Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master of Disaster. Τα Μαστορια της Συμφορας. Εγχρωμον, Ακαταλληλον.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Alpha Wolf, στις 1 Μαρτίου 2019.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Δεν ξέρω ποιά είναι η "σκηνή γενικώς", αλλά σε κοινωνικοποίηση, συναντήσεις και munches συστάσεις και vetting που αναφέρατε στο προηγούμενο ποστ δεν είναι απαραίτητα ούτε κρίσιμα. Πιθανόν να είναι απαραίτητα "για να μπορεί να παραστεί [κάποιος] σε event", για s/m παιχνίδι υποθέτω, αλλιώς τα ονομάζουμε συναντήσεις, εξόδους, γεύματα, και δεν χρειάζονται.
    Η απολυτότητα στην οποία αναφερόμουν έχει να κάνει με τα "αποδεδειγμένα" αποφθέγματά σας.
    Κατά τα άλλα, πάντα μου φαίνεται ανούσια η επίκληση της περιπτωσιολογίας για να δικαιολογηθούν γενικευμένες εντυπωσιακές διατυπώσεις και συμπεράσματα.
    Συνήθως εξαφανίζονται τάχιστα όσοι τάχιστα ρίχνονται στο "ψητό".
       
     
  2. ViktorVonDoom

    ViktorVonDoom ࿋ שคlคг ๔๏ђคєгเร ࿋

    Προτείνω να ξεφύγετε από το μικρόκοσμό σας και να μετακινηθείτε λίγο από τη θέση μπροστά στην οθόνη γιατί σας κάνει κακό. Αν δεν γνωρίσετε άλλους από κοντά, πως θα τους εμπιστευτείτε; Αν δεν ακούσετε τη γνώμη ανθρώπων έμπειρων που μετρούν χρόνια στο χώρο, τότε πως θα κινηθείτε; Αν δε μάθετε για πραγματικά περιστατικά, τότε πως θα αποφύγετε predators; Αν δε σας μιλήσουν εμπειρότεροι για τα red flags που φαίνεται να μην έχετε ιδέα, τότε πως θα προστατεύσετε τον εαυτό σας;
    Λογικό, αφού φαίνεται να μην έχετε ιδέα ούτε ποια είναι η σκηνή αλλά ούτε και ποια άτομα την αποτελούν.
    Συνήθως βρέχει αφού συνεφιάσει. Αλλά όχι πάντα.

    Τέλος, τα γέλια σας μόνο θλίψη μπορούν να μου προκαλέσουν καθώς δε βλέπω κανένα αστείο στη δικτύωση, την κοινωνικοποίηση και την προστασία των υπολοίπων από predators και επικίνδυνους μέσω μιας ενημερωμένης κοινότητας.
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    @ViktorVonDoom, διασκεδαστική η ανάγκη προσπάθειας προσωπικής απαξίωσης. Λέγεται ad personam, όχι ιδιαίτερα παραγωγική σε διάλογο.
    Δεν ενδιαφέρομαι.
     
  4. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Εχω δει predators και στην επικρατουσα κλικα.
    Χρησιμοι ηλιθιοι και προθυμοι. Αδερφια, αλητες, πουλια.
    Οταν το ειπα ημουν ο κακος. Οπως παντα.
    Τι απεγιναν αραγε, τους ξαναειδε κανεις ζωντανους? Τελειωσε η ´´προσφορα´´ τους.
     
  5. ViktorVonDoom

    ViktorVonDoom ࿋ שคlคг ๔๏ђคєгเร ࿋

    Φωτογράφισες  
    Εξαφανισμένος ο εν λόγω.
     
  6. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Το post μου ειναι ακομα εκει.
     
  7. ViktorVonDoom

    ViktorVonDoom ࿋ שคlคг ๔๏ђคєгเร ࿋

    Δεν τίθεται θέμα ανάγκης απαξίωσης καθώς δε σας γνωρίζω προσωπικά. Υπάρχει μόνο ξεκάθαρη διαφωνία σε μείζονος σημασίας ζήτημα που κατά την άποψή μου δε χωρούν γέλια. Να με συγχωρείτε.
     
  8. skia

    skia Contributor

    Πείτε μας για τη σκηνή στην Ελλάδα. Ακούγεται ενδιαφέρουσα. Αλήθεια υπάρχει;
     
  9. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    @ViktorVonDoom πρεπει σον και καλα να πηγαινουμε σε συναστησεις ?

    μπορουμε να γνωρισουμε και κοσμο χωρις να εχουμε παει σε συναντησεις

    εγω ετσι οπως το καταλαβαινω ειναι πρεπει να παω στις συναντησεις να γινω αποδεκτος να παω με τα νερα τους ετσι ωστε ....
    ασε που απο τα λιγα που γνωριζω υπαρχουν και δυο παρεες στην τιμημενη βδσμ σκηνη τις θεσσαλονικης υπαρχει και το θεμα σε ποια συναντηση θα πας  
     
  10. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    προφανώς και υπάρχει τι ερώτηση είναι αυτή
     
  11. ViktorVonDoom

    ViktorVonDoom ࿋ שคlคг ๔๏ђคєгเร ࿋

    Ενδεικτικά το τελευταίο εξάμηνο:
    • 2 διαφορετικά munches / συναντήσεις κάθε μήνα σε Αθήνα και 2 σε Θεσσαλονίκη
    • Munches στο Ηράκλειο Κρήτης
    • Shibari Workshops στην Αθήνα σχεδόν κάθε δίμηνο από Έλληνες και ξένους riggers
    • Shibari performances από Έλληνες και ξένους riggers
    • Public play parties
    Τώρα σχετικά με τον πόσο κόσμο μπαίνει στη σκηνή, είναι δύσκολο να παρακολουθήσουμε όλα τα munches, όλα τα forums και τo Fet.
    Θα ήταν πολύ καλό πάντως να μην εκμηδενίζουμε την προσπάθεια τόσων ανθρώπων είτε είναι events είτε είναι συναντήσεις. Όλοι βάζουν το λιθαράκι τους.

    Η σκηνή είσαι εσύ. Τη δημιουργείς ανάλογα, με το πόσο ανοίγεται, πόση γνώση προσφέρεις στους γύρω σου, πόσο ασχολείσαι με νεοεισερχόμενους, πόσο πηγαίνεις σε συναντήσεις, πόσο θέλεις να το ζεις πόσο συμμετέχεις εδώ κτλ.
    Αν δεν υπάρχει για εσένα σκηνή, ή καλό φόρουμ ή οτιδήποτε, μάλλον δεν υπάρχει αρκετή δίψα από μέρους σου.
     
    Last edited: 2 Μαρτίου 2019
  12. ViktorVonDoom

    ViktorVonDoom ࿋ שคlคг ๔๏ђคєгเร ࿋

    Πηγαίνω και στις 2 συναντήσεις και δεν έχω θέμα κανένα. Δεν υπάρχει λόγος για στρατόπεδα.
    Πιστεύω πως πρεπει όποιος θέλει να συμμετέχει ενεργά με το χώρο να έρχεται σε συναντήσεις. Αυτή είναι η γνώμη μου.

    Δεν ξέρω ποιοι είναι οι "τους" στους οποίους αναφέρεσαι, δεν είμαι πλέον διοργανωτής, πηγαίνω παντού και σέβομαι οποιον με σέβεται, ασχέτως απόψεων και στάτους. Δεν πιστεύω πάντως ότι πρέπει να χαϊδεύουμε τα αυτιά κανενός.
     
    Last edited: 2 Μαρτίου 2019