Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος DocHeart, στις 23 Νοεμβρίου 2010.

?

Μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα;

  1. Ναι, αμέ.

    132 vote(s)
    68,8%
  2. Χλωμό.

    60 vote(s)
    31,3%
  1. kati

    kati Regular Member

    Απάντηση: Re: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Συμφωνώ και για την ακρίβεια με πρόλαβες κάπως γιατί σκόπευα να γράψω παρόμοια αλλά βαρέθηκα (έχω χάσει κατοχύρωση απείρων πατεντών έτσι  ).

    Οι έννοιες δεν είναι αλληλοαποκλειόμενες. Οι περισσότεροι από εμάς πιστεύω έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι σε μια κατάσταση όπου ο ένας από τους δυό έχει ερωτική επιθυμία, ο άλλος όχι και παρά ταύτα κατάφεραν να διατηρήσουν μια φιλία.

    Πολλοί τείνουν να εγκλωβίζονται στην εφηβική ιδέα οτι η φιλία καταστρέφεται από τη σεξουαλική έλξη. Στην πραγματικότητα αυτό νοιώθω οτι τελικά συμβαίνει είναι οτι στην περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο, το μέλος το οποίο δεν έλκεται σεξουαλικά είναι αυτό που αδυνατεί να χειριστεί την επιθυμία του άλλου με αποτέλεσμα να απομακρύνεται λόγω κάποιου απροσδιόριστου φόβου.

    Προσωπικά, με τα χρόνια, η ιδέα οτι γίνομαι σεξουαλικά ποθητή σε ανθρώπους (φίλους) στους οποίους δε μπορώ η/και δε θέλω να ανταποδώσω έπαψε να είναι τόσο τρομακτική, απωθητική και να μου δημιουργεί ενοχές και αποφάσισα να συνυπάρχω ειρηνικά μαζί της  

    Ε και;
     
  2. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Οχι.
    Καποια στιγμη,αργα η γρηγορα,στην αρχη η μετα απο 30 χρονια,ακομα και στην πιο αρμονικη,ανεφελη κι αγαπησιαρικη σχεση,θα ξυπνησει ο ποθος.
    Κι υστερα,τιποτε δεν θα ειναι πια το ιδιο.Αφ ενος μεν γιατι η επθυμια,θα μεινει ανεξιτηλα χαραγμενη σε μια γωνια του μυαλου,βρισκοντας,ακουσια ισως,ποικιλες αφορμες για να δηλωσει παρουσα.
    Αφ ετερου γιατι θα αρχισει να επηρρεαζει τη σκεψη,κι η σκεψη τα συναισθηματα,ισως ακομα και τη συμπεριφορα.
    Ακομα κι αν ολο αυτο ειναι ελεγξιμο,με οποιονδηποτε τροπο,θα ειναι παντα εκει,ακομα και κρυμμενο καλα στα βαθη του νου.
    Ετσι η φιλια,εξ ορισμου παυει να υφισταται,γιατι χανει το θεμελιωδες,κατα την αποψη μου,γνωρισμα της,που ειναι η απολυτη αμοιβαιοτητα των συναισθηματων.
    Γινεται,κατι αλλο,οχι καλυτερο η χειροτερο κατ αναγκη.Απλα αλλιωτικο.
    Ενα απλουστευμενο παραδειγμα;Αναλογιστειτε την ευκολια του περασματος απο μια φιλικη σε μια ερωτικη σχεση.Η σχεση εμπλουτιζεται,βαθαινει.Η αντιστροφη διαδρομη,το να παραμεινουν δυο πρωην εραστες φιλοι ειναι πολυ δυσκολο,σπανιο,εξαρτωμενο απο το επιπεδο των ανθρωπων,απο τις αιτιες του χωρισμου,ακομα και απο τον τροπο που ηρθε το τελος.
    Η dora καπου παραπανω προτεινει μια απλη,οσο και δυσκολη λυση,μια και προυποθετει ατομα συνειδητοποιημενα κατα εναν εντελως ιδιαιτερο τροπο,οσον αφορα τη σεξουαλικη επαφη.Ασε που ενδεχομενως θα τεθουν και εμποδια αισθητικης ανυπερβλητα.
     
  3. mairaincollar

    mairaincollar Regular Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    θα συμφωνήσω απόλυτα....
    ενα φιλικο πηδημα δεν το βρισκω κακο...
    αλλωστε οι φιλοι δεν ειναι για να τα μοιραζοντε ολα? 
     
  4. shithappens

    shithappens New Member

    Εμπειρικα και μονο μπορω να πω ναι.
    Μπορει να υπαρξει,απλα ως αντρας θεωρω σαν δεδομενο πως καποια στιγμη αναγκαστικα θα δεις την γυναικα σεξουαλικα,εστω και σαν σκεψη.
    Μιλαω για φιλια σκετο,οχι φιλια με μπενεφιτς.
     
  5. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Εδώ και δέκα μέρες προσπαθώ να το γράψω αυτό. Υποπτεύομαι οτι θα μου έπαιρνε άλλες 40. Μέχρι τότε ίσως να μας είχε χτυπήσει μετεωρίτης. Ευτυχώς που κάποια χέρια το δακτυλογράφησαν εγκαίρως.
     
  6. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    εγώ που τον έχω μικρό μιά χαρά φίλες κάνω : )
     
  7. Aytarxikozeygari

    Aytarxikozeygari New Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Ναι εαν δεν υπάρχει ερωτική έλξη μεταξύ τους
     
  8. akasha

    akasha Regular Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Φυσικά και μπορούν να είναι. Και πολύ καλοί φίλοι μάλιστα.. 
     
  9. scarface

    scarface New Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    χλωμο,παντα θα υπαρξει κατι λιγο ερωτικο απο την μερια του αντρα η της γυναικας.εστω κι ας μην το παραδεχτει κανεις τους.
     
  10. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Για ποιο λόγο θεωρούμε δεδομένο ότι το ερωτικό // σεξουαλικό στοιχείο απορρίπτει αυτόματα την Φιλία μεταξύ δύο ανθρώπων?
     
  11. giannisfeet

    giannisfeet New Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Μπορει κατα τη γνωμη μου να υπαρξει φιλια.@ φιλοι αντιθετου φιλου μπορει να κανουν και σεξ, χωρις να διαλυσουν τα φιλικα μεταξυ τους αισθηματα.Εξαλλου, για να ειναι φιλοι, σημαινει οτι ο ενας βρισκει τον αλλο τουλαχιστον ενδαφερων ή και ελκυστικο.
     
  12. aethereal

    aethereal Guest

    η φιλία ανάμεσα σ εναν άνδρα και μια γυναίκα εξελίσσεται σε ερωτικό δεσμό
    (ή και όχι)
    το σίγουρο είναι πως οι άνθρωποι δεν άγονται και φέρονται απο τις σεξουαλικές τους ορμές
    (και μονο)