Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master και κοινωνικό status.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος S/M Healing, στις 19 Ιουλίου 2017.

  1. Illicit

    Illicit Regular Member

    Θα ήθελα λιγάκι να τονίσω κάτι που θεωρώ σημαντικό. Μια γυναίκα μάστερ στην ζωή της που επιλέγει το ρολο της s στην προσωπική της ζωή συνειδητοποιημενα δεν είναι ευκολο να χαμηλώσει τα κριτήρια της. Είναι πιο ευκολο για μένα να ξεχωρίζω τον πραγματικό M τον οποίο δεν περιοριζω μονο στο κρεβάτι μου. Δεν με αφορα κάποιος που θα παιζει το ρολο του απλα για όσο κρατήσει η σεξουαλική πραξη. Εκεί προφανώς δεν θα με ένοιαζε τίποτα. Μιλάμε λοιπόν για καθοδηγητή και δυνατό στήριγμα σε κάθε τομέα και παράλληλα σύντροφο ζωής
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Τι κατώτερος κι ανώτερος;
    Το 'χουμε πάει σε άλλο επίπεδο βλέπω.
    Κατώτεροι κι ανώτεροι δεν υπάρχουν,για μένα αυτή είναι λάθος κατεύθυνση σκέψης τελείως.

    Έχω τοποθετηθεί απ' τους πρώτους σ'αυτό το νήμα.Δε θα αναφέρω τη δική μου άποψη ξανά.Γράφω τα παρακάτω μόνο για να δω αν ξεμπερδευτεί το πράγμα.

    Το ότι κάποιος είναι πιο επιτυχημένος σε ένα τομέα όπως τον επαγγελματικό/οικονομικό δε σημαίνει ότι είναι κυριαρχικότερος/ανώτερος/εξυπνότερος ή οτιδήποτε άλλο.Σημαίνει μόνο ότι έχει μια συγκεκριμένη ικανότητα σε έναν συγκεκριμένο τομέα και τίποτε παραπάνω.Τώρα το γιατί το γενικεύουν οι περισσότεροι είναι ένα μεγάλο κοινωνικό θέμα...

    Τι θέση έχει λοιπόν η κοινωνία και τα πιστεύω της,σε ένα ζευγάρι; Είτε αυτό είναι βανίλια είτε bdsm.
     
    Last edited: 9 Απριλίου 2018
  3. tithon

    tithon Contributor

    θα γαμήσει ο κουστουμάτος;
     

    υγ: η συζήτηση γύρω από το «ρεύμα λυμπεράκη» έχει εξαντληθεί προ πολλού.
     
  4. Dux

    Dux Regular Member

    Ο ορισμός της μονταζιέρας.  
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    μέτρον πάντων χρημάτων ἄνθρωπος, τῶν μὲν ὄντων ὡς ἔστιν, τῶν δὲ οὐκ ὄντων ὡς οὐκ ἔστιν

    Αυτό που εικάζω ότι εννοεί η @Illicit είναι ότι έχει κάποια δικά της κριτήρια που πρέπει να πληροί ένας άνθρωπος με τον οποίο θέλει να συνάψει σχέση Κ/υ

    Αν έχει μια άλφα οικονομική άνεση τότε μπορεί και ακολουθεί ένα βήτα τρόπο ζωής ο οποίος μπορεί να μην είναι εφικτός σε ανθρώπους που δεν έχουν αυτή την άνεση. Γιατί; Γιατί έτσι της αρέσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτός είναι μικροαστισμός. Αν έχει τη δυνατότητα μια φορά το μήνα πχ να μπορεί να πεταχτεί Ν.Υ για την καβλάτζα της και μπορεί να το κάνει και θέλει να το κάνει γιατί να αλλάξει τη ζωή της; Θα ψάξει να σχετιστεί με ανθρώπους που μπορούν να ακολουθήσουν με ιδίες δυνάμεις αυτό τον τρόπο ζωής.

    Τώρα αν από εκεί και πέρα βλέπει εμάς τους υπόλοιπους σαν ελεϊνά σκουλίκια αυτό είναι δικό της πρόβλημα και όχι δικό μας  
     
  6. Illicit

    Illicit Regular Member

    Προσωπικά σιχαινομαι τα κουστουμια.
    Προφανώς και δεν βλέπω κανέναν σαν ελλεινο σκουλίκι. Εχω φιλους που δεν έχουν καθόλου οικονομική άνεση και πολύ καλούς. Μιλάμε καθαρά για σχέση μ/υ που είναι το θέμα άλλωστε. Εγώ μονη μου πάω δυο με τρια ταξίδια το χρονο ,όπως πολύ σωστα ειπατε και ναι και στη Νέα Υόρκη. Πειτε μου ενα λογο να εχω κάποιο μάστερ που να μην έχει τη δυνατότητα να κάνει ταξίδια και να στερηθω εγώ αυτό που απο μονη μου μπορω να προσφερω στον εαυτό μου. Εαν για να πάω πρεπει να πληρωσω εγώ τα εισητήρια του, ε συγνώμη είμαι εγώ μάστερ και όχι αυτός.
     
    Last edited: 9 Απριλίου 2018
  7. Illicit

    Illicit Regular Member

    Είστε ένας λογικός άνθρωπος και η λογική είναι η βαση πάνω στην οποία κινούμαι παντα.
     
  8. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @Illicit θα νιώθεις λιγότερο υπό επειδή θα χρειάζεται να πληρώνεις για το κάτι παραπάνω που θα θες;γιατί; εμμέσως κάτι σκέφτεται το μυαλό,όχι; τι είναι αυτό αν δεν είναι τα κοινωνικά στάνταρτς;

    Άλλο "ζητώ αφέντη με γερό πορτοφόλι για να κάνουμε χλιδάτη ζωή μαζί" κι άλλο "ζητώ αφέντη με γερό πορτοφόλι γιατί αυτό τον κάνει κυριαρχικότερο στα μάτια μου".
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Μα δεν είπα κάτι διαφορετικό, αυτή ήταν η γραμμή της "υπεράσπισης" μου  

    Και όχι, το παραπάνω δε σημαίνει ότι χρειάζεστε υπεράσπιση.

    Απλά μ' αρέσει που και που να κάνω το συνήγορο του "διαβόλου"
     
  10. Illicit

    Illicit Regular Member

    Ναι το κατανοησα αυτό και χαίρομαι που έγινα αντιληπτή.
     
  11. Illicit

    Illicit Regular Member

    Εχω ηδη γερο πορτοφόλι που αποκτησα με σκληρη δουλεια και δεν θέλω κάτι λιγοτερο απο αυτό που εχω. Ποσό δύσκολο είναι να το καταλαβετε αυτό;
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Προ σύναψης σχέσης συνεπώς, Ε1, Ε9, δήλωση ΕΝΦΙΑ.
    Γιατί μπορεί να είναι κανένας φαντασμένος που χαλάει τα χρήματα του πενιχρού του μισθού σε κεράσματα και απολαύσεις...