είδα στο δικαστήριο και τον λυπήθηκα πραγματικά. Η ζωή δεν ήταν τόσο επιεικής μαζί του όσο εγώ...ας είναι καλά, ξεθύμαναν τα δικά μου αρνητικά συναισθήματα , απλά καλο είναι να συνειδητοποιήσει ο καθένας και η κάθε μία από μας ότι όλα τα πληρώνεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ειδικά για την αδικία υπάρχει νέμεσις και μεριμνούν γι αυτό δυνάμεις ανώτερες από μας...η εκδίκηση προσφέρει ικανοποίηση στο θυμικό μας και στον κατώτερο εαυτό που όλοι έχουμε, αλλά κακοφορμίζει μέσα μας, μολύνοντας τα πάντα.
    Είναι περιττή, σας λέω, μετά λόγου γνώσεως...
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2015
  9. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Στανταράκι...αυτά για μες στο σπίτι..όπως και σπασιμο πιάτων ( στο νεροχύτη , να μη τα μαζεύω από κάτω μετά) , σκίσιμο και κάψιμο φωτογραφιών, ρούχων , εσωρούσων κλπ..
    Όταν είσαι έξω όμως, τι γίνεται??δεν το γλιτώνεις το νυχοφάγωμα..χαχα
     
  10. Δεν χρειαζεται καμια γιογκα ( εισαι και Αντιχριστη ) και κανενας διαλογισμος.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Yπάρχει λύση! 

     
     
  12. astarti

    astarti Love beyond Reason

    @brenda Αυτό το " Αντίχριστο" με την γιόγκα και το Ζεν, πολύ το θέλω !!