Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 9 Ιουλίου 2009.

Tags:
  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Λοιπον ,για να τελειωνουμε,ανοιχτομυαλοι ειναι αυτοι που τα μυαλα τους παιρνουν ευκολα αερα.
    Φουσκωνουν και μετα παρουσιαζουν την εξης εικονα:

     

    ...οποτε λαβετε τα μετρα σας. 
     
  2. pax

    pax Regular Member

  3. Cloud_Strife

    Cloud_Strife New Member

    Δεν συσχετίζω σε καμία περίπτωση το Open-Minded με το δεκτικός/ή στα πάντα. Ένας Open-Minded άνθρωπος θα υποστηρίξει αυτά που κάνει έχοντας πλήρη επίγνωση του τι κάνει. Αυτή είναι η κύρια διαφορά μεταξύ Open-Minded και δεκτικού. Όσο για το άλλο αν θα θεωρηθει πουτανάκι είναι θέμα αντίληψης. Τo Open-Minded άτομο δεν θα δώσει πιστεύω έκταση. Άλλωστε ζει σε μία κοινωνία ηθικά νεότερη απο το χωριό που ζει (όπως οριοθετήσαμε πιο πάνω)....
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Mindmaster προτείνω να επισκεφθείς το λεξικό του Γ. Μπαμπινιώτη στη σελίδα 198, εναλλακτικά το Ηλεκτρονικός Κόμβος ΚΕΓ. Ο ορισμός που θα βρεις εκεί, καθόλου συναφής δεν είναι με την έννοια του ανοιχτόμυαλου, όπως αυτή περιχαρακώνεται στο αρχικό post του παρόντος νήματος. Για τούτο και εξήγησα ότι η συζήτηση τίθεται στη λανθασμένη βάση 'ανοιχτόμυαλος = προοδευτικός'.
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;


    Αγαπητή Syrah, εγώ προτείνω να μην επισκεφθώ είτε το Μπαμπινιώτη, είτε τον ηλεκτρονικό κόμβο που μου πρότεινες. Αν θέλω ν' ανοίξω λεξικό γιά να δω την ακριβή έννοια μιάς λέξης, δεν χρειάζομαι παραπομπές ή παραινέσεις γιά να το κάνω. Επίσης, δεν πιστεύω πως το ερώτημα της νηματοθέτριας ήταν -κατ' ουσίαν- "ρε παιδιά, κάπου άκουσα τη λέξη 'ανοιχτόμυαλος', ξέρει κανείς τί σημαίνει;". Από γλωσσική άποψη λοιπόν έχεις δίκιο, από άποψη ουσίας όμως, όχι. Εδώ έχει συζητηθεί αυτό που ρωτήθηκε, ασχέτως του εάν η λέξη "ανοιχτόμυαλος" χρησιμοποιήθηκε με έννοια κατά τι διάφορη από τη συμφώνως προς τα ερμηνευτικά λεξικά ακριβή...


    (Υ.Γ.: Μη μου παραπονεθείς που δεν σε διευκόλυνα να δεις την απάντηση μ' ένα quote, κι εγώ θα ήθελα να είχα δει την απάντησή σου πιό άμεσα...  ).


     
  6. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

    Ανοιχτόμυαλος είναι αυτός που (ορισμός!):
    δεν έχει τακτοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερα θέματα που αφορούν αξιακές κρίσεις (καλό-κακό, που αναπόφευκτα ακολουθούνται από πρέπει-δεν πρέπει), πλην του ότι είναι (ύψιστο) καλό, και άρα πρέπει, να μην τα έχει τακτοποιήσει. (περί “τακτοποίησης” βλέπε λ.: Σουφλιάς, ημιυπαίθριοι, αλλαγή χρήσης κλπ)


     
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

    Για να ταυτίσουμε τον ανοιχτόμυαλο με τον προοδευτικό, θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι προοδευτικός. Αν ορίσουμε τον προοδευτικό, ως τον αντίποδα του συντηρητικού, δηλαδή ως άτομο προσκολλημένο στην αλλαγή των υπαρχουσών καταστάσεων, τότε δεν είναι καθόλου ανοιχτόμυαλος δηλ. κριτικά ανοιχτός σε όλα, με ευρύτητα σκέψης αλλά και με ευθύτητα του να υιοθετεί τις κρίσεις του έστω και αν αντίκεινται στις αξιακές του σταθερές (π.χ. τον προοδευτισμό).

    ΥΓ. Mind Master πρόσεχε τα νώτα σου. Μόλις έπεσε στα χέρια μου μια προκήρυξη της Επαναστατικής Οργάνωσης «Ανοιχτά Μυαλά» που απειλεί τα αφεντικά των μυαλών.
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;


    Μπα, τους ξέρω αυτούς, μετριοπαθείς είναι, δεν υπάρχει ουσιαστικός κίνδυνος. Άμα πάρει το μάτι σου καμμιά προκήρυξη της Ε.Ο. "Ανοιγμένα Κεφάλια", τότε ειδοποία...

    Επί τη ευκαιρία, απ' ό,τι ακούω, αυτό τον καιρό λόγω έργων, αρκετά επικίνδυνη είναι και η Ε.Ο.Α.Λ.


     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    MindMaster
    α) Εσύ με ρώτησες πόθεν ο ορισμός που παρέθεσα, για τούτο και η παραπομπή μου, ως εκ τούτου δεν αντιλαμβάνομαι τη σκοπιμότητα της απάντησής σου.
    β) Εφόσον συμφωνείς στη διαφοροποίηση ανοιχτόμυαλου και προοδευτικού, δεν αντιλαμβάνομαι τη σκοπιμότητα της παρέμβασής σου γενικώς.

    G_E ακριβώς! Τον -κακώς εννοούμενο- προοδευτισμό ως αγκύλωση στην αλλαγή είχα κατά νου όταν έθιξα το θέμα της διαφοροποίησής του από την ιδιότητα του ανοιχτόμυαλου.
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

    Να γίνω σαφέστερος τότε, αγαπητή μου, αν και πιστεύω πως ήμουν ήδη αρκετά σαφής... Θεώρησα και θεωρώ τη δική σου παρέμβαση εκτός θέματος του νήματος, και επιπροσθέτως έτι επί πλέον άτοπη, διότι κρίνει ως εκτός θέματος, όλους τους υπόλοιπους.

    Ουδόλως θα είχα ασχοληθεί βεβαίως με την παρέμβαση αυτή, εάν δεν είχε τοποθετηθεί ακριβώς κάτω από μιάν αλληλουχία posts της Lady_Dementia και δικών μου, αόριστα, χωρίς κανένα quote, πράγμα που γιά μένα σήμαινε πως κατά κύριο λόγο απευθυνόταν στους αμέσως από πάνω, δηλαδή τους δύο προαναφερθέντες...


    Αυτά. Αρκετά σαφή είναι κατ' εμέ, αν όχι, λυπάμαι. Δεν προτίθεμαι πάντως να επανέλθω, επ' αυτού.


     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    MindMaster όταν θέλω να απευθύνω ένα σχόλιο σε κάποιον συνομιλητή μου συνηθίζω να μνημονεύω το nickname του ή να παραθέτω το δικό του γραπτό. Στο σχόλιό μου αναφέρθηκα στη λανθασμένη κατά την εκτίμησή μου βάση στην οποία τέθηκε το ζήτημα. Πέραν αυτού θα επιτρέψεις να έχω την πεποίθηση ότι το σχόλιό μου ήταν (βαθύτατα) εντός θέματος.
     
  12. MarquisdeSade

    MarquisdeSade New Member

    Απάντηση: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

    Ανοιχτόμυαλος δε σημαίνει και προοδευτικός. Και τελικά ποιός μπορεί να χαρακτηριστεί ως προοδευτικός; Με ενοχλεί η ευκολία με την οποία σήμερα οι άνθρωποι υιοθετούν απόψεις οι οποίες θεωρούνται "προοδευτικές" και αυτομάτως κατατάσσονται και στην ανάλογη κατηγορία, παρ' όλο που μπορεί να είναι οι πιο συντηρητικοί χαρακτήρες. Αυτό ως σχόλιο στη σημερινή αντίληψη του προοδευτισμού. Όσον αφορά τον ανοιχτό τρόπο σκέψης.... Ανοιχτόμυαλος για μένα, σημαίνει να είσαι πάντοτε έτοιμος να σκεφτείς πάνω σε κάτι καινούριο που θα σε αναγκάσει να αναθεωρήσεις τα όσα πίστευες. Οι ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι ονομάζονται έτσι ακριβώς επειδή δεν κλείνουν ποτέ τις πόρτες του μυαλού τους σε νέα ερεθίσματα, νέες εμπειρίες, νέες απόψεις, καινούρια ήθη και αξίες. Ακούν, βλέπουν, νιώθουν και κρίνουν. Είναι έτοιμοι να δεχτούν το φρέσκο χωρίς όμως αυτό να συνεπάγεται πως θα το κάνουν κιόλας. Ποιός είπε πως οι open-minded προσωπικότητες δεν έχουν παραδοσιακές αρχές και αξίες; Πως δεν κρατούν μέσα τους κλασσικά ήθη; Το κάνουν όμως αυτό, όχι γιατί έτσι τους δίδαξε το σύστημα και η κοινωνία, αλλά γιατί έψαξαν και στοχάστηκαν και εντέλει κατέληξαν πως αυτό ταιριάζει στο χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία τους. Με ενοχλεί ιδιαίτερα ο τρόπος με τον οποίο αφορίζονται άνθρωποι που πρεσβέυουν κάτι παραδοσιακό από άλλους οι οποίοι θέλουν να βαυκαλίζονται πως εκπροσωπούν το νεοφερμένο και το "προοδευτικό" στην ουσία όμως δεν έχουν γνώση και αντίληψη του εαυτού τους και κατά συνέπεια αυτών που εκφράζουν. Η καραμέλα του "προοδευτισμού" αποδυκνείεται κουραστική όπως και όλες οι καραμέλες.