Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

post+thread. γιατί όχι εσύ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 9 Οκτωβρίου 2006.

?

Γιατί όχι εσύ;

  1. Θεωρείτε πως αν γράψετε εκτίθεστε;

    4 vote(s)
    12,9%
  2. Σας προβληματίζουν τα ενδεχόμενα αρνητικά σχόλια των κειμένων σας;

    8 vote(s)
    25,8%
  3. Φταίει η κακή ορθογραφία σας;

    1 vote(s)
    3,2%
  4. Άλλοι λόγοι εκτός από αυτούς ( γράψτε μας).

    17 vote(s)
    54,8%
  5. Δεν έχετε άποψη να εκφράσετε;

    1 vote(s)
    3,2%
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Καλημέρα, ψήφισα την τέταρτη επιλογή 'Άλλοι λόγοι'. Συνηθίζω να μην συμμετέχω σε συζητήσεις όπου διατυπώνονται απόψεις με τις οποίες διαφωνώ απολύτως. Άυτό ισχύει και στις προφορικές συζητήσεις.
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    Λίγοι στα φώτα και πολλοί στους διακόπτες
     
  3. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    για ποιο λογο το λες αυτο ? Τι νοημα θα ειχε μια συζητηση οταν σε ολα συμφωνεις με ολους ?
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Καλημέρα Konstantinos. Θέλω να σου διευκρινίσω κάτι, και αμέσως μετά θα απαντήσω στις δύο ερωτήσεις σου.

    Στο post μου έγραψα ότι δεν συμμετέχω σε συζητήσεις στις οποίες οι συνομιλητές με βρίσκουν απολύτως διαφωνούσα. Δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπου κρίνω ότι ο συνομιλητής μου και εγώ έχουμε κοινό κώδικα έκφρασης, ή έστω κάποια σημεία αναφοράς, οπότε παρά τις όποιες διαφωνίες μπορούμε να συνεννοηθούμε.

    Για ό,τι αφορά τις ερωτήσεις σου:
    1.Επιλέγω να μην συνομιλώ με ανθρώπους που σκέπτονται και εκφράζονται τελείως διαφορετικά από εμένα, για διαφορετικούς λόγους κατά περίπτωση. Σου γράφω δύο παραδείγματα. Σε thread που ανοίχτηκε πρόσφατα με θέμα το θάνατο συγγενή ενός μέλους έκρινα σωστό να μην απαντήσω γιατί καταρχήν διαφωνώ με την ύπαρξη τέτοιου είδους thread. Θα ήταν λανθασμένο να γράψω οτιδήποτε εκεί, γιατί με τα σχόλιά μου θα ήμουν σίγουρα προσβλητική για ότι αφορά την ηθική και την αισθητική μίας γυναίκας που όμως σέβομαι ότι πενθεί. Ένα δεύτερο παράδειγμα είναι το thread με τίτλο 'Το πρότυπο μίας Mistress'. Εκεί η κάποια γυναίκα στο post της αναρωτήθηκε πόσοι από εμάς, έχουν διαβάσει κάποιο βιβλίο σχετικό με το 'χώρο' και πόσοι έχουμε 'εκπαιδευτεί από κάποιο μέντορα'. Σε αυτή την περίπτωση επέλεξα να μην απαντήσω επειδή το θέμα θα εξώκειλε. Θα έγραφα ότι για μένα ο σαδισμός είναι ένστικτο, όχι επίκτητη ιδιότητα που διδάσκεται, ότι δεν παραδέχομαι πως υπάρχουν μέντορες και άλλα που θα της έδειχναν ότι δεν την θεωρώ γνήσια Mistress, εκείνη θα έδινε τη δική της απάντηση, και θα καταλήγαμε σε μία προσωπική διαμάχη περί γνησιότητας και ειλικρίνιας, σε ένα thread που διαπραγματεύονταν τελειώς διαφορετικό θέμα.

    2. Αν όλοι ήμασταν σύμφωνοι, δεν θα είχε κανένα νόημα να συζητάμε (από τον τρόπο που θέτεις την ερώτηση, καταλαβαίνω ότι σε αυτό προφανώς βρίσκω σύμφωνω και εσένα). Αν και ο Πατέρας μου συνηθίζει να λέει πως "Όταν συμφωνήσουμε, θα μπορέσουμε να κάνουμε το επόμενο βήμα".
     
  5. TeoM

    TeoM New Member

    Τώρα ανακάλυψα το φόρουμ οπότε θα αρχίσω να ασχολούμαι ενεργά, πραγματικά φοβερή δουλεία.