Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος DiDi, στις 16 Νοεμβρίου 2008.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Πολυ γενικα ,γονιδιο ειναι μια περιοχη,ενα τμημα του DNA του πυρηνα του κυτταρου που ελεγχει ενα χαρακτηριστικο η μια λειτουργια του οργανισμου.Εχει αναθεωρηθει αυτο,και ως προς τι;
     
  2. Storm

    Storm Regular Member

    Δεν πάντως είναι λίγο τραβηγμένο να προσπαθούμε να εξηγήσουμε την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση -κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο και δυναμικό σε μεγάλο βαθμό- μέσω μιας αλληλουχίας αζωτούχων βάσεων;
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ειτε μας αρεσει ειτε οχι ειμαστε ενα συνολο οργανικων κυριως και ανοργανων χημικων μοριων,που συνεργαζονται και αλληλεπιδρουν μεταξυ τους καθοριζοντας καθε σωματικη,συναισθηματικη η νοητικη μας λειτουργια.
     
  4. Storm

    Storm Regular Member

    Σωστό, αν και εν μέρει μηδενιστικό.
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Μήπως δεν θα έπρεπε να βλέπουμε και τον άνθρωπο τον ίδιο ως προϊόν της χημείας, αλλά να επιστρέψουμε στις θρησκευτικές θεωρήσεις γιά την προέλευσή του;
     
    Last edited: 17 Νοεμβρίου 2008
  6. Storm

    Storm Regular Member

    MindMaster, αναφερόμουν στην ντετερμινιστική προσέγγιση του θέματος, ότι δηλαδή οι κυριαρχικές ή μη τάσεις του ατόμου είναι προκαθορισμένες από τη στιγμή της γέννησής του, οφειλόμενες στο γονιδίωμα -το θεώρησα κάπως υπερβολικό. Οι θρησκευτικές θεωρήσεις πιστεύω ότι δεν έχουν θέση στη συζήτηση, οπότε στρεφόμαστε πάλι στον παράγοντα των εμπειριών και των βιωμάτων. Παρόλα αυτά, δεν είναι τυχαίο ότι στοιχεία του χαρακτήρα μας τα συναντάμε και σε προογόνους μας -γονείς, παππούδες, θείους κτλ. Τελικά δόκιμο θα ήταν να μην απορρίπτουμε καμιά άποψη -επιστημονικά βάσιμη πάντοτε. Εγώ ήδη αυτοαναιρέθηκα!
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Δεν ισχυρίσθηκα κάτι τέτοιο. Διευκρίνισα ότι κατ' εμέ καμμία εξήγηση προς το παρόν, δεν είναι επαρκής. Αγνωστικιστής είμαι μάλλον λοιπόν, και όχι ντετερμινιστής ( πιθανότατα βεβαίως απλώς αδαής και άσχετος, δεν έχω όμως διακρίνει μεταξύ μας τον επ' αυτού σοφότερο...   ).
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε!(εξαιρουμενου του Μεγαλου Διδασκαλου βεβαιως βεβαιως!  )
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    Μπορείς να μοιάσεις σε κάποιον που θαυμάζεις ή το ακριβώς αντίθετο. Να γίνεις το αντίθετο απο το προβλεπόμενο. Πχ πατέρας- δυνάστης , μάνα θύμα, κόρη Αφέντρα. Πατέρας απών, μάνα γκιουλέκας, κόρη υποτακτική. Πατέρας -παιδί, μάνα-παιδί, κόρη Αφέντρα. Μάνα Αφέντρα, πατέρας υποτονικός και φευγάτος, γιός μια από εδώ και μια από εκεί. Πατέρας Αφέντης- μάνα Αφέντρα, γιός υποτακτικός.

    Χιλιοι συνδυασμοί για χίλιες οικογένειες. Κάθε περίπτωση μοναδική και δεν μπαίνει σε καλούπια, μόνο μια γενική εικόνα μπορούμε να πάρουμε κι αυτή, εντελώς αυθαίρετα.
     
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Κατ' αρχάς, το παράδειγμά σου, αν και εύστοχο, είναι κάπως παρατραβηγμένο. Αναφέρεται σε μία ακραία μορφή, που ίσως δημιουρεί κυριαρχικές ή υποτακτικές τάσεις, ωστόσο πιο πιθανό είναι να οδηγήσει σε συμπλέγματα, που θα εκδηλωθούν κάποια στιγμή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

    Σίγουρα το οικογενειακό περιβάλλον παίζει ρόλο στον καθορισμό, ή και επιλογή (το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση) του status, χωρίς ωστόσο να είναι το παν. Φυσικά, μία ηγετική προσωπικότητα μέσα στο σπίτι, επηρεάζει σημαντικά το παιδί, με αποτέλεσμα αυτή η επιρροή να παίξει μεγάλο ή μικρό ρόλο στη διαμόρφωση της σεξουαλικής του ταυτότητας.

    Περισσότερο όμως ρόλο πιστεύω πως παίζει η οικογένεια στην αποδοχή ή όχι από το άτομο της σεξουαλικής του ταυτότητας. Το ότι έχω συμφιλιωθεί και είμαι ικανοποιημένος από τις όποιες ερωτικές μου ιδιαιτερότητες το οφείλω σε μεγάλο βαθμό στο προοδευτικό οικογενειακό περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσα. Αν αντίθετα οι γονείς μου ήταν άνθρωποι συντηρητικοί, βαθιά θρησκευόμενοι και θεματοφύλακες της όποιας "ηθικής", είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα βίωνα την όποια διαφορετικότητά μου με τη μορφή ενοχών, μπαίνοντας σε μία πάλη με τον ίδιο μου τον εαυτό.
     
  11. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και επιλογή status

    αρα δεν καταλαβα λοιπον!η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι σε πολλες περιπτωσεις η σεξουαλικη(και οχι μονο) συμπεριφορα οπως το οριζουμε εδω ως "status" εχει σχεση με το τροπο που εχει μεγαλωσει καποιος με τα βιωματα του(κυριως σε μικρη ηλικια).τι πιστευεις?

    εννοειται οτι αυτο δε συμβαινει παντα-απλα πιστευω οτι συμβαινει συχνα
     
    Last edited: 17 Νοεμβρίου 2008
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και επιλογή status

    Έχω ήδη απαντήσει, στο post #9. Τί δεν κατάλαβες από τα όσα εγραψα εκεί;