Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master και κοινωνικό status.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος S/M Healing, στις 19 Ιουλίου 2017.

  1. skia

    skia Contributor

    Βρε παιδιά, πραγματικά απορώ ώρες ώρες. Πιανόμαστε με λέξεις. Δεν είναι πυρηνική φυσική. Όταν υπάρχει μια οικονομική επιφάνεια τα πάντα είναι πολύ πιο εύκολα, όπως και να έχει. Είναι πραγματικότητα ότι όταν κάποιος έχει πρόβλημα επιβίωσης, το νου του είναι στο πώς θα επιβιώσει κι όχι πώς θα κάνει τα χούγια του. Προσωπικά, πιο έντιμο μου κάνει όταν ο κάποιος μιλά ξεκάθαρα για αυτά που θέλει κι αυτά που αναζητά. Το ότι δεν συμφωνεί κάποιος με την οπτική κάποιου άλλου, δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει κι όλας για κάποιους.
     
  2. skia

    skia Contributor

    Aν κάποια έχει επιλέξει έναν Κ όπου δεν μπορεί να ανταπεξέλθει δεν ακολουθεί την παρέα σε μια τέτοια περίπτωση. Ή η παρέα, πάει κάπου πιο οικονομικά.
     
  3. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Η ειλικρίνεια δεν συνεπάγεται πάντα εντιμότητα. Τον δολοφόνο που θα ομολογήσει τα εγκλήματά του κι αυτόν φυλακή θα τον κλείσουν.
    Και όχι, με λεφτά δεν είναι όλα πιο εύκολα, μόνο ότι αφορά σε οικονομικό επίπεδο.
     
  4. Illicit

    Illicit Regular Member

    Γι αυτο και καλο ειναι να μην υπαρχουν τετοια θεματα.Καποια στιγμη θα υπαρξει προβλημα μεσα στη σχεση και οι ρολοι θα αντιστραφουν.
     
  5. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Αυτό που συζητάμε είναι οτι ανάμεσα σε 2 συμβατούς Κ, ή αντίστοιχα υ, θα διάλεγε κανείς στην αρχή αυτόν που θα φαινόταν ότι θα του δημιουργούσε τα λιγότερα προβλήματα.
     
  6. skia

    skia Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα. Μιλώ για τις περιπτώσεις ατόμων που βάζουν το οικονομικό στο τραπέζι. Όταν κάποιος σου λέει, ότι ''εγώ θέλω να έχει πέντε δρχ στην άκρη για να μαστε καλά, για τους χ, ψ λόγους'' δεν είναι πιο έντιμο από κάποιον που προσπαθεί να βολευτεί στα κρυφά;
    Σαφώς παίζουν πολλά περισσότερα ρόλο για την ομαλή σχέση σε ένα ζευγάρι. Δεν το βλέπουν όμως όλοι έτσι.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

  8. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δεν είχα ποτέ στην ζωή μου τέτοιο σκεπτικό οπότε δεν μπορώ να κατανοήσω το παραπάνω παρά μόνο ως την γνώμη κάποιου άλλου, ποτέ δεν έθετα τις σχέσεις μου σε επίπεδο "μετρημένα κουκιά".
     
  9. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Το παράδειγμα που παραθέσατε είναι valid αλλά δεν αντιστοιχεί σε αυτή την περίπτωση. Φυσικά και στο παράδειγμά σας είναι πιο έντιμη η ειλικρίνεια. Δεν ήταν εκεί η αρχική μου ένταση.

    Όταν κάποιος λέει ότι έγω κοιτάζω το οικονομικό και δεν μπορείς να ακολουθήσεις τον τρόπο ζωής μου είναι ειλικρίνεια ναι αλλά δεν θα το έλεγα κι εντιμότητα.
     
  10. skia

    skia Contributor

    Ούτε εγώ την είχα, υπάρχουν όμως άτομα γύρω μας που την έχουν και δεν βολεύονται με τίποτα λιγότερο.
     
  11. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Εσύ ή το οποιοδήποτε υ μπορεί όχι...αλλά ρώτα και τα αρσενικά Κ πως θα ένιωθαν σε αντίστοιχες καταστάσεις... Μιλάω παντα για σχέσεις οι οποίες καλούνται να ανταπεξέρχονται σε μία κοινή καθημερινότητα και κοινή κοινωνική ζωή.
    Δηλαδή μου λες ότι εσύ θα είχες την επιλογή ανάμεσα σε 2 συμβατούς Κ και θα διάλεγες τον άνεργο για να πορευτείς?
    Τονίζω ότι μιλάμε για την αρχική επιλογή, όχι για την μετέπειτα στήριξη συντρόφου σε περίπτωση προβλήματος.
     
  12. rea..

    rea.. Contributor

    Δεν μιλάμε για συνοδό, δεν μιλάμε για boyfriend, μιλάμε για Κυρίαρχο..
    Αν το δούμε από αυτήν την διάσταση το θέμα, η ερώτηση σας είναι άστοχη.