Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος DocHeart, στις 23 Νοεμβρίου 2010.

?

Μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα;

  1. Ναι, αμέ.

    132 vote(s)
    68,8%
  2. Χλωμό.

    60 vote(s)
    31,3%
  1. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Διάβασα όλο το νήμα από την αρχή και δεν είδα πουθενά να αναφέρεται ο τρόπος που αντίλαμβάνεται ο καθένα σας τη φιλία.
    Για μένα φιλία είναι να γνωρίζω πως υπάρχει κάποιος (άντρας-γυναίκα δεν έχει σημασία) στον οποίο θα μπορώ να στηριχτώ.
    Κάποιοι είπαν πως ακόμα και κάνοντας σεξ με το φίλο σου, μια΄χαρά μπορεί να υπάρξει φιλία. Ναι μπορεί να συμβεί.
    Δεν παύει βέβαια να είναι ακροβασία σε λεπτό σχοινί αυτό, διότι όταν εμπλέκονται έντονα συναισθήματα είναι δύσκολο να κρατηθούν κάποιες ισορροπίες.
    Προσωπικά προτιμώ την μακρυά από μπλεγμένες καταστάσεις φιλία, και ευτυχώς το έχω καταφέρει.
    Απαντάω λοιπόν πως ΝΑΙ μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μία γυναίκα, μάλιστα διατηρώ μία τέτοια
    τα τελευταία 16 χρόνια, χωρίς ποτέ να έχουν εκδηλωθεί σημάδια ερωτισμού,και είμαι πολύ περίφανη που μου συμβαίνει.
    Είναι πάντα αυτός ο κάποιος που θα με ακούσει όπως κι αν είμαι,
    ο,τι κι αν έχω κάνει ή πει. Αυτός που θα κλάψει και θα γελάσει μαζί μου.
    Αυτός που θα είναι δίπλα μου no matter what! 
     
  2. kali crow

    kali crow Guest

    σαφως και γινεται...και δε καταλαβαινω γτ εχει περασει στον κοσμο το αντιθετο...
    τι να πω.
    η δικια μου μεχρι τωρα εμπειρια απεδειξε οτι γινεται.
     
  3. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Άκου 25 "ναι" και 6 "όχι"...

    Θα σας περιλάβω το βράδι, έννοια σας...
     
  4. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    εξαρταται πώς εξ αρχής έχω δεί την γυναίκα
    δηλ αν την είδα σαν φίλη η σαν κρεβάτι
    πάντως τους δίλους μου δεν τους π@@@@@
     
  5. Arina

    Arina Regular Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Aπό την ώρα που δεν υπάρχει ερωτική έλξη μεταξύ των δύο γίνεται και παραγίνεται..
     
  6. erosgr

    erosgr New Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Πόση πιθανότητα έχει να συμβει αυτό ??? Αυτό είναι το ερώτημα....

    Εγώ προσωπικά πιστεύω πως πολύ δύσκολα μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία , με τα όλα της...
    Πάντα θα υποβόσκει η σεξουουαλική επιθυμία και ένας κρυφός ερωτισμός...
    Είναι περισσότερο νομίζω , ζήτημα ισορροπιών και αυτοσυγκράτησης και επειδή απαιτεί την συναίνεση δύο μερών ταυτόχρονα σε ένα κοινό πλαίσιο,περιπλέκεται το θέμα...
    Αρκετοί μάλλον εθελοτυφλούν νομίζοντας πως βιώνουν πραγματική φιλία...άλλο τι μου γίνεσαι , κι άλλο τι μου κάνεις που λένε..
     
  7. Manipulator

    Manipulator Regular Member

    Μου αρέσει πως τα περισσότερα « ναι» τα έχουν πει γυναίκες… μήπως επειδή έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι?

    Και εξηγούμε…

    Κατ’εμε πραγματική φιλία ανάμεσα σε αρσενικό και θηλυκό δεν υφίσταται, πάντα υποβόσκει κάτι πιο ερωτικό, γενικά νομίζω πως σε όλες τις σχέσεις των ανθρώπων ανεξαρτήτων φύλλων υποβόσκει το ερωτικό, ακόμα και στο ίδιο φύλλο (όχι απαραίτητα ομοφυλοφιλία, ο κολλητός μου που έχει πάει Κεφαλονιά , μου λείπει πολύ και τον αγαπώ, δεν σημαίνει πως θα κάνουμε και 69, αλλά υπάρχει ένα είδος ερωτισμού) μην το πάμε μακριά, τα παιδάκια όταν φτάσουν στην ηλικία των 2 ετών, γοητεύονται και έχουν σαν ερωτικά πρότυπα τον γονιό του αντίθετου φύλλου (οιδιπόδειο) και μην μου πει κανείς πως δεν ισχύει έστω και για πολύ μικρό χρονικό διάστημα στην ζωή του…

    Δεν ξέρω εάν γίνομαι αντιληπτός!  

    Φιλία (και καλά) μπορεί να υπάρξει μόνο όταν το αρσενικό καταλάβει πως δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, κοινός έχει πάρει τα @@ του και αποφασίζει να απολαμβάνει την παρέα της και την προσωπικότητα της, αλλά κατά βάθος, πάντα υπάρχει και η ελπίδα… (κατακαημένο αρσενικό)

    Από την μεριά του θηλυκού όμως, το θηλυκό απολαμβάνει χαρά από οποιαδήποτε επικοινωνία που έχει με το αρσενικό, όπου τον περνά σχεδόν μονιμος από «αξονικό τομογράφο» και όσο είναι όλα καθαρά (δηλ. όπως το θέλει εκείνη), χαίρετε την προσωπικότητα του και την παρέα του, γιατί? Γιατί έτσι είναι η φύση του θηλυκού! (εδώ κολλάει το μαχαίρι και το καρπούζι)

    Αλλά μην το κουράζουμε κιόλας, η έλξη είναι μια φυσική αντίδραση που κάνει την ζωή πιο όμορφη και πιο δύσκολη ενίοτε!

    Πόσο βαρέτη θα ήταν η ζωή μας με την φιλία μόνο...
     
  8. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Η καύλα (να προσέχετε πάντα το πρώτο ουσιαστικό που προκύπτει μέσα σ’ ένα κείμενο) είναι κάτι διάχυτο. Πολύ πιο διάχυτο απ’ όσο οι άμυνές μας μάς επιτρέπουν να δεχτούμε. Όσο πιο πολύ ψυχανεμιζόμαστε την έκταση της καύλας μας, τόσο πιο ικανοποιητικά και χαλαρά μπορούμε να επικοινωνούμε με τους άλλους. Η καύλα που αρνείται τον εαυτό της οδηγεί σε πάσης φύσεως χαζοσυμπεριφορές και ιδίως χαζοαντιλήψεις, ακόμα και έξυπνους κατά τ’ άλλα ανθρώπους.

    Και πιο συγκεκριμένα: κατ’ ουσίαν ορεγόμαστε σεξουαλικά πολύ περισσότερους ανθρώπους απ’ όσους ομολογούμε (στον εαυτό μας) ότι ορεγόμαστε. Είναι λοιπόν φυσικό οι πρώτες άμυνες που πέφτουν να είναι εκείνες που αφορούν καταστάσεις πιο κοντά σ’ αυτό που θεωρούμε φυσιολογικότητά μας. Και για να το κάνω πολύ λιανά, αν είσαι ετεροφυλόφιλος υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να δεις κάποια στιγμή σεξουαλικά ένα πρόσωπο του άλλου φύλου με το οποίο συγχρωτίζεσαι και το οποίο «δεν είναι ο τύπος σου», «δεν είναι κατάλληλο για πατέρας ή μητέρα των παιδιών σου», «δεν το ‘χεις ερωτευτεί», κτλ κτλ. «Να σου την καρφώσει να του την καρφώσεις» όπως εύστοχα λέει ο DocHeart.

    Τι σημαίνουν τούτα λοιπόν; Ότι δεν μπορούμε να κάνουμε φίλους του αντίθετου φύλου επειδή κάποια στιγμή μπορεί να γαμηθούμε μαζί τους; Ε, και;

    Έλα όμως που αυτό το «ε, και;» προσκρούει στο φοβερό όπως αποδεικνύεται με πρώτη ευκαιρία, φράγμα της σεξουαλικότητας! Το σεξ, ή ακόμα και η υποψία του όπως είδαμε, δημιουργεί μια κατάσταση πανικού: πώς μπορώ να είμαι φίλος με κάποιον που βγάζουμε (ή ποθούμε διακαώς να βγάλουμε) τα μάτια μας; Λοιπόν, θα πρωτοτυπήσω: αντί να γράψω τα κατεβατά που σκέφτομαι, θα επαναλάβω την ερώτηση: Ε, ΚΑΙ; Κατά ποιον τρόπο το σεξ διαταράσσει τα βασικά γνωρίσματα μιας φιλικής σχέσης: την εκτίμηση, την αγάπη, την έγνοια, τον θαυμασμό, την αλληλοϋποστήριξη, την οικειότητα; Για ποιον λόγο τόσα μηνύματα αυτού του νήματος θεωρούν αξιωματικά ότι ο ερωτισμός και η φιλία είναι έννοιες αλληλοαποκλειόμενες;

    Τις άμυνές μου φυσικά και δεν τις έχω λύσει, άλλωστε δεν είναι όλες εκεί για να λύνονται, καθώς αρκετές από αυτές έχουν λειτουργικό ρόλο. Έτσι δεν με καυλώνουν οι γυναίκες. Όπως και να ‘χει, έχω επίγνωση ότι δεδομένων των συνθηκών θα μπορούσα να κάνω σεξ με γυναίκες και άντρες, πολύ περισσότερους απ’ όσους δεδηλωμένα εποφθαλμιώ (ή αδειοδοτούμαι να εποφθαλμιώ) στο κοινωνικό μου περιβάλλον. Αυτό δεν με εμποδίζει από το να συνάπτω φιλίες με ανθρώπους (ήγουν άντρες και γυναίκες) με τους οποίους θεωρώ ότι μπορώ δομήσω ουσιώδη φιλική σχέση. Άσχετα με το αν γαμηθήκαμε στο παρελθόν, αν θα γαμηθούμε στο μέλλον ή αν δεν θα γαμηθούμε ποτέ. Χρίζω δηλαδή φίλους μου όσους πληρούν τα κριτήρια της φιλίας, όχι όσους πληρούν ή αποκλείονται από τα κριτήρια της ευγαμισίας.

    Όλ’ αυτά βέβαια, με τον τρέχοντα κοινωνικό ορισμό της «φιλίας». Γιατί αν θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για έναν ευρύτερο και κατά κάποιον τρόπο πιο ψυχικά γενναιόδωρο ορισμό, τότε η φιλία θα έπρεπε ίσως να αποτελεί την θεμελιώδη πραγματωμένη ανθρώπινη σχέση. Τούτο σημαίνει ότι με μια τέτοια ουτοπική της θεώρηση, το να κάνεις σεξ με τους φίλους σου θα έπρεπε να θεωρείται μάλλον δεδομένο, ή έστω το πιθανότερο να συμβεί. Ακριβώς επειδή είναι φίλοι σου.

    Έχω αρκετούς άντρες φίλους, πράγμα που μάλλον δεν είναι τυχαίο καθώς τα ενδιαφέροντά μου καλύπτονται καλύτερα από τον αρσενικό τρόπο σκέψης. Ορισμένοι εξ αυτών είναι στενοί, τόσο στενοί που ενίοτε δεν θέλουμε να είμαστε απλώς κολλητοί, αλλά και ενσωματωμένοι. Το γεγονός αυτό όχι μόνο δεν έφερε ποτέ κανένα πρόβλημα, αλλά προσθέτει ομορφιά και ποίηση στη φιλική σχέση μας.
     
  9. katerina

    katerina Regular Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Ναι αμέ υπάρχει γιατί να μην υπάρχει?

    Δηλαδή :

    Α) Έχω φίλο που ποτέ δεν υπήρξε σεξ μεταξύ μας. Είμαστε πολύ δεμένοι, και στα ωραία και στα δύσκολα. Λέμε τα πάντα, ναι μου λέει και για την ΑΕΚ , συμμετέχω στην συζήτηση με τον δικό μου τρόπο ( εντοπίζω τους ομορφότερους παίχτες ).Όταν μου λέει για γυναίκες ρωτώντας με ακόμα και για περαστικές …μια χαρά του απαντώ!!! Σιγά την δυσκολία!

    Β) έχω φίλο που η σχέση ξεκίνησε αποκλειστικά με σεξ, και στην συνέχεια εξελίχθηκε άνευ σεξ… έκανε τον κύκλο του και πάει! Τον εκτιμώ, τον σέβομαι και εκείνος επίσης. Βρισκόμαστε συχνά και περνάμε μια χαρούλα.
     
  10. striggla

    striggla Regular Member

    Απάντηση: Re: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;


    συμφωνώ απόλυτα με τη zoyzoy!


    είχα φίλο κούκλο, που κυκλοφορούσε κι έπεφταν ξερές οι γυναίκες
    εμείς ήμασταν απλώς φίλοι, χωρίς να υπάρχει ερωτική έλξη μεταξύ μας
    και ξέρετε γιατί χάλασε η φιλία μας?
    γιατί πολύ απλά βρήκε ένα βρακί και χώθηκε μέσα και το βρακί ήταν πολύ σφιχτό και δεν τον αφηνε να βγει, γιατί ζηλευε και φοβόταν!  

    υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας
    ακόμη κι όταν έχουν πηδηχτεί κάποια στιγμή
    απλώς πρέπει να είναι πολύ όριμοι κι οι δύο για να συντηρηθεί αυτή η φιλία
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    @ camera obscura
    Δύο φίλους άρρενες έχω στη ζωή μου. Ε, δεν είναι και πολλοί. Είναι φιλίες που κρατάνε δεκαετίες οι άτιμες και μου θυμίζουν τα χρόνια που περνάνε. Είναι και οι δύο ευγάμητοι, αλλά δεν τους πόθησα μέχρι σήμερα. Τους πόθησαν άλλες. Αυτοί που είναι ευγάμητοι και τους ποθώ, τους κάνω εραστές μου. Δεν τους θέλω για φίλους μου να λέμε τα εσώψυχά μας. Τους θέλω για άλλους λόγους, που δεν κρύβω.
    Φυσικά μπορεί κάπου παρακάτω να γαμηθώ με αυτούς τους δύο φίλους που προανέφερα. Με τον ίδιο τρόπο που μπορεί κάπου παρακάτω να πάψουμε να μιλάμε. Δεν θα πονταρα και πολύ σε αυτές τις επιλογές. Αλλά ποιος ξέρει.
     
    Last edited: 27 Νοεμβρίου 2010
  12. SlaveRose

    SlaveRose Regular Member

    Απάντηση: Re: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    ΣΥΜΦΩΝΩ