Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 24 Οκτωβρίου 2010.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)


    @ Black_Storm, δεν αμφισβητώ τα λεγομενά σου ότι υπάρχουν δηλαδή πραγματικοί μέντορες, για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις και δεν γράφω με ένταση ή ειρωνεία όπως μου επισυνάπτεις στο ποστ σου, απλά έγραψα ότι εγώ δεν έτυχε να γνωρίσω στην χώρα μας (και όχι στον χώρο μας που γράφεις) πραγματικούς μέντορες, γιατί έξω έχω γνωρίσει αρκετούς.

    Την καλημέρα μου!

    Φιλικά,
    MasterPerris
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Αυτό το νήμα είναι για τον Μέντορα, μήπως όμως θα έπρεπε να ειπωθούν ορισμένα πράγματα για τον αποδέκτη του mentoring;

    Έχω τη γνώμη ότι είναι κάποιος που μπορεί να δεχτεί ότι δεν γνωρίζει κάτι και να βάλει τη γνώμη του Μέντορα πάνω απ τη δική του, που μπορεί να νιώσει σεβασμό και να είναι σεμνός, ώστε να αναγνωρίζει το προβάδισμα του Μέντορα απέναντί του. Και που αγαπάει αυτό που αναζητά γι αυτο είναι διατεθειμένος να ζητήσει άλλη γνώμη, ακόμα και καθοδήγηση.

    Κάποιος που μπορεί να εμπιστεύεται και γνωρίζει πώς να εμπιστεύεται χωρίς να εναποθέτει την ευθύνη του σε άλλους. Κάποιος που μπορεί πια να αρθρώσει ερωτήματα συγκεκριμένα και να νοιαστεί για τις απαντήσεις όχι για τη σχέση του με αυτόν που δίνει τις απαντήσεις.

    Αυτός ο άνθρωπος μπορεί κάποιες φορές να χρειαστεί την καθοδήγηση ενός μη εμπλεκόμενου με τον ίδιο, που γνωρίζει καλά τον χώρο και μπορεί να του δώσει μια όσο γίνεται αντικειμενική άποψη στο πλαίσιο των κοινών τους αντιλήψεων για το BDSM.

    Τώρα, επειδή ένας Μέντορας είναι άνθρωπος, δεν είναι μια ιδέα, και υπάρχουν ελάχιστοι στον χώρο μας που και γνωρίζουν και δέχονται να επικοινωνήσουν την άποψή τους σε προσωπικό διάλογο, εφόσον τους ζητηθεί, το να επιμένουν κάποιοι στην μη ύπαρξή τους μου φαίνεται λιγάκι αστείο.

    Από την άλλη, το να μην προβληματίζεται κανείς, οπότε και να μη χρειάζεται Μέντορα, ομολογώ ότι μου φαίνεται αξιοζήλευτο.
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Νομίζω ότι ο άνθρωπος που περιγράφεις δεν έχει καμία μα καμία ανάγκη από mentoring. Ευτυχώς.

    Γενικότερα,
    Mentoring χρειάζονται οι άνθρωποι που πιστεύουν ότι είναι 'μαθητές" και ψάχνουν "δάσκαλο". Αυτό από μόνο του ίσως να μην είναι κακό. (προσωπικά για εμένα είναι κάκιστο, αλλά είναι προσωπική άποψη). Το κακό είναι κάποιος να ψάχνει Μεντορα για την σεξουαλικότητά του. Κοινώς αναζητεί μέντορα για να του πει τί να κάνει με τα γεννητικά του όργανα.

    Με κάνατε και γέλασα πάλι  
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Η βοήθεια από ένα σχετικό με τα πράγματα κοινό αξίζει και είναι καλή και ωραία.
    Ο Μέντορας που σου δείχνει την δική του οπτική των πραγμάτων και δεν σε σπρώχνει να τα δεις ευρύτερα δεν είναι Μέντορας.

    Μη με χαλάς με τη λέξη "ανάγκη" δεν την επικαλούμαι σχεδόν ποτέ, ακόμα και με κίνδυνο να φαίνομαι λίγο αγέρωχη, ενίοτε, γιατί μου θυμίζει κατρουλίνια  

    Όλοι οι μη ιδιοφυείς άνθρωποι μπορούν να δουν καλό από mentoring, ας μην το έχουν ανάγκη για να καλύψουν βασικές τους ανάγκες, ας το χρειάζονται για λόγους προσανατολισμού ή και άλλους. Δεν γίνεται να τα ξέρουμε όλα και μερικές φορές το μέσα μας σιωπά.

    Αυτοί οι άνθρωποι που είναι μαθητές και ψάχνουν δάσκαλο, δεν αναζητούν έναν Μέντορα αλλά έναν πλατωνικό έρωτα, με την κυριολεκτική σημασία του όρου, ή - στην εποχή μας - έναν systemiser. Δεν βρίσκω κάτι κακό σ αυτό αρκεί να αναγνωρίζουν τί κάνουν και γιατί. Και δεν είναι ο πλατωνικός έρωτας λόγος για να κάνουν BDSM βέβαια, κάθε άλλο μάλιστα.

    Και αυτοί που αναζητούν κάποιον να τους πει τί να κάνουν με τα γεννητικά τους όργανα, μπορεί να έχουν καλούς λόγους γι αυτό και επίσης δεν είναι κακό, αλλά μάλλον θέλουν θεραπευτή. Εννοώ, σε περίπτωση μουνόψειρας παει κανείς στον γιατρό για τη φαγούρα του, ο Μέντορας τί να του κάνει;

    Αλλά αν πάλι το BDSM κάποιου σχετίζεται με τα γεννητικά του όργανα και μόνον, τότε γιατί να ψάχνει να βρει Μέντορα;

    Αυτοί που αναζητούν έναν Μέντορα είναι αυτοί που το "Bildungs Roman"* της ζωής τους έχει τελειώσει, δηλαδή δεν είναι πια μαθητές ή εκπαιδευόμενοι επειδή ωρίμασαν και επειδή η ζωή απαιτεί άλλα από αυτούς και όμως, αναγνωρίζοντας ότι δεν είναι αυθεντίες, αναζητούν κάποιον που αναγνωρίζουν για καλύτερό τους να τους πει πέντε πράγματα που τους λείπουν. Να τους ανοίξει ορίζοντες. Να τους βγάλει για λίγο από την μεροληψία να τα κοιτάνε όλα υπό το προσωπικό τους πρίσμα.

    Έχω παρακαλέσει έναν δυνάμενο και διατεθειμένο Κυρίαρχο να μου πει τη γνώμη Του πάνω σε θέματα που με απασχόλησαν πολύ, αν δεν το έκανα υπήρχε ο κίνδυνος να μπερδευτώ πολύ και να βγάλω λάθος συμπεράσματα και δεν το ήθελα και αυτή η γνώμη που πήρα μου ήταν σεβαστή και πολύτιμη και δεν ντρέπομαι να πω ότι με επηρέασε, την πορεία μου όμως όχι το αιδοίο μου, αυτό επηρεάζεται από τελείως αλλιώτικες του mentoring καταστάσεις.

    Ίσως αν ένιωθα καταταπεινωμένη που εγώ η υπερσπουδαία χρειαζόμουν και κάποιον Άλλο για να δω πέρα απ τη μύτη μου, τότε να έπαιρνε φωτιά και το αιδοίο μου, δεν ξέρω  

    Να κακομαστίγωσε κανείς Γραικός την αδελφή του άραγε και να εμπνεύστηκε;

    Να μη με λένε tender lilly αν κάτσω εγώ να με τσακίσει στο ξύλο αυτοδίδακτος Κυρίαρχος. Ακόμα και αν αντί για "ένα, δύο, τρία" αναγκαστώ να φωνάζω "eins, zwei, drei" πίσω απ το gag  

    *Bildungs Roman, παλιά γερμανικά μυθιστορήματα που ασχολούνταν με την πορεία ενός νέου προς την ωριμότητα.
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    @ tender lilly.
    Το να ρωτάμε κάποιον για κάτι που δεν ξέρουμε και γνωρίζει αυτός, είναι ένα πράγμα. Να χρειαζομαστε πνευματικό καθοδηγητή ειναι τελείως άλλο. Και ειδικά όσον αφορά την σεξουαλικότητά μας.
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Ακριβώς.
    Στα άτομα που το bdsm αφορά αποκλειστικά την σεξουαλική τους έκφραση, το μέντορινγ όπως και η εκπαίδευση είναι φυσικό να μην τους αφορά.
     
  7. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Θα τα δούμε όλα σε αυτή την ομάδα;;Θα σηκωθούν τα πόδια να βαραίσουν το κεφάλι..
    Εδω δεν μιλάμε καν για disciplinary και ξαφνικά θα εμφανίσουμε και έναν Μέντορα και αφου ειμασταν καλα παιδια μεχρι σήμερα θα μάς μιλήσει και για multidisciplinary....
    Εχουμε μπερδέψει τα skills του καθενός με το multimixer που έχουμε σπιτι μας..Δε κανουν την ίδια δουλεια.Αλλο το απλο μιξερ και αλλο το multi ..
    Το γεγονός πως κάποιος αναλαμβάνει την προμήθεια υψηλής ποιότητας και επί παραγγελία προϊόντων,δε σημαίνει πως η πολυκλαδικότητά του είναι αυξημένη..
    Να ανοίξουμε και ένα thread οι Multimaster..Ας κάνουμε δημοσκόπηση για να δούμε ποσοι multi,που μπορουν ταυτοχρονα να πειθαρχούν πολλα πραγματα υπαρχουν;;;

    mul · ti · dis · ci · PLI · NAR y
     
  8. vautrin

    vautrin Contributor

    Αν και στο παρελθόν είχα μια άσχημη εμπειρία με κάποιον «Μέντορα» που επιχείρησε ανεπιτυχώς να προσεταιρισθεί την τότε υποτακτική μου, εντούτοις δεν απορρίπτω κατηγορηματικά την χρησιμότητα της ύπαρξης ενός τέτοιου προσώπου. Μόνο που αντιλαμβάνομαι τον ρόλο του εντελώς τεχνοκρατικά.

    Αν για παράδειγμα μ’ ενδιέφερε η τεχνική δεσίματος Shibari θ’ απευθυνόμουν στον Sadal Melik ή την alnair που την εξασκούν καιρό και θα τους ζητούσα να με καθοδηγήσουν στα πρώτα μου βήματα. Δεν θα θεωρούσα υποτιμητικό δηλαδή ν’ αναγνωρίσω πως εκείνοι γνωρίζουν περισσότερα και άρα ν’ αποδεχθώ ρόλο μαθητευόμενου. Νομίζω όμως πως μόνο παρόμοιες γνώσεις τεχνικών είναι που μπορούν να μεταλαμπαδευτούν από τον Μέντορα-Δάσκαλο στο μαθητή.

    Αντίθετα, έχω σοβαρές επιφυλάξεις για την σκοπιμότητα πνευματικής, σεξουαλικής ή ψυχολογικής καθοδήγησης, επιφυλάξεις που δεν αίρονται ούτε απ’ την αναγνώριση ανιδιοτελών κινήτρων από πλευράς συμβουλάτορα. Το πρόβλημα έγκειται κατά τη γνώμη μου σε μια παράμετρο που δεν αναλύθηκε επαρκώς: πως δηλαδή η σχέση Δάσκαλου-μαθητή, ότι όνομα κι αν παίρνει, παραμένει κατ’ ουσίαν μια σχέση εξουσίας.

    Δύσκολο να είσαι υπηρέτης δυο αφεντάδων. Ακόμη δυσκολότερο να είσαι συνάμα υπηρέτης κι αφεντικό…
     
  9. aethereal

    aethereal Guest

    επειδη η χρησιμοτητα ενος ειδημονα-μεντορα σχετιζεται αμεσα με τη δεκτικοτητα του μαθητη,ειναι αναγκαιο τα δυο ατομα να μοιραζονται κοινα ενδιαφεροντα,ιδεολογια και να ταιριαζουν και ως χαρακτηρες ωστε να γινει πιο "ευτοκη" η μεταξυ τους επικοινωνια με σκοπο τη μεταλαμπαδευση γνωσεων,τεχνικων και ενδεχομενως εθους και ηθους
    κατα την αποψη μου,η αποδοχη ενος μεντορα σε οποιοδηποτε τομεα(συμπεριλαμβανομενου και του βδσμ)δεν δειχνει καποια αξιολογικη κατωτεροτητα του μαθητη,εφοσον ο μαθητης τασσεται υπερ της διδαχης η οποια τον φερει σε μελλοντικο εν δυναμει αξιολογικου στατους(κι οχι απαραιτητα βδσμικου) ισοδυναμο του μεντορα
     
    Last edited by a moderator: 13 Ιανουαρίου 2015
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Σε προμοτάρει/σχετίζεσαι με κάποιον Μέντορα ;
     
  11. aethereal

    aethereal Guest

    προσωπικη εμπειρια με καποιον που θα μπορουσα να αποκαλεσω μεντορα ειχα στη σχεση μου με καθηγητη περισυ στο εαρινο εξαμηνο μεχρι φετος το φθινοπωρο
    απο μικρη,ισως επειδη με γοητευε να ινδαλματοποιω σχεδον ατομα του ερωτικου μου ενδιαφεροντος,με ελκυαν ανδρες οι οποιοι ειχαν καποια μεγαλυτερη γνωση σε καποιον τομεα για τον οποιο ενδιαφερομουν(πχ στη μουσικη αλλα δυστυχως στο πιανο ειχα γυναικες καθηγητριες..)
    δεν μπορω να πω περισσοτερα για τη σχεση μου μ εκεινον για ευνοητους λογους
    παρολα αυτα,και οσων μπορω να πω δημοσιως,μολονοτι η σχεση ελαβε τελος,ακομη τον νιωθω ως μεντορα οχι μονο λογω της ερωτικης μου απειριας δεδομενης και της διαφορας ηλικιας μεταξυ μας,αλλα περισσοτερο ως επιστημονα και ανθρωπο

    υ.γ θα ηθελα να μου εξηγησεις λιγο τον ορο "προμοταρω" ωστοσο
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δική μου έννοια προμοτάρω=πλά8ω.. όσον αφορά το να ινδαλματοποιείς κάποιον, τι να πω.. (Ο Βέγγος αποτελεί ένα παιδικό μου ίνδαλμα).-