Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος DiDi, στις 16 Νοεμβρίου 2008.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Ο 'μέγας διδάσκαλος', underherfeet, βιολόγος δεν είναι - το σκεπτικιστικό δαιμόνιο του Σέξτου Εμπειρικού υποδύεται, με εργαλείο λίγες γνώσεις ιστορίας της επιστήμης.
    Μια μόνο διαπίστωση αρκεί εν προκειμένω: Καμιά Μεγάλη Θεωρία, κανένα Παράδειγμα δεν άντεξε στο χρόνο, ούτε καν το νευτώνειο.
    Γιατί να εκλάβω ως κομιστή αιώνιων αληθειών ένα εκλαϊκευτικά εύχρηστο αλλά εννοιολογικά διάτρητο μοντέλο - και δη 'πανεξηγητικό' - όπως εκείνο του 'γονιδιώματος'; Ούτε την κοινότητα των βιολόγων κατόρθωσε ποτέ να πείσει, παρά τη σκανδαλώδη εύνοια με την οποία το περιέβαλαν, δια της επιστημονικής κοινότητας, οι πολιτικές εξουσίες.
    Δεν είμαι αγνωστικιστής, είμαι άθεος υλιστής και επομένως οι φυσικοχημικές εξηγήσεις διόλου δεν με σκιάζουν.
    Αρνούμαι, όμως, τον αναγωγισμό, δηλαδή την εξήγηση του σύνθετου κοινωνικού διά του απλού βιοχημικού, όσο κι αν δεν έχω αμφιβολίες για την απολύτως υλική υπόσταση του ανθρώπου.
    Αλλά ο κοινωνικός άνθρωπος είναι υλικός, κυρίως μέσω της παραγωγής των όρων επιβίωσης του. Είναι υλικός ως ον ιστορικό ή μάλλον η ιστορία είναι η απείρως περίπλοκη διαδικασία που προσδιορίζει την υλικότητα του, Mind Master.
    Εδώ βλέπω ανθρώπους να υπεραμύνονται της κοινωνικής κατασκευής των 'φύλων' και ταυτοχρόνως να αποδίδουν τις σεξουαλικές συμπεριφορές σε γονίδια και κουραφέξαλα. Η πλήρης σύγχυση, δυστυχώς.
     
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    αχχχ  

    και μετα??? πες κ αλλα.. !!
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Αν συνεχίσεις να με κεντρίζεις, θα σου κάνω ένα ένστικτο που θα είναι όλο δικό σου! Ορίστε μας!
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και επιλογή status

    οκ - απλα βιαστικος ως συνηθως δεν διαβασα αυτο το post αλλα μονο τα προηγουμενα.
    Προσωπικα ειμαι ιδιαιτερα επιφυλακτικος με τις "απολυτα υγιεις" καταστασεις ειτε μιλαμε για οικογενεια ειτε για οτι αλλο.Και σιγουρα, τον καθε ανθρωπο τα βιωματα και οι καταστασεις που εχει ζησει τον επιρεαζουν διαφορετικα. Σιγουρα ολα φιλτραρονται μεσα στον καθενα και το αποτελεσμα ειναι διαφορετικο-οστοσο υπαρχουν καποια μοτιβα.Για να μιλησω για μενα σιγουρα αυτο που αναζητω -αυτο που φαινεται να εχω αναγκη και που με καλυπτει - εχει σχεση με το πως εχω ζησει και το πως εχω αντιληφθει τα βιωματα&τις εμπειριες μου χωρις οστοσο να μπορω να κανω τον ακριβη συσχετισμο αιτιας αποτελεσματος και δε ξερω αν τελικα εχει και ιδιαιτερη σημασια.
    Ενα απλο παραδειγμα:ανθρωποι που σε μικρη ηλικια(ως ενα βαθμο ανικω σαυτη την κατηγορια) βιωναν εντονα σε μικρη μικρη ηλικια την αισθηση της απορρυψης συχνα η ζωη τους δεν ειναι τιποτ αλλο απο μια αεναη αναζητηση επιβαιβεωσης&αποδοχης απ τους γυρω τους(κατι σα να προσπαθουμε να γεμισομε με νερο ενα τρυπιο κουβα!!!).Εννοηται οτι στον καθενα αυτο μπορει να εκφραστει με διαφορετικους τροπους & σε καμια περιπτωση δε θελω να πω οτι καποιος ανθρωπος με το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο ειναι καταδηκασμενος να ζησει για παντα αναζητωντας αυτο-απλα θελει δουλεια
    Υ.Γ.1 οταν μιλω για αισθηση απορρυψης δε μιλω απαραιτητα για εντονες καταστασεις-ενας ανθρωπος που μας επιρεαζει συναισθηματικα μπορει να κανει μεγαλη ζημια με απλες κουβεντες:μια μητερα που λεει στο παιδι της "δεν αξιζεις" ή "κοιτα το ταδε παιδακι που τα καταφερνει κλυτερα απο σενα" κτλ
    Υ.Γ.2 οι ψυχολογοι γενικα καλα τα λενε αλλα πολλες φορες γενικευοντας ή με την αλλαζονια που τους δημηουργει η ημιτελης γνωση που πολλες φορες εχουν(ειδικα αν δεν εχουν φροντισει πρωτιτερα να γνωρισουν&να κατανοησουν τον εαυτο τους) τους καθιστα γραφικους και δυσνοητους.Καλη(εως απαρετητη) η ψυχοθεραπεια αλλα με διακρηση & μετρο και αυτα τα δυο .... δυσκολα διδασκονται
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και επιλογή status

    To περίμενα, και λυπάμαι που προφανώς οι προσωπικές εμπειρίες κάποιων, τους κάνουν να είναι επιφυλακτικοί (και δη ιδιαίτερα) με τις απόλυτα υγιείς καταστάσεις (κι εγώ δεν τις βάζω σε εισαγωγικά). Δεν με αφορά όμως τελικά το ζήτημα, όπως και δεν μ' ενδιαφέρει να ανακαλύψω μοτίβα. Γεγονός είναι, ότι ελάχιστα με ενδιαφέρει ακόμη και το να κατανοήσω γιατί είμαι αυτός που είμαι. Διότι, εγώ ξέρω ποιός είμαι και με ικανοποιεί απόλυτα ο εαυτός μου. Όπως επίσης, εγώ είμαι σίγουρος γιά τα βιώματά μου, και γιά το κατά πόσο οι προαναφερθείσες καταστάσεις ήταν όντως απόλυτα υγιείς. Γι' αυτό και δεν θα μπω στον κόπο να κάθομαι και να αναλύω διεξοδικότερα, πράγματα που γιά μένα είναι αυτονόητα, αλλά γιά άλλους, δυστυχώς, ακατανόητα...
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πιστεύω πως αν αναφερόμαστε σε ψυχοσυνθεσεις τότε υπαρχει μια εμφυτη ταση. Απο το περιβάλλον το οποιο με τη σειρα του επηρεάζει επισης την ψυχοσύνθεση μας τα πρώτα χρόνια της ζωής μας, όσο ακόμη είναι σε θέση να επηρεάζει, υπάρχουν 2 πιθανότητες. Η μία είναι ακριβώς επειδή υπάρχει ήδη έμφυτη προδιάθεση η αντίληψη και ο τρόπος με τον οποίο εκλαμβάνονται κάποιες καταστάσεις και ο τρόπος που επηρεάζουν κάποια βιώματα να εντείνει αυτό που είμαστε ακριβώς επειδή το φέρουμε ήδη μέσα μας και η 2η να διαμορφώνει εκ του μηδενός κάτι που δεν θα είμασταν χωρίς αυτά τα βιώματα.
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και επιλογή status

    συγνωμη αν φανηκε να μιλω επι προσωπικου σε καμια περιπτωση δεν εκανα κατι τετοιο. απλα απολαμβανω το βημα που μου δινει το site για να μπορω να εκφραζω τις αποψεις μου. οσον αφορα τις εμπειριες μου οπως ολοι αλλωστε εχω ζησει ομορφα και ασκημα πραγματα.τα ομορφα πραγματα ειναι ευχαριστες αναμνησεις.τα ασκημα μου δωσαν την δυνατοτητα να παιδευτω και να χρειαστει να με γνωρισω καλυτερα.προσπαθω να με γνωριζω καθημερινα κατα καιρους πεφτω στη πλανη να πιστευω οτι με ξερω(ειδικα οταν τα πραγματα πανε οπως τα θελω) αλλα ερχεται η ζωη και μου δειχνει οτι εχω πορεια μπροστα μου!και εχω να μαθω..... και εχω να με μαθω.....!!!!
     
  8. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Το υπόσχεσαι???  
    Μόνο σε μένα όμως όχι κ στην Σάρον οκ? (μου βγαινει μια μονογαμικότητα μαζί σου..)
     
  9. Babylon

    Babylon Regular Member

    Εχει ανοιξει ενα οχι ακριβως παρομοιο θεμα, αλλα που πλησιαζει σε αρκετα σημεια αυτο,το "Daddy's girls (submissives), VS submissives."

    Μολις εγραψα ενα "σεντονι" σαν απαντηση σε εκεινο το θεμα, και θα κανω copy/paste καποια σημεια εδω, γιατι θεωρω πως απαντανε στην ερωτηση που εχει τεθει...

    Το πως εχει επηρεασει τον καθενα η σχεση με τους γονεις του ειναι τοσο σημαντικο για την διαμορφωση του σαν προσωπικοτητα, και ακομα πιο πολυ στην προσεγγιση του στην μετεπειτα σεξουαλικη του ζωη, που υπο, Κυριαρχος, βανιλια, η οτιδηποτε αλλο να εισαι, μεγαλο κομματι του πως λειτουργεις στο σεξ και της επιλογης "status" σου εχει να κανει με τη σχεση με τον πατερα -αν εισαι κοπελα- και με τη μανα -αν εισαι αντρας-. Περα απο τους γονεις, και πολλα αλλα βιωματα η τραυματα, επηρεαζουν τις μετεπειτα σεξουαλικες επιλογες μας θεωρω. Απο πιο χοντρα πραματα οπως η σεξουαλικη κακοποιηση η ο βιασμος σε νεαρη ηλικια, μεχρι πιο συνηθισμενα οπως ενας απων πατερας, μια υστερικη μανα, η ακομα και προβλημα βαρους που μπορει να 'χε καποιος σε νεαρη ηλικια... Εχει μεγαλο ενδιαφερον το πως τετοια γεγονοτα μας επηρεαζουν και με αρκετη ψυχαναλυση και δουλεια με τον εαυτο μας μπορουμε μονο να τα εντοπησουμε.

    Δεν ειναι απαραιτητο ολες οι γυναικες να ειναι εκδικητικες και Κυριαρχες επειδη εχουν υποστει σεξουαλικη κακοποιηση, βιασμο, η επειδη ο μπαμπας τους δεν τους εδωσε ποτε την σημασια που ηθελαν. Πολλες απο αυτες ειναι υποτακτικες, γιατι ψαχνουν στην επιβαιβεωση που θα τους δωσει ο Κυριαρχος, αυτην που δεν τους εδωσε ποτε ο πατερας, η την πατρικη φιγουρα που ποτε δεν ειχαν. Ξερω παρα πολλες "βανιλια" κοπελες που δεν κανουν Κ/υ σχεσεις αλλα αποζητανε στη σχεση τους ακριβως αυτα που πανω κατω ψυχολογικα θελουν και οι "υποτακτικες" σε πιο light εκδοχη, και αυτο λογω της προβληματικης σχεσης με τον πατερα.

    Και οσον αφορα τον βιασμο/κακοποιηση ισως θα επρεπε να αφιερωθει ενα ολοκληρο "θεμα" σε αυτο, γιατι μπορουν να ειπωθουν πολλα, και θα με ενδιεφερε να ακουσω και τις γνωμες αλλων. Μια φιλη που εχει υποστει σεξουαλικη κακοποιηση, απολαμβανει τα κυριαρχικα παιχνιδια και ακομα και την ασκηση βιας πανω της, η το σεξ που φερνει σε κακοποιηση-βιασμο. Αργησε να το παραδεχτει στον εαυτο της, , στους συντροφους η στους φιλους της, γιατι ενιωθε πως ηταν "αρρωστο" να απολαμβανει κατι τετοιο ενω ειχε μια τοσο τραυματικη εμπειρια απο την οποια σιγουρα δεν αντλησε καμμια ικανοποιηση. Κατοπιν πολυς αναλυσης/συζητησης μαζι της, αλλα και συζητωντας με αλλους για τετοια πραγματα κατεληξα πως πιθανον η επιθυμια αναπαραγωγης μιας τετοιας τραυματικης εμπειριας να ειναι μια προσπαθεια "αποποινηκοποιησης" της, να μειωσει τη σημασια της, ενας τροπος να την ξεπερασει, με το να την αναπαραγει με ατομα της επιλογης της, ωστε να παρει ικανοποιηση αντι για πονο απο την ιδια πραξη. Ασε που τα ακρα (οπως ο πονος του τραυματος και ο ποθος/φετιχ) ειναι συνηθως πολυ κοντα.
    Και η αυτοτιμωρια ειναι φυσικα παντα ενα κυριαρχο συναισθημα σε αυτες τις περιπτωσεις, γιατι αναμφιβολα ενα απο τα πιο συνηθη συναισθηματα κακοποιημενου σεξουαλικα ατομου, ειναι οι τυψεις και η ντροπη, πως εφταιγε εκεινο για οτι επαθε. Δυστυχως για αυτο πολλα τετοια εγκληματα δεν βγαινουν ποτε στην επιφανεια.

    Δεν θα με εξεπλητε καθολου, αν πολλα αν οχι τα περισσοτερα ατομα που ασχολουνται με το bdsm ειχαν πιο ιδιομορφες σχεσεις με τους γονεις απο οτι οι υπολοιποι, η εχουν υποστει καποιο τραυμα κακοποιησης/ βιασμου στο παρελθον. Και δεν το λεω για να υπονοησω πως οι Κ/υ και σ/μ σχεσεις ειναι προιον ψυχολογικων προβληματων (εξαλλου βαζω και τον εαυτο μου μεσα) αλλα οσο να ναι ολοι μας ξερουμε πως ειναι για το μεγαλυτερο μερος της κοινωνιας "αποκλινουσες" σεξουαλικες συμπεριφορες, που για καποιο λογο πρεπει να βγηκαν στην επιφανεια...δεν νομιζω πως ουτε θεμα DNA ειναι, ουτε καποιοι τραβηξαν τον τυχερο λαχνο οταν γεννηθηκαν....
     
  10. atasai

    atasai Regular Member

    Υπάρχουν και μη ιδιόρυθμες σχέσεις με τους γονείς;
    Υπάρχουν οικογένειες χωρίς σχέσεις εξουσίας;
    Πέρα απ' την περίπτωση της κακομεταχειριζόμενης μητέρας, οι υπόλοιποι μεγαλώνουν σε διαφημίσεις του βιτάμ;
     
  11. Babylon

    Babylon Regular Member

    Φυσικα και οχι. "There is no such thing as functional families" ειχε πει ενας σοφος κυριος.
    Αλλα μερικες οικογενειες ειναι πιο dysfunctional απο τις αλλες. Και απο εκεινες συνηθως προκυπτουν παιδια με συνηθειες που αφορουν τις σχεσεις τους με το αλλο φυλο και οχι μονο, που αποκλινουν σε καποιο βαθμο απο το συνηθισμενο. Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις παιδιων που εχουν μεγαλωσει σε ακραια περιβαλλοντα και εχουν καταφερει να μην τους επηρεασει αυτο στην ενηλικη ζωη τους...Οπως και το αντιστροφο. Αλλα ειναι ακριβως αυτο: εξαιρεσεις.
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Νομίζω πως κάνεις ένα μικρό σφάλμα. Μπερδεύεις τις σχέσεις με το άλλο φύλο με την ιδιαιτερότητα στους τρόπους ερωτικής έκφρασης. Σίγουρα, κάποιος που έχει μεγαλώσει σ' ένα προβληματικό περιβάλλον, έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να αναπαράγει στο μέλλον τις ίδιες συνθήκες. Ίσως γιατί δεν έχει μάθει σε κάτι άλλο, ίσως γιατί αισθάνεται οικεία αναπαράγοντας αρρωστημένα πρότυπα με τα οποία μεγάλωσε. Αυτό όμως δε σημαίνει πως έχει περισσότερες πιθανότητες να εκφράζεται διαφορετικά στον ερωτικό τομέα. Το αγόρι που έχει έναν πατέρα που ξυλοφορτώνει τη γυναίκα του, πολύ πιθανό να γίνει δυνάστης απέναντι στις μετέπειτα συντρόφους του. Σπάνια θα γίνει Κυρίαρχος, ίσως γιατί δεν έχει μάθει να αυτοκυριαρχείται.

    Μήπως θα έπρεπε να εξετάσουμε κυρίως την επιρροή που μπορούν να έχουν ηγετικές προσωπικότητες μέσα στην οικογένεια που αποπνέουν περισσότερο σεβασμό παρά φόβο;