Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

M/s... ο μεγάλος κακός λύκος...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 27 Μαρτίου 2009.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: M/s... ο μεγάλος κακός λύκος...

    [QUOTE='lara[E-p]
    Οι Μs σχέσεις είναι απόλυτες όμως εξ ορισμού,
    [/QUOTE]

    εγώ τώρα που θα πω ότι συμφωνώ και με τους δύο?

    Δηλαδή ρε παιδιά γιατί να μην έχετε δίκιο και οι δύο?

    Δύο εντελώς αντίθετες απόψεις που όμως και οι δύο είναι σωστές στη ζωή η μια του ενός και η άλλη στη ζωή του άλλου!!!

    Και αυτό ισχύει αφού καθένας ζει την ζωή του βάση αυτής!Και ζει έτσι γιατί γι αυτόν έτσι είναι!!! Και γι αυτόν αυτή είναι η αλήθεια του και αλήθεια λέει-και έχει δίκιο.

    Και γιατί η αλήθεια να είναι μία και καθολική???

    Απλά το κακό ερώτημα είναι : γιατί κανείς για να ζει την αλήθεια του πρέπει ταυτόχρονα να ακυρώνει την αλήθεια του άλλου???
    Και μεταξύ μας άν....αν λέω αν πάψουμε να το κάνουμε αυτό(που είναι και δώρον άδωρων-χαμένος κόπος) έχουμε όλοι μας κάτι να διδαχτούμε απ τον τρόπο των άλλων!!!
     
    Last edited: 28 Μαρτίου 2009
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Το Χριστουγεννιάτικο δώρο μου ήταν να βρω κάποιον που να με κρεμάσει δεμένη και να με μαστιγώσει για μια ώρα. Νορμάλ πράγματα. Βρήκα φυσικά. Χαίρομαι που είσαι κι εσύ τόσο ανοιχτόμυαλη. Επίσης όταν έβαζε τον σκλάβο να με σοδομίζει ήταν πολύ ενδιαφέρον. Την πρώτη φορά ξέρασα, γιατί αισθάνθηκα σαν να με γαμάει ο γιος μου. Συνήλθα γρήγορα πάντως, ξεκαβάλησα και το καλάμι της Μίστρες και τώρα αυτοκυριαρχούμαι λίγο καλύτερα. Θα έλεγα ότι όλα παίζουν κάποιον πιο ουσιαστικό ρόλο από το να είναι απλά έντονες και ακραίες φάσεις. Δεν κάνουμε σέσσιον εδώ πέρα, αν και τα έκανα κι αυτά στην αρχή της καριέρας μου. 

    Και όμως, θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι πρόκειται για μία πορεία προς την μετάλλαξη από κάμπια σε πεταλούδα, ή από το συνήθες ζωντόβολο σε ένα συγκροτημένο και αυτοκυριαρχούμενο άτομο. Ένα μικρούλι Κ. Έτσι το βλέπω, έτσι το νιώθω και είμαι ευγνώμων γι αυτό. Όχι μόνο το απολαμβάνω, παρά τα ζόρια που περνάω καμιά φορά, αλλά έχω την αίσθηση ότι αλλάζω προς το καλύτερο. Η φίλη μου η Άννα λέει ότι θα άλλαζα έτσι κι αλλιώς, με την πάροδο του χρόνου. Αν είναι έτσι, γιατί δεν αλλάζουν τα υπόλοιπα ζωντόβολα; Γιατί δεν αλλάζει η ίδια και συνεχίζει τις ίδιες νευρωτικές και αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές; Γιατί εγώ περνάω υπέροχα και οι άλλες μίζερα; Εννοώ οι φίλες μου που βολοδέρνουν εκτός της φάσης.

    Δεν βλέπω πουθενά καμία υποταγή στην όλη φάση, κανέναν παραδοσιακό ρόλο, καμία μεγαλοπρέπεια. Βλέπω έναν άντρα που δεν φοβάται να είναι άντρας και που κυρίως δεν φοβάται να βγάλει την θαμμένη γυναίκα από μέσα μου. Γιατί κακά τα ψέματα, μας έχουν θάψει ζωντανές. Τους βόλευε έτσι, κατάλαβες; Σε χώρες της Αφρικής, απλά τους κάνουν κλειτοριδεκτομή. Εμάς εδώ επεμβαίνουν στο μυαλό μας, κατευθείαν στην πηγή της απόλαυσης. Οι βδσμ σχέσεις με κάποιον Κυρίαρχο που ξέρει τι του γίνεται δεν έχουν σκοπό να ισοπεδώσουν ή να καθυποτάξουν. Ένας Κυρίαρχος που γουστάρει να έχει γυναίκα δίπλα του, την θέλει άνευ κλειτοριδεκτομής. Και η όλη πορεία, εκεί οδηγεί. Στο ξεμπλοκάρισμα.

    Ήδη συμμορφώνομαι στις επιταγές του Αφέντη μου, ως τρόπο ζωής. Βλέπεις, συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Ήμουν τυφλή και είδα. Ήμουν νεκρή και έζησα. Απαρνήθηκα τα πάντα για να τον ακολουθήσω. Δεν κιότεψα. Και τώρα...απολαμβάνω.

    Το βδσμ δεν είναι καταναγκασμός. Τα ζόρια προέρχονται από την στενοκεφαλιά μας, από τον εγωισμό μας, από τις κακές μας συνήθειες που μας παγιδεύουν συχνά, από νευρώσεις που μας ταλανίζουν, από υστερικές συμπεριφορές και άλλα πολλά. Ο Κυρίαρχος λειτουργεί λίγο ως επίμονος Κηπουρός. Αν είναι Κυρίαρχος και όχι απλά κάποιος που απολαμβάνει τον πόνο μικρών ζώων και ψυχικά ασθενών. Πιστεύω ότι ο Κυρίαρχος είναι κάποιος που αγαπάει πολύ τις γυναίκες. Και δεν αντέχει να τις βλέπει να αργοπεθαίνουν παγιδευμένες μέσα στο ίδιο τους το σώμα. Δεν μπορεί να τις βοηθήσει όλες, εξ ού και η επιλογή. Είμαι πραγματικά ευγνώμων που κι εμένα με διάλεξαν, δεν ξέρω τι έκανα για να το αξίζω όλο αυτό, αλλά κάτι καλό πρέπει να έκανα, η άμυαλη Σταχτοπούτα. 

    Αυτά τα ολίγα, αν και ξέρω ότι δύσκολα μπορεί κάποιος να εξηγήσει αυτά τα πράγματα και να γίνει κατανοητός. Ξέρω ότι απ' έξω, και με τους ανθρώπους που κυκλοφορούν στον χώρο, φαίνεται μια επιδερμική φτήνια και αηδία. Όμως, δεν είναι έτσι. Με ξέρεις. Δεν θα έκανα ποτέ κάτι φτηνό και επιδερμικό και αηδιαστικό. Trust me.
     
  3. llazouli

    llazouli Contributor

    Xαίρομαι να βλέπω ανθρώπους ευχαριστημένους που απολαμβάνουν αυτό που ζουν χωρίς οργή, γκρίνια και μιζέρια  
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Νάσαι καλά. Πέστα, πέστα, κακώς έχω τη φήμη του στραβόξυλου. 
     
  5. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Το να εντασει καποιος τον εαυτο του στο Bdsm δεν σημαινει σε καμμία περιπτωση οτι θα ασπαστει ολοκληρο το τριπτυχο Bondage-Dominance-Sadism-Masochism.
    Η κριτικη για καποιο η καποια απο αυτα ειναι απολυτα θεμιτη.

    Το M/s κατα τη γνωμη μου ειναι μια προσεγγιση της απολυτης εξουσιστικής σχέσης. Ενα παιχνιδισμα της ελευθεριακης γυναικας του δυτικου κοσμου που παιζει εκ του ασφαλους με την σκλαβιά με γνώμονα την απολαυση της (σωματικη, ψυχική, συνασθηματική).Η εξουσια στο δυτικο M/s σταματα στην αμοιαβαια απολαυση και στη ανακουφιση νευρώσεων , τραυματων της παιδικης ηλικιας κλπ.
    Οσο πληρουνται αυτα που αναφερω στην πιο πανω προταση υφιφσταται M/s. Αν κατι εκλειψει , οι φαντεζι δικαιολογίες ειναι απειρες.
    Βλεπεις στο δυτικο κοσμο ο νομος προστατευει απο κακοτοπιες.

    Το απολυτο που αναφερθηκα πιο πριν θεωρω οτι υπαρχει. Το εχω εντοπισει σε δυο χώρες . Με εξεχουσα τη δευτερη.
    Ιραν και Αφγανισταν . Παρακαλουνται οι αναζητοντες το απολυτο οπως προσελθουν στις χωρες αυτες προς αναζητηση συζυγου.
    Ομως να λαβουν υποψη οτι εκει δεν υπαρχει bdsm κοινοτητα.
    Και οχι τυχαια.
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αν συγκρίναμε φαντασιώσεις θα είχε λογική να υπάρχει θεωρητική αντιπαράθεση.
    Εδώ όμως γίνεται προσπάθεια από όσους φαντασιώνονται/φαντάζονται/υποθέτουν με εκείνους που το βιώνουν/ζουν. Μπορείς νομίζω να αντιληφθείς το παράλογο.

    Είναι σαν να φαντασιώνομαι πως έχω πέος και πως το χρησιμοποιώ και να προσπαθώ να αποδείξω σε όλους τους άντρες πως γνωρίζω καλύτερα απ αυτούς περί πέους.

    Ανάμεσα σε όσους ζουν το Ms υπάρχουν κοινοί ορισμοί.
    Απόλυτο σημαίνει έχει συγκεκριμένους κανόνες. Τι κανόνες? Τους ορίζουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι.

    Απόλυτο σημαίνει η εξουσία ρέει ξεκάθαρα από τον Μ στον s και όχι ανάποδα. Πως, με ποιους τρόπους και πότε πάλι ορίζουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι.

    Απόλυτο σημαίνει πως το Ms δεν έχει την ελαστικότητα που έχει μια Ds ή T/b σχέση.


    Τι μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει στα πιο πάνω ειλικρινά δεν μπορώ να δω.
    Και γιατί να το κάνει επίσης δεν μπορώ να κατανοήσω, εκτός κι αν αντιδρά για χάρη αντίδρασης, αν όπως τα αντιδραστικά παιδιά στο πείραμα που αναφέρει η Συρά, "αντί να επιλέγουν το σχήμα που έπεται λογικά, επιλέγουν το σχήμα που δεν σχετίζεται κατά κανένα τρόπο με τα άλλα".

    Η αντιδραστικότητα μεμονωμένων ατόμων όσον αφορά απλούς ορισμούς, η προσπάθεια δημιουργίας πέπλου καπνού από τους μη εμπειρικούς γνώστες του συγκεκριμένου χώρου αναφορικά με τους ορισμούς δεν έχει βαρύτητα, για τον απλό λόγο πως δεν έχουν παρά θεωρητικά άποψη για κάτι που μόνο ως παρατηρητές μπορούν να αντιληφθούν. Και όλοι ξέρουμε πως παρατηρούμε αυτό που θέλουμε - αρκετό να δεις τις διαφορετικές ερμηνείες που δίνουν στα ίδια συμβάντα κάποιοι μάρτυρες.

    Αυτοί που χρόνια, δεκαετίες ζουν/βιώνουν στην καθημερινότητα στην πραγματική τους ζωή, ανάλογες σχέσεις έχουν το δικαίωμα να δημιουργήσουν, ως κοινότητες, τους βασικούς ορισμούς.
    Αν δεν ξέρουν και δεν μπορούν αυτοί που έχουν την εμπειρία και όλοι μα όλοι έχουν καταλήξει σε ορισμούς τόσο γενικευμένους που δεν φωτογραφίζουν συγκεκριμένα, αλλά απλά διαχωρίζουν για χάρη ακριβώς της δυνατότητας επικοινωνίας βασικά και απλά χαρακτηριστικά του επιπέδου:

    Που δεν είδα να αμφισβητεί κανείς.

    Πόσο, πως, με ποιους τρόπους αφορά τον καθένα ξεχωριστά,
    αλλά οι βασικές κατηγορίες είναι εκεί.
    Τι στο καλό πια είναι τόσο δύσκολο και τόσο κακό στα πιο πάνω που να πρέπει κάποιοι να κτυπιούνται να ουρλιάζουν και να αντιδρούν σε τέτοιου είδους ορισμούς δεν καταλάβαινα μέχρι που διάβασα το ποστ της Συρά.

    Κι ενώ σίγουρα και ο τάδε και η τάδε και η άλλη έχουν αναφαίρετο δικαίωμα να λένε απόψεις για το Ms είναι εκτός Ms και πάντα θα μιλάνε σαν περαστικοί που κοιτάνε απ΄ έξω, κοιτάνε μέσα και λένε δεν υπάρχετε, δεν ζείτε, είστε μαλάκες εμείς που ιδέα δεν έχουμε για τι μιλάμε εμείς που ποτέ δεν είχαμε σχέση Ms θα ορίσουμε και θα καθορίσουμε τι και πως πρέπει να είναι. Κι αν δεν υποκλίνεστε στις αποψεις σας είναι επειδή είστε κολλημένοι, μονόχνωτοι και κομπλεξικοί.

    Σε μένα αυτό ακούγεται τόσο παράλογο όσο και το να πάω στον κρεοπώλη και να περιμένω να μου διδάξει τις αρχές αισθητικής και αρμονίας που οφείλω σαν αρχιτέκτονας να χρησιμοποιώ.

    Όσοι αντιδρούν είτε με τους βασικούς ορισμούς, είτε όπως αναφέρω πιο πάνω αυτό κατ εμένα οφείλεται ακριβώς στο ότι ανήκουν στους :

    Κι επαναλαμβάνω δεν κατατάσσω στην πιο πάνω κατηγορία όποιον διαφωνεί ή συζητά αλλά αυτούς που επανειλημμένα λοιδορούν.

    Προσωπικά δεν μπαίνω καν στο νήμα που αφορά τους φετιχιστές.
    Γιατί?
    Δεν είναι κάτι που άμεσα με αφορά.
    Δεν με ενδιαφέρει τέτοιο είδος σχέσης αλλά δεν προσπαθώ να επιβάλω στους φετιχιστές την δική μου άποψη αναφορικά με την ιδιαιτερότητα τους και πως επιλέγουν να ζουν τη ζωή τους, πόσο μάλλον να νιώσω την ανάγκη που νιώθουν όσοι ακυρώνουν ΑΚΟΜΑ και την ΥΠΑΡΞΗ αυτού που εγώ ζω, για να ακυρώσω με τη σειρά μου τις επιλογές των άλλων και να τους προσβάλλω, να τους ειρωνεύομαι, να τους ονομάζω ψυχικά ανισόρροπους, να περιγελώ και να μειώνω αυτά που επιθυμούν…

    Φαίνεται ποιοι είναι, δεν λείπουν από κανένα νήμα που τολμά να ασχολείται με Ms.

    Και αυτό με βασανίζει.
    Που δεν μπορώ να ανεβάσω ένα νήμα για όσα ζω και σκέφτομαι αν δεν μαζέψω τόσο τόλμη ώστε να αντέξω τις επιθέσεις των αντιδραστικών που περιγράφει η Συρά.

    Και καταλήγουμε στο :

    Να μην μπορούν σε ένα bdsm BDSM που να πάρει και να σηκώσει φόρουμ να εκφραστούν οι Ms που σίγουρα είναι λίγοι, σίγουρα είναι πολύ πιο λίγοι από όλες τις υπόλοιπες μονάδες, αλλά αξίζουν νομίζω και έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να εκφράζονται χωρίς να δέχονται λιθοβολισμούς από όλους τους "αναμάρτητους".

    Υ.Γ. Lady_Dementia, δεν αναφέρομαι ούτε στις απορίες ή το ότι πιθανόν να δυσανασχετεί κάποιος ή ακόμα και να ενοχλείται από κάποια πράγματα που διαβάζει και να αντιδρά και να λέει αντίθετη άποψη και να συζητά.
    Πολλά είναι τα άτομα εδώ μέσα που σέβομαι και εκτιμώ ενώ διαφωνώ είτε με κάποιες είτε και με πολλές τους απόψεις.

    Σ’ αυτό που έχεις δίκιο είναι το παράπονο μου. Αυτό εκφράζω.
    Πριν μερικές μέρες σκέφτηκα να αποχωρήσω, να κάνω ότι έκαναν ένας ένας πολλοί από όσους ήταν εδώ όταν στηνόταν το φόρουμ, που συνέβαλαν με τις γνώσεις, τις απόψεις τους στην ανάπτυξη του, που συνέβαλαν στην ίδια την ανάπτυξη του bdsm σ αυτή τη χώρα που έκαναν αυτή την τελευταία προσπάθεια παρά τις αποτυχημένες προσπάθειες του παρελθόντος - γιατί όλοι όσοι ανήκουν στην κατηγορία που αναφέρει η Συρά διαβρώνουν κάθε χώρο με αποτέλεσμα στο τέλος να ρθούν κάποιοι και να πουν - γιατί να ασχολούμαι καν, γιατί να τρώω στην μάπα τα κόμπλεξ ανωτερότητας και κατωτερότητας του ενός και του άλλου, γιατί να επαναλαμβάνω τα απλά, τα βασικά 1000000 φορές και πάντα μα πάντα χωρίς κατάληξη, χωρίς να υπάρχει κάποια πορεία προς τα πάνω, παραμένοντας πάντα στα ίδια και όλο και χειρότερα επίπεδα.
    Παλιά όταν έμπαινε κάποιος καινούριος, νέος, έδειχνε σεβασμό ή το λιγότερο ευγένεια προς όσους είχαν μεγαλύτερη εμπειρία και γνώσεις, τώρα μπαίνουν κοριτσάκια που με το συμπάθιο τρώνε μερικούς *&&^%# και κανά δεσιματάκι και την βλέπουν ειδήμονες του bdsm με αναφαρετο δικαίωμα να βρίζουν και να προσβάλλουν, αγοράκια που βάρεσαν πέρα από τον αυνανισμό που βάραγαν μέχρι πρόσφατα και κανά κοριτσάκι-ειδήμονα και αυτοχρίζονται Masters και βρίζουν και τεντώνουν στα δικά τους μέτρα τα πάντα προσπαθώντας να πείσουν πως για χάρη της δημοκρατίας πρέπει να ακυρώσουμε ότι ίσχυε δεκαετίες και να αποδεχτούμε όλοι τους δικούς τους ορισμούς και να βγάλουμε και το σκασμό.
    Μπαίνουν οι αντιδραστικοί που περιγράφει η Συρά και διαλύουν στο πέρασμα τους ότι ακουμπήσουν.
    Και δείχνεις ανωτερότητα και προσπαθείς να μιλήσεις ήρεμα και να εξηγήσεις και να κατανοήσεις, αλλά κάποια πράγματα είναι απλά ακατανόητα, κάποια άτομα είναι ανίκανα να συζητήσουν, γιατί δεν μπαίνουν για να συζητήσουν αλλά να λοιδορήσουν, να προσβάλουν και να προβάλουν την δική τους «μοναδικότητα» μέσα στην αλαζονεία που τους δέρνει.

    Κάθε φορά λέω όλα είναι μάταια, αλλά κάθε φορά παίρνω στους τόσους μήνες ένα μήνυμα, με πλησιάζει ένα άτομο που ξεχωρίζει απ΄ τον συρφετό και λέω χαλάλι ο χρόνος, ο κόπος, οι προσβολές, οι επιθέσεις..
    Μέχρι πότε θα αντέχω να το λέω ένας Θεός ξέρει.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor


    Προσωπικά δε σέβομαι κανένα μόνο και μόνο επειδή έχει εμπειρία και γνώσεις στο bdsm.
    Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό.
    Όποιος μάλιστα θέλει να παραστήσει τον ειδήμονα του χώρου για μένα δικαίως δέχεται αμφισβήτηση από παλιούς και νέους (το να θέλει κάποιος να πείσει για την παλαιότητα και την εμπειρία του, μου φαίνεται ιδιαίτερα ύποπτο. Κάποιο σκοπό θα έχει).

    Ορισμούς στην καύλα του άλλου δεν επιτρέπεται να βάζει κανείς επειδή εγγράφηκε στο forum νωρίτερα ή επειδή πριν χρόνια έκανε chat στο irc.

    Καλύτερα αντιδραστικός παρά πειθήνιος των ορισμών και των ιδεών του κάθε «παλαιού bdsmer».
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Νομίζω πως θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε την κρίση μας για όσα άτομα συναντούμε στη ζωή μας αλλά και για όσα άτομα συνδιαλλέγονται μαζί μας σε έναν διαδικτυακό χώρο της επιλογής μας, όπου έχουμε εισέλθει για να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με θέματα που μας ενδιαφέρουν, και να μπορούμε να βασίσουμε την κρίση μας στην λογική και σωστή εκτίμηση των δεδομένων.

    Προσωπικά, ότι έμαθα το χρωστάω σε ανθρώπους που γνώριζαν τι έκαναν και τι έλεγαν. Φυσικά εγώ το έκρινα αυτό, και δεν έλαβα υπόψιν την ηλικία τους, ούτε την φήμη τους, ούτε το παρελθόν τους. Άκουσα πολύ προσεκτικά αυτά που μου έλεγαν και ζύγισα ακόμη πιο προσεκτικά τις πράξεις τους. Ξέρουν αυτοί ποιοι είναι, όπως και αυτές (γιατί υπήρξαν και γυναίκες από τις οποίες έμαθα πολλά, και δεν αναφέρομαι μόνο σε γυναίκες υποτακτικές ή σκλάβες). Δεν θα αναφέρω τα ονόματά τους γιατί θα τους φέρω ίσως σε δύσκολη θέση και δεν θα το ήθελα αυτό. Φυσικά έχουν τον σεβασμό μου και την εκτίμησή μου και την αγάπη μου, γιατί ουσιαστικά κανένας από αυτούς (οι περισσότεροι παλαιότεροι) δεν θέλησε να επωφεληθεί με κάποιον τρόπο, ενώ θα μπορούσε, όταν μπήκα σκουντουφλώντας εδώ μέσα, προθυμότατη αλλά, δυστυχώς, ευάλωτη, λόγω άγνοιας.

    Βέβαια πρέπει να παραδεχτώ ότι από "τσουτσέκια" δεν έμαθα ποτέ τίποτα. Δεν ξέρανε ούτε που είναι τα μπούτια τους. Με μερικά άτομα που είχαν προσεγγίσει τον χώρο λόγω απωθημένων ή από απλό φτηνιάρικο οπορτουνισμό, κάναμε κάτι γελοιωδίες μαζί και αυτό ήταν όλο. Κάποιοι άλλοι είχαν δυνατότητες (και καλή καρδιά) μα όχι γνώσεις. Τσαλαβουτήσαμε για λίγο μαζί, πλάκα είχε, και αυτό ήταν όλο. Τους εύχομαι να μαθητεύσουν κοντά σε άξια και δοτικά άτομα και να συνεχίσουν την πορεία τους και τις εξερευνήσεις τους μέσα στον χώρο της απόλαυσης, της επιθυμίας και του ερωτισμού. Με κάποιους άλλους πορευτήκαμε μαζί, μαθαίναμε ο ένας από τον άλλον και μαθαίναμε ταυτόχρονα από όσους ξέρανε περισσότερα από εμάς. Αντιδράσεις υπήρχαν, διότι όλοι γινόμαστε λίγο πεισματάρηδες και ξεροκέφαλοι καμιά φορά, ιδίως όταν πιστεύουμε ότι τα ξέρουμε όλα, ή ότι η κρίση μας είναι πάντα αλάνθαστη. Δεν είναι.

    Η άποψή μου είναι ότι το BDSM είναι λίγο όπως εκείνες οι παλιές τέχνες (διάβαζα σήμερα για έναν παππούλη που φτιάχνει σεντούκια), τέχνες που δεν διδάσκονται στα σχολεία, δεν υπάρχουν μάνιουαλ γι αυτές, και είναι μάλλον σπάνιο να είναι κάποιος αυτοδίδακτος. Διορθώστε με παρακαλώ οι παλαιότεροι αν κάνω λάθος. Θεωρώ ότι λειτουργεί πολύ καλά στον χώρο το apprenticeship, η μαθητεία. Ειδάλλως κάποιος μπορεί να βολοδέρνει εδώ για μέσα για χρόνια και να παραμείνει το ίδιο κουτεντές όπως όταν πρωτομπήκε. Θα ξύσει την επιφάνεια μόνο και θα χαίρεται κιόλας και θα θεωρεί εαυτόν έμπειρον. Θα έχει και άγνοια της άγνοιάς του. Μία φρικώδης μοίρα, δεν νομίζετε; Ή μήπως όχι;

    Τούτων λεχθέντων, δεν καμώνομαι ότι έμαθα τα πάντα, θεωρώ ότι έχω κάνει μια καλούτσικη αρχή αλλά αναγνωρίζω ότι η γνώση της ανθρώπινης φύσης δεν έχει τέλος - πόσο μάλλον η γνώση του ίδιου μας του εαυτού.

    Αν πίστευα ότι η συμμετοχή στο φόρουμ είναι χάσιμο χρόνου, δεν θα συμμετείχα. Το προσεγγίζω με θετικότητα, όχι με καχυποψία, και αναγνωρίζω ότι εδώ μέσα υπάρχουν άτομα που ξέρουν πολύ καλά τι λένε. Όπως και άλλα που δεν ξέρουν. Αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να το κρίνει ο καθένας μόνος του. Το πιο σημαντικό πράγμα ίσως είναι ότι ακόμα και ανάμεσα στα άτομα που γνωρίζουν οι απόψεις πολλές φορές διίστανται. Αλλά και αυτό είναι κάτι που πρέπει ο καθένας να ξεδιαλύνει για τον εαυτό του και να κάνει τις επιλογές του, ίσως σύμφωνα με την ιδοσυγκρασία του, ίσως βάσει των συγκυριών, ίσως βάσει των συγκεκριμένων ατόμων με τα οποία συγχρωτίζεται. Η διάσταση στις απόψεις δεν σημαίνει ότι απορρίπτει συνολικά αυτούς με τους οποίους διαφωνεί, ούτε ότι χάνει την εκτίμησή του γι αυτούς, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Αν π.χ. διαφωνώ με την Syrah στο θέμα της παροχής υπηρεσιών, αυτό δεν σημαίνει ότι την θεωρώ ανίδεη, διόλου. Ούτε αν διαφωνήσω με την sapfw φερ' ειπείν για το σκλαβοκεντρικό μοντέλο (χεχε) σημαίνει ότι θεωρώ πως δεν ξέρει για τι πράγμα μιλάει. Προς Θεού.

    Είναι μάλλον καλό να διαφωνούμε και να συζητούμε και να σκεφτόμαστε. Αν όλοι μας συμφωνούσαμε σε όλα, δεν θα υπήρχε δημιουργική σκέψη. Πάντως, δεν θα ήθελα καθόλου να παγιδευτώ μέσα σε μία ανώφελη αντιδραστικότητα. Αυτό θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να σταματήσω να χρησιμοποιώ την κρίση μου και να απορρίπτω συλλήβδην ότι προέρχεται από αυτούς που θεωρώ ότι έχουν εμπειρία και γνώσεις. Δεν έχω κανέναν λόγο να το κάνω αυτό. Θα ήθελα μάλλον, αν μπορούσαν να αδιαφορήσουν για την συχνή εριστικότητα των αδαών, να μοιράζονται πιο συχνά τις γνώσεις τους μαζί μας. Ποντάρω λοιπόν στην απέραντη υπομονή Τους. Και τους ευχαριστώ. (Δεν θα ξαναδείτε ποτέ μεγαλύτερη ταπεινοφροσύνη από μένα, το ξεκαθαρίζω μια και καλή, έτσι; ). 
     
    Last edited: 30 Μαρτίου 2009
  9. blindfold

    blindfold Contributor

    +1...
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: M/s... ο μεγάλος κακός λύκος...



    Όταν γράφει κάποιος τις εμπειρίες του το πώς βιώνει κάτι ,
    όταν περιγράφει το τρόπο ζωής του ,
    επειδή είναι διαφορετικό /η από αυτά που άλλα μέλη ζουν ,
    φαντάζονται πως θέλουν να ζήσουν κλπ ,
    δεν σημαίνει πως αυτό που γράφει είναι η τον κάνει ειδήμονα του χώρου και βάση αυτού συζητάει .
    Τον κάνει όμως ειδήμονα για την δική του ζωή .
    Αμφισβήτηση με αυτό το σκεπτικό που έγραψα πιο πάνω δεν θα έπρεπε να δέχεται κανένας ,
    Κριτής κάποιος μπορεί να είναι μόνο του εαυτού του και κανενός άλλου .
    Η παλαιότητα , η όποια εμπειρία εφόσον δεν τα χρησιμοποιεί για να πείσει για οτιδήποτε ,
    είναι θεμιτά .

    Δέχομαι το γεγονός πως ίσως μέλη για λόγους εντυπωσιασμού , για λόγους ‘’πονηρούς’’
    και δεν ξέρω γιατί άλλο ( αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά μια
    και εν ουσία δεν το γνωρίζω , εκτός αν εσύ που το αναφέρεις γνωρίζεις
    όχι από φήμες αλλά από ιδία γνώση )
    λειτουργούν κατά καιρούς έτσι , αλλά πόσο εύκολο και πόσο σίγουροι είμαστε γι αυτό
    και ‘’ οφείλουμε ’’ να γίνουμε αντιδραστικοί για να μην είμαστε μαλακες ?

    Θέλω να πω ,
    πως δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις το ένα από το άλλο
    Και επίσης δεν θα έπρεπε να είναι εύκολο αυτό που κατά κόρον γίνεται/κανουμε
    να αντιδράμε να κατακρίνουμε να ειρωνευόμαστε και να χλευάζουμε

    Την καλημερα μου Λια !
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Επι της ουσιας συμφωνω απολυτα   με τα παραπανω.
    Ομως δεν ειναι απολυτος ορισμος αυτος,ειναι ενα γενικο πλαισιο εντος του οποιου κανονιζονται τα υπολοιπα.

    Απολυτη ομως ειναι η αποψη που λεει "ο σκλαβος απαξ και συμφωνησει να ειναι σκλαβος λεει παντα και σε ολα ναι".
    Αποψη ευρυτατα διαδεδομενη ,εως κυριαρχη στο φορουμ,εκπορευομενη ισως απο την αναγνωση υπο συγκεκριμενη οπτικη γωνια του γλωσσαριου που παρεθεσες και με την οποια εγω πχ διαφωνω ,πιστευοντας παραλληλα οτι η διαφωνια μου μπορει να στηριχθει σε μια διαφορετικη αναγνωση του μπουσουλα...
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    @underherfeet
    Να στο πω πως το αντιλαμβανομαι εγω.
    O σκλάβος άπαξ συναινέσει να είναι σκλάβος, οφείλει να υποτασσεται και να υπακούει, επειδή Ο ΙΔΙΟΣ αυτο επιθυμει.
    Αν καποια στιγμη παψει να το επιθυμει, οι πορτες ειναι ανοιχτες και τα σκυλια δεμενα.
    Αυτό δεν σημαίνει πως δεν αντιδρά, πως δεν μπορεί να πει την άποψη του, πως δεν μπορει να ανατρέψει κιόλας μια διαταγή. Η διαφορά με την τσαμπουκαλεμένη βανίλλα γκόμενα είναι πως η σκλάβα θα το κάνει με διαφορετικό τρόπο.
    Αν δε κρίνει πως αυτός στον οποίο επέλεξε να συναινέσει ως σκλάβα που ανήκει, δεν εκπροσωπεί αυτά που η ίδια επιθυμεί, είναι ελεύθερη να ζητήσει release αν δεν βρεθεί κάποια άλλη λύση.

    Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι σε τι διαφωνείς.
    Δεν την έβαλε σε τέτοια σχέση κανείς με το ζόρι. Για να συναινέσει ή και να ζητήσει να γίνει σκλάβα κάποιου σημαίνει πως αυτό θέλει ή τουλάχιστο νομίζει πως θέλει.
    Αν στην πορεία το νομίζει της δεν ισχύει πια, αν στην πορεία ανακαλύπτει πως της πέφτει βαρύ το να ανήκει, το συζητά κι αν ο Άλλος δεν είναι διατεθιμένος να έχει μη Ms σχέση, τότε ανοίγει την πόρτα και βγαίνει.

    @Elysium αν θέλω να μάθω κηπουρική, θα διαβάσω και θα ακούσω τι λένε όσοι έχουν ασχοληθεί με την κηπουρική και έχουν εμπειρίες. Βέβαια διαβάζω και κρίνω και βλέπω τι ταιριάζει σε μένα, τι κήπο θέλω να μεγαλώσω, τι λουλούδια και όταν αρχίσω να μεγαλώνω τον δικό μου κήπο και μαζέψω την δική μου εμπειρία, μπορεί να συνδιάσω όπως εγώ θεωρώ σωστό τις πληροφορίες που έχω μαζέψει και βάση της εμπειρίας μου να δω τι και πως δουλεύει καλύτερα.
    Δεν σέβομαι κανένα που δεν έχει κερδίσει το σεβασμό μου, αλλά δεν αμφισβητώ για χάρη της αμφισβήτησης όταν η ίδια δεν έχω κάτι να αντιπροτείνω.
    Ίσως γιατί δεν έχω την ανάγκη να αποδείξω στον εαυτό μου πως κανένας δεν ξέρει περισσότερα ή είναι εξυπνότερος από μένα. Εχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο ποια είμαι και ποιες είναι οι ικανότητες μου για να αντιδρώ για χάρη αντίδρασης και μόνο. Άγονο και μη δημιουργικό.