Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 24 Οκτωβρίου 2010.

  1. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    πα ντε κουά, το κέφι μου έκανα  

    Αν το αρχικό πόνημα είναι δικό σου, thanks for sharing. Αν περιέχει στοιχεία από αναγνωρίσιμες και ελέγξιμες BDSMικές πηγές θα ήθελα να τις ξέρουμε. Όχι για έλεγχο, αρκεί το τελικό προϊόν. Αλλά επειδή, όπως φάνηκε και από τη συζήτηση που εξελλίσεται, το BDSM mentoring εξετάζεται εντός συγκεκριμένου και προκαθορισμένου πλαισίου.

    Κατάλαβα πώς το έθετες αρχικά, ναι, αυτή η καραμελίτσα στην οποία αναφέρθηκες και ομολογώ ότι μου είναι άγνωστη ως υφή και άρωμα καλότατο θα ήταν να σταματήσει, αν συνηθίζεται.

    Όπως είπαν ο Asimenios Drakos και η lara[E-p] άλλο πράγμα είναι η M/s εκπαίδευση και δεν έχει πολύ σχέση με toilet training, pet, sex toy, pony training κ.λπ.

    Και ναι, όπως το λες ο Master που θα προκύψει μετά την εκπαίδευση είναι βέβαιο ότι θα θέλει διαφορετικά πράγματα και εν πάσει περιπτώσει ότι θα είναι άπειρα πιο απαιτητικός και αυστηρός από τον Εκπαιδευτή. Είναι εμπλεκόμενος στη σχέση, έχει ανάγκες, απαιτήσεις, πάθη, καχυποψίες, σκαμπανευάσματα, αν ήταν να τα βγάζει πέρα η σκλάβα με όλα αυτά εξ αρχής, όσο και να τα απολαμβάνει, μόνο και μόνο επειδή εκπαιδεύτηκε για σκλάβα, η ζωή θα ήταν πολύ απλή και μάλλον λιγότερο νόστιμη  

    Ένα από αυτά που αφήνει η εκπαίδευση είναι η επίγνωση της ασημαντότητας. Το βέβαιο είναι ότι μόνον ντιπ για ντιπ αμόρφωτος σκλάβος θα κάνει παντιέρα το γεγονός ότι έτυχε εκπαίδευσης προκειμένου να βρει Αφέντη. Με αυτόν τον τρόπο σχεδόν υποχρεώνει τον Έτερο να του πει "so, fucking, what? κάτσε να σε τσακίσω τώρα και αν δεν μου λιποθυμήσεις με την πέμπτη Εγώ να γίνω pro-sub για τις ανάγκες του χώρου!"

    Και δεν ξεκινάει κανείς από σκλάβος, μπορεί όμως να ξεκινήσει μια διαδρομή για σκλάβος. Πάντως τώρα σε καταλαβαίνω Ninevi, γι αυτό που είπες αλλά εκπαίδευση για μένα είναι τελείως άλλο πράγμα από αυτό που περιγράφεις και που δεν το λέω εκπαίδευση (σκλάβας).

    Επί της ουσίας, έχω τη γνώμη ότι Μέντορας κυρίως γίνεται έμπειρος Κυρίαρχος σε λιγότερο έμπειρο ή προβληματισμένο από κάτι συγκεκριμένο Κυρίαρχο.

    Για να είναι κάποιος Μέντορας σε σκλάβα που έχει Αφέντη, δεν λέω ότι δεν γίνεται, λέω ότι μπορεί ο Μέντορας να είναι αναγκασμένος να σωπάσει ίσως τη στιγμή που η σκλάβα θα Τον έχει την μεγαλύτερη ανάγκη ως Μέντορα.

    Πέρα από αυτό, υπάρχουν σκλάβες που είναι δεσμευμένες στον Αφέντη τους να μη μιλήσουν για κάποια πράγματα και αυτά ακριβώς τα πράγματα μπορει να είναι κρίσιμα, τότε τί γίνεται;

    Τί κάνει ο Μέντορας όταν μια σκλάβα που συμβουλεύει γίνεται αντικείμενο κακομεταχείρισης και Αυτός το βλέπει; Μπορεί να κάνει κάτι; Νομιμοποιείται να προσεγγίσει τον Αφέντη της σκλάβας; Από πού νομιμοποιείται;

    Ποιό το νόημα να συμβουλέψει ο Μέντορας σκλάβα που δεν ελέγχει, πώς θα προκύψει αποτέλεσμα που να Τον ικανοποιεί; Πολλώ δε αν την ελέγχει Άλλος, οπότε το εγχείρημα ενέχει πολλούς κινδύνους.

    Ζόρικο πράγμα η συμβουλευτική ψυχολογία και ιδίως μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου, η μεταβίβαση δεν είναι φαινόμενο που ελέγχεται εύκολα...

    @sk, ευχαριστώ για τα καλά λόγια, συμφωνώ με αυτά που λες, μη βλέπεις που επέλεξα να φωτίσω κάποιες άλλες πτυχές του θέματος  
     
    Last edited by a moderator: 25 Οκτωβρίου 2010
  2. zou

    zou

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    η εκπαιδευση δηλαδη ειναι το mentoring? και ποιος ειναι αυτος που θα ορισει οτι ενας ανθρωπος ειναι καλος μεντορας? ο νεο-εισερχομενος στο χωρο εχει -νομιζεται- την κριτικη ικανοτητα για να δει ποιος ειναι λαμογιο, ποιος ειναι παραφρων, ποιος ειναι ψευτης και ποιος ειναι κλεφτης? ενταξει, μερικες φορε και οχι παντα απαραιτητα φαινεται ο μαλακας και ο μουνοδουλος πεφτουλας (δεν θα τις κοψω αυτες τις λεξεις γιατι πραγματικα τις αξιζουν οσοι ειναι)!

    εγω ακομα και τωρα μετα απο 3 χρονια στο χωρο, εχοντας αρκετες συναναστροφες με τους ανθρωπους στο χωρο, τωρα καταφερα να δω μια αληθινη πλευρα των πραγματων! Ξερετε γιατι? γιατι τοσα χρονια, ζουσα τα πραγματα μεσα απο τα ματια των αλλων!

    καποιος ειπε πως το mentoring ειναι το φορουμ! μπραβο του! θα τον βρω μετα και θα του βαλω βαθμο...! συμφωνω... mentoring ειναι ολα! δεν γινεται ΕΝΑΣ ανθρωπος να σε μαθει κατι, γιατι θα σε μαθει να βλεπεις μονο τη μια πλευρα των πραγματων...
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Κατ' ακρίβεια Εκπαίδευση κάνει ο Εκπαιδευτής. Ο ρόλος του Μέντορα είναι διαφορετικός, απλά τυγχάνει να είναι ένα άτομο που κατέχει και τους δύο ρόλους ή και περισσότερους.

    Ως νεοεισερχόμενη στο χώρο, ανάμεσα σε όλους όσους μιλούσα, και έπαιρνα βέβαια από τον καθένα και κάτι, Κάποιος ξεχώρισε. "Ένιωσα" πως είχε τις απαντήσεις στα ερωτήματα μου και τον πλησίασα και τον παρακάλεσα να τις μοιραστεί μαζί μου.

    Ένας νεοεισερχόμενος δεν είναι ούτε βλάκας, ούτε στερείται κριτικής ικανότητας ζωής. Εκτός κι αν είναι πολύ μικρός και άπειρος, που σε τέτοια περίπτωση - ας πρόσεχε. (Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι χώρος αυτός για μικρούς σε ηλικία, για άτομα που στερούνται τις βασικές εμπειρίες ζωής και την βασική κριτική ικανότητα.
    Δεν λέω πως δεν κάνουν κακές επιλογές οι μεγαλύτεροι, ιδιαίτερα όταν η κριτική τους ικανότητα πνίγεται κάτω από την τεράστια επιθυμία τους.
    Απλά ο μικρότερος - που τις πλείστες φορές έχει και την αλαζονική στάση "εγώ τα ξέρω όλα" - γίνεται λίγο ευκολότερα θύμα εκμετάλλευσης και χειραγώγησης.)

    Διαβάζοντας το παλαιότερο νήμα για το συγκεκριμένο θέμα, βρήκα ενδιαφέροντα κάποια ποστ του G.E.

    Υ.Γ. Παλιά κάποια μου είπε πως Οι Κυρίαρχοι που περιγράφω δεν μπορούν να υπάρχουν επειδή η ίδια δεν έτυχε ποτέ να γνωρίσει κανέναν.
    Βρίσκω μυωπική την αντίληψη να αποδέχομαι ως υπαρκτό μόνο ότι ο ίδιος μέσα στο περιορισμένο των βιωμάτων μου και των επιλογών μου έχω συναντήσει.
    Άλλο να πω, εγώ δεν έχω συναντήσει κι άλλο να λέω εγώ δεν έχω συναντήσει άρα δεν υπάρχει!
     
  4. Black_Storm

    Black_Storm Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Αυτή είναι μια σωστή άποψη για το θέμα και ειδικά εκεί που η Ninevi αναφέρεται στην εκπαίδευση ακόμα και των επίδοξων Dom/Domme. Το Mentoring δεν έχει status

      Όταν μιλάνε άτομα με πείρα, οι άσχετοι και οι ανίδεοι απλά σιωπούν.

    Στα πρώτα μου βήματα στον χώρο, είχα Μέντορες που τους χρωστώ πολλά από όσα έμαθα. Οι Μέντορες μου ήταν μια Μistress και ένας υποτακτικός. Ακόμα και σήμερα τους σέβομαι απεριόριστα και κατέχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά και στην ζωή μου. Στην συνέχεια και μέχρι τώρα, θεωρώ Mέντορα, όποιο άτομο έχει να μου υποδείξει ή να μου μάθει κάτι που δεν γνωρίζω και που μπορεί να βελτιώσει την προσωπικότητα μου σαν Domme, όπως επίσης έχει να προσθέσει κάτι και στις τεχνικές μου. 'Ολα αυτά, ανεξάρτητα αν ο Mέντορας είναι Master, sub, Mistress, slave κλπ.

    Επειδή δεν είμαι φυτό και έχω κρίση, μπορώ να καταλάβω αν κάτι που μου λένε είναι σωστό για εμένα, να το συζητήσω και αν έχω πρόβλημα να πω τους ενδοιασμούς, τις αντιρρήσεις μου και να λύσω τις απορίες μου. Αν πειστώ και κάτι μου κάνει, το κρατώ και αν μπορώ το προσαρμόζω σ΄εμένα, τα θέλω και τις επιθυμίες μου.

    Ένα άλλο από τα motto μου είναι : «Όσο ζω θα μαθαίνω» ... Διαφορετικά γιατί να ζω;
    Έλεος πια με τους ξερόλες!
     

    Μην διαβάζετε μόνο όσα σκέφτεστε και γράφετε!
    Δώστε βάση, τουλάχιστον σε όσα γράφουν άλλοι πιο έμπειροι από εσάς και όλο και κάτι θα κερδίσετε!

     
     
  5. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Οκ ..Εαν υπαρχει μέντορας εγω είμαι η αστρικη του παραμάνα και τον βάζω για ύπνο για λίγο με lowbap και παραμύθια
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. Kassandra

    Kassandra Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Ο Μέντορας δεν κρίνεται από το status ή το φύλο αλλά από τη γνώση του πάνω στο αντικείμενο.

    (Χαμογελάω όταν βλέπω ότι οι άνθρωποι αρχίζουν να βλέπουν τα κοινά και όχι τις διαφορές τους και η κοινότητα αρχίζει να λειτουργεί  )
     
    Last edited: 27 Οκτωβρίου 2010
  7. vautrin

    vautrin Contributor

    "Στην Ελλάδα, είμαστε όλοι τραγικά αυτοδίδακτοι".

    Γιώργος Σεφέρης.
     
  8. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Για να παραφράσω το ΥΓ του ποστ της Lara [E-p], αλοίμονο αν υπάρχουν μόνο όσα έχουμε οι ίδιοι βιώσει. Ένας από τους σκοπούς της συζήτησης είναι ακριβώς και αυτός, να μάθουμε και τι γίνεται έξω από τον μικρόκοσμό μας. Αλλιώς, ζούμε μιά χαρά και μόνοι μας.

    sk
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

       
     
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Μέντορες στο bdsm και μάλιστα εδώ στην Ελλάδα (μιλάω για τους αρσενικούς μέντορες). Χα χα χα, το καλύτερο ανέκδοτο που έχω διαβάσει.

    Για να μην κρυβόμαστε πισω από το δαχτυλό μας, εδώ στο λιγουριστάν... αν κάποιου υποτιθέμενου Κ... δεν του κάτσει η γκόμενα, σκλάβα, σκύλα...κ.λ.π., καλλύπτεται πίσω από την ορολογία του "μέντορα" και την καλεί για ένα φιλικό... σεσσιονοπήδημα... ή εκπαιδευσοπήδημα...

    Έχετε ακούσει να κάνει τον μέντορα κάποιος αρσενικός Κ σε άλλον αρσενικό Κ;

    Εγώ όχι, τουλάχιστον στον ελληνικό bdsm χώρo και αυτό μου λέει πολλά...

    Μέντορας, πολύ διαστρεβλωμένη ορολογία για τα ελληνικά δεδομένα.
     
    Last edited: 28 Οκτωβρίου 2010
  11. Black_Storm

    Black_Storm Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Μην είσαι απόλυτος Master Perri. Το γεγονός πως εσύ δεν έχεις δει ή δεν έχεις ακούσει «να κάνει τον μέντορα κάποιος αρσενικός Κ σε άλλον αρσενικό Κ» δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και ότι δεν έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο στον χώρο μας. Στο λέω επειδή το ότι έχει συμβεί (και αρκετές φορές) το γνωρίζω προσωπικά. Από την στιγμή λοιπόν που έχει γίνει έστω και μια φορά, αυτό από μόνο του καταρρίπτει τον ισχυρισμό σου. Εκτός αυτού όπως εγώ μίλησα για τον εαυτό μου και επίσης και άλλα μέλη που είχαν Μέντορες στην BDSM ζωή τους, διαψεύδουμε με αποδείξεις, αυτό που ισχυρίζεσαι με τόση ένταση και ειρωνεία.
    Δεν είναι όλοι στον χώρο λιγούρια αγαπητέ μου!! Ευτυχώς υπάρχουν και κάποιοι αρκετά χορτασμένοι, άλλοι με συνείδηση και κουλτούρα και μερικοί ευσυνείδητοι. Πιστεύω ότι δεν θα ήσουν χολωμένος αν κατάφερνες ποτέ στην πορεία της BDSM ζωής σου, να τους συναντήσεις ή να τους ξεχωρίσεις από το πλήθος και να τους συναναστραφείς. Αλλά για να συμβεί αυτό, πρέπει να μπορείς να βλέπεις πέρα από την μύτη σου και την καρδιά σου δεκτική.

     
     
  12. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Ετσι γινονται οι παρεξηγησεις παντως. Οταν καποιος κανει ενα γενικο σχολιο, καταθετει την αποψη του και καποιος αλλος, καλη ωρα, αρχιζει την προσωπικη επιθεση. Υπαρχει λογος που εισαι τοσο εριστικη Black_Storm? Ρωταω με καθε καλη διαθεση σαν παρατηρητης.