Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

M/s... ο μεγάλος κακός λύκος...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 27 Μαρτίου 2009.

  1. Elysium

    Elysium Contributor


    Το ότι αυτό μπορεί να αποτελεί την επιθυμία κάποιου σαφώς και αποτελεί «αναφαίρετο δικαίωμα» (ή καλύτερα ανάγκη).
    Δεν είμαι όμως τόσο σίγουρος για το αν είναι και αναγκαία συνθήκη για τη σύναψη M/s σχέσης.

    Και για να γίνω πιο σαφής, προσωπικά δεν έχω δει κανένα να εναντιώνεται στις M/s σχέσεις, αλλά σε ορισμένες πρακτικές οι οποίες παρουσιάζονται σαν απαραίτητες για τη σύναψη M/s.
    Δύο παραδείγματα ανέφερα πιο πάνω.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κι αν αυτό που επιθυμώ, είναι η πλήρης ισοπέδωση - που είμαι βέβαιη πως ερμηνεύω και εννοώ διαφορετικά από ότι εσύ- και το κάνω ακριβώς επειδή έχω ελεύθερη βούληση, αυτό με ποιους τρόπους επηρεάζει εσένα και την ηθική σου?
     
  3. vautrin

    vautrin Contributor


    Διαφωνώντας με σεβασμό…
    Εμένα πάλι γιατί μ’ ενοχλεί η υποψία πως το M/s ως εξουσιαστική σχέση ιδιοκτησίας είναι συμβατό τόσο με τον χριστιανισμό όσο και με κάθε άλλο εξουσιαστικό σύστημα; Ποιο καθεστώς δεν θα προτιμούσε δούλους αντί πολιτών; Ποια εξουσία θ’ αντιστεκόταν στον πειρασμό να ενθαρρύνει την εθελοδουλεία ξεκινώντας απ’ την ιδιωτική ζωή ως πρόβα τζενεράλε μιας ευρύτερης υποταγής στα κελεύσματα της κυρίαρχης τάξης;
    Αλλά για να μην περιορίζομαι σε στείρα γρίνια θα ήθελα να προσθέσω πως η εξέλιξη που κατά την ταπεινή μου γνώμη θα κλόνιζε τα θεμέλια του συστήματος θα ήταν μια κοινοβιακή ελευθεριακή πολυγαμία προϋπόθεση της οποίας αποτελεί η κατάργηση κάθε ατομικής ιδιοκτησίας, άρα και κάθε M/s σχέσης.
     
    Last edited by a moderator: 28 Μαρτίου 2009
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αναγκαία συνθήκη είναι αυτό που ο καθένας επιλέγει για τον εαυτό του.
    Αν εγώ επιθυμώ να μην έχω δικαίωμα για τίποτα πέρα από όσα Εκείνος που παραχωρεί και το ίδιο επιθυμεί κι Εκείνος, τότε αυτό συμβαίνει.
    Οι Μs σχέσεις είναι απόλυτες όμως εξ ορισμού,
    αλλά κανείς δεν υποχρεώνει κανένα να μπει σε ανάλογη σχέση έτσι δεν είναι? Μπορεί να μπει σε Ds σχέση κι εκεί μάλιστα έχει και πολλές διαβαθμίσεις, ή μπορεί να μπει σε μια σχέση που να είναι ακόμα πιο περιορισμένα και στεγανά τα όρια μέσα στα οποία ρέει η ανταλλαγή ελέγχου.

    Προσωπικά όχι απλά έχω δει να εναντιώνονται στις Ms σχέσεις, αλλά έχω δεχτεί και πολλές προσβολές για την επιλογή μου.

    Αυτό είναι που δεν κατανοώ, και όχι το είδος της συζήτησης που πάντα είχαμε μεταξύ μας εσύ κι εγώ π.χ.
    Μου λες δεν καταλαβαίνω, σου λέω πως το βιώνω και ποτέ δεν μου είπες είσαι ηλίθια ή βλάκας ή αδύναμη ή οτιδήποτε άλλο, επειδή έτσι το βιώνεις. Μπορείς να δεχτείς τις επιλογές μου ακόμα κι αν δεν τις κατανοείς ή δεν μπορείς να τις "φορέσεις" ο ίδιος.
    Αλλά εσύ πραγματικά ενδιαφερεσαι να συζητήσεις και δεν αντιδράς για χάρη της αντίδρασης και αυτό εκτιμώ σε σένα.  
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ε ,οχι.
    Αυτη η απολυτοτητα με βγαζει εξω απ'τα ρουχα μου.
    Καθε σχεση διαπροσωπικη ειναι και μοναδικη.Η εννοια και το περιεχομενο μιας Μs σχεσης ,οπως και οποιασδηποτε σχεσης,δεν οριζεται απολυτως και δεν οριζεται εξωθεν (απο που; απο ποιον; ).


    "Ας μη ξεχνάμε εξάλλου πως παρ’ όλο που έχουμε ονομάσει κάποια πράγματα για να μπορούμε να συνεννοηθούμε και να γνωριστούμε όλοι εμείς του bdsm χώρου, υπάρχουν τόσα είδη και τόσες παραλλαγές , όσοι και οι άνθρωποι που ασχολούνται με αυτό.- η υπογραμμιση δικη μου-

    Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με κατι αλλο... 
     
  6. llazouli

    llazouli Contributor

    Συμφωνώ απολύτως.
    Είναι ηλίου φαεινότερον ότι το Μ/s ως εξουσιαστική σχέση ιδιοκτησίας, ενδεδυμένο με το χρυσοποίκιλτο μανδύα του lifestyle, αναπαράγει όλες εκείνες τις παραδοσιακές αξίες που μας έχουν καθίσει στο σβέρκο αιώνες τώρα. Άσε που στο μυαλό ''πειραγμένων'' ατόμων ο απόλυτος έλεγχος, παίρνει απίστευτες διαστάσεις μεγαλομανίας, υστερίας, απωθημένων, να ξεσπάσουν εκεί ό,τι βαραίνει τη μίζερη και θλιβερή ζωή τους. Έχουνε γίνει τόσοι αγώνες για να μπορέσει η γυναίκα να ξεφύγει από τον άνδρα-δυνάστη και τώρα μιλάμε για δικαιώματα στη σκλαβιά...[...] Απορώ, με τις ωραιοποιήσεις ως ''μπουνιά στο στομάχι'', σιγά μην κινδυνεύει το σύστημα όταν εγώ βάζω τα vinyl και τις τρώω με βρεγμένη σανίδα, υπακούοντας στα κελεύσματα του αγέρωχου αρσενικού. Το μόνο που καταφέρνω είναι το σύστημα να γελάει κάτω απ' τα μουστάκια του.
    Για ποιον μεγάλο κακό λύκο μιλάτε; Μαύρος λύκος και λιγνός του πατέρα του καϋμός μοιάζει...

    Τότε μάλιστα.
    Ας συλλογιστεί ο καθένας τι σημαίνει ''κατέχω'' και ποιες [...] καταστάσεις πηγάζουν από την αίσθηση της κατοχής και ιδιοκτησίας.
     
    Last edited by a moderator: 27 Μαρτίου 2009
  7. Neeva

    Neeva Regular Member

    Το γεγονός πως είναι μια επιλεγμένη και όχι επιβεβλημένη "εξουσιαστική σχέση" δεν αλλάζει άρδην τα πράγματα; Πώς το συνδέετε δηλαδή με τον Χριστιανισμό και τα επιβεβλημένα κοινωνικά ήθη;
    Δεν έχω εμπειρία, αλλά μου φαίνεται πως ξεχνάτε την συναίνεση διαρκώς...
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Aμ δεν είναι (συμβατό με τον χριστιανισμό και τα εξουσιαστικά συστήματα). Αυτό ακριβώς προσπαθώ να εξηγήσω. Δεν ανταλλάσω μια ενάρετη συμπεριφορά, ενάρετη κατά το δοκούν του Θεού, του Συντάγματος του κράτους, των σεβάσμιων γερόντων, της άρχουσας τάξης ή της βδελυγμιαίας πλειοψηφίας των ανοργασμικών, με τον παράδεισο της αποδοχής. Δεν ανήκω στο σύστημα, δεν κάνω την δουλειά που μου έχει ανατεθεί, την παραγωγή προϊόντων διεξόδου της λιμπίντο. Παράγω άχρηστα προϊόντα, namely τα υγρά του κόλπου μου, την απόλαυσή μου, τις μυρωδιές μου, πράγματα που δεν έχουν καμία απολύτως χρήση σε ένα περιβάλλον ανταλλαγής. Είμαι παντελώς άχρηστη σε ένα τέτοιο σύστημα, κυρίως ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ και επειδή παράγω άχρηστα προς την κοινωνία προϊόντα. Δεν συμβάλλω στην ανταλλαγή, στο exchange system, διότι όχι μόνο δεν παράγω έργο πέραν της εκπλήρωσης της καύλας μου, όχι μόνο το δίνω δωρεάν, αλλά βρίσκω και άλλους / άλλες που δέχονται να το κάνουν δωρεάν, αφαιρώντας από το pool της ενέργειας που είναι ικανή προς διέξοδο παραγωγής. Μας/με επιστρέφω στην αρχική, πρωταρχική, ζωώδη τάση απόλαυσης, αυτή που δεν βρίσκει υποκατάστατα, και παραμένει εκτός κρατικού / θρησκευτικού / πολιτικού / φιλοσοφικού σχεδίου.

    Η εξουσία δεν μπορεί να υπεισέλθει σε ένα τέτοιο είδος θέασης της ύπαρξης, διότι αυτού του είδους η ύπαρξη δεν χρειάζεται την εξουσία. Το άτομο χρειάζεται την δική του εμμονή και προσήλωση στην καύλα του και ένα ακόμη παρόμοιο άτομο, για να αποκοπούν και τα δύο από το κρατικό / θρησκευτικό / πολιτικό / φιλοσοφικό σύστημα για πάντα.

    Γεια σας και αέρα στα πανιά σας. 
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Γιατί σε βγάζει έξω απ΄τα ρούχα σου?
    Και αλήθεια που είδες πως μια σχέση ορίζεται εξωθεν?

    Απλα οι Ms σχέσεις με τον ένα ή άλλο τρόπο είναι πιο απόλυτες από άλλου είδους σχέσεις. Τους τρόπους τους επιλέγουν εκείνοι που τις ζουν, δεν τους τις επιβάλλει κανένας άλλος.
    Στην τελευταία φράση, διαβάζω, κάποιοι γουστάρουν να είναι bottom, φετιχιστές, kinky, υποτακτικοί σε διάφορα επίπεδα υποταγής ή σκλάβοι κ.ο.κ. Κάποιοι επιλέγουν στις σχέσεις τους τα τάδε και κάποιοι κάποια άλλα.
    Κάποιες σχέσεις είναι καθόλου, κάποιες είναι μέτρια και κάποιες είναι απόλυτες όσον αφορά την ροή της εξουσίας.
    Αυτά όλα δεν είναι διαφορετικά? Δεν κτίζονται ακριβώς πάνω στις διαφορετικότητες?

    Διαφορετικότητα όμως δεν σημαίνει ισωπέδωση των βασικών αρχών που διέπουν κάποιο είδος σχέσης.
    Και όσοι αποζητούν Ms γνωρίζουν πως αποζητούν κάτι πιο απόλυτο από εκείνο που θα έβρισκαν σε μια πιο casual σχέση.
    Το Ms αφορά σχέσεις μεταξύ Αφέντη/δούλου, Ιδιοκτήτη και ιδιοκτησίας, όσοι εμπλέκονται σ αυτές αυτό αποζητούν με τους δικούς τους ξεχωριστούς τρόπους ο καθένας.

    Εσένα ξαναρωτώ γιατί και τι ακριβώς σε βγάζει έξω απ΄ τα ρούχα σου?
     
  10. vautrin

    vautrin Contributor

    Στο υπό συζήτηση θέμα η συναίνεση παύει να είναι η λύση – πανάκεια και γίνεται το πρόβλημα. Πως δηλαδή; Η εξουσία φοβάται τους στανικά σκλαβωμένους. Δεν έχουν να χάσουν παρά μόνο τις αλυσίδες τους άρα είναι εν δυνάμει επαναστάτες. Αντίθετα, ένας εθελοντής δούλος είναι το όνειρο κάθε εξουσιαστή.


    Μια διευκρίνιση είναι νομίζω αναγκαία. Το M/s δεν αφορά αποκλειστικά την υποδούλωση της γυναίκας στον άντρα. Διόλου παράξενο δεν είναι ν’ αντιστραφούν οι ρόλοι όπως συχνάκις συμβαίνει. Πολλά μπορούμε να του προσάψουμε λοιπόν αλλά όχι σεξισμό. Αφορά την υποδούλωση ανθρώπου από άνθρωπο.
     
    Last edited by a moderator: 28 Μαρτίου 2009
  11. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: M/s... ο μεγάλος κακός λύκος...

    σ' έναν όμορφο αγγελικά πλασμένο κόσμο θα περίμενα να έχω την ελευθερία να απολαμβάνω ό,τι με ηδονίζει χωρίς να αποδοκιμάζομαι γι' αυτό... όμως ο κόσμος μας δεν είναι όμορφος, ούτε αγγελικά πλασμένος... οπότε αρκούμαι να απολαμβάνω τις ηδονές μου γράφοντας εκεί που δεν πιάνει μελάνι όποιον το μέμφεται
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πόσο λάθος κάνεις...Ο άντρας / δυνάστης είναι αυτός που στο BDSM ψάχνει τα ψίχουλα συναίνεσης, αυτής της συναίνεσης που ακριβώς ψελλίζει μέσα στο αυτί του, "καριόλη, αυτό μου αρέσει, το Χριστό σου, αν και δεν ξέρω τι στα γαμίδια θα μου κάνεις μετά"...
     
    Last edited by a moderator: 28 Μαρτίου 2009