Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master και κοινωνικό status.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος S/M Healing, στις 19 Ιουλίου 2017.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Τα χει πει ο Δάντης... 
     
  2. kaissa

    kaissa Regular Member

    Ας μην επανερχόμαστε στο παράδειγμα, γιατί πραγματικά είναι ουτοπικό και ξαναλέω, εξακολουθώ να είμαι ευγενική με τον χαρακτηρισμό μου! Πόσο πιθανό και ρεαλιστικό είναι το παράδειγμά σας; Η απάντηση: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Προσεγγίζετε (μέσω αυτού του παραδείγματος πάντα) πλήρως μαθηματικοποιημένα τις ανθρώπινες σχέσεις, το συναίσθημα και την αλληλεπίδραση. Ας το κρατήσουμε ως άτυχη στιγμή και το λέω με καλή πρόθεση αυτό.

    Είπα πως έκατσα σε τραπέζα μεγαλοτέτοιων, δεν είπα ποτέ ότι αυτά τα τραπέζια ήταν ακριβά ή ότι έπρεπε να βάλω βαθιά το χέρι στη τσέπη για να αποτελέσω συνδαιτημόνα. Κατ' εμέ είναι σφάλμα να συνδέετε αυτά τα δύο. Γιατί πολλοί άνθρωποι με οικονομική επιφάνεια, ζουν ταπεινά, χωρίς ανάγκη για ακριβά τραπέζια, αυτοκίνητα, διακοπές κ.λπ. Κι όταν έχουν αντίστοιχες επιλογές, κινούνται ησύχως. Γιατί γνωρίζουν ότι τα χρήματα δεν αποτελούν παρά μέσο και όχι αξιολογητικό κριτήριο.

    Όσο για το δώρο, τώρα το θέτετε ακόμα καλύτερα. Η σκέψη, ήτοι η πρόθεση! Γιατί μπορεί ο άλλος και αξία να έχει και αξιόλογος να είναι και να έχει κοπιάσει και να έχει μοχθήσει, αλλά οικονομικά να βιοπορίζεται απλώς ικανοποιητικά, χωρίς αυτό να τον χαρακτηρίζει ως προσωπικότητα ή ως χαρακτήρα. Δεν πάνε μπροστά πλέον οι άξιοι άνθρωποι πάντα και δεν έχουν οικονομική άνεση οι εργατικοί και οι αφοσιωμένοι (επίσης πάντα, γιατί εξαιρέσεις ευτυχώς εξακολουθούν να υπάρχουν).

    Σε κάποια τραπέζια που κατ΄ ανάγκην δεν κοστίζουν ακριβά, γίνονται τέτοιες κουβέντες που κάποτε η μόνη συμβολή ενός με status τύπου (έτσι όπως φαίνεται να προκύπτει ο ορισμός από τη συζήτηση) είναι να κεράσει το τραπέζι και να πει "ευχαριστώ" για τα όσα άκουσε και έμαθε! Άλλη μία ασυμμετρία όμορφη κι εδώ!

    Ο Σολωμός πλήρωνε στα καφενεία της λαϊκές λέξεις που δήλωναν κόπο, μόχθο, συναίσθημα και μύριζαν ζωή και ψωμί, γιατί μόρφωση, παιδεία, καλλιέργεια και λεφτά μπορούσε να έχει, αλλά συναισθηματική νοημοσύνη με την ξύλινη γλώσσα (και ζωή) των σαλονιών, όχι.
     
    Last edited: 11 Απριλίου 2018
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    Ο Άλφα ορίζεται ως κυριαρχική προσωπικότητα και όχι ως Κυρίαρχος στις ερωτικοσυναισθηματικές σχέσεις του. Ένας Αλφα μπιρεί να είναι τόσο Τοπ όσο και μπότομ.


    Επιμένω : detox! ας συγκεντρωθούμε στους όμορφους. Ανθρώπους. Πιο πολύ δεν εξηγώ  
     
  4. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Άρα
    Έχω λεφτά και ανήκω σε καλή κοινωνική ταξη και είμαι και alpha male και πάω και στα Βαρούλκα και Σαββατοκύριακα πετάγομαι και για καφεδάκι στη Νίκαια (όχι αυτήν που συνορευει με τον Κορυδαλλό ναι?) και ειμαι και Κ και είμαι γαμάτος
    Αλλά
    Ξυπνάω για οποιονδηποτε λόγο το άλλο πρωί απένταρος, μου έχουν κατασχέσει τα πάντα, οι δήθεν φίλοι μου γυρίζουν την πλατη γιατί φοβούνται μήπως τους ζητήσω βοήθεια, άρα στηρίζομαι αποκλειστικά στις ικανότητές μου για να ορθοποδήσω, όμως έλα που υπάρχει κρίση πλέον και όλοι σε προσλαμβάνουν με ψίχουλα όσα κωλοχαρτα κι αν έχεις και περνά ένα αρκετά μεγάλο διαστημα μέχρι να σταθώ πάλι στα πόδια μου..oh whait, έπαψα να είμαι Κ σωστά?

    Όλα καταλήγουν εδώ:
    Και αυτό για κορνίζα:
     
  5. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Άκουσα ότι ήταν ώρα για pop corn. Είχα και καιρό να τα αγγίξω. Ομολογώ ότι η συζήτηση αυτή δεν απογοητεύει. Ως προς την ανάγκη για pop corn.

    Το ζήτημα είναι skill-based και μόνο. Τα υπόλοιπα παίζουν ρόλο, το αντιλαμβάνομαι, το δέχομαι, διότι έτσι λειτουργεί ο κόσμος. Το «έτσι λειτουργεί ο κόσμος» βέβαια δεν είναι επιχείρημα που να ακυρώνει το skill-based της υπόθεσης ή να αφήνει περιθώρια για θεωρίες ότι τα ίδια skills εξασφαλίζονται με ένα συγκεκριμένο τρόπο σε όλες τις συνθήκες. Γιατί, αν είναι έτσι, εκεί έξω γίνονται και φόνοι, άρα οι φόνοι είναι λογικό να συμβαίνουν, άρα «κουτσουμπιλά» και πυροσβέστες στη Ζάμπια (πιο ενδιαφέρον και σοβαρό ζήτημα από όσο ακούγεται).

    Το πραγματικό θαύμα πάντως θα ήταν να μπορεί να γίνει όλη η παραπάνω συζήτηση με όλους να αντιλαμβάνονται πως στόχος δεν είναι το poll αλλά μια κάποια ανάλυση που να μη σκαλώνει στο κέφι το καθενός. Δεν λέω, είναι σαφές ότι κάποιοι μπορούν. But...internet.

    Θα δήλωνα ένοχος για πατρονάρισμα, αλλά με κέρδισε ο σαρκασμός και τον προτιμώ ως κατηγορία. Σε ένα άθλημα ξεχώρισα κι εγώ.
     
    Last edited: 11 Απριλίου 2018
  6. tithon

    tithon Contributor

    τι εννοείτε να διαλέξουμε;
     
  7. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Ποιά τα κοινωνικά και ποιά τα οικονομικά στάτους που υπάρχουν;
     
  8. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Ειμαι η Β ...
    Δηλώνω Κ (σαδιστρια ) και δεν εχω μια !
    Επίσης ο υ μου δεν έχει μια !
    Είμαστε και οι δυο μας επίπεδο μόρφωσης απόφοιτοι ΤΕΙ ιδιωτικοί υπάλληλοι !
    Οτι κάνουμε το κάνουμε για την καυλα μας και γτ μας αρέσει !
    Δεν καταλαβαίνω γτ η καυλα η το bdsm εχει σχέσει με το κοινωνικό στάτους η το επίπεδο μόρφωσης του καθενός .
     
    Last edited: 11 Απριλίου 2018
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αναμασάμε τα ίδια ξανά και ξανά και ξανά.

    Αν η @Illicit και η @Lady in Corslet δεν νιώθουν ότι μπορεί να υποτακτούν από κάποιον που βγάζει λιγότερα χρήματα από τις ίδιες, ποιο είναι το πρόβλημά σας;

    Στα *ΔΙΚΑ* τους μάτια το να βγάζει ο άντρας τα ίδια ή περισσότερα από εκείνες είναι ένας από τα sine qua non όρους τους. Το πρόβλημα είναι ότι προσπάθησαν να το εξηγήσουν, κακώς κατά τη γνώμη μου. Τα κριτήρια επιλογής είναι προσωπικά και ούτε έχουν ανάγκη να τα υπερασπιστούν ούτε να δώσουν λόγο σε κανένα, παρά μόνον στους εαυτούς τους.
     
  10. -Volt-

    -Volt- Contributor

    όχι το επίπεδο μόρφωσης του καθενός καθ' εαυτό, αλλά σε σχέση με το σύντροφο / Κ / υ του.
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Το κάθε αρνί, από το ποδάρι του κρέμεται.
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    κι εμένα τα μπουζούκια μου είναι λίγο light... απο αγρίμια και πάνω