Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

life-style σε χαπια εχετε?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Severin, στις 23 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. Severin

    Severin Regular Member

    Σε ενα τοιχο γραφει-lifestyle σε χαπια εχετε γιατι γεννηθικα κακομοιρος και μιζερος?...δεν μπορω να κατανοησω γιατι υπαρχει αυτη η ταση να ακολουθειται ενας συγεκριμενος τροπος σκεψης ενδυμασιας και τροπος αντιδρασης απο ομαδες ανθρωπων,οπως για παραδειγμα στο χωρο του bdsm...θα πρεπει να ντυνεσαι ετσι κ ετσι η να αντδρας με αυτο το τροπο για να εισαι καλος και ποθητος αφεντης η υποτακτικος αντι να κανεις απλα αυτο που σε καυλονει οπος σου βγαινει!
    Ισος η απαντηση να ειναι στο οτι ειναι ευκολοτερο να δανηστεις μια σκεψη παρα να σκευτεις...μηπος κανο λαθος????
     
  2. Changeling

    Changeling New Member

    Απάντηση: life-style σε χαπια εχετε?

    Νομίζω πως πέρα από το "δήθεν" που ίσως υπάρχει από μερικούς ανθρώπους, σημασία έχει πώς νιώθεις για κάποια πράγματα. Αν γουστάρεις κάτι πραγματικά, γιατί να μην το κάνεις; Γιατί να μην ντύνεσαι έτσι ας πούμε; Αλλά μόνο αν το νιώθεις, να μην το κάνεις μόνο και μόνο γιατί "επιβάλλεται".
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Χμμμ..
    δεν πιστεύω οτι τα πράγματα είναι τόσο σοβαρά όσο τα λες.

    Όσον αφορά στο θέμα ντυσίματος.
    Όσο καιρό είμαι μπλεγμένη σε όλα τούτα, δεν ένιωσα ποτέ την πίεση να ντυθώ κάπως συγκεκριμένα ώστε να νιώσω και να γίνω αποδεκτή από τους υπόλοιπους μπλεγμένους. Τα latex, vinyl, PVC κλπ(αν αναφέρεσαι σε αυτά βέβαια) πιστεύω πως χρησιμοποιούνται από εκείνους που πραγματικά θέλουν να τα χρησιμοποιούν, επειδή τους αρέσει η αίσθηση του υλικού και τους καυλώνει η εικόνα και οχι επειδή τους επιβάλλεται με όποιον τρόπο.

    Στο ζήτημα της συμπεριφοράς, πάλι θα πω οτι δεν έχω δει να δημιουργείται ιδιαίτερο πρόβλημα. Εκτός βέβαια αν μιλάμε για άσχετους-γαμώ-και-δέρνω αφεντάδες που από το πουθενά ζητάνε πληθυντικούς και χαμηλωμένα βλέμματα. Αυτές οι περιπτώσεις είναι γραφικές και αστείες και δεν θεωρώ πως είναι επαρκείς ώστε να αποτελέσουν βάση προβληματισμού. Ανάμεσα σε άτομα σοβαρά δεν έχω αντιληφθεί τέτοιου είδους παράλλογες απαιτήσεις (έχω γίνει μάλιστα και μάρτυρας συνομιλίας στον ενικό, ανάμεσα σε μια κοπέλα και σε έναν άντρα στον οποίο πρόσκειμαι υποτακτικά, κάτι που με τάραξε συνθέμελα τότε  ).

    Αυτά βέβαια δεν σημαίνουν πως κυκλοφορώ σαν παλιάτσος (εκτός αν έχω ανάλογη εντολή  ) ή πως συμπεριφέρομαι σαν τραμπούκος.

    Αυτή την φράση θα την κρατήσω, μου άρεσε  
     
  4. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Απάντηση: life-style σε χαπια εχετε?

    «ΤΟ LIFESTYLE ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ. ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΟΥΜΕΡΟ!»

    Απο ανώνυμο τοιχο στα Εξάρχεια...






    Και επειδη που και που γραφω και ποιηση σε στυλ hiphop/triphop στιχουργιας, παρτε και το παρακατω:

    Πρόσωπο Κοινωνικό
    (εμπνευσμενο απο ποίημα της Κατερινας Γωγου)

    Ξυπνάς, το πρωι κουρασμενος απ' τον ύπνο,
    στο μπάνιο πας, να πλυθείς, βρώμικο λίκνο
    μουσική τρέντυ στ' αυτιά σου αντηχεί
    χτές το βράδυ έτρωγες χάπια μουσική.

    Ανοίγεις το ντουλάπι, μανιωδώς τα χάπια σου να πάρεις
    η βότκα να κατέβει με παρέα στο στομάχι, να ρεφάρεις
    με την πικρή ζωή, την κοινωνία συνέχεια που βρίζεις
    να 'σαι ΙΝ, και τους φλώρους αφεντες να μην πρήζεις.

    «Που ειν' τα χάπια μου; Παει τελειώσαν όλα!
    Τώρα τι θα κάνω; Να πάρει, θέλω κι άλλα...»
    Ντύνεσαι ξεκούμπωτα, το γιατρο σου να προλάβεις
    μια δόση χαπια για πρόσωπο κοινωνικό να λάβεις

    «Γειά σας γιατρέ μου καλημέρα!
    Τα γνωστά, όπως καθε μέρα...
    Αρντάν, υπνοστεντόν και κλεραζίλ,
    ασπιρίνες, μορφίνη και λεξοτανίλ.
    »

    «Σε παρακαλώ πολυ, γρήγορα τα θέλω, απεγνωσμένα,
    πρόσωπο κοινωνικό ξανά να κάνω σαν κι εσένα.
    Τη γλώσσα μονο λιγο να μαζέψω μη γλυστρήσεις
    πάρε κι ένα πενηντάρικο (50€ ), να με εξυπηρετήσεις
    »

    «'Αντε γιατρέ τελείωνε, πολύ τη χαμουρεύεις
    γραφτα τα ρημάδια, και μη με κοροϊδεύεις
    Η υπομονή τελειώνει, κούνα το χέρι σου γιατρέ
    μην τα παρω στο κρανίο και σε κάνω εμπριμέ!!!
    »

    Με μανια ζώου άγριου, χαρμάνιου πρεζάκια
    τρέχεις στο φαρμακοτρίφτη να πάρεις τα χαπάκια
    Σκοντάφτεις, χανεις τα πάντα, τα μυαλά σου
    σαν πολλα που σου 'χαν μείνει και τα λογικά σου

    Μα τι να το κάνεις το μυαλό σου και τη λογική
    Σε δουλεύουν, θέση σκλάβου έχεις προνομιακή
    Τί τα θές τα όνειρα και τον ανώτερο σκοπό
    Σου φτάνει που έχεις πρόσωπο κοινωνικό.

    Πρόσωπο Κοινωνικό!!!
    Πρόσωπο Κοινωνικό!!!
    Πρόσωπο Κοινωνικό!!!
    Πρόσωπο Κοινωνικόοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!​
     
    Last edited: 23 Σεπτεμβρίου 2009
  5. Υπάρχουν εκφράσεις και εκφράσεις τόσο στο bdsm όσο και γενικότερα στην ερωτική συνεύρεση. Προσωπικά το να κάνεις lifestyle το bdsm δεν με εκφράζει αλλά δεν θα βάλω στο περιθώρειο αυτούς που τους εκφράζει.

    Μπορεί για κάποιον τα στερεότυπα και οι νόρμες (δερμάτινα, μπότες, μπουντρούμια, προσφωνήσεις, κολάρα και λοιπά συναφή) να αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση, για κάποιον άλλο το αλατοπίπερο και για έναν τρίτο να είναι απεχθή.

    Μαγκιόρα και η γυναίκα με το catsuit που θα απαιτεί να την φωνάζω αφέντρα και να μην την κοιτάω στα μάτια.. μαγκιόρα και η γυναίκα με το τζην που με κοιτάει στα μάτια, μου μιλάει στον ενικό και γελάει και κάνει νάζια και παρ'όλα αυτά μου υποτάσσεται.

    Άποψή μου είναι ότι όλα καλά είναι και όλα στο παιχνίδι.. και τουλάχιστον εμείς οι ίδιοι οι "κοινωνικοερωτικά εξόριστοι", δεν θα έπρεπε να αυτοεξoριζόμαστε από το "σπίτι" που εμείς οι ίδιοι φτιάξαμε επειδή διαφέρουμε..
     
    Last edited: 24 Σεπτεμβρίου 2009
  6. Zondag

    Zondag Regular Member

    Γιατι πολύ απλά έτσι απαιτεί η αγορά και οι ανάγκες της. Η ομαδοποίηση και κατηγοριοποίηση
    των καταναλωτών είναι ιδιαίτερα χρήσιμη στο εμπόριο αφού προσφέρει τον απαιτούμενο έλεγχο και
    μειώνει το εμπορικό ρίσκο. Πχ αν είχα μια βιοτεχνία ενδυμάτων και αποφάσιζα να σχεδιάσω και να
    προωθήσω στην αγορά ενα μπλουζακι με τη φράση "Ι love bdsm" ας πούμε θα έπρεπε να γνωρίζω
    εκ των προτερων σε ποιούς και σε πόσους απευθύνομαι. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω για τον καθένα
    ξεχωριστα, είναι χάσιμο χρόνου. Με ενδιαφέρει μόνο να αποκτήσω μια καλή γνώση για τη γενική
    συμπεριφορά και τις συνήθειες του bdsm μαζανθρώπου. Και εκεί που δεν υπάρχει ένα γενικό
    πρότυπο bdsmer θα πρέπει να το δημιουργήσω...Θα πρέπει να προσφέρω μια "φιλοσοφία", μια
    "ιδεολογία" κάτι για να "δέσω" αυτη την στοχοποιημένη ομάδα καταναλωτών. Αυτός είναι ο σκοπός
    της "μόδας" και αυτός και ο σκοπός της ύπαρξης των life-style περιοδικών, εκδόσεων, διαφημίσεων κλπ.
    Γιαυτο και όλη αυτη η ιστορία με τους "gothik","emo", "treddy'' κλπ Εμπορική εκμεταλευση της
    ενστικτώδους ανάγκης του ανθρώπινου είδους να "ανήκει κάπου". Ομαδοποίηση και κατηγοριοποίηση
    για τις ανάγκες ελέγχου της αγοράς. Παραγωγή ιδεολογιών για την τόνωση της κατανάλωσης και άρα
    και της παραγωγής. Τόσο απλά...
     
  7. XnX

    XnX Love Through Discipline

    Απάντηση: life-style σε χαπια εχετε?

    στον χώρο μας έχουμε το torture garden... και τους latex οίκους μόδας. παίζει πάντως να αρχίσουν να διαφημίζουν κανα fetish με χάπια