Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 24 Οκτωβρίου 2010.

  1. DragonLady

    DragonLady Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)


    Αν και καθήμενη (μπροστά στο PC) ορθά εμίλησες !!!!!!
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Έχεις δίκιο.

    Αδιάβαστη σε βρίσκω απόψε  

    Επειδή έχω δεχτεί εκπαίδευση σκλάβας και έχω πολύ καλή γνώμη γι αυτήν και για τη χρησιμότητά της σε κάποιον που θέλει να κάνει M/s θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την πίστη σου, βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα. Οπωσδήποτε δεν την χρειάζεται ο καθένας, δεν θα ήθελε να την ακολουθήσει ο καθένας δεδομένου ότι δεν είναι απλή μορφή δέσμευσης και το τί παράγει δεν δηλώνεται, απλά κρίνεται εκ του αποτελέσματος.

    Αλλά M/s εκπαίδευση υπάρχει, έχει τους κανόνες της, τα σημεία καμπής της και τα προσδοκώμενα αποτελέσματά της που είναι πολύ συγκεκριμένα.

    Ο Μέντορας όμως δεν είναι Εκπαιδευτής, ο Μέντορας είναι κάποιος που θα μεταλαμπαδεύσει γνώσεις βιωματικές και θα παρέχει συμβουλές σε άτομο με ομοιογενή με τον ίδιο στάση ως προς το BDSM και συγκεκριμένο θέμα μπροστά του να επιλύσει. Ο Μέντορας δεν έχει ευθύνη για το πώς θα επιλυθεί το θέμα και τί θα κάνει ο "συνοδοιπόρος" του, ο Εκπαιδευτής έχει την απόλυτη και πλήρη ευθύνη για την πορεία της εκπαίδευσης.

    Τί κερδίζει ο Μέντορας; Πιστεύω την χαρά της ουσιαστικής επικοινωνίας με ένα άτομο με το οποίο έχει παρόμοια οπτική και ευρύτερη συμφωνία και τη διεύρυνση των γνώσεών του μέσα από την επικοινωνία αυτή.

    Στην πράξη υπάρχουν και λιγούρια. Στην πράξη όταν κάποια έχει φτάσει να γνωρίζει τί χρειάζεται ο Μέντορας και να επικοινωνεί σωστά μαζί Του γνωρίζει και να ξεχωρίζει τα λιγούρια.

    Κατά τ άλλα πιστεύω ότι ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα από τη βλακεία, την ακρισία και την αναίδεια για μία "νέα υποτακτική" είναι η έλλειψη εκλεκτικότητας και η συνεπακόλουθη εντύπωση ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να είναι αυτό που δηλώνει και να ξέρει τί κάνει και να είναι ο ακριβώς κατάλληλος γι αυτήν.

    Κυκλοφορούν πια στο διαδίκτυο εκατοντάδες χιλιάδες πράγματα περί BDSM, το κακό με αυτό είναι ότι ο καθένας μπορεί να δηλώνει Μέντορας με ξεπατικωσούρες το καλό είναι ότι η καθεμία μπορεί να το καταλάβει γιατί έχει διαβάσει κι αυτή τα ίδια.

    Επισης, ο δυνάμενος για Μέντορας διαθέτει ακλόνητα διαπιστευτήρια...

    @ Seduction,
    δεν είναι μόνον ότι βρίσκω την παρουσίασή σου επίπεδη είναι και ότι θα μπορούσε να αφορά Μέντορες σε οποιονδήποτε χώρο πλην BDSM. Δεν νομίζω ότι εντοπίζεις τη δυναμική Μέντορα - συμβουλευόμενου εντός BDSM.
     
  3. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Tα παραπάνω στοιχεία που αναφέρεις μπορούν κάλλιστα να τα διαθέτουν ορισμένοι άνθρωποι από όλα τα στάτους, όχι μόνο οι κυριαρχικοί. Γιατί θεωρείς ότι καλύτερος Μέντορας ειναι ο κυριαρχικός; Κάνεις διάκριση και στο φύλο; Σεξουαλική σχέση υφίσταται ή όχι;
     
  4. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Δεν μίλησα για M/s όπου ακόμα κι εκεί όμως, υπάρχουν αρκετοί τρόποι να κάνεις κάποιον να γίνει κάτι π.χ. toilet slave, καμαριέρα, pet ή sex toy. Μπορεί όμως κανείς να εγγυηθεί ότι ο επόμενος Master ή Mistress του συγκεκριμένου slave, θα τον έβρισκε της αρεσκείας του και δεν θα κάτσει να τον εκπαιδεύσει αλλιώς;
    Σε κάθε περίπτωση και εφόσον μιλάμε για το ξεκίνημα κάποιου στο bdsm (που συνήθως δεν ξεκινάει κανείς κατευθείαν από slave) δεν υφίσταται να μιλάμε κάποιοι για γενική εκπαίδευση υποτακτικού(!). Το έχω ακούσει κάμποσες φορές να λέγεται και πάνω σε αυτό κυρίως είναι η ένστασή μου.
     
  5. kali crow

    kali crow Guest

        
    υπαρχει ανθρωπος που να εχεις ολα αυτα τα στοιχεια?
     
  6. Asimenios_Drakos

    Asimenios_Drakos Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)


    Αγαπητή Ninevi,
    ουσιαστικά όταν αναφερόμαστε σε εκπαίδευση αναφερόμαστε μόνο σε Μ/s που πιθανώς δεν μίλησες πιο πάνω οπως λες.Ας βάλουμε όμως τα πράγματα στη θέση τους.Καταχρηστικώς πέρα από τις Μ/s σχέσεις ο οποιοσδήποτε άλλος αναφέρεται σε εκπαίδευση διότι όλα τα άλλα status που υπάρχουν στο bdsm έχουν να κάνουν καθαρά με το σεξουαλικό τομέα.Οπότε, δεν εκπαιδεύεται κάποιος να γίνει sub( υποτακτικής ψυχολογίας) αυτό ή το έχεις είτε όχι, ομοίως και για τους bottom. Είναι καθαρά επιλογή τους να είναι αυτό που είναι. Οι άνθρωποι που εκπαιδεύονται είναι μόνο εκείνοι που η επιλογή τους εκπροσωπεί το status τους 24 ώρες το εικοσιτετράωρο.Άρα σε μια τέτοια κατάσταση θα πρέπει να λάβουν μια εκπαίδευση για να ανταποκρίνονται σε κάτι τέτοιο και στις απαιτήσεις του.Και αυτό καταδεικνύει μόνο σχέση Μ/s.
    Καταλήγουμε... όπου εκπαίδευση μόνο Μ/s.

    Συνήθως, οι slave δεν παίρνουν μία εκπαίδευση από τον α Master και μία από τον άλλον.Γιατί αυτού του τύπου οι σχέσεις είναι μακροχρόνιες.Με εξαίρεση τα ελληνικά δεδομένα όπου εδώ κυριαρχεί η αναρχία και ο καθένας μεταφέρει την ταμπέλα του εδώ και εκεί.Γι' αυτό και ο περισσότερος χρόνος μιας σκλάβας είναι η εκπαίδευσή της. Τελειώνει την εκπαίδευση όταν μάθει τα βασικά και συνεχίζει να εκπαιδεύεται διά βίου.Βλέπεις μία σκλάβα είναι ζωντανό δημιούργημα του Αφέντη της.
    Και όντως έχεις δίκιο... οι υποτακτικοί δεν εκπαιδεύονται, μόνο οι slave.

    Τώρα στα του νήματος που αφορά το mentoring για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος και κατηγορηθούμε ότι νηματογαμούμε.
    Συνήθως για να πάρχει σχέση μέντορα και μεντορευόμενου θα πρέπει να έχει προυπάρξει μεγάλο χρονικό διάστημα γνωριμίας.Άρα ο επίδοξος μέντορας να έχει αφήσει το χρόνο να δείξει την αξία του και ο μεντορευόμενος να έχει κατανοήσει να έχει δεχθεί και να έχει ταυτιστεί με τις αξίες του μέντορά του.Στο bdsm χώρο αυτό είναι υποχρεωτικά σημαντικό.Ο μέντορας και ο μεντορευόμενος θα πρέπει να έχουν ξεκαθαρίσει το είδος της σχέσης τους και να είναι και οι δύο συνετοί και συνεπείς όσο αφορά τη σχέση που έχουν. Αλλιώς αυτού του είδους η σχέση τις περισσότερες φορές οδηγεί σε καταστροφή.

    Αν ο μέντορας είναι κυριαρχικός. Άμεσα αυτή η ιδιότητά του δεν θα πρέπει να μπερδεύεται με το μεντορευόμενο που είναι υποτακτικός.Ο μέντορας δεν εκπαιδεύει, δεν ανακατεύεται στις επιλογές του μεντορευόμενου, απλά τον κατανοεί γρηγορότερα και το συμβουλεύει δείχνοντας του διαφορετικούς δρόμους αν εκείνος έχει πάρει λάθος απόφαση χωρίς όμως να προσπαθεί να τον χειραγωγήσει.

    Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερον ο μέντορας είναι συμβουλάτορας και όχι χειραγωγός.Γι αυτό θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους ότι ο μέντορας είναι ανεξαρτήτου status αρκεί να είναι γνώστης του αντικειμένου.Δηλ., ένας υποτακτικός μπορεί να μεντορέψει έναν υποτακτικό, ένας κυριαρχικός έναν κυριαρχικό και όλοι οι άλλοι πιθανοί συνδυασμοί που μπορεί να προκύψουν.Ένας μέντορας δεν βιάζεται ποτέ να δει τα αποτελέσματα της συμβολής του να αξιοποιούνται άμεσα γιατί αν ο μεντορευόμενος είχε την ικανότητα να ανταποκρίνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα τότε δεν θα χρειαζόταν μέντορα.

    Ένας μέντορας δεν βάζει ποτέ κανόνες.Διαθέτει το χρόνο του επειδή επιλέγει εκείνος να τον διαθέσει. Ένας μέντορας δεν απαιτεί ποτέ το σεβασμό,τον εμπνέει.Αν δεν μπορεί απλά δεν είναι μέντορας.Ένας μέντορας δεν λέει μόνο τη γνώμη του αλλά δείχνει τη γνώση του και άλλους δρόμους επίσης, ώστε ο μεντορευόμενος να έχει παραπάνω από ένα σημεία σύγκρισης.
    Ένας μέντορας δεν εκθέτει ποτέ τον άνθρωπο που "μεντορεύει" αδιαφορώντας για τις όποιες συνέπειες του δημιουργήσει.

    Και καλώς αναφέρθηκε το νήμα για το τι είναι μέντορας διότι πολλοί που απορρίπτονται ως Μάστερ χρησιμοποιούν αυτήν την ταμπέλα για να βρουν πρόσβαση σε μια δεύτερη ευκαιρία.Και ενώ ανακοινώνουν καθεστωτικώς ότι "θα είμαι ο μέντορας σου" δεν εξηγούν στον άλλον τι σημαίνει μέντορας και ειδικά στο bdsm.Πραγμά που καταντά στην κοινότητά μας τραγελαφικό.

    Με εκτίμηση,
    Ασημένιος Δράκος - Gorean Lord
     
  7. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Aρα συντάσσεσαι με αυτό;
    Σ' ευχαριστώ

    *To κέρδος μπορεί να είναι και κάθε λογής, αλλά και να διαφοροποιείται ανά παρίπτωση Kati
    Eγραψα μερικούς λόγους: Oι απαντήσεις είναι τόσο ποικίλες όσο και οι άνθρωποι που εμπλέκονται. Κάποιοι γιατί είχαν έναν μέντορα και θέλουν να επιστέψουν το καλό που βίωσαν, άλλοι γιατί απλά θέλουν να βοηθήσουν το χώρο, άλλοι γιατί τους αρέσει να αποτελούν μια θετική επίδραση προς τους άλλους, άλλοι για να ψηλώσουν το εγώ τους, άλλοι γιατί έχουν ιδιοτελείς σκοπούς, άλλοι γιατί θεωρούν το Mentoring προπομπό μιας σχέσης ή ενός play, άλλοι γιατί επιθυμούν να έχουν δύναμη, άλλοι γιατί ικανοποιούνται επειδή έκαναν κάτι που θεωρούν σημαντικό, άλλοι για το φαίνεσθε, άλλοι γιατί σας συμπάθησαν ή σας εκτίμησαν, άλλοι γιατό αποζητούν το ψυχολογικό κέρδος της επιρροής…

    **Κατά τη γνώμη μου, όσοι επιιλέξουν ότι το mentoring έχει να τους προσφέρει, μπορούν να ανήκουν σε κάθε status

    *Κassandra, δεν παρουσίασα διδακτορική διατριβή, απλά έγραψα ένα νήμα. Γι' αυτό υπάρχουν τα post reply, για να αναπτυχθεί περαιτέρω απ' όσα μέλη το επιθυμούν.

    **Σε απάντηση μου σε άλλο νήμα καλύπτω το ερώτημα σου. Τη μεταφέρω
    Δεν βασίζονται όλες οι πληροφορίες μου στο ίντερνετ, αλίμονο!. Μπορεί να υπάρχουν, μπορεί και όχι. Πλέον καταλαβαίνεις πως δεν μπορώ να βάζω το link για κάθε τι που γράφω.

    Οι πηγές που μεταφέρει και που γίνεται κοινωνός ο καθένας μας στο διάβα του στη ζωή, δεν περικλείουν μόνο τη γνώση που αποκομίζουμε, αλλά και την εμπειρία που αποχτούμε από αυτή τη διαδρομή. Ολα αυτά σε συσχετισμό με την θέληση, την αποφασιστικότητα, την ευφυϊα, την οξυδέρκεια, την έρευνα, την μελέτη και την αξιολόγηση που ο καθένας κάνει και έχει, στον βαθμό που τα διαθέτει και με την επίδοση που τα αξιοποιεί, γεννούν συνεχώς νέες πηγές. Δεν είναι επιβεβλημένο αυτές να υπάρχουν στο ίντερνετ.

    Ακόμα και την εμπειρία να βγάλουμε (?!!!) από τη μέση, είναι δυνατόν ο επί χρόνια χρήστης του ίντερνετ ή ο επί χρόνια αναγνώστης βιβλίων και κειμένων, να θυμάται τα link ή του τίτλους των βιβλίων από τα οποία απεκόμισε πληροφορίες ή έλαβε γνώση; Να οδηγήσω τη σκέψη σου και σε ένα άλλο σημείο. Eίμαι επαγγελματίας εκπαιδευτής, δάσκαλος και προπονητής, για πάνω από 20 χρόνια, παρ' όλα αυτά δεν έπαψα να είμαι ταυτόχρονα και μαθητής. Είχα την τιμή και την χαρά να έχω εκπαιδευτεί, διδαχθεί, καταρτιστεί κλπ από 100δες ανθρώπους. Αλίμονο αν σε κάθε τι που μου μετέφεραν ή με δίδασκαν τους ρώταγα να μου καταθέσουν την πηγή ή τις πηγές της γνώσης τους! Χρέος μου ήταν και είναι να ψάξω, να μελετήσω, να δοκιμάσω, να συγκρίνω, να αξιολογήσω, να συμπεράνω, να εξελίξω...

    Εχει μεγάλη λογική η άποψη σου. Πολλά μέλη έχει βοηθήσει το φόρουμ.

    Σαφώς και υπάρχει αυτό που αναφέρεις. Γενικά όμως, μπορεί να έχουμε απόλυτο δίκαιο ή μερικώς δίκαιο όπως και απόλυτο άδικο ή μερικώς άδικο στην αντίληψη της προσωπικής μας εμπειρίας. Πολλές είναι οι φορές που καταλαβαίνουμε πλήρως τα κίνητρα του άλλου, πολλές είναι επίσης και οι φορές που στη συγκεκριμένη στιγμή, με τη συγκεκριμένη γνώση και εμπειρία που διαθέτουμε, κάνουμε λάθος. Σε κάθε περίπτωση φρονώ πως ο χρόνος είναι ο καλύτερος κριτής.

    Σε ηλικία 8 ετών, βαρέθηκα τους παιδότοπους. Αυτό όμως δεν με έκανε να μπαίνω στον καθένα και να τους το δηλώνω! Απλά προσπέρναγα, όταν τους συναντούσα.

    *Αναφέρομαι στην περίπτωση 1.

    ** Στις περισσότερες των περιπτώσεων η σεξουαλική σχέση μεταξύ Μέντορα-μαθητή οδηγεί στην καταστροφή! Σε κάποιες λίγες περιπτώσεις μπορεί να δουλέψει.

    Aλλο πράγμα το Mentoring και άλλο το training. Καταλαβαίνω όμως το point σου και συμφωνώ. Τα είδη της εκπαίδευσης είναι όσα και οι Κυρίαρχοι που υπάρχουν. Σε επίπεδο Μ/s βέβαια, αυτό αλλάζει, αλλά και πάλι χωρά μεγάλη συζήτηση.

    Και η δική σου άποψη είναι σωστή. Τόσο απλά.

    Thanks for stopping by.

    *Συμμφωνούμε, είναι έτσι.
    ** Πραγματικά θεωρώ πολύ ενδιαφέρον ως θέμα, με μεγάλη δυνατότητα ανάπτυξης του, την ερώτηση σου. Δυστυχώς δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο να το αναλύσω όπως πρέπει. Επιφυλάσσομαι.
    *** Οχι! Τον ρόλο του Μέντορα μπορούν να τον υπηρετήσουν και τα δύο φύλα.
    ****Θα έχεις διαβάσει ήδη την απάντηση μου σχετικά, στο μέλος jorge1970

    Σε απόλυτο βαθμό όλα, φυσικά και ΟΧΙ! Γι αυτό και στο τέλος της καταγραφής τους έγραψα !!! Οι περισσότεροι-ες γελάτε έτσι; Δεν έχετε καθόλου άδικο.

    *Αν και πιστεύω πως η εκπαίδευση αφορά το κάθε άτομο ανεξαρτήτως status, επί της γενικής αρχής όπως το θέτεις, συμφωνούμε.

    **Η πραγματικότητα έχει δείξει άλλα. Αν παρομοιάσουμε τη σχέση μεταξύ Master-slave τόσο δυνατή και άρρηκτη, όσο δυο συζύγων και αν στη συνέχεια αποδεχτούμε το ρομαντικό πως ο σκοπός τους είναι η ένωση για όλη τους τη ζωή, η αντικειμενική αλήθεια του ποσοστού των διαζυγίων, αλλά και των δεύτερων και τρίτων γάμων, δίνει από μόνη της την απάντηση. Οσο σε και όποιο βαθμό και αν ο ρομαντισμός αποτελεί κομάτι για τον καθένα μας, ας μη πάψουμε να είμαστε ρεαλιστές. Οι slave λαμβάνουν διαφορετική μορφή εκπαίδευσης από τον κάθε Μaster που θα υπηρετήσουν.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Θα συμφωνήσω πως εξαιρετέων των σχέσεων Ms η εκπαίδευση δεν έχει υπόσταση.
    Τι νοείται εκπαίδευση το άνοιγμα της κωλοτρυπίδας? Γιατί πολλοί όταν αναφέρονται στην εκπαίδευση αυτό έχουν κατά νου. Ίσως επειδή όπως λέει κι η Ninevi ακούγεται μουράτο.  

    Αναφορικά με την εκπαίδευση σκλάβας το καταπληκτικό ποστ Του MasterJp πιστεύω επεξηγεί καλύτερα από όσο θα μπορούσα να πω εγώ τι είναι και σε τι αποσκοπεί και σε ποιους απευθύνεται.
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/5974-εκπαίδευση-σκλάβας.html

    Προσωπικά είχα Μέντορα πριν γνωρίσω Τον Κύριο μου και συνέχισα να έχω και μετά.
    Ποτέ δεν υπήρξε διαφωνία ανάμεσα σ Αυτόν και Τον Κύριο μου, μια και είναι της ίδιας σχολής αλλά κι επειδή ποτέ από την στιγμή που έγινα ιδιοκτησία Του Κυρίου μου, δεν ενεπλάκη σε όσα αφορούν την εκπαίδευση μου.
     
  9. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    get a life...Η λεξη στο bdsm θα καταχωρηθεί στα μητρώα ως μερικό αντιδάνειο,έτσι μπορεί να προκύψει και ο μέντωρας σε αυτη την κοινότητα.Ολα τα αλλα ειναι καραμέλες για υποτακτικόυς/ές.Κανενας δε σε παίρνει απο το χεράκι χωρίς αντάλλαγμα επειδη αυτή ειναι η ανάγκη του.get a life  
    Καποιος να σου δίνει τροφή είτε για σκέψη ειτε για κάτι αλλο θα μπορούσε να είναι και ο αμφιτρύων..
    Ολοι εδω μέσα εχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν γιατί ολοι δουλεύουν προς κάτι προς την απολαυση προς την ευχαριστηση ολοι θελουν κατι και αυτο το κάτι συσσωρευει ενέργεια.Ουτε στον ωρολογιακο χρόνο ουτε στον ψυχολογικο χρόνο υπάρχει μέντορας...Εμα πια....Συγγνωμη για το safe word όταν βγαίνω απο τα ρουχα μου το χρησιμοποιω..Εμα πια... 
     
    Last edited: 25 Οκτωβρίου 2010
  10. Asimenios_Drakos

    Asimenios_Drakos Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)


    Αγαπητέ φίλε,
    δεν είναι επί της γενικής αρχής, είναι επί της ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ.Έγραψα πως η υποτακτικη ψυχολογία δεν εκπαιδεύεται αλλά απλά υπάρχει στο status του κάθε ανθρώπου που επιλέγει.Μία slave δεν είναι απαραίτητο να είναι υποτακτικής ψυχολογίας απλά όπως έχω ξαναπεί παραδίδει τον εαυτό της στην υποταγή εθελούσια.Γι' αυτό και θα συναντήσεις πολλές slave να είναι υποτακτικές μόνο στο Κυριαρχό τους και σε κανέναν άλλο οποιουδήποτε status σε κοινές συγκεντρώσεις. Σε αυτό χωράει πάρα πολύ μεγάλη συζήτηση και ανάλυση.

    Όσο αφορά τα διαζύγια που αναφέρεις αυτό ισχύει στους γάμους και στη vanilla σχέση όπου οι άνθρωποι μπαίνουν με ένα άλλο σκεπτικό σε μία τέτοια διαδικασία χωρίς να έχουν στόχο την αλλαγή της δομής, της σκέψης τους και της συμπεριφοράς τους. Στέκονται ισότιμα απέναντι στο σύντροφό τους και οτιδήποτε τους αναταράξει την ισορροπία πιθανότατα καταλήγει σε διαζύγιο.Στην ανάπτυξη σχέσης Μ/s μπαίνουν εις γνώσην τους σε μία ανομοιογενή σχέση ισορροπίας οπότε δεν λειτουργεί έτσι.Πράγμα που σημαίνει ότι μία πιθανή slave έχει αντισταθμίσει το πως έχουν τα πράγματα , έχει δεχθεί την κατάσταση και έχει κάνει μόνη της την επιλογή.Άρα γνωρίζει πως στην πορεία αφού εκείνη επιλέγει να είναι στις υπηρεσίες κάποιου ο μόνος που μπορεί να την απαλλάξει είναι ο διαχειριστής της και αφού κρίνει σημαντικούς τους λόγους τους οποίους εκείνη ζητά την απαλλαγή.Και αυτό χωρά πολύ συζήτηση.

    Κατά τις γραφές κάποιου το να είσαι slave είναι χάρισμα- δώρο το οποίο ουσιαστικά το προσφέρεις σε αυτόν που εκτιμάς.Δεν είναι κάτι που το παίρνεις από εδώ και το δίνεις αλλού ότι ώρα θέλεις.Η ιδιαιτερότητα αυτού του status έχει πολύ ψωμί από πίσω.Και αυτός είναι ο ρεαλισμός στην Μ/s σχέση πέρα από οποιοδήποτε ρομαντισμό μπορεί να αναπτυχθεί.

    Άτοπο να συγκρίνουμε τη vanilla κατασταση της σχέσης και του γάμου με μία Μ/s σχέση που οφείλει να ξεκινά με κριτήρια συνείδησης και όχι πρακτικής ή υπόθεσης.

    Y.Γ.Όταν συνειδητά μιλάμε για bdsm για Μ/s σχέση, D/s σχέση, T/b σχέση καλό θα είναι να αποφεύγονται τα παραδείγματα που αναφέρονται σε vanilla σχέση.Είναι τουλάχιστον άτοπο και εκτός bdsm έκφρασης.


    Φιλικά,
    Ασημένιος Δράκος - Gorean Lord
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Πως ερμηνεύεις εσυ στα δικά σου λεξικά το οτιδήποτε δεν με αφορά.
    Σέβομαι το δικαίωμα σου να ερμηνεύεις ότι θέλεις όπως θέλεις.

    Απλά βρίσκω λυπηρή την άποψη πως σε κανένα δεν αξίζει να ασχοληθεί Κάποιος μαζί του χωρίς κανένα αντάλλαγμα, πέραν της ικανοποίησης πως μπορεί, έχει δηλαδή τις ικανότητες αλλά και την διάθεση να επενδύσει χρόνο και φαιά ουσία για να βοηθήσει κάποιο άλλο άτομο, για το οποίο νοιάζεται ή το λιγότερο εκτιμά ή έστω βρίσκει πως έχει κάποιο δυναμικό να εξελιχθεί ικανοποιητικά σε ένα χώρο που ο ίδιος έχει εμπειρία.

    Από προσωπική πείρα,θα πω, πως η ευχαρίστηση που αντλώ από την πρόοδο του ατόμων που έχω παρόμοιου είδους αλληλεπίδραση είναι τεράστια.
    Πέραν τούτου, για άτομα που ενδιαφέρονται στην εμβάθυνση της κατανόησης της ψυχοσύνθεσης άλλων, μια τέτοια αλληλεπίδραση μπορεί να προσφέρει και γνώση ή έστω επιβεβαίωση κάποιων πεποιθήσεων τους ή να τους δώσει επιπλέον προοπτικές.
    Οπότε ανταλλάγματα υπάρχουν, απλά δεν είναι απαραίτητα συνυφασμένα με υλικά ή υπηρεσίες.

    Μια επισήμανση.
    Μέντορας δεν είναι ένας ρόλος περιορισμένος από Κ σε υ.
    Γνωρίζω Κ που είχαν άλλους πιο έμπειρους Κ ως Μέντορες, ή ακόμα Κ που συμβουλεύονται Άλλους ακόμα κι όταν είναι έμπειροι.
    Όπως και σκλάβες που έγιναν μέντορες σε Κ ή σε άλλες σκλάβες.
     
  12. Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    ουφ...εγω παλι γιατι μπερδευτηκα...;;;