Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master και κοινωνικό status.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος S/M Healing, στις 19 Ιουλίου 2017.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το "σ" του BDSM είναι τελείως διαφορετικό από το "σ" σκέτο.

    Και αυτό μέσα σε πλαίσια κινείται.

    Φαντάζομαι δηλαδή, δεν είναι κάτι που έχω ζήσει και ομολογώ δεν είναι κάτι που θα ήθελα να ζήσω. Ακόμα και το Κ/υ 24χ7 είναι too much για τα γούστα μου.
     
  2. v1979

    v1979 Regular Member

    Ενδιαφέρον νήμα, όχι τόσο για το σημείο εκκίνησης του αλλά κυρίως για την ροή που έχει αποκτήσει. Διαβάζοντας τα ποστ είναι σαν να βρίσκομαι στο χώρο εργασίας μου και να συμμετέχω σε συζήτηση περί πελατειακου target group. Στάτους, οικονομική κατάσταση, μόρφωση κλπ. Ένα Κ/Μ είναι και δεν φαίνεται όταν είναι καλά με τη φύση του και όσα ο ίδιος κατέχει κ επιλέγει να μοιραστεί. Το μοίρασμα αυτό είναι που αναζητεί και το κάθε υπό. Αν λοιπόν το αιτούμενο από ένα εν δύναμη υπό είναι το κοινωνικό στάτους η οικονομική κατάσταση τότε φυσικό κ αναμενόμενο να αναζητήσει (ασυνείδητα η συνειδητά) ενα Κ με αυτά τα χαρακτηριστικά. Ένα υ στη πορεία του αναζητεί εκείνο το Κ με το οποίο θα μπορέσει να αντιμετωπίσει συμπτώματα στη πορεία προς την ολοκλήρωση του. Το Κ από την πλευρά του οφείλει μέσα στο πλαίσιο που θα οριστει κ να εντοπίσει κ να αναδείξει τα συμπτώματα εκείνα του υπο με κατεύθυνση να τα ρίξει. Επειδή πλατιάζω δεν θεωρώ ότι ένα Κ πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο κοινωνικό στάτους η συγκεκριμένο πορτοφόλι. Αυτο που έχει σημασία είναι να απολλαμβανει τη φύση του και όσα κατέχει ως φύση (έσω κ έξω) και να είναι διατεθειμένος να τα μοιραστεί. Επιπλέον είναι αλήθεια ότι το βδσμ είναι ένα άκριβο σπορ που απαιτεί , όχι σε οικονομικό επίπεδο ,υψηλά αποθέματα ενέργειας ,εγρυγορσης και δυναμικής. Αυτό είναι για εμένα κ το περιεχόμενο του πορτοφολιου ενός Κ ΜΙα λαϊκή παροιμία λέει ότι τα μεταξωτά βρακιά θέλουν μενεξεδενιους πισινους
     
  3. rea..

    rea.. Contributor

    Σχολίασα τις τοποθετήσεις με τον τρόπο που εκφράστηκαν, έθεσα τους προβληματισμούς μου πάνω σε αυτό με επιχειρήματα, δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι. Το τι θα γίνει άπαξ και τα βρουν δεν είναι το ζητούμενο και δεν μας αφορά.
    Ο υπαινιγμοί σου περί ειλώτων με δυσαρέστησε.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω προς τι η δυσαρέσκεια αλλά πάντως σε διαβεβαιώ ότι δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλλω.
     
  5. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Είναι κάτι που δεν έχω ζήσει ούτε εγώ και δε μου ταιριάζει για να το ζήσω, υπάρχει πάντως ένας λόγος που διαφοροποιούνται οι slaves από τους subs στο bdsm και κάποιος λόγος που οι slaves είναι τόσο λίγοι/ες στο bdsm. Αν μιλάμε για M/s τα πλαίσια τα ορίζει το Μ μέλος και μόνο, μιλάμε για σχέση με απόλυτη παράδοση ελέγχου, αν δε μιλάμε για M/s μπορεί το στάτους να αλλάξει από slave σε sub, σε bottom, γιατί δεν είναι slave, αυτό.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το M/s σημαίνει αναγκαστικά και TPE?

    Είχα την εντύπωση ότι το τελευταίο είναι πιο "ακραίο". Δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει και εδώ που τα λέμε δε με απασχολεί το θέμα καθώς η ιδέα καθαυτή μου προκαλεί ανατριχίλα και όχι με την καλή έννοια. Καλύτερο παράδειγμα από το δεν κάνουν όλα για όλους δεν μπορώ να φανταστώ.
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Σεβαστή η γνώμη σας και δεν διαφωνώ με το πρώτο μέρος περί στερεοτύπων αλλά με την ίδια λογική (του '50) που εισάγατε στην κουβέντα δεν θα μπορούσαμε ποτέ να μιλήσουμε για φιλοχρήματες γυναίκες διότι η θέση της γυναίκας μετά τον γάμο ήταν στο σπίτι.
    Ευτυχώς -κατ'εμέ- που έχουν αλλάξει τα κριτήριά μας από την δεκαετία του '50 μέχρι σήμερα.
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Το ο,τι η γυναίκα βγήκε στην παραγωγή, δεν αλλάζει αυτόματα τα στερεότυπα.
     
  9. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Αυτόματα τίποτα δεν γίνεται αλλά από την εποχή της γιαγιάς μου μέχρι σήμερα έχουν διανυθεί χιλιόμετρα.
    Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε με τα τότε κριτήρια την σημερινή κατάσταση παρά μόνο σαν εξωτερικοί παρατηρητές.
     
  10. rea..

    rea.. Contributor

    Δεν είπα οτι με πρόσβαλες. Είπα ότι με δυσαρέστησαν οι υπαινιγμοί σου (είλωτες - καλύβες του μπαρμπαθωμα κτλ). Οι ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι, χαίρονται την καύλα τους και σέβονται την καύλα του άλλου. Οι χαρακτηρισμοί σου είναι άδικοι.
     
    Last edited: 12 Απριλίου 2018
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ναι αμέ, αχ, αυτό το οπεν μαιντ(γκαπ).  
     
  12. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ακριβώς.
    Ορίζει όλα. Το πιθανό σ η μπαίνει η δε μπαίνει. Δε θα κάνει το Μ, εκπτώσεις. Το σ απλά δεν θα μπει.
    Στην προκειμένη απλά δε θα έμπαινε. Δεν θα την ενέπνεε εξ αρχής ένας τέτοιος Αφέντης.

    Το ότι θα ήθελα Μ/σ δεν σημαίνει το θέλω με οποιον και όπως.
    Κριτήριο είναι να μου βγαίνει να παραδώσω όλα σε Αυτον.
    Ο Αυτος μου, καλώς η κακώς θα πρέπει να έχει πέντε πράγματα. Για μένα μπορει να είναι η ικανότητα να με " χειριστεί " ο,τι και αν σημαίνει αυτό ( δεν αφορά κανεναν )

    Για κάποια άλλη μπορεί να είναι το χρήμα, ή η επαγγελματική εξουσία. Και να νοιώθει ότι έτσι την " χειρίζεται " όπως εγώ μπορεί να το νοιώσω με άλλα πράγματα.

    Ξανά, ποιο είναι το πρόβλημα; τι δεν είναι bdsm?

    Μ/σ δεν θα ήταν να έβρισκε τον οικονομικά ίσο Κ, να έμπαινε σε Μ/σ δλδ παρτα όλα και μόλις της έλεγε " δεν πας πουθενά, κατσε εδω και εγω παω, η δεν παμε πουθενα γιατι έτσι! " αυτή να πάθει αμοκ. Εκεί είναι άλλο.