Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος DiDi, στις 16 Νοεμβρίου 2008.

  1. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Που?  
     
  2. Babylon

    Babylon Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Α. Λοιπον, υπαρχει εκεινη η φυλη τσιγγανων στην ρουμανια....
     
  3. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Μολο το σεβασμο αφου προσπαθουμε να δουμε σφερικα το θεμα δε θαταν σωστο να αναφερομε και τη πιθανοτητα παιδια που κακοποιηθηκανε σε μικρη ηλικια μεγαλωνοντας να αιστανθηκαν την αναγκη να παρουν κυριαρχικο ρολο στις σχεσεις τους για να το ισοφαρισουνε μεσα τους?δεν αναφερομαι σε κανεναν απλα παιζει ΚΑΙ αυτο-και σιγουρα ολα αυτα κολλανε πανω σε χαρακτητιστικα που φερουμε εκ γενετης
     
  4. Babylon

    Babylon Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    yep, εχει αναφερθει, post #33 παραγραφοι 2,3
     
  5. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    !!!! Έυγε
     
  6. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    που εκκρεμεί ή που να βρεθείς;
     
  7. Απάντηση: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Θεωρώ οτι το οικογενειακο περιβάλλον και τα βιώματα μέσα στην οικογένεια ενός, μπορούν να καθορίσου σημαντικά την ψυχοσύνθεσή του και άρα τις τάσεις συμπεριφοράς του. Αυτό όμως μπορεί να γίνει μέσα από δεκάδες διαφορετικούς δρόμους και με δεκάδες διαφορετικά αποτελέσματα ανά περίπτωση.
    Επίσης, τα αποτελέσματα αυτά μπορούν να μεταβληθούν, να ενισχυθούν ή να αποδυναμωθούν έως και να εξαφανιστούν τελειως, λόγω των επομενων εμπειριών στη ζωή του ατόμου και λόγω της δικής του προσπαθειας.
    Για μένα δεν υπαρχουν στερεοτυπα για τον καθορισμο των τασεων (η λεξη status δηλωνει κατι μεταβλητο), αλλά σίγουρα υπαρχει επιρροή και μάλιστα μεγάλη.

    Οσο για το παραδειγμα σου: γιατί ακριβώς ίσως είναι ένας τρόπος να βιωσουν τη σκηνη που εχουν δει να διαδραματιζεται ασχημα μπροστά τους ως κακομεταχείρηση του ενός ατόμου, μεταλαγμένη ως μια συναινετική διαδικασία ή παιγνίδι και για τους δυο δυμμετεχοντες. (είναι μία διαδικασία λύτρωσης
     
  8. Ypo_keno

    Ypo_keno Regular Member

    Απάντηση: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Γιατί προσπαθούν οι περισσότεροι να ταυτοποιήσουν την κακοποίηση με το bdsm??????    
     
  9. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Γιατι παντα καποιος πρεπει να φταιει.

    welcome back 
     
  10. Συγγνώμη κύριοι και κυρίες κι αγαπητά μας παιδιά, αλλά σε τι σας βολεύει να μπλέκεται το γονιδίωμα μέσα στο πορνιδίωμα;
     
  11. ariadni

    ariadni Regular Member

    Το οικογενειακό περιβάλλον σαφώς προσδιορίζει σε σημαντικό βαθμό την προσωπικότητα αλλα
    και την εξέλιξη ενός ατόμου. Κατά τη ταπεινή μου ωστόσο γνώμη, είναι ανώφελο να προσπαθούμε να
    αποδώσουμε στην οικογένεια, τις όποιες σεξουαλικές μας προτιμήσεις, ή την όποια επιλογή ρόλου κάνουμε
    μέσα στη σχέση μας.
    Έχω πλέον αποδεχτεί τη διαφορετικότητα μου, ως κάτι με το οποίο γεννήθηκα και ως κάτι το απόλυτα
    φυσιολογικό.
    Νιώθω ότι πέρα από αναλύσεις ψυχολόγων και πρότυπα, έχω το δικαίωμα αυτα τα κομμάτια που συναποτελούν τη σεξουαλική μου ταυτότητα να τα θεωρώ ολόδικά μου.
     
  12. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Re: Απάντηση: Re: Oικογενειακό περιβάλλον και καθορισμός status

    Οκ ναι παίζει και αυτό, σπανιότερα βεβαία