Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 24 Οκτωβρίου 2010.

  1. aethereal

    aethereal Guest

    αρκετες φορες τα γουστα μας ειναι καπως...ιδιαιτερα..(οντας και θαμωνες σε εν λογω φορουμ..)
    μου εχει συμβει κι εμενα στο παρελθον οπου μολονοτι στρ8,και μετα απο σφοδρα ερωτικη απογοητευση
    το χειμωνα της δευτερας λυκειου ενιωσα ερωτευμενη με τη κολλητη μου για 4 μηνες περιπου,την οποια θαυμαζα κυριως για το μυαλο της αλλα και για το θαρρος της που εγω ως πιο συνεσταλμενη δεν ειχα τοσο "εμφυτο"(ως τοτε.....)
    δεν την ινδαλματοποιησα ακριβως,αλλα εκεινη τη χρονικη περιοδο ημουν σιγουρη πως μαζι μπορουσαμε με σιγουρια να μουτζωσουμε την ανδροκρατουμενη κοινωνια(και ιδιως καποιο συγκεκριμενο αγορι)οντας απολυτα αυταρκεις και ευδαιμονιζουσες..

    υ.γ ενδιαφερουσα η προσαρμογη/ερμηνεια σου στον ορο προμοταρω=πλαθω
     
     
    Last edited by a moderator: 14 Ιανουαρίου 2015
  2. "Αντίθετα, έχω σοβαρές επιφυλάξεις για την σκοπιμότητα πνευματικής, σεξουαλικής ή ψυχολογικής καθοδήγησης, επιφυλάξεις που δεν αίρονται ούτε απ’ την αναγνώριση ανιδιοτελών κινήτρων από πλευράς συμβουλάτορα. Το πρόβλημα έγκειται κατά τη γνώμη μου σε μια παράμετρο που δεν αναλύθηκε επαρκώς: πως δηλαδή η σχέση Δάσκαλου-μαθητή, ότι όνομα κι αν παίρνει, παραμένει κατ’ ουσίαν μια σχέση εξουσίας.

    Δύσκολο να είσαι υπηρέτης δυο αφεντάδων. Ακόμη δυσκολότερο να είσαι συνάμα υπηρέτης κι αφεντικό…"

    Πολύ σωστή διατύπωση από τον Vautrin
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    @Seirios_79 συμφωνώ. Μάλιστα συγκρατιόμουν να μη το πώ. Ο μέντορας δηλαδή το κάνει ανιδιοτελώς, δεν νομίζω. Επίσης μου έχει τύχει με Κ (αμφιβάλλω) να μου πεί σε θέλω για μόνιμο σκλάβο μου, αλλά να ξέρεις ότι μαζί μας θα ζει και ο μέντορας μου. Άρχισαν να κτυπούν τα καμπανάκια μου τότε ντίκι ντίκι γκλον!
     
  4. Δεν γνωρίζω για τις προσωπικές σου σχέσεις lucozade (και δεν με αφορούν κιόλας).
    Μιλάω γενικά.
    Δεν πιστεύω στα ανιδιοτελή κίνητρα των ανθρώπων, τουλάχιστον στην δυτική κοινωνία που ζούμε.
    Ακόμα κι όταν κάποιος δίνει κάτι το κάνει με κάποιο σκοπό (το εγώ κρύβεται πίσω από όλα ακόμα κι όταν κάποιοι πχ κάνουν ή υοθετούν παιδιά για παράδειγμα)
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    παράδειγμα ήταν, σαν το δικό σου αυτό που στεκόσουν στα μπαλκόνια κι έβλεπες..
     
  6. Μανάρι μου εγώ δεν έχω ενοχικά σύνδρομα και δεν έχω βίτσιο να μπλέκομαι σε σχέσεις τρίτων.

    ΥΓ.Το να γίνεται κάτι μπροστά σου και να παραμένεις παρατηρητής δεν είναι δείγμα ενοχής, μα πολλές φορές σοφίας.
     
  7. Αυτό το ΕΓΩ μας έχει φάει. Όσο για τους μέντορες και τους καθοδηγήτες λυπάμαι σ όσους και όσες τους έχουν στην ζωή τους. Άλλο να αλληλοσυμπληρωνει ο ένας τον άλλον κι άλλο έχω έναν δάσκαλο. Άσε που μερικές έχουν έναν τέτοιον όχι γιατί έχει μια Α προσωπικοτητα η ένα μυαλό αλλά επειδή εχει ένα ωραίο μπουντρούμι π.χ διακοσμημένο από όλα τα απαραίτητα σύνεργα της καυλας. Το έχουμε δει αυτό και γελάμε...
     
  8. Δεν αποτελούν πρόβλημα οι μέντορες που κάποιοι τους επικαλούνται. Αυτό αποτελεί δικαίωμα του καθενός.
    Πρόβλημα αποτελούν οι αυτόκλητοι μέντορες που προσπαθούν να παρεισφρήσουν κάπου χωρίς να τους ζητηθεί (και από αυτούς ο χώρος μας ήταν φίσκα - μια φορά κι ένα καιρό ελπίζω)
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    όταν μου μιλάς έτσι γλυκούλικα με κάνεις και σπαρταράω...

    διαφωνώ με το υ.γ. σου, δεν είναι του παρόντος όμως..

    καλά κάνεις και δεν έχεις ενοχικά σύνδρομα.. ούτε κι ενοχές, αλλά όπως είπα αυτό δεν είναι του παρόντος.
     
  10. Με κάνεις και κοκκινίζω LOL
     
  11. Noardos

    Noardos Regular Member

    Θα αρχίσω ανάποδα, με ένα δεδομένο, όσο και πετυχημένο να είναι ένα "σύστημα"-τακτική-μεθοδολογία η όποια αντιγραφή του δεν συνιστά καμία επιτυχία.
    Πολλά βιβλία για το πως να γίνεται πλούσιοι,να κάνετε καλύτερο σεξ-σχέσεις κι άλλα τόσα αμέτρητα σεμινάρια, τηλεπερσόνες, σύμβουλοι, σχεσιολόγοι, σεξολόγοι, οικονομολόγοι....

    Ίσως οι περισσότεροι να έβρισκαν κάπως εριστική την άποψη, πως όλα αυτά τα βιβλία-συμβουλές-οδηγοί τα έχουν γράψει αποτυχημένοι.
    Λόγου χάρη ένας επιτυχημένος trader-χρηματιστής που κερδίζει ασχολείται με αυτό, και δεν έχει κανένα λόγο να γράψει κάποιο βιβλίο συμβουλών, επιπρόσθετα γνωρίζει ο ίδιος πρώτους απ' όλους πως κανένα τέτοιο "σύστημα" δεν τον βοήθησε.

    Αυτό γιατί, ο καθένας μας έχει διαφορετικά όρια, αντοχές, ανοχές, υπομονή, οξυδέρκεια, τακτική, έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις και τα αισθητήρια όλων μας δεν έχουν τις ίδιες ευαισθησίες.
    Έτσι ο καθένας μας χρειάζεται να φτιάξει ή να προσαρμόσει ένα σύστημα ακριβώς στα δικά του μέτρα.
    Αν αυτό το σύστημα δεν είναι κομμένο και ραμμένο για τα μέτρα μας, ποτέ δεν θα λειτουργήσει, καθώς θα μας βγάζει εκτός των αντοχών μας και θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα.

    Βέβαια οι παλαιότεροι έλεγαν "με όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις", δεν θα 'λεγα πως έχουν άδικο...
    Είμαι υπέρ του όποιου "Μέντορινγκ" ή τέλος πάντων κάποιων ανθρώπων που οι απόψεις τους αφενός να ενέχουν ιδία εμπειρία, βαθύτερη γνώση, διαφορετική οπτική, οξύτητα σκέψεις αλλά και αρχών, αφετέρου να βρίσκει ο "μαθητευόμενος" τον τρόπο-χρόνο-μορφή που θα τις χρησιμοποιήσει και θα της κάνει κτήμα του.

    Μην γελιόμαστε, στην ζωή μας χρειάζεται κάθε μέρα να μαθαίνουμε όλο και περισσότερα.
    Ίσως το να βρεις-έχεις κάποιον Μέντορα είναι το πιο εύκολο κομμάτι της υπόθεσης, το πιο δύσκολο είναι το πως θα λειτουργήσεις εσύ, και πως θα εκμεταλλευτείς (με την καλή έννοια του όρου) τα προϊόντα του Μέντορινγκ.

    Έτσι μια τέτοια σχέση χρειάζεται και χρόνο για να δομηθεί αλλά και να βρεθεί ένας λειτουργικός τρόπος για να αποδώσει.
    Το "κάνω ό,τι μου είπαν" και είμαι σίγουρος πως όλα θα πάνε καλά, δεν είναι απαραίτητο πως λειτουργεί...
     
  12. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Eπειδη δεν γεννηθηκαμε ολοι bdsmers,και επειδη στο βδσμ πρωταρχικο ρολο παιζει η ασφαλεια, δεν θεωρω κακο,καποιος με κυριαρχικες τασεις οταν πρωτοξεκιναει να ρωτησει, να παρακολουθησει , να μαθει απο καποιον παλαιοτερο την τεχνικη και τους κανονες ασφαλειας οσων θελει να εφαρμοσει. Οσον αφορα το μεντορινγκ σε ατομα υποτακτικης φυσης, το θεωρω περιττο, αφου ο καθε Κ ,και θελει και ξερει να εκπαιδευσει τον/την Υ οπως ο ιδιος αρεσκεται.