Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 9 Ιουλίου 2009.

Tags:
  1. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

    Το "όλοι σχεδόν" συνδυάζεται με το "κατά βάθος" στην πρότασή μου, αυτό που ήθελα να ψυθιρίσω είναι ότι δεν είναι θέμα μυαλού η ανοιχτομυαλιά, και ας παραπέμπει εκεί η ετυμολογία της λέξης, είναι θέμα ψυχισμού και μετά εξαρτάται από το εύρος των εμπειριών και από την αντίληψη. Στην πραγματικότητα, οι εμπειρίες είναι που ανατρέπουν ή που σταθεροποιούν απόψεις και διαισθήσεις.

    Ασφαλώς και δέχομαι ότι για πολλούς μπορεί να μην είναι έτσι, να μην έχουν ενοχικά άγχη και ενοχικές προκαταλήψεις που τους κόβουν τη θέα στο "όλον" δηλαδή, αν είναι οι ίδιοι σίγουροι γι αυτο, γιατί και για ποιόν λόγο να φέρω αντίρρηση;
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;


    Καλύτερα έτσι... Διότι φοβάμαι πως όταν κάποιος πιστεύει πως υπάρχει κάτι το οποίο χαρακτηρίζει σχεδόν τους πάντες, έχει και την τάση να το προβάλει επί των πάντων, και να το "διακρίνει" ακόμη κι εκεί που πιθανώς δεν υπάρχει.

    Καλύτερα λοιπόν να έχει πάντα κάποιος κατά νου πως υπάρχουν πολλές διαφορετικές γωνίες από τις οποίες κοιτάζοντας μπορεί κανείς ν' αντιληφθεί το "όλον" στο σύνολό του, πέραν βεβαίως του ότι το "όλον" είναι μιά έννοια προφανέστατα υποκειμενική. Γι' αυτό και πρέπει επίσης κάποιος να μην ξεχνά πως όταν φαίνεται πως κάποιος άλλος δεν αντιλαμβάνεται το "όλον" όπως ο ίδιος, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα αδυναμία αντίληψης λόγω εμποδίων που κόβουν τη θέα, αλλά πιθανώς απόρριψη τμημάτων του "όλου" ως ασχέτων. Και όπως εσύ είπες, αυτό δεν αποτελεί "στενομυαλιά":


     
  3. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Στο bdsm όπου η υπακοή και η πειθαρχία έχουν αυξημένη βαρύτητα, μου φαίνεται ασύμβατο οι σκλάβοι να πρέπει να διακρίνονται για το «ανοιχτό πνεύμα τους» όταν πρέπει να πειθαρχούν αυστηρά και απαρέγκλιτα σε πρωτόκολλα και κανόνες ενώ παράλληλα τιμωρούνται όταν ξεφεύγουν.[/QUOTE]

    Tελικα ....Ανυχτομυαλος ξερω τι ειναι.....Ενας εθνικοφρονας που μολις γυρισε απο συλλαλητηριο αριστεριστων.... 
     
  4. Miss_kitten

    Miss_kitten Guest

    Είναι πολύ σύνηθες νομίζω να δηλώσει κανείς "ανοιχτόμυαλος".Προσωπικά, προσπαθώ να είμαι πνευματικά ανοιχτόμυαλη.
     
  5. Χμ... είμαστε ανοιχτόμυαλοι... δηλαδή... δεχόμαστε τα πάντα; Δεχόμαστε αυτά που θέλουμε να δεχτούμε; Ή μόνο όσα αποδεικνύονται; Και πόσο ανοιχτόμυαλοι είμαστε σε μια διαφωνία;
     
  6. Με λίγα λόγια : Δέχεσαι τα γούστα των άλλων άλλα και δεν βάζεις όρια στα δικά σου.

    ΜΙανός
     
  7. cider

    cider Kitchen master

    Είναι πραγματικά απίστευτο πόσους αφορισμούς έχουμε διαβάσει σε ένα νήμα περί "ανοιχτομυαλιάς".
     
  8. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    Ποτέ κανείς τρελός δεν δέχεται την τρέλα του...

    Κατ'εμε η "ανοιχτομυαλία" είναι ενα είδος ψυχοπνευματικής διαφοροποίησης απο το σύνολο...

    Τόσο απλά.. καποιος αληθινα ανοιχτόμυαλος μάλλον σοκάρει τους γύρω του, χωρίς να το θέλει... οταν το καταλάβει, πάβει να μιλά ή το αντίθετο (ανάλογα τον χαρακτήρα)

    Ανοιχτόμυαλος είναι τρόπος αντίληψης του κόσμου. Του πρίν, του τώρα και του μετά... δεν ειναι ταμπέλα, δεν λέμε μαστερ, υπο ή ανοιχτόμυαλος...

    και επειδή όλοι έχουμε απ'όλα μέσα μας, μάλλον θα έλεγα οτι το μέγεθος της διαφοροποίησης ανα θέμα και χρόνο, είναι αυτο που σε χαρακτηρίζει ή οχι ανοιχτόμυαλο...
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor


    Σωστά, μόνος σου το είπες.
    Αγάπη, ζήλο κι ανάγκη για την έρευνα δείχνει ο open-minded. Όχι σταθερότητα.



    john_slave96 το bdsm πηγάζει από επιθυμίες.

    Αν αυτές είναι ισχυρές θα σε οδηγήσουν προς τα εκεί. Αν όχι, κανένα «ανοιχτό μυαλό» δε θα το κάνει (κι ευτυχώς).

    Τα δέχομαι, δε δέχομαι τον άλλο ή τις ομοιότητές του, δεν τα καταλαβαίνω


    Παρεμπιπτόντως, Χρόνια Πολλά. Τώρα το είδα  



    Σύμφωνοι, αλλά ο άνθρωπος ο οποίος υπηρετεί κάποιος έχει ορίσει κανόνες ώστε να αυτοματοποιείται η συμπεριφορά του. Αν αυτή πρέπει να μεταβάλλεται και αναπροσαρμόζεται συχνά προφανώς δηλώνει πως δεν είναι σταθερός ο Αφέντης του.

    Για ποιο λόγο παρατηρούνται κοινές συμπεριφορές στους σκλάβους και κοινοί κανόνες, αν όχι λόγω των κοινών κανόνων και πρωτοκόλλων;
     
    Last edited: 14 Ιουλίου 2009
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μία απορία: η σταθερότητα είναι κατ' ανάγκη κάτι το θετικό; Προσωπικά πιστεύω πως όχι. Το να εμμένει κανείς σε μία θέση, χωρίς να λαμβάνει υπόψη νέες παραμέτρους, χωρίς να εξετάζει εναλλακτικές απόψεις που τυχόν έρχεται σε επαφή, είναι για μένα δείγμα στενοκεφαλιάς, συντηρητισμού αν θέλετε. Βέβαια, δεν είμαι υπέρ της άκριτης υιοθέτησης κάθε νέας θέσης που "κυκλοφορεί" στην αγορά. Ωστόσο, η εμμονή και η στείρα άρνηση, άνευ προηγούμενης σκέψης, θεωρώ πως δεν έχει να προσφέρει τίποτα. Αν μη τι άλλο, αν όλοι σκέφτονταν με βασικό γνώμονα τη σταθερότητα, πιστεύω πως η ανθρωπότητα δε θα είχε κάνει το παραμικρό βήμα, σε κανένα τομέα.
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Είναι θέμα αξιών Durcet.
    Προσωπικά θαυμάζω και σέβομαι τους σταθερούς ανθρώπους. Ξέρω πως έχουν πιστεύω και ιδέες. Το σέβομαι και ας μη συμφωνήσω μαζί τους ποτέ.
    Αν μάλιστα κάποιος τους έχει σύμμαχους, μπορεί να βασιστεί πάνω τους και είναι ό,τι πιο έμπιστο μπορεί να βρει  


    Από ανοιχτόμυαλους προδότες των διαπροσωπικών σχέσεων (και όχι μόνο) έχουμε χορτάσει.
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

    Εγώ είμαι σταθερά ανοιχτόμυαλη...