Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

post+thread. γιατί όχι εσύ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 9 Οκτωβρίου 2006.

?

Γιατί όχι εσύ;

  1. Θεωρείτε πως αν γράψετε εκτίθεστε;

    4 vote(s)
    12,9%
  2. Σας προβληματίζουν τα ενδεχόμενα αρνητικά σχόλια των κειμένων σας;

    8 vote(s)
    25,8%
  3. Φταίει η κακή ορθογραφία σας;

    1 vote(s)
    3,2%
  4. Άλλοι λόγοι εκτός από αυτούς ( γράψτε μας).

    17 vote(s)
    54,8%
  5. Δεν έχετε άποψη να εκφράσετε;

    1 vote(s)
    3,2%
  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;

    Αγαπητέ Panacotta_of_Doom γράφοντας εδώ θα έπρεπε να αισθάνεστε οικεία σε αυτόν τον κύκλο που ολοένα μεγαλώνει. Μπορεί όλοι να δείχνουμε ότι γνωριζόμαστε καλά (και όχι πολύ καλά- η και καθόλου) μεταξύ μας αλλά αυτό οφείλετε στην συμμετοχή και στην ανταλλαγή απόψεων παρά στην κάθε αυτού γνωριμία.
    Παρείσακτοι? Χμ, κάπως άσχημα μου έκατσε!!
    Αυτό από που προέκυψε ? Μπορείς να μας το εξηγήσεις?
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;

    Το σχολιάζω το θέμα γιατί είναι κάτι που με έχει εντυπωσιάσει ιδιαίτερα πολύ, η όσμωση που αναπτύσεται από την γραπτή και μόνο επικοινωνία στο φόρουμ. Είναι πράγματι σα να γνωρίζεσαι με κάποιους ανθρώπους, αυτούς που γράφουν συχνά, μετά από λίγο καιρό και αυτό εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα.

    Χρειαζόμαστε "νέο αίμα" για να μην καθηλωνόμαστε στα ίδια και στα ίδια και το θέλουμε και ο κύκλος δεν είναι κύκλος αλλά ανοιχτή σπείρα   welcome to the club και καλώς ή κακώς μετά από μερικά ποστ θα έχουμε γνωριστεί και καμμιά φορά και παραγνωριστεί  
     
  3. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Re: Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;

    Ευχαρίστως να δοκιμάσω, και η απάντηση θα είναι μακροσκελής για να αποφύγω όσο περισσότερες παρεξηγήσεις γίνεται. Μια online κοινότητα της μορφής αυτού του Forum λειτουργεί λίγο πολύ σα μια παρέα. Μια παρέα έχει τις ιδιαίτερές της εκφράσεις, τα ιδιαίτερά της αστεία, την ιδιαίτερή της γλώσσα και κανόνες. Όταν σε μια παρέα προστίθενται ξαφνικά κάποιοι τρίτοι, όσο δεκτικά και να είναι τα μέλη της παρέας, η ίδια η δομή της ομάδας αντιστέκεται μέχρι τα νέα άτομα να συλλάβουν τη δυναμική της ομάδας. Ανάλογα με το είδος της παρέας και το χαρακτήρα των νέων μελών κυμαίνεται και η αντίσταση (η οποία σπάνια πηγάζει από μεμονωμένο άτομο, στην ουσία πηγάζει από την ίδια τη δυναμική της παρέας).

    Μέχρι τα νέα άτομα να ενταχθούν και να γίνουν πλήρως αποδεκτά από τον «πυρήνα» της κοινότητας, υπάρχει αυτή η «ένταση» μεταξύ τους και της ομάδας.

    Αν σκεφτείς την ιδιάζουσα φύση του Forum, έχεις μερικές επιπλέον αντιστάσεις, πχ τη φοβία (μήπως είναι η γυναίκα μου; Μήπως είναι δημοσιογράφος; Μήπως είναι η αστυνομία . Οπότε μέχρι να γνωρίσεις αυτοπροσώπως κάποιους από τους συνομιλητές σου, πάντα θα αναρωτιούνται αν τους δουλεύεις ψιλό γαζί ή αν μπλοφάρεις ή προσποιείσαι ότι σ'ενδιαφέρει το BDSM επειδή σου είπαν ότι είναι πηγή εύκολου σεξ.

    Μέχρι το νέο μέλος της κοινότητας να περάσει αυτό το κατώφλι, το κλίμα είναι αναπόφευκτα κάπως απόμακρο: όλοι οι άλλοι μοιράζονται τις ιδιαίτερες εκφράσεις και αστεϊσμούς τους, ενώ το νέο μέλος αντιμετωπίζεται με προσοχή.

    Στη δική μας περίπτωση αυτή η περίοδος έχει κρατήσει πολύ γιατί λόγω δουλειάς ταξιδεύουμε πολύ και έχουμε καταφέρει να χάσουμε όλες τις συναντήσεις του Forum, κι αυτό δυσχερένει την κατάσταση. Η προσωπική μου εμπειρία από άλλες κοινότητες είναι ότι όταν κάποιος δεν εμφανίζεται ποτέ σε συναντήσεις, κάτι δεν είναι όπως τα περιγράφει online.

    Παρακαλώ σημείωσε ότι δεν κρίνω αυτό το φαινόμενο σε καμμία περίπτωση (άλλωστε θα ήταν σα να έλεγα ότι οι καταιγίδες είναι ηθικά απαράδεκτες -- δε μπορείς να κρίνεις φυσικά φαινόμενα). Έχω πια 16 χρόνια εμπειρία σε online κοινότητες (από χρήστης ως υπάλληλος διαφόρων θέσεων σε εμπορικά συστήματα), και αυτό το συνάντησα σε όλες.



    Υ.Γ.: ο λογαριασμός ανήκει σε δύο άτομα, ο πληθυντικός δεν είναι μεγαλοπρεπείας. Παρ'ότι δακτυλογραφεί μόνο ένας (λόγω δυσκολίας του άλλου ατόμου με τα γραπτά ελληνικά), οι απόψεις είναι κοινές. Όπου βλέπεις ενικό συνήθως είναι πράγματα που γράφω ανεξάρτητα και που δεν περιλαμβάνουν και τη δική της εμπειρία.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Πάντως αν εσείς αισθάνεστε λίγο παρείσακτοι Panacotta_of_Doom, εγώ σας βλέπω ως οικεία σχετικά πρόσωπα στην κοινότητα πλέον.
     
  5. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Re: Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;

    Μα φυσικά και αναπτύσεται αυτό! Δεν απαιτείται προσωπική επαφή και επικοινωνία για να έχεις μια κοινότητα με συνοχή. Κι αυτό δεν είναι κάτι που εμφανίστηκε αφ'ότου το Internet μπήκε στα σπίτια. Υπάρχουν κοινότητες εδώ και αιώνες που λειτουργούσαν χωρίς καμμία προσωπική επαφή.

    Γνωρίζεσαι όντως με ανθρώπους, και γνωρίζεσαι καλά. Είναι καλό όμως να θυμάσαι ότι υπάρχουν πάντα διαφορές μεταξύ ενός ατόμου online και του offline χαρακτήρα του. Τα βασικά χαρακτηριστικά είναι πάντα ίδια, αλλά μικρολεπτομέρειες αλλάζουν (πχ στη δική μου περίπτωση δε θα καταφέρεις ποτέ να ακούσεις να μιλάω τόσο πολύ όσο γράφω).

    Οι κοινότητες χρειάζονται ΠΑΝΤΑ νέο αίμα. Από προσωπική εμπειρία, μια online κοινότητα ετοιμάζεται για κλείσιμο όταν ο πυρήνας της (αυτοκαταστροφικά) αρχίζει να αποβάλει το νέο αίμα, ή όταν απλά δεν υπάρχει εισροή νέων μελών. Το έχω δει να συμβαίνει και δεν είναι ευχάριστο. Κατ'επέκταση, οι κλειστές κοινότητες τείνουν να επιζούν λιγότερο από τις ανοικτές.

    Το «welcome to the club» δεν απαιτούταν, άλλωστε κοντεύουμε πια το χρόνο εδώ.   Η άνεση πρέπει να επέλθει φυσικά, και δυστυχώς ή ευτυχώς δε μπορείς να την επισπεύσεις.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σας Panacotta_of_Doom.

    Το welcome to the club θα μου επιτρέψετε να μην το αποσύρω, φιλική προδιάθεση έδειχνε μόνο  
     
  7. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Νομίζω ότι είμαστε βεβαρυμένη περίπτωση (πιθανώς και ανίατη   ), πάσχουμε και οι δύο από τη γνωστή πάθηση του ταξιδιώτη/μετανάστη. Από ένα σημείο και μετά όλα σου φαίνονται οικεία, αλλά νιώθεις μόνιμα εκτός όλων. Απ'ότι φαίνεται τα συμπτώματα λειτουργούν και online.

    Προσοχή, μπορεί να είναι κολλητικό!

    Σ'ευχαριστούμε πάντως!  
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;

    Πάντως πριν κοιτάξεις τους διαλόγους που φανερώνουν οικειότητα μεταξύ των μελών,τσέκαρε μερικα παλιότερα θέματα για πιθανά ξεμαλλιάσματα(έχεις δει την παλιά ελληνική ταινία:οι κυρίες της αυλής; Θυμάσαι τη σκηνή που κάναν ντου οι γειτόνισσες στη γειτονιά;Θυμάσαι το επόμενο πλάνο που γλεντούσαν μετά όλες μαζί με τους επιδέσμους και τις γάζες τους;Κάπως έτσι γίνεται πολλές φορές και εδώ,αλλά στο πιο ρεαλιστικό       )
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;

    Αγαπητη thelma με καληψες πληρος.[το κακο με εμενα εινε οτι δεν κοιταω λεξικο]       
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;

    Για να μπει κάποιος σε αυτή την ομάδα και να νιώθει άνετα θα πρέπει πρώτα να περάσει τα εξής τεστ.
    Ειρωνείας, κακής κριτικής, κακίας, κόντρας. Αν μετά από αυτά επιβιώσει τότε όλα είναι μια χαρά.
    Εκτός και αν είναι αναίσθητος και δεν επηρεάζεται από τίποτα.
    Τελικά και εδώ όντως υπάρχει ΄ ΠΟΡΤΑ ¨ μόνο που δεν είμαι εγώ εκεί.
       
     
  11. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;

    Τότε δε μας βλέπω να περνάμε από την πόρτα. Η ζωή είναι πολύ μικρή για κόντρες με δογματικούς τύπους, αν και είμαστε ειρωνικά καθάρματα και οι δύο. Ο χρόνος μας περνάει pιο ευχάριστα και επικοιδομητικά πίνοντας καφέ ή κάνοντας βόλτες στην Αθήνα (ή παίζοντας!) παρά γράφοντας flames.  
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: post+thread. γιατί όχι εσύ;


    Δεν συμφωνω.. Ουτε μια στιγμη δεν ενοιωσα ειρωνια, κακη κριτική και κοντρα. Αυτα που λες ειναι δικα μας κομματια που τα προβαλουμε στους αλλους. Στην αρχη που δεν ηξερα κανεναν μα κανεναν, απλα παρατηρουσα και σκεφτομουν. Οταν ενοιωσα πως εχω κατι να πω, το ειπα και με τη καθημερινη τριβη ανοιχτηκα κι "ενταχτηκα"..

    ΥΓ.1. Τις πορτες εμεις τις βαζουμε.. Και ή τις κραταμε κλειστες, η γυριζουμε το πομολο και τις ανοιγουμε  

    ΥΓ2. Και δεν ειμαι αναισθητη με τι-πο-τα